Onlangs voiul een landman Ie Bedslrup (Seeland in Denemarken} onder een steenhoop een schat van Oosicrschc rnnnten uit de 9de en 10lle eeuw. alsmede 65 stuks zilveren sieraden, welke destijds in plaats van gemunt geld gebezigd werden. Hij verkreeg van het Museum van Oudheden voor zijn ge vonden schat 30 lli. OOSTENRIJK. WEENEN, 30 November. Het Ministerie van Financiën heeft onlangs het voorstel gedaan, om ook al de bergwerken van de schatkist te verkóopen en de ontginning er van aan de bijzondere nijverheid over te laten. Men twijfelt niet aan de aanneming van dit voorstel. De Evangelische kerk verlangt zeer naar de wetwelke hare regten waarborgt. Op dit oogenbhk toch kan zij zich op geen wettelijke bepalingen beroepen en zij acht zulks, tegenover het concordaat, door den Keizer met Rome gesloten, hoogst noodzakelijk. Dit is gewis een bi 111 ij lie wensoh van rene gezindte, die 4 millioen leden lelt. Het ontwerp-reglcment is van re geringswege in gereedheid gebragt, en wordt thans door de verschillende Synoden onderzocht. Op 27 Jan. e. k. is men voornemens den geboortedag van Mozart (27 Jan. 1757), met een groot muziekfeest te vieren. Het Taunus-gcbergle is reeds geheel met sneeuw bedekt. RUSLAI EB. De Keizer heeft uit Simferopol een zeer vleijenden eigenhandigen brief aan Vorst Gorlschakoff gerigtorn hem voor de dappere en voorzigtige verdediging van Sebastopol, legen cenen dapperen, sterken en geenc opofferingen ontzien- den vijand, en voor het goede voorkomen der troepen dank Ie beluigen, ge- lijk bij zulks vroeger reeds persoonlijk bad gedaan. Het verlovingsfeest van den Grootvorst Nicolaas, tweede broeder des Keizers van Rusland, met de Prinses van Oldenburg, dochter van den Prins Peter van Oldenburg, heeft den 2Gsten November te Petersburg plaats gehad. TF RE YE. 1 Het Engclsch-Turksch contingent zou, volgens ontvangen berigten, bi-, Kertsch eene Russische afdeeling van 4000 man, die eene bergplaats bewaar den aangetast en met aanzienlijk verlies verdreven hebben. Het bevestigt zich dat de Sardinische oorlogs-stoomboot Sardiniadie een groot aantal zieken van Bulaklava naar Konstanlinopel overvoerde, met man en muis is vergaan. OOS T>£ A 19 I E. BATAVIA, 10 October. Bij besluit van den Gouverneur-Generaal zijn benoemd: lot lid in het Hoog Militair Gercglshof, de Luitenant-Kolonel der Artillerie N. H. W. S. Whitton, en tot 2<ien Substitunt-Griflier bij het Hoog-Geregtshof, het lid in den Land raad der stad en voorsteden van Batavia Mr. R. van Goens. Voorts is we gens ziekte een tweejarig verlof verleend aan den eersten stads-geneesheer te Samarang, P. W. B. de Wilde, en een verlof voor 8 maanden aan den te Batavia residerenden Notaris J. J. Mijnssen, en tijdelijk in diens plaats aan- gesteld A. F. Lens, ambtenaar van de 3dc kl. en Candidaat-Notaris. Aan de Heeren E. FrancisH. P. BarkmeyerF. U. van HengelD. Jan- i nette Walen en H. P. van Hcokeren, Directeuren van een gesticht lot ver zorging en opleiding van verwaarloosde en hulpbehoevende kinderen te Djatic, in de ommelanden van Batavia, is door de Regering te kennen gegeven, dat het gesticht erkend en toegelaten wordten zoolang van het opgegeven plan niet wordt afgeweken, daaraan bescherming zal worden verleend. i De Gouverneur van de Moluksche eilanden heeft zich met het stoom- j schip Vesuvius naar Banda en