LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 3 DECEMBER. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV". 33. BINNEJ1LANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 1 December. Gisteren is de rijks kanonneerboot alhier in de Haven aangekomen, wier aankomst door mistig weder en tegenwind tot hiertoe vertraagd was. Zij staat onder bevel van den Schipper-Onder-Officier van Beken en is verder bemand met acht, koppen. Op de laatstgehouden vergadering van de leden der lste Sectie Afdee- ling Arrondissement Leydcn van liet Metalen Kruiswaarop ook weder 1111. Officieren van het Garnizoen, geregtigden tot bet Metalen Kruis, door hunne trouwe opkomst van hunne vriendschappelijke belangstelling deden blijken, werd aan de aanwezigen eene zeer aanzienlijke verzameling platen, plans, teekeningen, spotprenten en andere bescheiden, betrekkelijk de Belgi sche gebeurtenissen van 13301834, ter bezigtiging voorgelegd. Dat daar- duor menige berinnering van die jaren weder opgewekt werden aanleiding gaf tot onderhoudende gesprekken en een aangenaam zamenzijn, hchoéft geen betoog; en evenmin dat de Afdeelings-Sectie met dankbaarheid bare verplig- ting erkende aan den Wel Ed. Geste. Heer Mr. J. T. Bodel Nycnbtiis, uit wiens rijke verzameling schier uilsluitend al wat ter tafel kwam, met de meest onbekrompen welwillendheid beschikbaar was gesteld. Volgens het Afdeelings-reglement traden twee Bestuurders, de Voorzitter Dr. C. Leemans en de Penningmeester H. Manger Muntz uit het Bestuur, en werden ter vervulling der openstaande plaatsen door de leden gekozen de in het voorleden jaar afgetreden Bestuurders Mp. H. C. Huyser en J. Menkes. Op eene later gehouden Bestuurs-vergadering is den Meer Huyser het Voor zitterschap, den Heer Ilenkes het Penningmeesterschap opgedragen; bestaande dus voor het nieuwe afdeelings-jaar het Bestuur, behalve de twee bovenge noemde Heeren, uit de HH. Mr. H. P. J. Tollens, Secretaris, B. AV. AA'tte- waal en Lt. Kolonel J. F. Koch. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 25 Novemberl 14 volwassenen, 59 kinderen, te zamen 173. 2G 140 77 217. 27 146 87 233. 28 150 85 235. 29 149 86 235. 86 239. 88 243. 30 153 1 December 155 In den Haarlemmermeer-polder, aan den Hoofdweg en Bennebroeker Dwars logt, is eene loods van 32 el lengte en 10 ellen breedte afgestaan, om lot bedehuis ingerigt te worden. Op morgen zal daarin de eerste godsdienst- oefening van de Protestanten plaats hebben; terwijl de R. Kath. ook spoedig in staat .zullen worden gesteld om van hetzelfde gebouw gebruik te maken. N.R.C In den Gemeenteraad van Gouda is door een der leden het voorstel ^ingeleverd om de afgeschafte broodzetting aldaar weder in werking te bren gen, als hebbende de afschaffing niet die voordeden opgeleverd die men er •van verwacht had. De Amst. Cour. schrijft: Wij ontvangen het berigt dat bij den Hoogen Daad der Nederlanden een aanklagt wordt aangehragt, wegens overtreding der -wet op de personele belasting, gepleegd door den Heer Lom de Berg, lid van <de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Volgens de Arnh. Cour. zijn door eene Commissie van wege het rijk, -de gebouwen aan het Rijnspoorweg-station te Zevenaar ten dienste van het cijk, in ontvangst genomen van de directie der Rijnspoorweg-maatschappij. 's Lands fregat de Rugter en de brik de Zeehond zijn op 28 Nov. <van het Nieuwe Diep naar de Middellandsehe zee vertrokken. Op 4 dezer zal er eene proef worden genomen tot het vervoeren van geschut langs de spoorwegen, ten einde de bewegelijkheid van dat wapen door dit vervoermiddel te vergrooten. Daartoe zal een gedeelte eener batterij van de te Utrecht in garnisoen zijnde veld-artillerie, met al het bcnoodigdc worden vervoerd langs den Rijnspoorweg naar Rotterdam, en Jarigs den MolI. IJzeren Spoorweg naar Amsterdam vertrekken, van waar dit detachement nog dien zelfden dag weder naar Utreeht moet worden gebragt. Uit Zntphen wordt gemelddat bij eene openbare Terpachting van stads Sandcrijen, sommigen het dubbele, en enkelen het driedubbele van de vroe gere pacht hebben opgebragt. Eene plaats, gelegen onder A'oorst, groot circa 70 bunders is nu voor ƒ3000 verpacht, die tot heden onderhands nooit bo ven de ƒ1200 opbragt. 