vergaderen zal. In liet Ministerie blijven voortdurend verschillen bestaan, over de volgende belangrijke vraagstukken: middelen om in bet volgende jaar in de oorlogskosten te voorzien, over liet beleid van den oorlog, en over de voorwaarden van mogelijke vredesonderhandelingen. Omtrent de vroeger vermelde vredes-voorslellen door den Keizer van Tuis land aangebodenzegt de Press dat die daarin zouden bestaan dat de Czaar behalve de vier waarborgpuntende Circassische nationaliteit wil erkennen en de versterking van de Bosporus- en de Aziatische grenzen gedoogen. De openingen daartoe zou bij aan Keizer Napoleon gedaan hebben, die ze verder aan de Engelsche Regering mededeelde, en vooral een rijpe overweging aan beval. Waarschijnlijk echter zullen deze voorstellen schipbreuk lijden op de oorlogszuchtige invloed van bet Kabinet. Het oorlogszuchtige blad Herald bevestigt deze beriglen. De Bankiers en kooplieden alhier hebben een adres van gelukwenscbing aan den Koning van Sardinië ondertcekend. De Baron Rothschild beeft ech ter geweigerd te teekenen. Aan Sir Campbell zal door de inwoners van Glasgow een eeredegen worden aangeboden. De Generaal Windham is benoemd tot hoofd van den algemecnen staf bij het leger in de Krim. Op de werf van den Heer Laird is een inortierboot van stapel geloopen die in 19 dagen is gebouwd. Er moeten aldaar nog 14 stoomvaartuigen en 12 morlierbooten worden vervaardigd. Nabij Liverpool is een bombardeerboot te water gelatendie gewapend niet meer dan 3 voet diepgang zal hebben: zij is zoo stevig van ijzer ge bouwd, dat geen kanonkogel haar kan beschadigen; ook zal zij weinig zigt- baar wezen, dewijl zij groen geschilderd is. De droevige onverdraagzaamheid en godsdiensthaat in Ierlandbreekt daar te land nog steeds in velerlei daden van ergei lijken aard of woest ge weld uit. Onlangs zijn de Redemptoristen beschuldigd van Bijbels te hebben verbrand. De Staat heeft een reglsgeding tegen hen aangelegd, waaruit men hoopt dat de waarheid of onwaarheid dier beschuldiging duidelijk aan 't licht inoge komen. Is het waar dat zij in hunne dweepzucht zoo verre gingen, dan mogen wij wel op hen de woorden toepassen: Zij weten niet wat ze doen." Dezer dagen is uit weerwraak in het stadje Parsonstown een fraaije steenen kruis, dat het voorplein van een klooster der barmhartige zusters versierde, vernield, tot de Protestanten die zulks bedreven, mag wel gezegd worden: Gij weet niet van hoedanigen geest gij zijt." Volgens berigten uit New-York, zijn op het meer van Michigan de stoombooten Omer-Pacba en Delaware in een geweldigen storm te gronde ge gaan vaartuigen en ladingen waren verzekerd. FRANKRIJK. PARIJS, 28 November. De benoemingen bij het Legioen van Eer door den Maarschalk Pélissier gedaan zijn bij Keizerlijk besluit bekrachtigd. Onder anderen komt daarbij voor: Jerörne Napoleon Bonaparte, Luitenant van het 7(ie reg. dragonders. Maandag heeft de Keizer, in gezelschap van den Koning van Sardinië een jagtpartij in het bosch van Sb Germain gehouden, en des avonds de voorstelling in de groote opera bijgewoond. Heden heeft op het veld van Mars ter eere van den Koning eenc groote wapenschouw plaats gehad, die ook door de Keizerin is bijgewoond; 57 escadrons ruiterij en 46 hat ail Ions infanterie waren aldaar vereenigd. Overal werden de Vorstelijke personen met geestdrift begroet. De Engelsche Generaal Simpson is bij zijne doorrcize naar Londen bij den Keizer en bij den Koning van Sardinië toegelaten. Men heeft alhier, ook in het belang der stedelijke kas, die groote uit gaven tol verfraaijing der