BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. SELialË. BRUSSEL, 3 December. De Minister van Oorlog heeft in de Kamer, hij gelegenheid der beraadsla ging over de begrooting van Oorlog, de navolgende belangrijke verklaring af gelegd Geen woord is gezegdgeene zinsnede uitgesproken tot de Regering noch regtslreeks, noch van ter zijde is zij aangespoord, om den toestand van onzijdigheid te verlatenwelke door het internationale en Europesche regt is voorgeschrevenals een noodwendig vereischte voor de onafhankelijkheid van België." Deze verklaring is algemeen met genoegen vernomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp, strekkende ter bevordering van den aanvoer van levensmiddelen, zijn in de Afdeelingen van de Kamer van Vertegenwoordiging onderscheidene amendementen voorgesteld cn aange nomen waardoor dit ontwerp eene meerdere uitgebreidheid erlangt. Zoo is o. a. besloten, de visch van invoerregten vrij te stellen, en de Regering uit te noodigen om die langs den staatsspoorweg voor de helft van den tegen- woordigen vrachtprijs te doen vervoeren. Omtrent de gezondheidstoestand van de voormalige Koningin van Frank rijk zijn gunstige berigten ontvangen; men acht het gevaar geweken. Zoodra hare krachten het toelaten zal zij zich naar Andalusie in Spanje begeven om aldaar den winter verder door te brengen. E1ÏGELAKD. LONDEN2 December. Omtrent hel verblijf van den Koning van Sardinië verneemt men dat hij op het Kasteel van Windsor door de Koningin, omgeven door hare vier oudste kinderen, den Hertog van Cambridge en de Lords Palmerston en Clarendon, werd ontvangen. Des namiddags ontving Z. M. twee deputatien der City, wier uitnoodiging tot een bezoek in Guildhall op aanst. Dingsdag, door den Vorstelijken gast werd aangenomen. Ook werd eene deputatie uit de Christe lijke Jongelingsvereeniging alhier hij Z. M. toegelaten. Des avonds is er een praehtigen maaltijd in de zaal van Sb George gehouden. Zaturdag heeft de Koning met Prins Albert en de Hertog van Cambridge Portsmouth bezocht cn des Zondags Woolwich, alwaar eene wapenschouw plaats had. De Generaal Sir James Simpson heeft een bezoek bij de Koningin afge legd en is aan de Koninkl. tafel genoodigd geweest. De Koningin en Prins Albert, hebben ieder 150 ingeteckend voor de oprigting van een gedenkteeken van den Keurvorst Johann Friedrich de Edel moedige, bij gelegenheid van den 300sten verjaardag van de slichting der Hoogeschool te Jena. De Observer zegt in tegenspraak met het vroeger beweerde, dat door de Engelsche Regering geen enkel Russisch voorstel is overwogen en wel om reden er geen ontvangen is. Volgens berigten te Southampton aangebragt is het geschil tusschen ons land en de Vereenigde Staten in der minne vereffend. De Times drukt daarover luide zijne vreugde uit. Volgens eene depêche van Generaal Codrington zijn bij de vroeger ver melde ontploffing in het Fransche park hij Inkermann 100,000 {6 kruid ge sprongen, waardoor alle magazijnen in brand werden gestoken, het vuur zich al spoedig aan het Engelsche park mededeelde en ook daar alles aan de vlam men prijs gaf. Het was een verschrikkelijk tooneel van verwoesting. De verliezen zijn echter in het Fransche park aanzienlijker geweest dan in het Engelsche, die slechts 20 dooden en 100 gekwetsten lelden. Men verzekert, dat deze ramp veroorzaakt werd door de onvoorzigtigheid van een Fransch soldaat, die met de bajonet onderzoek wilde doen naar den inhoud eener bom. Bij een, eenige dagen geleden, hier uitgebroken brand, gaf John Barton bestuurder der reddingsmiddelen van de Koninklijke reddings-maatschappijj uitstekende blijken van volhardenden en zelfopofferenden