LEYDSCHE COURANTS'" 1 i *vf De Courant wordt Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond MaandagWoensdag en Die van Maandag komt WOEINSDAG, 19 DECEMBER. Zte Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven m.VXKSLAmSCHK BKRIGTKE. LEYDEN, 18 December. Niet alleen gestichten voor weezenmaar ook voor doodarme oude lieden, getuigen van 't geen de Christelijke liefde vermag. Regenten van 't Gerefor meerde Minnehuis zien zich mede gedrongen om hare hulp in te roepen. Wij voegen gaarne een woord ter ondersteuning hunner aanstaande inza- I meling hierbij. Dat laat zich Iigtelijk doen, zegt misschien deze of gene, maar men kan toch niet altijd blijven geven. Velen is dit bezwaarlijk te vergen; maar toch, «ie behoort niet liever tot de gevers dan tot de bewelda- digden. Bij hem die op des stervelings lolbedeeling door, en zijne verdienste lijkheid hij God, het oog slaat, zal er wel voor die ouden van dagen wal overschieten, zonder angstvallige berekening of er enkelen zijn die de Christe lijke liefde van anderen gaarne bereid zien, omdat hun eigen aandeel in de belastingen er door vermindert. De Gemeentestem van gisteren bevat cene Correspondentie, omtrent het verschil tusschen hare berekening van het gemaal en die, in het stuk door ons in de Courant van 11. AVoensdag medegedeeld. De Gemeentestem zegt, dat wij haar door eene bevoegde hand hebben laten nacijferen; wij hadden daar aan zelfs niet gedacht. AA'ij zijn verzocht het te plaatsen en de onpartijdig heid verbood weigering. Die zelfde onpartijdigheid vordert dat we nu die Correspondentie vermelden. Onze ruimte gedoogt geene onverkorte opneming wc willen trachten den inhoud zoo na mogelijk op te geven, onder verzeke ring aan de Gemeentestem dat bij ons die 't sine tra et studio alleen uit belangstelling mededeelden, geen denkbeeld van verminking opkwam. De Gemeentestem spreekt niet tegen dat de gezamenllijke belasting van 100 gebuild tarwemeel ƒ8.50}. bedraagt; maar vraagt, waarotn meri ongebuild berekent en de accijns, zóó als de hakker en niet zóó als de ingeze tenen, aan dezen betaalt. Nu betaalt men bij 290 geineente-opcentenvan ecu tarwebrood van 5 ons, bij den invoer 3 cents, en naar dien maatstaf komt «1e rijksaceijns op 1} centen, zamen 4{ cent, dat bij gelieele afschaffing (waarop de Gemeentestem zegt bare berekening te hebben gegrond, 't geen echter daaruit toen niet duidelijk bleek,) zou worden betaald. Verder wijst de Correspondent er op, dal de bakker de belasting aan zijne klanten wel met eenige verhooging berekent, wil het voorbeeld, wat het rogge brood betreft, ter zijde laten; maar wijst op de broodprijzen binnen en bui ten de stad; vraagt of wel 124 81 ongebuild tarwebrood 100 ffi meel bevat, en zegt ten slotte, dat het verschil van gevoelen op te heffen is, als die bevoegde hand" den prijs wil opgeven der broodsoorten in de stad en in de aangienzende gemeen ten. AVij vertrouwen dat deze verkorte mededeeling ons geene verdenking van partijzucht zal op den hals halen. AVij weten waarlijk niet waarom we par tijdig zouden zijn. Iloe meer de afschaffing den geriugen burger baten zal hoe liever wij ^t zien zullen, al moeten wij zelve dan ook meer betalen. Eu hiermede moeten wij van deze zaak, in zoo verre ze meer dan eenige nadere korte becijfering mogt opleveren afstappen, omdat we voor redeneringen geen ruimte genoeg hebben. Uit de Amst. Cour. ontleenen wij, met eenige verkorting, het volgend berigt omtrent den zendeling Dr. Neumann, uit Berlijn, die ook door het Chinesche comité alhier lot het doen van inededeelingeti is uitgenoodigd. Deze zendeling ontving zijne opleiding aan het Seminarium voor de zen ding te Berlijn. Na het bezoek van Giltzlaif aldaar in 1850 en de stichting van het Berlijnsche zendelinggenootschap voor China, werd hij al spoedig als üvangeliebode aangenomen, en na inzegening naar Hong-Kong.,gezonden, met last, zich aan de zijde van Giitzlalf te plaatsen. Door diens dood trad hij als hoofd van de Chinesche A'ereeniging op. Hij kweet zich met getrouwheid en ijver. Niet alleen door onderwijs, door stich ting van een asyl voor kinderen, aan welks hoofd zijne vrouw geplaatst werd, door zijn ijver in de bevordering van den Chineschen bijheldrukmaar ook «n vooral door gedurige zendingsreizen, welke hij met onderscheidene zijner- leerlingen ondernam, verwierf li ij zich aller goedkeuring, ook van de Nedcrl. Verccniging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, welke hem meermalen met belangrijke bijdragen ondersteunde. Eigenaardig is de getuigenis, door de Berlijnsche A'ereeniging op aanvrage der Nederlandsche, hem in 1852 