In den loop dezes jaars heeft de Hertog van liedford 11,400, de Heer Howard 10,254, de Heer Parr 9,875 en de Heer Stanly 7,533 in verschil lende wedrennen op onderscheiden plaatsen des Piijks gewonnen. Een enkel paard, Saucebox, won bij verschillende gelegenheden gezamenlijk 6000 Tollens Nova Zembla ligt gereed voor de Engelsche pers, vertaald door W. Luttenberg, en in rijm gebragt door J. R. Mac-Arthur. De Indische compagnie zal op hare kosten de onderzeesche telegraaf van Suez naar Bombay aanleggen. Lola Monies geeft thans tooneclvoorstcllingen te Melbourne in Australië. Zij treedt op in het stuk: Lola Monies in Beijeren. Ilare beruchtheid brengt haar veel geld op. Het fraaije Noord-Amerikaansche schip Constitutiongroot 1000 ton is den 5den dezer in de haven van Liverpool tot aan den waterspiegel verbrand, liet was den vorigen avond van New-York binnengekomenen had eene rijke lading (katoen, koren, gebrande wateren en ook terpentijn) aan boord. Volgens het militaire dagblad bedraagt het getal Officierendie wegens ziekte of andere redenen van het leger in de Krim afwezig zijn, omstreeks 2500. In de geschutgieterij te Woolwich zijn twee stukken van 63 ponds ko- gels gegoten, welke eene lengte van 19; voet hebben en als veldstukken zullen worden gebezigd; zij zijn van binnen met gleuven voorzien, gelijk als de getrokken geweren. Ook heeft men te Chatham proeven genomen met eene stormladder, die 39 voet lang is en met een verwonderlijken spoed op gezet en uit elkander genomen kan worden. Twee Officieren en verscheiden soldaten, in een kogelvrij gewaad gehuld, hebben ondanks hevige tegenweer de ladder beklommen. Een wijnstok te Hampton-Court is voorzeker de grootste in Europa; de takken bedekken eene uitgestrektheid van 2300 voeten. Hij is voortgekomen van een stek in 1768 geplant, en brengt gewoonlijk jaarlijks 2000 trossen druiven voort, die somtijds 300 opbrengen. De plant waarvan de stek is genomen, bevindt zich in het graafschap Essex en is in 1758 geplant. Uit Dublin wordt gemeld dat de Pater der Redemptoristen Vladimir Pecherini, beschuldigd van deel genomen te hebben aan Bijbelverbranding te Kingstown, door de Jury is vrijgesproken. FRANKRIJK. PARIJS, 10 December. De Koning van Sardinië heeft de terugreis naar zijne Staten aanvaard. Het fraaije marmeren standbeeld van Chateaubriand van den Heer Du- rct, hetwelk op de tentoonstelling heeft geschitterd, is door den Minister van Staat aan het paleis van het Instituut toegestaan. Men is voornemens een groot feestmaal aan de teruggekeerde troepen nit de Krim in het tentoonstellingsgebouw aan te bieden, dat uit 18 a 20,000 couverts zal bestaan en om kosten uit te winnen, bij dag zal plaats hebben. De Heer Offermans, een Nederlandsch kunstschilder, heeft een "kostbaar voortbrengsel van zijn penseel, dat op de wereldtentoonstelling prijkte, aan Prins Napoleon afgestaanom het te doen verkoopen ten behoeve van het fonds voor de betrekkingen der gesnenvelden in het Oosten. Ten einde een denkbeeld te geven van de schadedie de Russische be volking lijdt, deelt het Journal des Débats mede, dat er 'sjaarlijks, in den tijd van den aanvoer, dagelijks gemiddeld 2500 schepen uit hel binnen land, met koren geladen, te Odessa aankomen. Hoeveel waarde blijft nu aldaar nutteloos in 't bezit van den eigenaar maar op hoeveel schatten komt dat gemis ook aan het overig Europa te staan Een Fransch schip heeft een rnet salpeter voor de Russische regering geladen Engelsch vaartuig, dat zich naar Hamburg begaf, prijs gemaakt. De berigten uit Konstanlinopcl door de