doogt. Volgens dit blad heeft ons land hierbij slechts te kieien tusschen schande of oorlog. De overgave van Kars heeft alhier een smartclijken indruk gemaakt, daar Rusland thans den voornaamsten handelsweg naar Indie in hezit heeft, en daardoor nadcelig kart werken op de ontevredene, door ons land onder het juk gehragte volksstammen. - Het en 4de deel van Macaulv's Geschiedenis van Engeland zijn thans uitgegeven, en behelzen hel tijdvak van Willem III tol aan den IIijs- wijksclicn vrede in 1897. 30.000 exemplaren waren daarvan besteld. De volgende statistiek bewijst, hoe de behoeften der Londensche bevol king toegenomen zijn. Van 1835 tot 1846 werden er jaarlijks voor 170,000 fr. aan eijeren uit België aangevoerd. In 1347 nam die aanvoer toe, tot dat hij in 1852 tot 800,000 fr., in 1853 tol 1,200,000 fr. en in 1854 tot 1,449,000 geklommen was. Ook uit Portugal wordt eene groote hoeveelheid aangevoeld. Uit Portsmouth wordt gemeld, dat de meeste schepen van het zooge naamd vliegend eskader in de Oostzee, binnengekomen zijn. Volgens beriglen van ons leger in de Krim was er aan de uitspattingen van de soldalen, die zich in erge mate aan liet misbruik van sterken drank schuldig maakten, paal en perk gesteld. De geheime berg- en verkoopplaatsen van sterken drank werden met onverbiddelijke gestrengheid opgeruimd; de daar aanwezige hoeveelheden van dien drank in zee geworpen, en de verkoo- pers of bewaarders oogerihlikkelijk uit de Krim verwijderd. De canliuehonders, die steikcn drank verkochten, werden met ecne zware geldboete gestraft, op eigene kosten terstond naar Konstanlinopel overgebragten hunne winkels gesloten. Zelfs degenen, in wier winkels een beschonken soldaat aangetroffen werd, werden zonder eenige verschooning met eene geldboete van 5 gestraft. FKAIVHIIiJH. PARIJS20 December. De Vice-Admiraal Penaud, pas uit de Oostzee teruggekeerdis door middel van de telegraaf bij den Keizer ontboden. De Regering verslapt geen oogeriblik met krijgstoerustingen. Men spreekt van kogels, bestemd om muren j van graniet te breken, cu die op een afstand van 5000 ellen nog een gewei- j digc kracht hebben. Maar vooral zouden groote toebereidselen worden gemaakt om in bet voorjaar eert landingskorps van 60,000 man naar de Oostzee te zenden, waarvan bet opperbevel aan den Generaal Canrohert toevertrouwd zal worden. De Generaal Dalesme is naar de Kritn gezonden om bet bevel over de genie op zich te nemen, zobdat de Generaal Kiel gedurende den win- ter hier zal blijven. De plegtige intrede van de Keizerlijke garde alhier, is thans op 29 dezer vastgesteld. De Keizer zal de troepen te gemoet gaan, en op de Place du Carrousel voor zich laten defileren. De nationale garde zal langs den weg geschaard staan. De Moniteur deelt thans, als uilslag van de zending van Generaal Canrohert, liet op 21 Nov. gesloten verdrag met Zweden mede. Ilieibij ver bindt de Zweedscbe Regering zich geen enkel deel van bet tot de Zweedsche en Noorweegselie kroon beboorende grondgebied aan Rusland af te staan, met die Mogendheid te ruilen of haar te vergunnen liet te bezetten verder verbindt Zweden zich aan Rusland gcene regten tot weiden of vischvangst of van eenigen anderen aard op genoemd grondgebied toe te staan en alle ei- scbenwelke Rusland mogt doen om bet bestaan van een of meer der ge noemde regten te doen gelden, af te wijzen. Ingeval Rusland voorstellen mogt doen tot bet verkrijgen van een of meer dier regten, dan verbindt de Koning van Zweden zich, ze onmiddelijk mede te deelen aan den Keizer van Fiarikrijk en de