LEYDSCHE COURAN 1855. VRIJDAG, 21 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond v« i\ De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uithoofde van het KERSFEEST, zal de Woensdagschc Courant in plaats van Dingsdag Avond op Maandag worden uilgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad W°. 3«. BlNjXENLAAiDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 20 December. PROCES-VERBAAL van de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één Lid der Staten van de Provincie Zuidholland den 19<len December 1855 zijn ingeleverd. Op lieden den twintigsten December des jnars achttien honderd vijf en vijftig in de Gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofd kiesdistrict Leyden, is door het bureau van Stemopneming in de ter inlevering van Stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen, des morgens te negen ure. Het bureau is zamcngesleld uit den lieer Mr. A. O. E. Grave van Limburg Sliruin. Burgemeester. Voorzitter, en de Heeren M. G. ten Sande en tl. R. de Rreuk, Lod.n van den Gemeenteraad, Slemopncmers. De Voorzitter plaats op de tafel eene Stembus bij hem denlJ^" December 1855 overgebragt uit de Gemeente Leyden. De zegels van de Bus worden onderzocht en bevonden or.gpscbonden te zijn. De Bus wordt geopend en bevonden vijf honderd zes en zeventig stem briefjes te bevatten. Dit g tal met de lijst der Kiezers die briefjes hebben ingeleverd, vergele ken zijnde, is gebleken te zijn twee meer dan bet getal dier Kiezers. Nadut de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau beeft van onwaarde verklaard tien Stembriefjes, waarvan acht oningevuld en twee geen bepaalde persoon aanduiden. liet getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vijf hon derd zes en zestig. Van dit getal zijn nilgehragt op de Heeren: f)r. C. W. II. van Kaathovcn 296 en Mr. D. Tieboel Siegenbcek 270 stemmen, Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen, zonder dat liet verschil lusscben bet getal gevonden briefjes en dat der kiezers die slem den, op die stemming van invloed is, de Heer C. IV. H. van Kaathovcn. Is derllaivp verkozen tol Lid der Stalen van de Prov. Zuidholland, de lieer CORNELLS WILLEM HENDRIK van KAATHOVEN, Lid van den Gemeenteraad alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aanwezige Kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in te genwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 20sleD December 1855. VAN LIMBURG STIRUM, Voorzitter. M. G. ten SANDE, II. R. de BREUK. 1 Stemopnemers. De faculteit van wijsbegeerte cn letteren aan onze Hoogeschool zal vaceren tot liet afnemen van liet Admissie-cxamen ingesteld bij Koninkl. besluit van 4 Aug. 1853, op Vrijdag den IS*1™ Januarij 185G, en voor de laatste maal in den cursus van 1855185G, op Vrijdag den 4(le" April 1856. Belang hebbenden worden verzocht zich aan te melden hij den Secretaris der facul teit C. G. Cobet. Aanst. Maandag alweder een collecte! Nu voor 't Luthersche Wees cn Oudelicdenbuis. Ook de Regenten van dit gesticht zitten in nood. Zie de Adv.) Als niemand die iets geven kan, ben ongetroost afwijst, zullen ze zeker niet onvoldaan zijn bij het natellen. Zij vragen ook voor Ouden van dagen en Weezen. Hun geslicht beslaat eene eervolle plaats onder de reeks onzer Godshuizen, zou er dan bij de Christelijke liefde niet ook voor dit gesticht iets ten beste zijn? Eergisteren avond hield dc Afdeeling der Ned. Vereeniging lot afschaf- fing van sterken drankeene openbare vergadering in de Zaal van 't Nut van 't Algemeen. Een der leden hield eene zeer goed bewerkte voorlezing en beschouwde, na een bijzonder gepaste inleiding, op eene onderhoudende en levens indrukwekkende wijze aller verpligting om als huisgenoot als burger en als Christen mede te werken tol bet heilzame doel der Ver eeniging. Een volgend spreker schetste in vloeijende en krachtige poëzij bet tafereel van een gelukkig gezin, welks geluk door den drank jammerlijk werd verwoest. Beide voordragten werden door de talrijke schare van toe hoorders met blijkbare belangstelling geboord en viel een welverdiende toe juiching te beurt. De vergadering, die bij afwezigheid des Voorzitters, door ongesteldheid veroorzaakt, door den Vice-President was geopend, werd door dezen, na afloop der voordragten, onder dankbetuiging aan de sprekers, met eene korte opwekking