's GRAVENHAGE, 1 December. Men verneemt dat de Meer Diepenheim, Referendaris bij het Ministerie van Koloniën, den nieuwen Gouverneur-Generaal, den Heer Pahud, naar Oosl- indiëii zal vergezellen. De Heer Diepenheim zou tot bijzonder Secretaris van den Gouverneur-Generaal benoemd zijn. De leden vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen om te vergaderen op AVoensdag den 12den dezer. Bij het Ministerie van Koloniën is ten behoeve van de noodlijdenden op Banda en Ternate ontvangen ƒ110. In deze week zijn door een varkcnslagter alhier een tiental varkens geslagt, die gezamenlijk 3566 wogen en waarvoor 29 cents per ffi werd hesleed. Ttveetle Ktnner der Slaten-Gener-aaf. Vervolg van de Zitting van Donderdag 29 November. O O O Nadat de Heeren HoiFuian en Blaupot ten Cate het woord hadden gevoerd, over de nadere inlichtingen op het verslag der commissie omtrent het rege- ringsverslag van den staat der AA^.-I. koloniën,waaromtrent de conclusie der commissie die verslag deswegens had uilgebragl strekte, om die nadere inlich tingen voor kennisgeving aan te nemenhad er nog langdurige beraad slaging plaats, waaraan verder deel namen de till.: van Bosse, van Lynden, van Hoëvell, Groen van Prinslerer, Elout van Soelerwoude, Rochussen, Thor- becke, Band, van Zuylen van Nyc\elt, van Goltslein., de Kempenaer en de Minister van Koloniën. De Kamer heeft zich vervolgens vercenigd met 45 tegen T5 stemmen met de volgende motie van orde: De Kamer, van oordeel dat, ook inet het doel om de emancipatie der slaven voor te bereiden en te bespoedigen, onver wijlde verbetering der reglementen wenschelijk is, gaat over tot de orde van den dag," gelijk die door den Heer Groen van Prinslerer, ook namens den Heer van Hoëvell, voorgesteld, en door den lieer Thorbecke en de voorstellers zei ven gewijzigd werd. De conclusie van liet rapport der commissie zelve werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Evenzoo de conclusien der rapporten van de coin- missiën lot onderzoek van de inlichtingen op het verslag der commissie om trent het Begeringsverslag van den staal der AV.-l. koloniën over 1852; en de inlichtingen op het adres van M. L. van der Tol, houdende klagt over den Burgemeester der gemeente Zwartewaal. De Kamer zal morgen de behandeling der begrootingswetten voortzetten. Zitting van Vrijdag 30 November. Aan de orde van den dag is de voortzetting der beraadslagingen over Hoofdstuk V BinnenlZaken) en wel over de Academie te Delft. De Minister van Binnenl. Zaken vraagt het woord. In de vorige zitting heeft hij de gronden opgegeven, waarom hij de kosten, voor de Koninklijke Academie le Delft, op de begrooting heeft gebragt. Het is hem gebleken dat er weinig of geen kans bestaat, dal die post door de vergadering zal worden goedgekeurd. Hij zal dus den post weglaten, en geeft daarvoor twee redenen op, als: 1°. om geene noodelooze beraadslaging vorder te doen plaats hebben, en 2". omdat hij het in het belang der zaak wenschelijk achtte. Het is hem toch gebleken, dat vele leden zich in beginsel met de reorganisatie hebben vereenigd, maar dat zij hel over de wijze van uitvoering niet eens zijn. Som migen mecnen dat er eene wet noodig is; anderen zijn het met hel heginsèl en weder anderen met de voorgestelde regeling niet eens. Zoo zou eene overgroote meerderheid de bedoelde post kunnen verwerpen zonder dat het bleek waarom. Hij behoudt zich voor om naderhand eene beslissing deswege te nemen. Tengevolge dier intrekking, vervallen de artt. 90 en 91, Kosten voor de Academie te Delft. Alsnu worden de beraadslagingen geopend over het lager onderwijs. De Heer Groen van Prinslerer wijst op het hoog gewigt van het onderwerp. Het onderwerp zijner rede is: het lager schoolwezen in verband tot de gods dienst beschouwd. Hij stelt voorop, dat hij het belang van alle gezindheden in het oog wil houden en dat hij geene bevoorregling wil. De strekking van zijn geheel betoog, geeft spreker aldus op: Dit Minis terie is niet bevoegd ter verdediging van zoodanig beginsel als door haar wordt vooropgezet, want dit beginsel is dat der oppositie. En, indien het dau waar is, gelijk wel eens gezegd wordt, dat de oppositie is de regerende partij-, dat zij dan ook worde, zegt spreker, de gouvernement ale partij. Het Mi nisterie, zoo vervolgt hij, in plaats van ook hier het hoofd en de leidsman eener eigene partij te zijri, loopt gevaar van ondergeschikt te worden aan de tegenpartij; en zoo doende, zou de oppositie, met het oog zoowel op dezen als op een. anderen belangrijken maatregel in dit jaar genomen- meer verkrij gen, dan toen zij zelf aan het bewind w.as.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1