van daar tot het doen eener inspectiereis naar j de afdcelingen Saparoea en Haroeko begeven, en is daarop naar Amboina teruggekeerd. Hij had overal de verschillende negorijen en de daarbij behoo- rende nagelluinen bezocht. Overal hccrschle rust en orde; de nagelluinen verkeerden in ecnen bloeijenden toestand. Ook de bezochte liegorijscholcn gaven redenen tot tevredenheid. Van de Preanger regentschappen wordt gemeld, dat de ingenieur Aquasie Boachie gedurende de maand Augustus jl. de plaatsen bezocht had, waar men meende steenkolen gevonden te hebben. Bij onderzoek bleek het echter dat de gevonden delfstof serpenlijnsteen was, welke rotssoort in die streken bergen van 800 voet en meerdere hoogte vormt. Tot hiertoe mogt het niet geluk ken steenkolen te vinden. Op Banka zette de Adspirant-Ingcnieur J. E. Akkeringa zijne boringen voort, en vond aan ajer Intijs en ajer Pahil goede tinerts. In s. Lipaai, door eenen pul in het midden en eenen langs den kantwerd geen erts ge vonden. In ajer Poengoer en s. Patjing werd de grond onderzocht door middel van den tsjam, welk onderzoek tinerls opleverde; aldaar zullen thans putgravingen worden bewerkstelligd. Volgens de Samarangsche Cour. heeft Mevr. de wed. Hegic, geh. van Steenbergen, thans te Tcrheide woonachtig, hare zich aldaar bevindende zeven lijfeigenen van de mannelijke en vrouwelijke kunne de vrijheid gegeven. Van Indramayoe op Sumatra wordt, onder dagteekenir.g van den 19dcn dezer, medegedeeld, dat de droogte aldaar een zoo hoogen graad bereikt heeftdat wilde dierenals apen en muskusrallentol in het huis van den Assistent-Resident aldaar doordringen, ten einde water te zoeken, om hunnen hevigen dorst te lesschen. Zij laten zich aldaar met de hand vangen. Op het vrije land zijn door de bevolking in den korten lijd van 8 maanden, gedood en aan het bestuur vertoond: 60 tijgers, 9000 wilde varkens, 13 kaaimans, 2000 eekhoorntjes, 100 vleermuizen van de grootste soort, 67,000 ratten en 5400 stinkmuizen. De Ondergeteckendenuitmakende de Commissie van beheer en oppertoezigt over de Kweekschool voor Zeevaart, te Leyden, hebben voor hendie lot het onderwijs wenschcn toegelaten te wordende navolgende bepalingen vastgesteld Art. 1. Op deze Kweekschool zullen toegelaten worden jongelingen, in den regel van 12 tot 18 jaren oud, die opgeleid wenschen te worden voor de Zeedienst. Art. 2. Tot bereiking van dit doel, zullen zij in de gelegenheid gesteld worden om onderwijs te ontvangen en zich te oefenen in de beginselen van het werk van Scheepsjongens en Ligt-matrozen. Art. 3. De opleiding zal geheel kosteloos zijn, en gegeven worden door eert Onder-Officier der Marine en zijne onderhebbende manschappenop eene Kanonneerbootdoor liet Gouvernement alhier gestationeerden op eene takel- plaats, door de Stadsregering daartoe ten gebruike afgestaan. Art. 4. De dagelijksche leer-uren zullen voor de onderscheidene kweeke- lingcn zoo veel mogelijk in dier voege geregeld wordendat zij het overige van den dag in hunne gewone kostwinning werkzaam kunnen blijven. Art. 5. De toelating tot deze kweekschool geschiedt door eene Commissie van beheer, bestaande uit de Ondergeteckenden, die verder het oppertoezigt houdt over de geheele opleiding en behandeling der kweekelingen. Art. 6. Bij de eerste en verdere toelating van eiken jongeling, zal door de Commissie