Sinaï aangebragt zijn onbe langrijk. De Russen versterkten hunne stellingen aan de Tschernaïa. Er was reeds veel sneeuw gevallenook deed de koude zich streng gevoelen. Aan de troepen waren winterkleederen uitgereikt. Eerdaags zal te Kamiesch eene kerk worden ingewijd. Kars houdt nog stand, maar is zeer naauw in gesloten. Eene karavaan met levensmiddelen is, onder geleide van Selim- Pacha met 10,000 man ongeregelde troepen naar die plaats op weg. Omer- Pacha staat op drie uren afstands van Koctaïs. De Generaals Niel en Chasselonp-Laubat zijn met bovengenoemd vaartuig teruggekeerd. De onlangs door de Russen gevangen genomen Luit.-Kolonel is de Heer Bayret. Hij is terstond naar het hoofdkwartier van Prins Gortschakoff ge bragt, die hem zeer vriendelijk ontvangen en de telegraaf ter zijner beschik king heeft gesteld om zijne familie eenig narigt te doen toekomen. Men verzekert dat het leger in het Oosten in het volgend jaar op 200,000 man zal gebragt worden. Woensdag avond hebben te Bordeaux en Donderdag avond te Auch ligte schokken van aardbeving plaats gehad. In de munt te Straatsburg wordt sedert eenigen tijd dagelijks een mil- lioen aan goud geslagen. SPANJE. MADRID, 7 December. De Spaansche bezittingen in Afrika zijn in weerwil der onderhandelin gen met den Keizer van Marocco, wederom door de Mooren zoo zeer veront rust, dat de Regering noodig acht nieuwe troepen derwaarts te zenden. De Afgevaardigden der Baskische provinciën schijnen omtrent den ver koop van de nationale goederen tot andere gedachten te zijn gekomen. Zij hebben thans besloten zich daartegen niet te verzetten, maar de Piegeririg te laten zorgen, dat de voorregten der Baskische provinciën geen inbreuk lijden door de toepassing dier wet. ITALIË. Ten gevolge van een Synodaal besluit der Waldenzer kerk in Sardinië, is nu te Latour eene theologische school gesticht, om degenen, die zich tot het ambt van Prediker willen voorbereiden, in hun eigen land en door inland- sche geestelijken onderwijs te doen genieten. De Kerkeraad Reveldie te Berlijn werd opgeleid en de Predikant Grymonat te Genua, zijn voorloopig tot Leeraars bij die school aangewezen. Te Turyn heeft men, op de plaats achter de Waldenzer kerk, een aanvang gemaakt met de oprigting van een gebouw, dat school, ziekenhuis en ver scheidene Predikantswoningen zal bevatten. De kosten hiertoe zijn op 120 a 130,000 fr. geraamd. Een EngelschmanBrewin, heeft 10,000 fr. gegeven. Ook de kerk der Waldenzer gemeente te Nizza, welke zich dagelijks meer uitbreidt, nadert met rassche schreden hare voltooijing. De bouw der kerk, school en predikanlswoning te Pignerolo, vordert snel. p RUIS E N Wegens het uitbarsten der veepest in onderscheidene streken van het Koningrijk Polen, heeft onze Regering maatregelen van voorzorg genomen, en in eenige grensdistricten de grenzen voor alle verkeer, ook van personen, afgesloten. Desniettegenstaande beeft de ziekte zich iu het regeringsdistrict Koningsberg reeds op drie punten geopenbaard. Te Koningsberg doet zich de winter reeds gestreng gevoelen, waarvan men sedert jaren zoo vroeg geen voorbeeld heeft gezien. OOST E N IS IJ K. WEENEN, 8 December. Men verhaalt dat de Keizer voornemens is in Februarij Milaan te bezoeken. Ook zou hij de uitnoodiging van den Paus hebben aangenomen, om te Rome de inwijding van het gedenkteeken van de Onbevlekte Ontvangenis te komen bijwonen. De Regering heeft den uit- en doorvoer van salpeter, zwavel en lood naar alle Russische en Turksche gewesten, met uitzondering van de Donau- vorstendornmenalsmede den uitvoer van