LEYDSCHE COURANT N°. 1 VRIJDAG, 14 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f\ 3 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad 5f°. 35*. MNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 December. De 's Gravenh. Nieuwsbode deelt in zijn nommer van II. Woensdag een berigt mede uit Berlijn, dat in bet jaar 1856 de groote komeet van 1556 zal terugkomen. Onze Hoogleeraar Kaiser schreef achter zijne Verhandeling over de komeet van Ilalley in 1834, een Bijvoegsel, behelzende een overzigt over alle kometen wier omloopstijden met meerdere of mindere juistheid zijn bepaald geworden, en deelt daarin omtrent de komeet van 1556 mede, dat Pingré, een Fransch sterrekundige van de vorige eeuw, in vroegere geziene komelen, deze komeet meende te hebben ontdekt en den omloopstijd, op grond daarvan, op nagenoeg 292 jaren te mogen bepalen. Indien," zoo eindigt de Iloogleeraar bl. 175, «het vermoeden van Pingré gegrond is, zal deze komeet legen het jaar 1848 andermaal moeten verschijnen. Onzes inziens is het echter met dezelve niet veel heter dan met de komeet van het jaar 1661 gesteld, (die ook vergeefs werd nagespoord, zie bl. 173), weshalve wij het niet onmogelijk, en zelfs niet onwaarschijnlijk achten, dat zij evenmin als deze, aan de voorspelling van hare wederkomst zal voldoen." Gisteren is op de Langegracht een 4-jarig kind, dat door de ouders alleen bij het vuur was gelaten, in brand geraakt, en des nachts aan de gevolgen overleden. De beroemde reiziger Barthdie dezer dagen uit Africa is teruggekeerd, heeft te midden der grootste mocijclijkheden en gevareu, in de ontoegankelijkste oorden en onder de onherbergzaamste volksstammen, dagelijks getrouw zijn dag boek bijgehouden. Al wie beproefd heeft op een korten uitstap een daghoek te houden, zal kunnen waarderen, wat dat zegt onder zidke omstandigheden. Dr. Bartli is nu bezig met de bearbeiding van zijn dagboek tol een door loopend reisverhaal, waarvan twee oorspronkelijke uitgaven zullen plaats heb ben, eene in het Engelsch, hij Longman te Londen en eene in 't Hoogd. bij Justus Perthes te Gotha bij wien ook de groote en talrijke geheel nieuwe kaarten worden vervaardigd. Het heeft de aandacht van den Minister van Oorlog getrokken, dat manschappen tot de reserve der nationale militie behoorende, zich bij prov. Kommandanten of Chefs der corpsen hebben vervoegdmet verzoek om onder de wapenen te treden; en aangezien in de militaire bepalingen niet voorkomt dat zoodanige manschappen vóór den bepaalden tijd onder de wapenen kunnen komen, zonder eene verbintenis voor 6 jaren aan te gaan, zijn zij ook steeds afgewezen geworden. Op grond van hel groot aantal ontbrekende vrijwilli gers, gevoegd bij de aanhoudende duurte, die het voor velen onmogelijk maakt aan den kost Ie komen, heeft Z. Exc. voormelde Autoriteiten aange schreven, dat de miliciens der reserve, die zich mogtcn aanmelden, in wer kelijke dienst zullen worden opgenomen zonder dat zij eene verbindtenis be hoeven aan te gaan, en slechts moeten voorzien zijn van een bewijs van het bestuur hunner woonplaats, dat zij niet in hun onderhoud kunnen voor zien. Al verder is daarbij bepaalddat zoodanige manschappenwanneer •de overige leden hunner ligting onder de wapenen zijn met deze ten aanzien van groot verlof en andere gunsten weder geheel zullen worden ge lijk gesteld. Men zegt, dat de voordragten, bier en daar door landhuishoudkundi gen over verschillende onderwerpen gehoudenmet het einde van dezen winter voor goed zullen ophouden. Te Gouda heeft men in de vorige week in een tuin, een buitengewoon groote geraamte van een mensch in zittende houding opgedolven. Men ver wacht met belangstelling den uilslag van liet deswege ingesteld onderzoek. Naar men verneemt, heeft de Heer R. Fruin de talentvolle schrijver van het Anti-Revolutionnaire Staatsregtde belangrijke taak aanvaard om de geschiedenis te schrijven van het laatste gedeelte der IS118 eeuw, over welk tijdperkzoo als bekend is, vele bronnen en bescheiden aanwezig zijn, maar nog geene volledige geschiedenis bestaat, die aan de eischen der weten schap beantwoordt. ArnhC.) In de gemeente Hardinxveld bereiden zich onderscheidene huisgezinnen, om met het aanstaande voorjaar naar de Vereenigde Staten van N.