zoowel gelet worden op ordelijk en zedelijk gedrag, uls op aanleg en ligehamelijke geschiktheid voor de Zeedienst, welke laatste uit een voorafgaande keuring zal moeten blijken. Art. 7. Bovendien wordt tot de eerste toelating vereiseht de eigene verkla ring van den jongeling, dat bij zich aan de kweekschool verbinden wil, be nevens eene schriftelijke toestemming van ouders of voogden, die voor echt erkend is door den Heer der Gebuurte. Art. 8. Elk die toegelaten wordt, zal verpligt zijn gedurende den Leertijd zich stipt te gedragen naar de bestaande bepalingen van orde. Art. 9. De zulken, die in gebreke blijven hieraan te voldoen, of anderzins toonen mogten geen aanleg of geschiktheid voor de Zeevaart te bezitten, zul- len door de Commissie worden weggezonden. Art. 10. Zoodra een kweekeling de verciscble bekwaamheid verkregen heeft, waartoe bij vlijtige oefening slechts weinige maanden zullen noodig zijn, zal i hij door de Commissie eervol vermeld en aanbevolen, zoo spoedig mogelijk als Scheepsjongen of Ligt-matroos geplaatst worden. Art. 11. De Commissie stelt zich voor, op bepaalde tijden hare zittingen te honden tot het aannemen van kweekelingenalsmede tot het geven van inlichtingen, die gevraagd mogten worden. Voorts maakt de Commissie aan de belanghebbenden bekend, dat zij hare eerste zitting tot toelating van Kweekelingen en het geven van inlichtingen, houden zal Vrijdag aanst. den 7de" December, van 122 ure, in het locaal op den hoek van de Weddcsteeg bij het Galgewater. De Commissie voornoemd J. F. SANDIFORT, A. RUTGERS van der LOEFF. 1 M. A. KLUIT. HEREMIEUWI. i Bij Koninklijk besluit is het getal Predikanten in Ned. Indie, tot dusverre 20 bedragende, met 9 vermeerderd. Van deze 29 Predikanten zullen 8 ge- nieten eene jaarwedde van ƒ6,000, 15 eene jaarwedde van ƒ4,800, en 6 eene jaarwedde van ƒ3,600, boven en behalve de inkomsten, hun bij besluit van 3 Aug. 1849 verzekerd. Tot vervulling der vacature van de Predikanlsplaats in der Herv. ge- i mecnle te Terheijde (Noordbrabant), zijnde eene Koninklijke collatie, is, overeenkomstig de door den Kerkcraad en Notabelen gedane keuze, uit eene door het Depart, van Herv. Eeredienst enz. opgegevene nominatie, bij Kon. I besluit benoemd de Heer M. E. van der Meulen, Pred. te Kruisland. Met dankzegging is ontvangen, ten behoeve van de te bouwen Kerk in den Haarlemmermeer-Polder van N. N. een bankbillet N®. 718 groot ƒ100, en van N. N. twee bankbilletlcn N°. 540 en N". 808, ieder groot ƒ25. J. TICHLER. AKABEMIE-NIEPWI. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 30stcn November de Heer L. F. A. Muller, van Amsterdam, in de Genees kunde, na verdediging zijner Dissertatie: de niotihus quos dicunt refle.ros. 228ste Staats-Loterij. Trekking der Eerste Klasse. 1ste Trekking. N®. 13344 een prijs van ƒ1,250. N09. 3031 en 17160 ieder een prijs van ƒ1,000. PO LICIE. Verloren een Bankbillet van ƒ60; die het aan hel Commissariaat van Policie terug bezorgd, zal genereus beloond worden. ADVERTENT9EN. Heden beviel door Gods goedheid van een' welgeschapen ZOON, mijn geliefde Echtgenoot C. A. M. van GILS. Leyden, 2 December 1855. J. van LEEUWEN. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, F. J. E. KEULS - GERRITSEN. Leyden, 3 December 1855. Eenige Kennisgeving.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3