gegeven «Door onze ondervinding zien wij zijne bijzondere roeping voor den arbeid onder de Chinezen bevestigd. Naar het uiterlijke met de Chinezen vereen zelvigd, onder den naam Pieuansin Schangmet geschoren hoofd en langen staart, met den wijdmouwigeri rnakwa houden de Chinezen, volgens zijn schrijven, het er voor dat hij niets anders dan een geboren Chinees wezen kan. Mildclijk door God met de gave der tale toegerust, is hij in de zware taak der aanlecring van het Chineesch zoo voorspoedig, dat hij na tweejarige studie niet alleen de inlandsche predikers verstaat, maar zelf in aaneengeschakelde redenen de Blijde Boodschap in het Chineesch verkondigen mag? Daarbij heeft het Gode behaagd hein door velerlei beproevingen, krankheid, gevaren van roovers, teleurstelling en af*al van sommigen, grievende miskenning ook van Christenen, zoo zeer te louteren en te versterken, dat zijn geloofsijver in het vuur dier beproeving niet weinig gereinigd, zijn geloofsmoed grootc- lijks verhoogd is. Met één woord, wij schromen niet hem als een waar- digen arbeider aan te hevelen en hem aan de gebeden van alle vrienden der China-zending ook iri Nederland aan te prijzen." Zoodanig is de man, die, door overmatige inspanning krank geworden en ter herstelling tijdelijk naar zijn vaderland teruggekeerd, van deze gelegen heid gebruik wenscht te maken om, ter bevordering der goede zaak werkzaam te zijn. Moge den man, die een schat van kennis en, in de sporen van zijn doorgestaan ligchaamslijdcn eerelcekenen van zijnen strijd voor de heiligste zaak, als zijn besten aanbevelingsbrief met zich brengt, ook hier ccn bemoe digend onthaal te beurt vallen. De Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente te Rotterdam heeft zich tol den Koning gewendter verkrijging van een veertienden Predikant. Jn den vooravond van den ÏS^0 is van de postkar, staande voor het postkantoor te Haarlem, ontvreemd een graauwe linnen zak, inhoudende, behalve de pakelten, brieven en couranten, eene aanzienlijke geldswaarde in bank- en munthilletlen. Men verneemt echter dat genoemde zak met al het daarbij behoorende Maandag avond te Haarlem is teruggevonden en leregt gebragt. Het bouwen eener kazerne in het fort Erfprins aan het Nieuwe Diep, is aangenomen door deri Heer K. Kooy, van Amsterdam, voor ƒ107,900. Nabij Gouda had een der wachters op den spoorweg om zich te verwar men een pot met kolen in zijn iiuisje medegenomen. Door den daardoor veroorzaakten damp bedwelmd, schijnt hij met liet aangezigt in het vuur gevallen en alzoo jammerlijk te zijn omgekomen. De ongelukkige laat een 6- of 7-tal onverzorgde kinderen na. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen heeft een adres hij de Tweede Kamer ingediend, waarbij aangedrongen wordt op de weder invoering van regtbanken van koophandel. Te Groningen is dezer dagen de nieuwe ijzeren loskraan beproefd, ver vaardigd in de ijzer- en metaalgielcrij aldaar. Zij moest eene zwaarte van 10,000 Ned. ffi opheffen en heeft die proef voortreffelijk doorgestaan. De gemeenteraad te Maastricht heeft besloten de belasting op de rogge af tc schallen, maar die op de tarwe, uithoofde van den flnanticlcn toestand der stal te blijven heffen. 'S GRAVENHAGE, 18 December. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Rogter in de Arr.Regtb. tc Rotter dam, AIr. J. Pols, Advocaat te 's Gravenhage; en tot Commissaris van Policie te Amsterdam, Alr. B. L. R. Termaat, thans eerste Commissaris van Policie te Arnhem. Bij Kon. besluit is benoemd tot Raadsheer in het Prov. Gereglshof in Groningen, Alr. G. Diephuis, thans Regter in de Arr.-Reglhank te AA'irtschoten. Door Z. M. is benoemd tot Generaal-Majoor en Kornmandant der 2(le brigade infanterie, tevens heiast met de waarneming der funclier. van prov. Kornmandant van Noordbrabant, den Kolonel A. P. F. Rigot de Begnins, van den Generalen Staf. De Alinister van Koloniën zal morgendie van Financiën Donderdag, en die van Marine op Vrijdag geen gehoor verleenen. In den avond van A'rijdag, den 14(Ien dezer, werd er in de H. Tlieresia- of Spanjaardskerk alhier, cene merkwaardige rede gehouden. De pater-mis sionaris Eentrop, trad op om eene opzettelijke wederlegging te geven van de feestrede over 1 Tim. II: 5!>, door Ds. J. C. Zaalberg Pz., alhier op het laatste Hervormingsfeest gehouden en sedert uitgegeven. AA'as het acht dagen te voren opehtlijk aangekondigd, dat die llervormihgsrcdc daar ter sprake ge bragt zoude worden, er was dan ook eene groote schare in hel ruime kerk gebouw te zamen gekomen, waaronder eene menigte Protestanten. Heeft

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1