Na eenige woordenwisseling oru de som voor amortisatie van schuld uitge trokken met 120,000 te verhoogcn is dit Hoofdstuk onveranderd met alge- ineene stemmen aangenomen. Daarna zijn van Hoofdstuk IX B Financiënde afdeelingen 17 aange nomen om op morgen met de behandeling daarvan voort te gaan. Na de afdoening van Hoofdstuk XII, zullen eeist eenige andere wets-ont- werpen in behandeling worden genomen. Zitting van Donderdag G December. O O Na eenige beraadslaging is het geheele Hoofdstuk IX B met algemeene stemmen aangenomen. AMSTERDAM, 5 December. Gisteren heeft voor de Arr.-Reglhank alhier de zaak gediend van Jhr. M. Salvador, beschuldigd van hoon of laster jegens de Regtbank van Haarlem. De aangeklaagde is bijgestaan door den Advocaat Mr. Jansma v. d. Ploeg. Het Openb. Min. heeft geconcludeerd tot gevangenisstraf van een tot 6 maanden; geldboete van 25 lot ƒ1000 en ontzetting der regten vermeld in de wet van Junij 1854. De uitspraak is bepaald op den 12den dezer. danig optredende personen en dat aan de nummerverwisseling eene gewenschte uitbreiding is gegeven. Militieraden. Vereenvoudiging der werkzaamheden. Toevoeging, behalve van civiele Geneeskundigen, van militaire Officieren van Gezondheid, om over de al- of niet-geschiktheid van de lotelingen te oordeelen. Inspectie over de verlofgangers door de Militie-Commissarissen. Deze wor den van 4 in het jaar tot 2 per jaar verminderd. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalin bet kiesdistrict Sneekzijn uitgebragt 1240 stemmen, verdeeld als volgt: de IIH. Vegelin van Claerbergen 508; Kingma 456 en v. d. Brugghen 279; zoodat tnsschen de twee eerstgenoemden eene herstemming moet plaats hebben. De Utr. Cour. bevat in een bijzonderen brief uit Alexandrië, hel vol gende: De Commissie, belast met het onderzoek voor het kanaal van Suez, is alhier aangekomen. Zij bestaat uit de meest beroemde Europesche Inge nieurs; en vele voorname personen hebben zich uit belangstelling bij de Commissie aangesloten. Eene vereerende ontvangst is haar toebereid. Eenige leden der Commissie zullen Opper-Egypte bezoeken. Vleijende moge het in derdaad voor Nederland beschouwd worden, dat zijn Ingenieur, de Heer Conrad, met algemeene stemmen, tot President der Commissie verkozen is. Uit Blokzijl wordt gemeld, dat door het groot aantal zeehonden, welke zich thans weder in de Zuiderzee ophoudende haringvangst zeer gering en dien ten gevolge de bokking schaars is. Deze dieren maken zich den haring ter prooi, welke van kop beroofd of op eene andere plaats, voornamelijk aan den rug, uitgevreten, in de netten der visschers wordt gevonden. In de vorige week is te Rodcz, alwaar hij sedert eenige jaren woonde, in 85 jarigen ouderdom overleden de Divisie-Generaal Tarayre, voormalig Kolonel-Generaal der garde van Lodewijk, Koning van Holland, Oud-Gouver neur van Amsterdam, onder de regering van dien Vorst, Oud-Afgevaardigde van het departement de la Charente in de Fransche Kamer der Afgevaardigden onder het ministerie Decazes. Uit de Langstraat (prov. N.-Brabant) schrijft men: De uitvoer van hooi naar de provincie Holland blijft nog steeds druk voortgaan, niettegen staande de hooge prijzen die men bedingt. Voor gewoon hooi betaalt men 35 a ƒ36 de 1000 Ned. ffi. Te Druncn zijn eenige partijtjes afgeleverd voor 56 en in de Haarsteeg heeft men voor puiks puik paardenhooi zelfs 60 betaald voor bovenstaande hoeveelheid. 's GRAVENHAGE, 6 December. De Heer Mr. J. W. Junius van Hemertoud Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, is door Z. M. benoemd tot Kommandeur der Orde van de Eikenkroon met de Ster. Z. Exc. de Heer Mijer, nieuw benoemd Minister van Koloniën, beeft beden morgen den eed in handen des Konings afgelegd. Bij Kon. besluit is benoemd tot Burgemeester der gemeente Delft Mr. J. van Knykthans Weihouder aldaar. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1°. Jan. 1856, aan den Baron W. Six van Oterleek, Betaalmeester in het Arrond. Utrecht, op verzoek eer vol ontslag verleend. Voorts zijn de Heeren Baron E. L. Rengers en Jhr. R. Schnurbeqne Boeye, Betaalmeesters te Zutphen en te Zierikzee, als zoo danig benoemd te Utrecht en te Zutphen, en tot Betaalmeester te Zierikzee, de Heer J. Gevers Lenven, Ontvanger te Huissen. Ook is het kantoor der directe belastingen te lieerde c. a. ingetrokken en vereenigd met dat van Epe c. a., en tot Ontvanger aldaar benoemd de Heer J. G. Coenen thans te Wijhe. Door Z. M. zijn verscheidene Onder-Officieren van het leger benoemd tot 2<Ie Luitenants bij verschillende regementen o. a. hij het 2Je reg. inf. de Sergeanten A. J. de Willigen en A. J. den Exter, van het reg. grenadiers en jagers, en bij het 5de reg. den Sergeant Jhp. S. van Lynden van het corps. Prinses Frederik en hare dochter, Prinses Maria, zullen morgen avond uit Berlijn alhier terugkeeren. Volgens de bij het Dep. van Koloniën ontvangen berigten uit Suriname is de gezondheidstoestand aldaar voldoende; slechts enkele gevallen van gele koorts doen zich nog voor. Het karakter van die ziekte is op Curacao mede gunstiger geworden. Bij het Ministerie van Binnenl. Zaken is ontvangen ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood ƒ150, zijnde eene gift van den Heer Staatsraad J. P. C. Ruloffs, Vice-President van den Raad van Ned.Indië; ƒ105.31, als opbrengst van de in Oct. jl. te Amsterdam in het openbaar verkochte schilderijen; een bankbillet van 40, van den Heer A. II. van Cleef te Rotterdam, en 921.50 van de Heeren Bierhaus, van Hengel, Bru- mund Ader, Predikanten te Batavia, en eenige andere weldadige gevers. De Heer C. W. Mieling alhier heeft het plan opgevat om eene loterij van schilderijenboekenenz. op te rigtenwaarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de noodlijdenden op Banda en Ternate. Vtveede Kamer tier Staten-fi ener aal. Vervolg van de Zitting van Dingsdag 4 December. Nadat nog de Heeren van Nispen van Sevenaer, vao Hoëvell en Storm het woord hadden gevoerd is het geheele VIIIste Hoofdstuk Marinein stem ming gebragt en met 38 tegen 24 stemmen aangenomen. Tegende Heeren Blaupot ten Cate, van der Veen, Storm van 's Gravesande, ter Bruggen Hu- genholtz, Zylker, van Zuylen van Nyevelt, Iloynck van Papendrecht, de Limpens, van Hoëvell, Thorbecke, Hengst, Anemaet, Jespers, de Poorter, Dullert, Bcens, Storin, Bols, Westerhofl', van der Linden, de Lom de Berg, Strens, van Bosse en Reinders. Zitting van Woensdag 5 December. In deze zitting is beraadslaagd over Hoofdstuk IXA Nationale Schuld) der Slaatsbegrooting. BUITENLANDSCIIE BEBIGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 5 December. De Minister van Buitenl. Zaken heeft in de Kamer der Volksvertegenwoor digers op eene tot hem gerigte interpellatie geantwoord, dat het tractaat met Holland, hoewel nog op geene officiële wijze opgezegd, dit toch ongetwijfeld zal worden. Omdat dit nog niet officieel geschied was, had men er de Ka mer geen kennis van kunnen geven. De lieer Verhaegen heeft. 