stad te doen heeft, staat gemaakt op een over- grooten toevloed van vreemdelingen hij gelegenheid der wereldtentoonstel ling. Volgens eene uit officiële opgaven opgemaakte berekening, is Parijs van den lstcn April jl. lol den IS*1011 dezer bezocht door 579,549 elders woonachtige personen, waarvan 410,945 uit de provinciën van Frankrijk en 168,604 uit liet buitenland kwamen. In denzelfden tijd van het jaar 1854 was Parijs bezocht door 223,913 elders woonachtige personen, waaronder 52,986 buitenlanders. Bij de Academie zijn thans nog twee plaatsen vacant door het overlij den van de IIH. Lacretelle en Mulé, en nog drie nieuwe leden in te leiden, namelijk de Ilfl. Ponsard, Legouvé en de Hertog de Broglic. Geruchten hier in omloop houden in, dal de bondgenootcn voornemens zijn het gebeele zuidelijke gedeelte van Sohastopol te vernielen en slechts drie versterkte punten in bezit te houden, KamieschEupatoria en Bala- klava, waartoe niet meer dan 30 a 40,000 man zou vereischt worden. Overigens spreekt men in sommige kringen van vredesonderhandelingen, ge grond op de terugkeer naar YVeenen over Petersburg van den Graaf Stackel- berg, Adjudant van den Keizer van Rusland, die eerst naar het leger iri de Krim zou vertrekken, maar tegenbevel heeft ontvangen. Berigten uit Konstantinopel ontvangenmelden dat te Sebastopol het vuur van de Russische zijde is verdubbeld en dat zij met gloeijende kogels schieten, hetwelk door de bondgenootcn wordt beantwoord. Men had eene gewieldige ontploffing gehoord in de rigting van Balaklava. Het Engelsch- Duitsch legioen had veel door ziekte te lijden. Het beleg van Kars werd voortgezet en Omer-Pacha bedreigde Soegdidi. Uit de Zwarte zee wordt gemeld, dat nagenoeg al de schepen der bond- genooten thans meer schade lijden, dan ooit te voren door het vuur der R.us- sen. De buitenwanden der schepen worden bedekt met groote wormen, die al het lioutwcik wegknagen. Het schijnt dat deze groote plaag aan al de schepen ten deel valt, die in deze wateren verblijven, zoodat ook de Russi sche vloot er vroeger groote schade door leed. Onderscheidene dagbladen maken melding van de uitvindiïig eencr elec- trische beweegkracht, bestemd om den stoom tc vervangen. De uitvinder Duhosc heeft reeds daarmede proeven afgelegd in tegenwoordigheid vari dc Prefect van Toulouse. Het werktuig is zeer klein en kan onder den arm ge nomen worden, echter doet het een rad van 50 duimen in doorsnede 18 malen in eene seconde omwentelen. De vrouw van een werkman hij de spoorwegdienst, die reeds 57 jaren teil, is te Lyon van een zoon bevallen. Te Lyon is een zware brand uitgebarsten in het entrepot van wijnen van den Heer Magnin. Het gebouw was in 60 onderscheidene pakhuizen verdeeld, waarvan 12 zijn vernield. ITALIË. Op 21 December zal er door den Paus een Consistorie worden gehouden waarin de zoo dikwijls uitgestelde benoeming van Kardinalen zal plaats heb ben. Men noemt als zoodanig de Aartsbisschop van YVeenen, Mgr. di Pietro, Nuntius te Lissabon, een Fransch Bisschop cn nog een ongenoemde. Te Messina heeft den 13dcn een zware storm gewoed, die zeven uren duurde, en groote schade heeft aangerigt. Een aantal menschen moeten daarbij het leien hebben verloren. FRUISSEN. BERLIJN, 27 November. De Evangelische Opper-Kerkeraad heeft aan de Koninklijke Consisloriën der Duitsch-Evangelisclie gemeente een afdruk doen toekomen van het ver handelde op de Evangelische conferentie te Eisenach, over de heiliging van de Zon- cn Feestdagen. Hij hoopt daardoor meer en meer de aandacht op die gewigtigc zaak te vestigen en tevens