Te Zal l-Bommel is de sigaren-fabriek van de Cebr. van de Water een prooi der vlammen geworden. Zij was tegen brandschade verzekerd. Uit Kampen wordt het volgende gemeld De nieuw opgerigte stoom- papier-fabriek van de Heeren Reesink Eerenfeld zou 11. Donderdag voor het eerst in werking komen; de droogmaehine, zijnde een groote hoik; cylinder, j gevuld met stoom, die het gefabriceerde papier onmiddcüjk moet droogen, in gang gebragt zijnde, sprong aan stukken, met dat ongelukkig gevolg, dat de Heer Eerenfeld zwaar aan bet hoofd werd gewonddat een metselaars- j knecht een been verbrijzeldbenevens op meerdere plaatsen gekwetst werd terwijl de meesterknecht, benevens een vierde der aanwezigen, brandwonden aan handen en aangezigt bekwamen. Bij het graven van eenen put te Veldhuizen in Drenthe, heeft men in eene soort van ijzeren kistje eene menigte gouden en zilveren Romeinsche mnnten gevonden. I Volgens officiële opgave waren er op 31 Dec. 1853 in ons land 420G gevangenen. Van de 100 konden 43 bij hunne komst noch lezen noch schrij ven. Een zesde deel kende geen beroep en een derde deel behoorde tot de sjouwerlieden. Een bewijs dat het volksonderwijs in Nederland nog voor uit breiding vatbaar is. Te 's Hertogenbosch is eene diefstal in de S'. Jacobskerkdoor een persoon, die zich in de kerk had doen opsluiten, en zich van het vaatwerk had meester gemaaktdoor den Kapelaan van die kerk gelukkig ontdekt. De dief trachtte nog te ontvlugtcn, maar is door een schildwacht achterhaald en gevangen genomen. Hij gaf op Adolf Kricger en Duilscher van afkomst te zijn. De reeds door hem bemagtigde goederen hadden eene waarde van ƒ4,000. Men gelooft dat hij tot de bende kerkdieven behoort, die reeds meer in dezen omtrek van zich hebben doen hooien. In de vorige week is op den weg tusschen Baarn en Hilversum een kind op den arm des vaders, die het noodige levensonderhoud bij de landlie den afsmeekte, van gebrek en koude omgekomen. 's GRAVENHAGE, 11 December. Z. M. heeft benoemd tot Ridder van de Orde van de Eiken Kroon de Ka pitein van der Heyden, van het reg. grenadiers en jagers. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. A. J. Vos de Wael, als Burgemeester van Zwolle, en in diens plaats benoemd Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk. Tot Burgemeester der gemeente Borne is benoemd J. J. van CleeiT. De Generaal-Majoor P. van Poolsum Booy, buitengewoon Adjudant van Z. M. den Koning en Provinciaal Kommandant in Noordbrabant is plotseling aan eene beroerte overleden. Alhier is aangekomen en aan het hötel Paulez afgestapt Mgr. Septime Marie Vecdnötti, Apostolische Internuntius, vergezeld van zijnen Secretaris, den Heer A. Baldassani en gevolg, komende van Rome. Naar men verneemt is de voormalige Internuntius, Mgr. Belgrado, door Z. M. benoemd tot Kommandeur der Orde van den Ned. Leeuw. De Fransche Gezant Baron d'André, heeft Zalurdag een groot diploma tiek diner gegeven. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken is ontvangen voor de noodlij denden door den jongsten watersnood, ƒ20, zijnde eene gift door den Bur gemeester van Idaarderadeel in Friesland ontvangen, en 1500 van den Heer J. Bosboom alhier, zijnde de opbrengst van een plaatwerk getiteld: nDe waterramp van 1855," door de leden der maatschappij Arti et Amicitiae. De Minister van Koloniën zal op morgen en de Minister van Financien op overmorgen geen gehoor verleenen. •*- Vrijdag 11. werd er bij de politie aangifte gedaan van een' in het lo gement van den Heer Fuhri, door iemand die aldaar zijn intrek genomen had, gepleegden diefstal, ten bedrage van p. m. ƒ650 aan bankbiljetten. Alle nasporingen hier vruchteloos geweest zijnde, werd de inspecteur