11. Vrijdag, als Voorzitter, de Association liberale met een toespraak geopend, in wélke o. a. de volgende zinsneden voorkomen «Men wil met verachting van het groote beginsel, aan het burgerlijk gezag het beheer over het onderwijs en der openbare liefdadigheid ontrukken; ten behoeve van het Bisschoppelijk gezag, dat zijne rigting en aansporing van eenen vreemden Opperheer ontvangt, wien het den voorrang toekent boven dat van Belgie. «Wordt dan de vrijheid van onderwijs, worden de regten der Katholieke godsdienst bedreigd? Voorzeker neen; maar het Bisschoppelijk gezag wil niet alleen de vrijheid van het openbaar onderwijs voor zich, maar het gansche beheer er van. De Regering mag de gebouwen onderhouden en de onderwij zers betalen, mits deze hun onderwijs aan dat der geestelijkheid gelijkvormig maken. De laatste neemt het zedelijk beheer en laat aan de eerste het stoffe lijke, zij neemt de ziel en laat der Regering het zielloos ligchaam. Zie wat elders geschiedt. Altijd in strijd met de landswetten als zij zijn eerzuchtige inzigten beperken, gaat het Bisschoppelijk gezag zoo ver, dat zij de Spaansche staatsregeling van overdreven vrijzinnigheid beschuldigt, die echter de open bare eeredienst van alle godsdiensten buiten het Catholicisme verbiedt. «Het Hof van Fiome vraagt nog meer: het wil dat die eerediensten zelfs niet in 't verborgen mogen worden uitgeoefend. In het Concordaat met Oostenrijk verklaart zelfs het Hof van Romedat het tiendregt een goddelijk regt is, dat der geestelijkheid verschuldigd is, en dat haar het onbeperkt regt van censuur over de drukpers en het onderwijs toekomt. Dat Concordaat, dat zoo volkomen het burgerlijk gezag voor het kerkelijke vernietigt, is echter niet aangeboden als eene vergunning der Re gering aan de geestelijkheid. «Neen! de geestelijkheid vergunt voor 'toogenhlik, en uit hoorde van den droevigen toestand der tijden, een deel der regten ten opzigle der tienden in sommige streken van het Keizerrijk te laten varen, die haar in alle landen toekomen. «Indien'de Katholieke eenheid geen ijdel woord is, dan hebben wij tegen strevers voor ons, wier doel onbewegelijk is. De gebeurtenissen kunnen hunne taal wijzigen, maar niet hunne geheime gedachten. «Zij zijn we! blind en vergeetachtig, die deze overdrevenc eischen door toegefelijkheid zoeken te voldoen. De geschiedenis zoowel als het heden leert ons, dat hoe sterker do on verzadel ij ke partij is, zij des te meer eischt. Gisteren eisehle zij de vrijheid heden hel monopolie. De vrijzinnige partij moet dan het werk van 1831 verdedigen. Tegen over eene Universiteit, wier pogingen alle strekken om den loop der gebeur tenissen terug te doen gaanhet verledene weer op te bouwenheeft het libe- ralismus eene inrigting weten te vestigen die naar vooruitgang streeft, en waar de wetenschap de weg der vrijheid is. «Dat het onderwijs en de drukpers zamenloopen om het volk zedelijker te makendoor de dwalingen en vooroordeelen te verminderen, die droevige uit komsten van dweepzucht cn onwetendheid; en de zege der vrijzinnigheid is zeker. De vrijzinnigheid kan met tegenspoed moeten kampen, kan menigen hinderpaal moeten te boven komenmenige list hebben te verijdelenmaar harer is de toekomstomdat de toekomst aan de geregtigheid behoort." ENGELAND. LONDEN, 5 December. De Koning van Sardinië heeft Zondag de dienst in de Koninklijke kapel bijgewoond, en is aldaar door den Kardinaal Wiseman ontvangen. Dingsdag heeft Z. M. met Prins Albert en den Hertog van Cambridge de City bezocht. Hij werd aldaar door den Lord Major in de Fransche taal aangesproken, het welk door hem in het Italiaansch is beantwoord. Ook heeft Z. M. een bezoek bij Lord Palmerston afgelegd. Overal werd hij met geestdrift ontvangen. Het Gezantschap hetwelk de Regering naar den Koning van Birmah gezonden heeft, is te Ava aangekomen cn aldaar door het Hof met veel vertoon van vriendschap ontvangen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2