moed. Zoodra hij het ontstaan van den brand vernamspoedde hij zich met zijn werktuig naar j de plaats van het ongeluk en baande zich een weg naar de tweede verdieping, waar een huisgezin in nood verkeerde. Binnen weinige minuten bragt hij een j man en eene vrouw in veiligheid en droeg een kind van 3 maanden in zijne armen naar buiten. Vervolgens steeg hij naar de derde verdieping en redde daar een vijftal bewoners. Terwijl hij bezig was met een kind van 12 maan den naar beneden te brengenhoorde hij de op de straat staande personen roe pen dat zich in den winkel, die toen in volle vlam stond, eene dienstmaagd bevond. Barton brak de deur open en drong den winkel binnen, maar moest uit hoofde van de hitte des vuurs terugkeeren. Door de policie bijgestaan ging hij nu eene zijdeur in en kwam tot aan het bed waar de dienstmaagd gelegen had, maar deze had inmiddels zich zelve reeds gered. Geheel uitge put dreigde de edele menschenvriend nu neder te zijgencn zou het slagtoffer zijner inspanning geworden zijn indien de policie hem niet naar buiten had gedragen. Een pachter in het graafschap Carlow in Ierland is zijn 114de jaar in getreden. Hij is nog levendig van aard en goed van geheugen. FRANKRIJK. PARIJS2 December. De Keizer heeft bepaald, dat elk der uit de Krim terugkeercnde gewonde militairen een geschenk van 150 fr. uit zijne bijzondere beurs zal ontvangen. Voor zijn vertrek heeft de Koning van Sardinië de Bisschoppen van Avignon en Marseille en den Aartsbisschop van Parijs benoemd lot Officieren der Orde van Sb Mauritius. De Kardinaal-Aartsbisschop van Lyon heeft het Grootkruis dezer Orde erlangd. Dezer dagen is door den Minister van Buitenl. Zaken een brief gerigt aan Frankrijks vertegenwoordigers in het buitenland, ter toelichting van des Keizers aanspraak bij de sluiting der tentoonstelling, waarin, na eenige woor den Ier inleidinggezegd wordt dat de Keizer eene spoedige cn duurzame her stelling des vredes wcnschle. Dat hij door do uitnoodiging, aan de onzijdigen, om met dien wensch in te stemmengenoegzaam heeft doen blijkenhoe groot gewigt hij aan hunne meening hecht en hoe veel invloed op den loop der gebeurtenissen hij hun toekent. De Keizer is altijd van meening geweest, dat de onzijdige Staten een heilzamen invloed op de besluiten der Mogend heid, die den oorlog geslicht heeft, zouden hebben uitgeoefend, indien zij toen dadelijk hun oordeel over het geschilpunt hadden doen kennen, en hij meent dat die Staten door eene vaste en ondubbelzinnige houding den afloop kunnen verhaasten van eenen strijd, dien zij naar zijne overtuiging hadden kunnen voorkomen. Daarom heeft de Keizer de onzijdige Staten uitgenoodigd om hunne gezind heid aan de oorlogvoerende Mogendheden onbewimpeld te doen kennen cn om het gewigt hunner meening te leggen in eene der schalenwaarin de krach ten der beide partijen tegen elkander gewogen worden. Generaal Canrobert heeft, bij zijn vertrek uit Stockholm, 1000 fr. aan de belioefligen geschonken en grootc lofspraken gehouden op het Zweedschc leger en de marine. Hij heeft echter de noodzakelijkheid aangetoond dat de bombardeer-galjootcn van stoomkracht werden voorzien. De bevolking der stad heeft uit erkentelijkheid eene inteekening geopend, ten behoeve der nage laten betrekkingen van Fransche soldalen in de Krim gesneuveld. De berigten uit Konstanlinopel aangebragt loopen toL den 22slen Nov. Omer Pacha heeft zijn logt lot ontzetting van Kars geschorst. Hij verwachtte 2J. inilliocn fr.die hem gezonden zijn. Den 21stcn was er een gerucht in omloop, dat Kars zich overgegeven had; dit gerucht is echter door de dag bladen niet bevestigd. Generaal Vivian heeft te