gesloten. De Vrouwen-Vereeniging van Weldadigheid te Noordwijk-Binnen beeft van II. M. de Koningin-Moeder wederom eene gift van ƒ50 ontvangen. Het heelt 11. M. de Koningin behaagd, den boekhandelaar J. J. van Brederode te Haarlem, een fraai gouden cylinder liorologie met dito ketting te vereeren, als bewijs van bare belangstelling in bet door dien boekhan delaar uitgegeven Nationaal Pantheon Gedenkboek van Nederlandsche Letterkunde en Kunstbestaande in 3 bundels proza cn poëzy onzer eerste Letterkundigen, benevens een aantal naar bet leven geleekende portretten onzer voornaamste landgenoolenuitmuntende in cenig vak van wetenschap of kunst. De St. Cour. bevat een overzigt van dc opbrengst van 's Lands midde len, over de elf eerste maanden van 1855, waaruit blijkt, dat die bedragen beeft 55.021,620.64zijnde ƒ1,037,812.265 meer dan over genoemd tijd vak in 1854. Bij de Tweede Kamer is van wege 't Ministerie van Koloniën medege deeld een staat van de koflijzakken, geleverd door liefdadige inrigtingen en particulieren sedert 18441854, waaruit blijkt dat erin 1844 zijn geleverd 145,000 stuks voor ƒ83,100, welk getal tot 1850 door elkander nagenoeg op dezelfde hoogte is gebleven, wanneer dit is toegenomen tot 500,000 voor ƒ268,370, en tot 1S54 bijna op betzelfde getal gebleven, doch met vermin dering van prijs tot ƒ225,725. Vóór 1850 weid de levering zonder aanbe steding gegund, sedert dien tijd bij openbare aanbesteding, zijnde aan lief dadige inrigtingen dn iniddenprijzen toegestaan. Blijkens dcrgelijken staat is er in 1844 door de Maatschappij van Welda digheid geleverd aan katoenen voor 87,201 en aar. kolfijzakken voor/ 171,120 tot 1848 bleef dit klimmende, wanneer bet reeds aan katoenen ƒ277,916 en aan koffijzakken 272,580 bedroeg sedert zijn die sommen, behoudens eenige afwisseling, ongeveer op die boogie gebleven. Hel getal koflij zakken dat van 18441850 van 250,000 tot 450,000 bedroeg, beeft sedert 1850 jaarlijks 600,000 bedragen, en de prijs van 39 tot 56 centen. Op bet IJ voor Amsterdam kan de overlogt reeds te voet geschieden. Ook te Maas voor Rotterdam zit reeds zeer vast. Jlir. Salvador beeft hooger beroep aangeteekend legen het vonnis van de Arr.-Regtbank te Amsterdam. In het kiesdistrict Sneek is bij herstemming tot lid der Tweede Kamer verkozen Jhr. Mr. Vegelin van Claerbergcn. Gedep. Staten van Friesland hebben hunne goedkeuring geweigerd aan liet besluit van den Gemeenteraad vari Leeuwarden, tot aankeep van eenige buizen om op de plaats daarvan een korenbeurs te bouwen. Deze weigering is hoofdzakelijk gegrond, dat de koopprijzen (ƒ38,000) voor den tegenwoor- digen tijd te boog zijn gesteld, even als liet voor afkoop van liuurregt, ge durende 2 jaren, van den bewoner van een dier panden gestelde maximum van 2000. Men ziet met verlangen den verderen afloop dezer zaak te gemoet. Het Prov. Geregtsliof van Noordbrabant beeft uitspraak gedaan in de zaken van de Heeren van Moorsel en nierstraten, beide II. K. Priesters, aangeklaagd de eerste van het aanvoeren ecner processie in kerkelijk gewaad, en de laatste van het houden eener begrafenis, mede in kerkelijk gewaad. Beiden zijn door liet Hof ontslagen van rrglsvervolging, maar op een anderen grond dan die door de vorige regtbank was aangenomen. Volgens dit arrest mogen procession op alle plaatsen worden gehouden, zoo er maar gezorgd wordt, dat zij niet binnen de muren van steden komen. De Amst. C. deelt liet volgende mede, omtrent de Commissie van In genieurs die zich dezer dagen naar Egypte beeft begeven: Het verblijf te Alexandrië schijnt van korten duur geweest te zijnde Commissie is den igdco Nov, van daar vertrokken, met een specialen van regeringswege bevolen spoortrein naar Barracli aan den Nijl. Aldaar aangekomen, vonden zij eene almede opzettelijk voor hen bestemde stoomboot, die ben naar KufFellen liragt, hellende aan den Nijl gelegen, en slechts twee uren van Kaïro verwij derd. Zij werden aldaar op eene zeer vereerendo wijze ontvangen door de Minister en andere liooge autoriteiten, die hen geleidden naar bet aldaar aan wezig zijnde kamp van 10,000 man, onder het opperbevel van den Onderkoning, naar wiens tent zij door hunne geleiders gehragt werden. De Onderkoning, zich op dat oogenhlik aan eene andere zijde van het kamp bevindende, van

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1