Koningin van Engeland, die de verpligling op zich nemen om eene voldoende zee-, en landmagt te leveren, ten einde inet de Zweedsche zee- en landmagt mede te werken, om weerstand te bieden aan de eischen of aanvallen van Rusland. Hel sluiten dezer overeenkomst brengt geene verandering in de houding der Scandinavische Mogendheden in dezen oorlog. Men wil daardoor Rusland slechts tegenwerken, die reeds lang pogingen beeft aangewend om van Zwe den eene haven op de Noorweegselie kust te verkrijgen, die tot verblijfplaats zijner vloot kon dienen als al de andere havens in de Oostzee toëgevroren zouden zijn, en tevens tot station voor de vischvangst in de baai van Waran- ger kon sliekken. De geestelijke Orde van Citeaux, die sedert de omwenteling geene ver- tegenwoordigers in Frankrijk had, zal weder verschijnen en eenige barer leden vestigen in een klooster, dat eertijds door de Cisleiicicnzer-Monnikeu was be woond, aan welke S'. Bernardiis, de stichter der instelling, zijnen laatsten brief sehieef. De leden dezer nieuwe godsdienstige stichting zullen uit Jeru zalem komen. Behalve de twee nieuwe Capucijner kloosters die in het vorige jaar zijn tot stand gekomen, wordt er thans ook eene groote kapel gebouwd voor de Vereeniging van de Onbev lekte Ontvangenisen eene nieuwe kerk in het groote gesticht van de Jesuiten. Ten opzigte van Mlle Rachel wordt door den Cour des Etats Unis gemeld, dat zij op 1 dezer te Charleston geheel hersteld is aangekomen en dat zij voornemens was den 4den naar tlavannah te vertrekken. Zoodat het berigt van haar overlijden voorbarig is geweest. SPANJE. MADRID, 16 December. De koude doet zich hier streng gevoelen. Er is veel sneeuw gevallen, zoodat de gemeenschap met het zuiden des lands veel belemmering ondervindt. In de provincie Sevilla is een voor de kunst onwaardeerbare schat ont dekt, bestaande in 2 zilveren vazen, inhoudende 300 zilveren muntstokken, in volkomen goeden toestand, en welke muntstukken, de borstbeelden der eerste Romeinsche Keizers vertoonen. Ook zijn er bij, die betrekking hebben op gewigtige gebeurtenissen van dien ouden tijd, doch de oudheidkundigen hebben de opschriften nog niet kunnen ontcijferen. ITALIË. De toestand van de Protestantsclie gemeente te Turyn wordt ineer en meer bloeijend. Het aantal leden gaat vooruit, ook de staat barer kas, welke tot nog toe niet ruim voorzien was; zoo dat zij nu, pas een jaar na het voltooijen van baar kerkgebouw, ook tot bet stichten van een schoolhuis en van een ziekenhuis voor Protestanten heeft kunnen overgaan. Dal zieken huis zal zekerlijk voor menig armen Duitsclier van de Protestantsclie gods dienst, welke op reis ziek wordt, eene troostrijke toevlugt zijn. I* 86 FISSEN. BERLIJN, 20 December. De Koning heeft aan Dr. Lepsitis, gewoon HoogJeeraar aan de Universiteit alhier, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen van de Ridderorde van den Nederlandschen Leeuw, hem door Z. M. den Koning der Nederlanden geschonken. In den jnngsten tijd zijn in de kerken der Evangelische geloofsbelijdenis in dit Rijk twee collecten gebonden. Door de eerste trachtte men tc gemoet te komen in de dringendste behoeften der Evangelische Kerk-gemeentenen wel, waar deze te midden van Roomsch Katholieken worden gevonden, en de tweede zou strekken tot stichting van eene Evangelisch-Protestantsche kerk en school te Konstanlinopel. De eerste bragt op 30,000 en de tweede 51.000 llialer. Alhier worden tharis 12 openbare keukens in onderscheidene wijken der stad opgerigt, waar men eene portie eten, bestaande uit soep mei