van politie met een bediende van den Heer Fuhri naar Amsterdam gezonden al waar het dezen gelukte, met behulp van ambtenaren der politie den schul- j digc in een der logementen aan te treffen en in hechtenis te nemen. Men vond toen nog ƒ400 hij hem. Tweede Kamer der Staten-fïeneraat. Vervolg van de Zitting van Zaturdag 8 December. Wij herinneren dat in onze vorige is medegedeeld, dat het Hoofdstuk Oor log) met 37 tegen 26 stemmen is aangenomen. De tegenstemmende leden waren de HH. van der Veen, ter Bruggen Hugenholtz, de Limpens, Thor- becke, van Hoëvell, Blaupot ten Cate, Hoynck van Papendrecht, Heemskerk, van Bosse, Reindcrs, Beens, van Zuylen van Nyevelt, Anemaet, Dullert, Meylink Hengst, Bots, Storm, Jespers, Zylker, MeeussenWesterhoff, van der Linden, de Lom de Berg, Sirens en van Eek. Daarna zijn aangevangen de algemeene beraadslagingen over Hoofdstuk XI Departement van Koloniën). Nadat de Heeren van Goltstein, de Poorter en de Minister van Finantiën het woord hadden gevoerdis de vergadering opgeheven tot Maandag, als wanneer de Minister van Koloniën de eerste zai spreken over het hedeneven als bij het IX^e Hoofdstuk Bter sprake gebragte onderwerp, betreffende de aanbesteding der levering van nruntplaatjes voor de Indische koperen pasmunt. Zitting van Maandag 10 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk XI der Staalsbe- grooting voor 1856 Departement van Koloniën) voortgezet. Nadat de Mi nister van dat departement in eene uitvoerige rede het gebeurde met de aan besteding der levering van nruntplaatjes voor de Indische koperen pasmunt had medegedeeld, heeft, op een voorstel van den Heer Groen van Prinsterer, eenigzins gewijzigd door den Heer Thorbccke, de Kamer bepaald, dat de bij gelegenheid der behandeling van dit hoofdstuk ter sprake te brengen onder werpen. afzonderlijk zouden worden afgedaan; waarop de hierboven opgegeven aangelegenheid verder in overweging genomen is. 1 De Heeren van Bosse, van Eek, de Poorter, Hoynck van Papendrecht en de Ministers van Koloniën en van Finantiën hebben alstoen het woord ge voerd. De beraadslaging over dit onderwerp zal morgen worden voortgezet. Zitting van Dingsdag 11 December. In deze zitting is aangenomen een voorstel van de Heeren Dullert en Blau pot ten Catelol het houden eener enquête nopens de zaak van de koperen mnnt voor Ned. Indië. Wordt besloten het voorstel te doen drukken en naar de afdeelingen te verzenden. De beraadslagingen over het XIl'c Hoofdst. Dep. v. Koloniënworden voortgezet. Telegrafisch ISerigt, 6 uur 30 min. De motie van den Heer Elout dat de Kamer, gehoort. de gegeven inlichting in de zaak der muntplaatjes, overgaat tot de orde van den dag, is aangeno men met 45 tegen 15 stemmen, daarop heeft de Heer Dullert het voorstel tot enquête ingetrokken. ROTTERDAM 10 December. Donderdag 11. had er te Alblasserdam een groot ongeluk plaats. Een sjouwerman, Dirk van Darn, bevond zich met het schip Zes Gezusters al daar er. zou een tros helpen uitbrengen, waarbij hij tusschen den wal en het schip beklemd raakte en hern de beide beenen verpletterd werden. Men heeft den ongelukkige onmiddelijk herwaarts gevoerd en in het gemeenteziekenhuis gebragt, waar bij echter 's nachts is overleden, nalatende eene weduwe die daags na het ongeluk van haar vijfde kind is bevallen, die allen in leven zijn. AMSTERDAM, 10 December. De Taal- en Letterkundige Afdeelirrg der Kon. Akad. van Wetenschappen hield lieden eene gewone vergadering. Uit Leyden waren tegenwoordig do Heeren: J. Bake, C. Leemans, L. J. F. Janssen, A. Rutgers en J. Hoffman. De Heeren Juynboll, de Vries en de Wall hebben schriftelijk berigt, ver hinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Bij