LEYDSCHE COURANT. n°. us. YR1JDAG, 30 NOVEMBER. BIXNENLANDSCDE BERIGTEN. i sr>?). De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdug Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 29 November. De Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. J. Prins, benoemd Hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan onze ïloogeschoolzal Zondag aanst. pleglig afscheid nemen van de Rottcrdainsche gemeenteen op Vrijdag, 7 December aanst., des middags ten 12 ure, zijne inwijdingsrede alhier houden. AVij vernemen dat de zilveren beker, waarvan in bet verslag van de feestviering van den Heer Hasebroek is melding gemaakt (zie ons vorig nommcr), afkomstig is uit bet magazijn van den Heer E. J. Jongeneelalhier. Uit Zijderveld beeft men ons het volgende ter plaatsing toegezonden Zondag 11. werd bet orgel der Herv. gemeente alhier plegtig ingewijd. Onze I,eeraar R. O. C. Aitton sprak bij deze gelegenheid over II Samuel VI21''. Dit orgel is op verzoek des Predikanls, na voldoende inlichting eens deskun dige ingewonnen te hebben, van de Rem. Geref. gemeente te Leyden, door de kerkelijke administratie alhier gekocht. Aan den Heer N. Lobman, Orgelma ker te Leyden, was de regeling van dit orgel opgedragen, die zich daarvan op cene voor hem eervolle wijze heeft gekweten. Van Vlaardingen wordt gemeld dat de haringvloot thans behouden is binnengekomen, op een schip na, dat voor de dienst is afgekeurd. In den avond van Maandag is te Zuid-Beijerlandgezegd den Hitzerl, de hofstede van A. Blaak afgebrand. Daar men onmiddellijk toegesneld was, had men reeds het groot aantal vee losgesneden, doch daar men zich onledig hield met de vele waarde in het huis te hergen, deels op een speelwagen, terwijl de rest specie in den regenput werd geworpen (behalve papier p. m. ƒ80,000), konde men niet beletten dat veel vee in de vlam liep, zoodat be halve den oogst 19 stuks rundvee en 6 paarden zijn verbrand. Men schat het verbrande op ƒ20,000. Niets was verzekerd. Te Haarlem is op den 24ste" dezer overleden de lieer \V. II. van Voorst oud lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaalen Voorzitter van dc Arr. Regtbank aldaar. De Heer Mr. F. Corneli, oud lid van de Tweede Kamer. Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, is II. Vrijdag te Glain in Belgie overleden. De Staten der provincie Gelderland hebben een provinciaal subsidie van ƒ100,000 voor de verbetering van de waterlozing der Geldersche vallei met den aanleg van een kanaal voor praamvaart toegezegd. Die van Utrecht willen ten zelfden einde ƒ150,000 geven. De Kamer van Vertegenwoordigers in Luxemburg heeft het aanhangige spoorwegverdrag goedgekeurd. De Heer Rochussen heeft in eene uitvoerige memorie aan de leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, de geopperde bedenkingen op zijn voorstel tot het instellen van eene enquête omtrent het misbruik van sterken drank beantwoord. In de eerste plaats betoogt hij daarin, dat het regt van enquête in het naauwstc verband staat met dat van petitie, dat de toepassing van dat regt trouwens slechts geringe bezwaren heeft, dat de te verkrijgen uitkomsten liggen binnen de bevoegdheid der Wetgevende Maglen en dat de uitkomst kan beantwoorden aan den omslag van het werk. Voor de gehccle •enquête zullen misschien naauwelijks 100 personen behoeven te worden ge hoord, terwijl de uilkomst wel in één jaar zou hekend wezen. De meening <les voorstellers is trouwens niet aan te raden volstrekte verhodsmaatregelen zoodanig als die in sommige der Vereenigde Stalen van Amerika genomen zijn, en welker invoering hier te Lande hij noch doelmatig, noch voorzigtig, noch zelfs billijk zou achten; maar wel zoodanige welberaamde zamenwer- kende middelen, als waarvan men zich voor de toekomst eene toenemende verbetering mag beloven, zonder dat die gepaard zou gaan met maatregelen welke eenige botsing zouden geven of verkorting van iemands verkregen reg- len na zich slepen. Om daartoe te geraken blijft hij in zijn voorstel vol harden, hoe weinig