vleescb, voor lj sgr. (9 centen) kan bekomen. Men is voornemens menagewagens door de stad te zenden, in welken bet eten op spiritus warm gehouden wordt. De Noord-Amerikaansche Regering heeft ecne nota gezonden in antwoord op die der Deensclie Regering belieifende den SondtolDaarin wordt gezegd, dat Amerika, alhoewel liet beginsel van den eiscli van Denemarken teu op zigte der tolgelden ten decle erkennende, ronduit weigert een vertegenwoor diger naar de over die zaak te houden conferentie te zenden. Al de havens langs den Rijn liggen vol geladen schepen, die uithoofde van den lagen stand des waters en liet drijfijs de plaats hunner beslemming niet bereiken konden. In liet Visperdal (Zwitserland) hébhen wederom lievige ontploffingen en aardschokken plaats gehad. Te Bazel in Zwitserland zijn al de manschappen der hoofdwachtmet achterlating van hunne wapenen, 's nachts naar llunnigen gedeserteerd, om in het Eugelsch-Zwitserseh legioen dienst te neinen. OUSTENHIJ II. WEENEN, 19 December. Men verzekert dat door den Zueedschen Gezant alhier aan den Minister van Buitenl. Zaken ecne nota is overhandigd, waarin zijne Regering verklaart dat zij ten aanzien der Oostcrsclie aangelegenheden mei de H'estersche Mo gendheden instemt, en de bekende vier waarhorgpunten beschouwt als den grondslag waarop de vrede moet worden gesloten. Aan den Pruissischen Majoor Apel, welke in Tyrol het slot. Rollenstein heeft gekocht, heeft men de overschrijving van deze grondbezitting op zijnen naam geweigerd omdat bij de Protestautsche godsdienst belijdt. De Bisschop van Trente heeft zich die zaak aangetrokken, en zich in persoon tot den Aartshertog Stadhouder gewend, ten einde de weigering van de overschrijving te bewerken. Deze beeft zich tol liet hoog bewind gewend, doch, zoo men verneemt, is alhier beslist, dal die overschrijving niet mag worden geweigerd. Volgens geloofwaardige beriglen, bestaat de nalatenschap van den Baron A. von Rothschild uit 17 milliocii in vaste goederen en 63 millioen in effec ten cn baar geld. EE US L. A Af Op den 85lcn Dec. heeft liet Kcizerl. Hof den dag van den H. George, beschermheilige van de militaire ridderorde van dien naam, plegtig gevierd. De Keizer heeft daarmede een blijk van achting willen geven aan ben die deze zoo hoog geachte orde op bet slagveld hebben verkregen. Des morgens beeft er in het winterpaleis eene godsdienstoefening plaats gehad, en des na middags een groot diner, waarbij ook de Koningin-Weduwe der Nederlanden tegenwoordig was. Er zijn op dit oogenblik slechts twee Grootkruisen van dio Orde, Vorst Paskewilsch en Maarschalk Radetzky. De buitengewone Gezant van Perzie is te Petersburg aangekomen. Vorst GortscliukolF beeft berigt dat in de Krim alles goed gaat, en dat Kolonel Okiobjio met een klein gedeelte der aan den boven-Belhek staande troepen den bergpas, die naar bet Baïdar-dal leidt, is doorgetiokkende vijandelijke voorposten aangetast en ze naar de Tseliernava beeft doen af deinzen. Deze beweging was reeds vroeger in de Fransche beriglen vermeld. De Hooge Krijgsraad heeft besloten dat Odessa zal ophouden eene ves ting te zijn en dat het gesehut naar Nicolaïeff zal worden overgehragtom daardoor de verdedigingslinie kleiner in omvang te maken. Niettegenstaande dit besluit, wordt Odessa door de aanzienlijkste inwoners verlaten, hoewel zij als opene plaats, weinig voor een bombardement behoeft te vreezen. TUKHIE. De Sultan heeft onlangs 6 millioen gulden besteed om de schulden van zijnen harem af te doen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2