monde van tien Heer Karsten wordt namens de Commissie, in wier handen is gesteld de door den Heer Bake in de vorige vergadering gehouden voordragt, over inscriptiën van fragmenten van het Parthenon te Athene rapport uitgebragt, en voorgesteld die in de verhandelingen der Akademie op te nemen. Dienovereenkomstig is besloten. Daarna las de Deer Koenen zijne tweede geschiedkundige Bijdrage, behel zende eene historisch-juridische beschouwing der Verantwoording, op naam van Frins Willem van Oranje door diens getrouwen aanhanger en medestander De Villcrs vervaardigd. In die Apologie wordt schier op elke bladzijde een beroep op de bepalingen des Leenrechts ge laan, en de spr. meende dus, dat eene zorgvuldige toetsing van dit merkwaardige Staatsstuk aan de beginselen van het feodale recht der moeite wel waard was. Uit de bijzonderheden te dier zake door den spr. medegedeeld, volgde, zijns inziens, dat de opstand der Leenmannen cn steden van Filips tegen dezen hunnen Leenheer zich naar die beginselen allezins laat rechtvaardigen. De Heer Karsten biedt der Akademie aan een exemplaar van het door hem nitgegeven werk: de Agamenmon van Aeschylus en deelt een overzigt mede van zijn onderzoek nopens verschillende lezingen en onechte verzen in dit treurspel. De Heer Rutgers spreekt over den oorsprong der Tabulae Eurubinae waarvan de echtheid door hem wordt in twijfel gelrokken. Die bijdrage wordt ter line van rapport gesteld in handen van de Heeren Leemans, Janssen en Hoffmann. De Heer Koenen verlangt het wetenschappelijk onderhoud over punten van Taalkunde, wegens de afwezigheid dpr leden de Vries, Brill en van den Bergh, nog te verdagenmaar deelt inmiddels eenige denkbeelden mede omtrent de onderwerpendie het vooral zal kunnen ter sprake brengen. Een uitstekend Duitsch Taalgeleerde (zegt hij) heeft de treffende opmerking gemaakt, dat elk woord zijn eigen karakter bezit, zijn eigen leven leeft, en door den loop der eeuwen zijne historische lotgevallen heeft. Die aan te wijzen is de roe ping der historische Taalkunde; zulke biographiën van woorden en uitdruk kingen zullen volgens den spreker eene belangwekkende sloffe zijn, om in de vergaderingen der afdeeling te bespreken. Na afloop dezer werkzaamheden is de vergadering gesloten. Gisteren avond hield Ds. C. Kerbert Jr., beroepen Pred. bij de Evang. Luth. gemeente alhier, zijne intreerede naar aanleiding van 1 Cor. Ill vs. 11: Eenen anderen grond kan trouwens niemand leggendan die gelegd is welke is Jezus Christus. Heden werd alhier de eerste steen gelegd van de fundering voor het gedenkteeken aan Nederlands volksgeest in 1830/31. De Heer Schimmelpen- ninck van der Oye hield daarbij eene toepasselijke rede, die door den Burge meester werd beantwoord. Het leggen van den steen werd verrigt door een der Burgerweezen, daartoe bij loting aangewezen, die daarvoor van wege de vereeniging het Metalen Kruis een zilveren cilinder-horlogie met ketting ontving. Bij de herbesteding van den aanbouw des regtervleugels van het Raadhuis alhier, is dit werk aangenomen door den tleer N. C. de Waal, voor eene som van ƒ29,500. Heden middag is alhier een hevige brand uitgebroken in een pakhuis op de Heerengracht hij den Blaauwburgwalin gebruik bij den Heer Kruse- man. Bij het afzenden van dit berigt, was men den brand nog niet meester. iu:iti:.\l\.\i>schi: berktTën. ENGELAND. LONDEN, 10 December. De Koningin begeeft zich heden van Windsor naar Osborne, om aldaar lot na Kersmis te blijven. De Regering heeft thans 240 stoombooten en 200 zeilschepen voor de krijgsdienst in huur, cn betaalt 2.15 per ton als maximum en 16 sh. per ton als minimum.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2