paarden, verboden. Volgens een heden uitgevaardigde verordening mogen alhier op Zon- en Feestdagen zelfs binnen 'shuis, geenerlei affaires gedaan worden. Ook het lokaal der effecten-societeit moet gesloten blijven. De vermindering van het leger met 80,000 man zal aan de schatkist eene bezuiniging van 30 millioen fl. opleveren. Aanzienlijke hoeveelheden graan worden uit Oostenrijk naar Noord- Duitschland verzonden. In de eerste drie weken der jongst verloopen maand werden alleen over Olderberg 81,352 zakken met 112,383 centenaars granen, waaronder 87,283 centenaars rogge, uitgevoerd. In den nacht van den 3den dezer is op den Presburger spoorweg een zware brand uitgebarsten. Verscheidene werkplaatsen, eene groote voorraad brandstof en 6 locomotieven zijn vernield. De Fransche maatschappij heeft hierdoor eene schade van een half millioen geleden. Vrijheer Anselm Meyer von RothschildConsul van den Koning van Beijeren en oudste Chef van het wereldberoemd Bankiershuis, is op 6 dezer te Frankfort overleden. Ilij was in 1773 geboren en had alzoo den ouderdom van ongeveer 83 jaren bereikt. Het groote goed Muraköz in Hongarye, zal waarschijnlijk aan den Ko ning der Belgen voor 4,600,000 fr. verkocht worden. RU SEAN De dagbladen te Petersburg hebben bevel ontvangen in hunne polemiek alles te vermijden wat beleedigend voor Frankrijk konde zijn. Hiermede wordt ook in verband gebragt de in bet oog vallende zinsnede in de dagorde van Keizer Alexander aan het leger in de Krimwaarin gewaagd wordt van »een sterken; dapperen en geene offers schuwenden vijand." De Keizerlijke handelsbank te Odessa, door de ongunstige tijdsomstandig heden gedrongen, heeft hare betalingen in klinkende munt gestaakt. Hier omtrent wordt nog medegedeeld, dat de bevolking de banknoten niet langer wilde aannemen, en de in omloop zijnde in zoo grooten getale ter verwisse ling aanboodt, dat de Bank geen zilver genoeg had om hieraan te kunnen voldoen. De Overheid gaf aan de bevolking te kennen dat wie het bankpa pier weigerde aan te nemen, daardoor aan de Regering moeijelijkheden be rokkende en loonde kwalijk gezind jegens den Keizer te zijn. Dit baatte niet; de Bank moest de verzilvering van haar papier slaken; en de premie voor zilver rees tot 12 en 15 pCt. Generaal Tottleben is te Petersburg aangekomen, ter bijwoning van den grooten Krijgsraad die aldaar zal gehouden worden. Reeds is een plan opgemaakt ter versterking van Petersburg. Het ijs in de Newa heeft den 23stcn November gezet. In de laatste 140 jaren is zulks 44 malen in de 10 laatste dagen dier maand geschied. Een Noorweegsch schipdie de waakzaamheid der kruisers heeft ver schalkt, is in de haven van Baltischport aangekomen en heeft eene lading zout verkocht voor 8 zilveren roebels de 100 tÈ. TDRKÏE. De onderscheidene Gezantschappen te Konstantinopel gevestigdhebben zich vereenigd om middelen te beramen tot het oprigten eener goede policie aldaar, daar de Turksche Overheden hiertoe niet bij magte zijn. Een groot aantal Poolsche Officieren van het regeinent Kozakken des Sultans, hebben zich met gewigtige grieven tol Prins Czartoryski gewend. Zij beklagen zich over de troepen, waaronder hunne landslieden zijn gestoken, die meestal uit landloopers bestaan, waarover Officieren zonder ondervinding bevel voerendie zich zelf niet ontzien de knoet toe te dienen. Ook wil men hen thans in plaats van naar den Donau naar Azie zenden, hoewel zij aan alles gebrek hebben. Ten einde zich ren denkbeeld te kunnen vormen van de dure levens-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3