Kertsch toezegging ontvan gen, dat 12,000 Turken het onder zijn bevel staande contingent zouden ver sterken. Het Duitsche vreemden-legioen wordt steeds door ziekte geteisterd Men was verpligt hel kamp op te breken, waarna de ziekte begon af te ne men. De Russen verdubbelden in de noordelijke forten van Sebaslopol hun vuur op de bondgenootenook versterkten zij de monden van den Dnieper en de Bug. De vroeger vermelde uitbarsting bij Inkermann had aan 250 Fran- schen liet leven gekost. Het lijk van den Admiraal Bruat is alhier aangekomen. Gisteren morgen heeft alhier eene Londensclie mist geheerscht. Overal moest men licht ontsteken en de rijtuigen konden niet dan stapvoets voortgaan. X WITSERLAND. In het dal Maggi a in Tessino, heeft zich een op 2000 kubieke ellen be grootte rotsmassa van het gebergte losgelaten, cn dreigt nu in het dal neer te storten en het dorp Brontallo te bedekken. De Regering heeft ingenieurs naar die plaats gezonden, maar men vreest, dat naauwelijks iets zal kunnen gedaan worden, om de ramp te voorkomen. De ongelukkige bewoners kun nen naauwelijks besluiten, om hunne hutten te verlaten, maar zij zijn des niettemin gedwongen eene schuilplaats bij hunne naburen te zoeken. In het kanton Aargau is op den Botzberg eene groote hoeveelheid litho- graafsleenen ontdekt. Eene groote menigte arbeiders is reeds bezig om die te bereiden. SPANJE. De zedelijke en stoffelijke gesteldheid van dit land wordt met eiken dag beter, cn de Regering vaster. De oogst is vrij goed uitgevallen, graan en wijn wordt voor den uitvoer opgekocht, hetgeen huitenlandsclie kapitalen her waarts doet vloeijen. De organisatie van het leger gaat goed, inzonderheid die van de infanterie. Met den lsten Jannarij zullen 30,000 man provinciale militie als reserve onder de wapenen komen. Het ontwerp van wet tot hcr- ziening van het tarief van invoerregten is eene eerste schrede op den weg tot betere handelswetgeving, die spoedig door meerdere nuttige verbeteringen zal worden gevolgd. De Cortes heeft, met 120 legen 57 stemmen, het artikel van de grond wet, waarbij de staatsraad wordt ingesteld, aangenomen. De Kapitein-Generaal der vloot Francesco Javier Ulloa, is overleden. Hij was bij de marine zeer beroemd. ITALIË. In het tegen half December door den Paus te houden Consistorie zal be halve de in ons vorig nommer opgegeven personen, de Fransche Bisschop van Rochelle, de Villecourt, tot Kardinaal worden verheven. Behalve het geschenk van 250,000 fr. door den Keizer van Oostenrijk aan den Paus gedaanheeft ook nog de Kardinaal Antonelli eene doos met edele gesteenten omzet, en de Hecren Berardi en Ferrari onderschcidingstce- kenen ontvangendaarenboven zullen nog een aanzienlijk getal snuifdoozen en andere geschenken worden uitgedeeld. Er bevindt zich thans te Rome een Fransehman, als Afgevaardigde van een der Vorsten van het eiland Madagascar. Deze Vorst die over IJ. millioen zielen heerscht, heeft op aanraden der Jesuiten, de Methodisten uit zijne Staten verjaagd en is voornemens zelf tol hel Catholicismus over te gaan. PRUIS EN. BERLIJN, 2 December. Alhier bevindt zich thans een bezending der stad Aken, belast met het doen van pogingen om het verbod der speelbanken aldaar te doen intrekken. Zaturdag avond is Generaal Canrobert, met den sneltrein van Hanover te Keulen aangekomenvan waar hij gisteren morgen naar Parijs is vertrokken. Te Mainz worden groote toebereidselen gemaakt om het feest der af kondiging van dc Onbevlekte Ontvangenis met luister in de R. K. kerken te vieren. In de Augustijner kerk zal het Maria-beeld door 900 gasvlammen worden verlicht.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2