-Amerika te vertrekken, en hebben bereids hunne vrij aanzienlijke bezittingen verkocht. Ook aan de overzijde der rivier hebben onderscheidene personen in het dorp Sleenwijk hunne goederen verkocht, om met de cerstgenoemden het vader land te verlaten en zullen zij waarschijnlijk nog door anderen worden gevolgd. Deze welgestelde burgers worden tot die landverhuizing uitgelokt door brieven van hunne vrienden, vroeger uit deze streken naar den staat Illinois vertrok ken. Zij behooren allen tot de christelijk afgescheidenen van de Hervormden. Uit Kampen meldt men het volgende: Het ijsvermaak heeft alreeds een hoogst droevig offer geëischt. In den namiddag van Zondag waagden zich in het naburige Hattem twee jeugdige knapen te roekeloos op het brooze ijs in de Zwijnerikolk aldaar, en spoedig zakten zij er door; op het gerucht schoten terstond de grootvader des eenen en de vader van den anderen jongen ter hunner redding toe, doch ook deze vielen eensklaps door het ijs en alle vier vonden hun graf in het water. Groot was de verslagenheid die onder de menigte toeschouwers heerschte. Ook te Heusden heeft de 18-jarige zoon en kostwinner cener weduwe met nog 4 jonge kinderen, door zich op bet ijs te wagen den dood gevonden. Het overlijden van het kind nabij Hilversum, in ons vorig nommer vermeldwordt door de Gooische Cour. tegengesproken. In den nacht van Zondag op Maandag heeft er op het kantoor van de Ilceren Smits de Kuyper, te Eindhoven, een nogal stoute diefstal plaats gehad. De dieven, die zich vermoedelijk in den vooravond in de fabriek hadden laten opsluiten, hebben met eenen ijzeren handboom de deur van het kantoor ge opend; daarna met geweld twee lessenaars opengebroken. Daarin vonden zij echter geene belangrijke waarde, doch wel de sleutels der ijzeren kist; het blijkt echter dat zij die kist niet konden openen, zoodat zij de sleutels voor dezelve hebben neergeworpen. Hun buit was tot dusver onbeduidend, doch er stond een gesloten kistje met ƒ122.50 aan centen; alvorens dit inede te nemen, hebben zij het slot verbroken, en na te hebben bevonden dat het gepakte centen warenhet kistje medegenomen. Wanneer men nagaat dat dit kistje nagenoeg 100/2 Ned. ffi woog, dan mag men besluiten, dat dit door eenen persoon niet is weggedragen en vermoedelijk niet verre is weg gevoerd. (1Y R. C.) 's GRAVENHAGE, 13 December. Z. M. heeft den Hofraad W. F. van Otlerloo, Secretaris van Z. K. II. Prins Frederik, vergnnd het aannemen van het Ridderkruis der orde van de Poolster, in diamanten, hem doorZ. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. M. heeft aan H. F. van Meurs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Harderwijk, en benoemd Mr. G. A. de Meester. Z. M. heeft den Heer D. D. Buchler, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter en lid van den raad van bestuur der Koninkl. Akademic van beeldende kunsten te Amsterdam. Bij Zr. Ms. besluit van den 9<lcn dezer, is benoemd lot Regter in de Arr.-Regthank te Breda, Mr. K. A. Meeussen, Advocaat aldaar en lid van de Tweede Kamer. Door Z. M. is benoemd tot Kantonregter te Zuidhorn (Groningen) Jhr. Mr. R. A. Quintus, tot hiertoe Plaatsvervangend Kantonregter aldaar. Z. M. de Koning heeft gisteren ten 5.) ure in een plegtig gehoor ont vangen Monseigneur Septime Marie VecchiottiApostolisch Internuntius bij het Nederl. Hof. Jhr. J. C. Gevers, vroeger Gezant te New-York en thans als zoodanig benoemd te Petersburg, is uit eerstgenoemde plaats alhier aangekomen. De Kon. Bibliotheek alhier, heeft dezer dagen ten vervolge ontvangen het 8ste en 3de deel der prachtuitgave van de Werken van Frederik den Grootewaarvan een exemplaar door Z. M. den Koning van Pruissen aan die inrigling vereerd wordt. De Eerste Kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen stukken behooren de door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen. De Kamer heeft hare afdcelingen hernieuwd, die tot verkiezing van Voorzitters en Onder-Voorzitters zijn overgegaan. TPiveeite Biamer tier Staten-Heneraal. In de zitting van Dingsdag avond zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk XI Depart, van Koloniën) voortgezet. De 1111. Stolte, Tborbecke en Roclmssen voerden daarbij liet woord en bragten onderscheidene koloniale aangelegenhe den ter sprake. De Minister heeft die sprekers beantwoord. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der begrooting RinnenlZaken) voor 1855 (Subsidiën) heeft daaromtrent haar eindverslag uitgebragt.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1