LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 24 DECEMBER. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uithoofde van het KERSFEEST, zal de Woensdagsche Courant in plaats van Dingsdag Avond op Maandag worden uilgegeven. Bij deze Courant verschijnt Bijblad N°. 37*, behoorende bij de vorige. LEYDEN, 22 December. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. S. Tak, als Kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier; en voorts bij dezelfde schutterij benoemd: tot Kapitein Mr. C. A. Boonacker, thans lste Luitenant; tot lstc" Luitenant G. J. du llieu, thans 2de Luitenant; lot 2<lcn Luitenant Mr. H. W. Fangman, thans schutter. De Collecte op gisteren gehouden, ten behoeve van het Minnehuis al- bier, heeft ƒ923.401 opgebragt. Wij vernemen dat de Commandant van 's Rijks kanonneerboot, van Eeckengisteren twee schaatsenrijders heeft gered, die zich onvoorzigtig nabij een wak hadden gewaagd en er in waren geschoten. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 16 December 221 volwassenen, 111 kinderen, te zamen 332. 17 18 19 20 21 22 302 320 343 374 379 379 147 155 165 172 173 177 449. 475. 505. 546. 552. 556. Donderdag II. is te Rotterdam de dienstbode van de familie M.eenigen arbeid willende verrigten aan het venster der bovenste verdieping van het zeer hooge woonhuis, uit het venster naar beneden op de straat gestort, met bet ongelukkig gevolg dat zij op de plaats des onhcils onmiddellijk den dood vond. Te Nieuwe Diep is een meisje hetwelk iemand van hare betrekkin gen aan boord van het wachtschip iets had gebragt, bij het verlaten van dat schip, door een rukwind van de valreep in de haven geworpen, zoodat zij spoorloos verdween; men heeft haar lijk, voor zoo ver men weet, nog niet terug gevonden. Als onderwerp der rede, waarmede de Hoogleeraar \V. Ilecker, de be trekking van Hooglceraar aan de Groningsche Hoogeschool zal aanvaardenwordt opgegeven: Het staatsleven der volken, als voortgaande ontwikkeling van den menschel ijken geest, wijsgeerig en geschiedkundig beschouwd. Onlangs beeft de Hoogleeraar Hofstede de Groot in de Groninger Afdee- ling der Verceniging tot afschaffing van sterken drank eene belangrijke rede gehouden over de vraag: Hoe wij liet hebben te beschouwendat vele achtingswaardige medeburgers in de zaak der afschaffing niet mede doen. De gedachteiigang der rede kwam meer of inin hierop neder. Het niets doen, als men moest werken, is eene zeer vaak voorkomende zonde. Zeer •vele menschen meenen gerust te kunnen zijn. zoo zij maar geen kwaad doen, zonder te beseffen, dat niets doen, waar men moest bezig zijn, eene groote zonde is. Want daar wij tot werken zijn geschapen, is niet alleen hel mis bruiken en verkwisten, maar ook reeds het niet-gebruiken der vermogens en gelegenheden, die wij konden gebruiken, eene groote verkeerdheid. Evenwel is het niet mede-doen in vele nuttige zaken voor velen zeer verschoonbaar. Want er is zoo velerlei goeds te doen, ook voor ieder huiten zijn huis, voor nijverheid, handel, kunst, wetenschap, deugd en godsdienst, dat niemand zoo rijk is in geld en inzigt en tijd, dat hij aan alles kan mededoen. Ook is dit doorgaans niet noodig. Als er voor elke goede zaak maar een aantal goede jnenschen bezig is, dan kan zij aan den gang komen en zich uitbreiden, zon der aller of ook veler deelneming te belweven. Maar anders is het gelegen rnct de zaak der afschaffing. De sterke drank is een groot kwaad: geldelijk, Jigcharnelijk, zedelijk en godsdienstig verwoest hij zoo veel, dat er geen groo- tere maatschappelijke kwaal is, dan die drank. Hij moet dus weg; maar kan niet weg komen, tenzij de maatschappij in massa er zich mede bemoeit en tegen verklaart. Hier kunnen eenigen maar zeer weinig doen; want er moet eene publieke opinie komen, die er zich tegen verklaart, om, even als in Noord-Amerika, de wel te bekomen, die de afschaffing doorzet. Derhalve moesten de niet-afschaffers, zoo eindigde de spreker, die hier waren, toetre den, en de afschaffers, trots allen spot, voortgaan om leden aan te werven, tot dat de Natie haren grooLsten vijand kent cn bestrijdt. 