dat de te nemen maatregelen door gczamentlijke medewerking, te eer het gcwenschte doel zullen bereiken. Omtrent de bedienden die onlangs wegens het ontvreemden van brieven in hechtenis zijn genomen, verneemt men, dat zij zich alleen meester maak ten van brieven aan hen gerigt bij wie zij in dienst waren. Zij openden door middel van valsche sleutels, de bewaarplaatsen dier stukken, namen er copie van en lieten de brieven op de plaats. Onder de stukken die zij ge bruikten zijn ook dépêches, maar geen brieven van personen tol het Russische Hof behoorendc. De policie te Dusseldorp is er in geslaagd te Duisburg twee personen in hechtenis te nemen, op het oogenblik dat zij bezig waren eenc som van 2000 daalders, gedeeltelijk uit valsche Pruissisclie schatkist hi 1 lettengedeelte lijk uit valsche daalders bestaande, onder elkander te verdcelen. Of zij zelve valsche munters zijn, of alleen het in omloop brengen van deze aanzienlijke som valsch geld bedoeldenmoet nader blijken. OOSTENRIJK. YVEENEN, 26 November. Volgens de Fransche l'Univers heeft de Keizer, aan den Paus een blijk van zijne vreugde over liet sluiten van het concordaat willende geven, de eere daarvan aan de Koningin der Hemelen toegekenddoor eene som van 250,000 fr. ter zijner beschikking te stellen, als eene bijdrage voor de op- rigting van het gedenkteeken der Y'Iekkelooze Ontvangenis en voor de her stelling der St. Pauls kerk te Rome. Dezer dagen zijn onderscheidene personen, welke liet gesloten concordaat op ongunstige wijze beoordeelen, op verschillende plaatsen des rijks in hech tenis genomen. De Aartshertog Ferdinand Maximiliaan is thans weder volkomen hersteld. De Pastoor Zeus ie Geisclhöring bij Staubing, aan den Donauontving dezor dagen een eigenhandig schrijven van Keizer Napoleon III, waarin deze hem de afzending van 6 kanonnen uit Parijs berigt, ten einde daarvan, tot herinnering aan zijnen voormaligen studiemakkcr, den tegenwoordigen Keizer, eene klok voor zijne kerk te doen gieten. Tot herstelling van den Dom te Spiers is van 1 Nov. 1854 tot 1 Nov. 1855 bijgedragen 38,941 II. In het geheel heeft dc bouwvereeniging Ier harer beschikking 78,063 II. Om hare taak geheel ten einde te brengen heeft zij nog 32,000 11. noodig. Mevr. Ida PfeilFcr heeft eene zeer vleijcnde uitnoodiging uit Berlijn ont vangen, om aldaar voorlezingen over hare laatste reis rondom de wereld te houden. Te Triest zijn berigten uit Indic aangebragt. De opstand onder de Santals verloor niets van hare kracht. In China was de Keizerin-YYeduwc overleden en hadden de opstandelingen een corps der Keizerlijke troepen in de provincie Tang verslagen. RIJ SEAN 15. De Schout hij-Nacht v. Glasenepp zal zich met eene geheime zending naar Kopenhagen begeven. Y'olgens le Nord is de ziekte van Prins Paskewitscli van ernsligen aard. Zijn zoon heeft plotseling Pelersbnrg verlaten en zich naar YVarschau bege ven. De Hoogleeraar Scliöniein uit Berlijn en Prof. Diellbevinden zich aan het ziekbed des Veldmaarschalks. Het ontslag van den Minister, Graaf Kleinmiclielheeft groote tevre denheid verwekt. De Generaal was in alle kringen der Russische maatschappij onbemind; de misbruiken, van zijn bestuur waren tot een spreekwoord geworden. TURK ÏK. Er is thans eenig licht verspreid over den lagen aanval van de Tunische soldaten op de Fransche posten bij liet hospitaal. Het bevestigt zich dat de oorzaak in de dweepzucht van de studenten in den Coran is gelegen, die ge noemde soldaten hebben opgezet. Meermalen hebben zij het dc Regering

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3