's GRAVENIIAGE, 22 December. De Heercn Mrs. J. C. Voorduin en C. L. de Vos, nieuw benoemde leden van den Hoogen Raad, zijn heden bij Z. M. toegelaten, tot het afleggen van den gevorderden ambtseed. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer J. Swetrier, Ontvanger te Goes, en in zijne plaats benoemd de Heer 11. C. van DeinseOntvanger te Wolphaartsdijk. Door Z. M. zijn, ingevolge gedaan verzoek, op pensioen gesteld de Kapiteins ter Zee J. IV. Sloll en Jhr. P. G. J. de Maze Bornme, en de Lui tenant ter Zee lste klasse L. Schuyt Korver. Naar rnen verneemt zal er ten llove, den 2(len Januarij a. s. een groot bal plaats hebben. Uit hoofde van het Kersfeest zal de Minister van Koloniën, in plaats van op Woensdagop Donderdag aanst. gehoor vcrleencn. Bij het Ministerie van Koloniën zijn de volgende berigten ontvangen omtrent den gezondheidstoestand te Suriname en op Curasao. Te Suriname doen zich nog enkele gevallen van gele koorts onder de schepelingen der koopvaardijbodeins voor. Ook zijn er nog eenige lijders aan pokken. Deze ziekte is afnemende op het etablissement Batavia. Overigens is de gezond heidstoestand der bevolking voldoende. Op Curagao zijn van de 15 lijders aan de gele koorts, sedert 10 lot en met 26 Nov. jl. in het militaire hospi taal aldaar behandeld, 13 hersteld, 1 overleden en is nog 1 in behandeling gebleven. De omstandigheid dat geen nieuwe lijders onder behandeling zijn gekomen, doet alle hoop koesteren dat die ziekte eindelijk zal wijken. Te Scheveningen is op de pink van den reeder A. Pronk brand ont staan, die men echter gelukkig is meester geworden. a&es'ste bso bikt tier Staten-fieneraal. Zitting van Vrijdag 21 December. In deze zitting is in behandeling genomen de vraag van den Heer de Vos van Sleenwijk, of hij, door de aanneming van het Burgemeesterschap van Zwolle, al dan niet heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. Hieromtrent is door de Kamer eene motie van den Heer van Eysinga met 15 tegen 10 stemmen aangenomen, luidende: De Kamer besluit, den Heer de Vos van Sleenwijk te kennen te geven dat de vraag, waarop door hem antwoord wordt verlangd, reeds vroeger heslist is, bij gelegenheid der behandeling van gelijksoortige kennisgevingen, zoodat deswege gecne nieuwe beslissing te pas komt. De volgende zitting is bepaald op aanst. Maandag. LEEUVVAR.DEN, 20 December. Een zekere Dijkman, waarvan vroeger is melding gemaakt, die in 1848 uit het leger deserteerde, in Fransche dienst trad, en den veldtogt in do Krim medemaakte, doch later, na het einde van zijnen diensttijd, in Neder land teruggekeerd, slechts tot eene ligte straf werd verwezen en na het ondergaan daarvan bij bet 7d<! regiment infanterie weid in dienst gesteld, heeft onlangs wederom zijn corps verlaten en is aan het omzwerven geraakt. Uit verlegenheid niet meer wetende wat te doenbegaf hij zich dezer dagen te Franeker vrijwillig in arrest, van waar hij vervolgens herwaarts werd overgebragt. Hij zal nu eerlang ten tweeden male voor den Krijgsraad al hier moeten teregtstaan. K li I. G I ti In de Koninklijke bibliotheek heeft een beambte dezer dagen in de perka menten rug van een oud boek 18schoone goudstukken gevonden, ter waarde van 200 fr. Er zijn er onder van Karei VII van Frankrijk en van Hen drik VI11 en Eduard VI van Engeland. Men gelooft dat deze schat daarin is verborgen, tijdens de onlusten onder de Spaansche heerschappij in de l€de eeuw. Dingsdag 11. is te V'erviers de lakenfabriek van de Heercn Domken en van Nitzen afgebrand. De brand ontstond in het magazijn, waardoor veel is verloren gegaan. Men zegt dat niets was verzekerd. ENGELAND. LONDEN20 December. De Times voert eene hevige taal legen de staatkunde van Pruissen, en duidt het die regering ten kwade, dat terwijl zij verbiedt dat hare onderdanen in de strijdende legers dienst nemen, zij voortgaat den handel in oorlogsbe hoeften toe te laten, en zelfs eene inschrijving in eene Russische lcening ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1