steun hij ook in de Kamer heeft gevonden; mogt de Regering echter verklaren in deze zaak het iniatiatief te willen nemen en dien aangaande voorstellen te doen, dan zal hij gaarne zijn voorstel intrekken. Van het eiland Curacao wordt gemeld dat den IT"1™ October 11. de idiksem in de R. K. kerk der gemeente Santa Maria, gelegen in de midden divisie van Curacao, is geslagen. Het ongeval had plaats op het oogenblik dat dc Pastoor dier gemeente, de AVel-Eeerw. Heer B. Smit, zich met eenige kinderen in dc sacristie bevond. De bliksem, die langs den ooslgcvel in de kerk viel, verbrijzelde bijna alles wal op het altaar stond, ontstak eene der kaarsen, deed eene andere smélten baande zich op twee of drie plaatsen een doortogl door den muur in genoemde sacristie, wierp daar den Pastoor en een der jongens schier bewusteloos ter aarde, verbrijzelde ook daar alles wat hij ontmoette, en nam op twee plaatsen cenen uitweg door de zijmuren, die even als de gevel vrij wat geleden hebben. De jongen werd ligtelijk aan het hoofd gewond, terwijl de Pastoor door den gloed aan oogen en ooren eenig letsel bekwam. Eenige dagen geleden zag het licht het eerste rapport der Staats-com- missie, benoemd bij Kon. besluit van 29 November 1853, tot het voorstellen van maatregelen ten aanzien van de slaven in de Ned. koloniën. Dit rapport betreft in de eerste plaats Suriname. Het ontwikkelt dc redenen, waarom de Staats-commissie vermeent tot opheffing der slavernij te moeten adviseren. Zij zet op den voorgrond den tegenwoordigen toestand der slaven-bevolkingea stelt de volgende beginselen vast: 1°. eene emancipatie van Staatswege, zon der voorafgaande schadeloosstelling; 2". teruggave zooveel doenlijk door de gecmancipeerden aan den Staat, van dc kosten hunner vrijmaking en maat schappelijke vestiging; 3". bevoegdheid van den wetgever om te bepalen, op wal wijze aan die voorwaarde zal worden voldaan; en 4°. te zorgen dal de opheffing der slavernij bevorderlijk zij aan de eischen van godsdienst, bescha ving en stoffelijke welvaart, of, zoo men hier onteigening op Staatsgezag wil zien, dat de onteigening werkelijk ten algemeene nutte strekke. De commissie meent dat de slaven moeten geholpen worden om de vrijheid in raaatschappe- 1 ijken zin te leeren kennen, met al de verpligtingen die zij oplegt. De za- menwoning der geëmancipeerden moet bevorderd en hun grondbezit geen kweekschool worden voor luiheid, noch aanleiding geven om zich te ontslaan van de heilzame banden van het beschaafde leven. De commissie behandelt daarna de plaatselijke gesteldheid van Suriname, in betrekking lol hel vraagstuk. Op 1 Jan. 1854 telde men aldaar 38,545 lijfeigenen, nagenoeg verdeeld voor een derde in mannen, een derde in vrouwen (de meerderheid) en een derde in kinderen. Men telde daaronder omstreeks 15.000 landbouwers, 5,000 ambachtslieden, 4,500 huisbedienden en ruim 14,000 bejaarden en kinderen, die geen deel aan den arbeid nemen. Dc commissie toetst al verder de ingeleverde emancipatie-ontwerpen. De leden brengen drie nieuwe ontwerpen ter tafel, waarvan een wordt aangeno men. Dit verlangt de onteigening niet slechts der slavenmaar ook der plantages, vestiging der gewezen slaven in het gezondste en vruchtbaarste ge deelte der kolonie, in gemeenten van 1,500 tot 2,000 zielen, bestuurd door gouvernemenls-amhtenaren onder de medewerking van oudsten uit de gemeen teleden. Ligchamelijke kastijdingen, als dagelijksch dwangmiddel, zouden wor den afgeschaft; tegen willekeur en misbruik door gepaste reglsvormen gewaakt. Voorts gezorgd voor verzachting en verbetering der zeden, door godsdienstig onderwijs en maatschappelijke organisatie, bevordering van het Christelijk huwelijk en van het familie-leven, opwekking tot het besef van burgerlijke pligten. Aan de meesters wil het ontwerp eene matige, doch billijke schade loosstelling, en aan den Staat de vergoeding zijner uitgaven verschaffen. De emancipatie-kosten zouden, volgens het ontwerp, op 15 millioen gulden wor den geschat. Hel rapport treedt in eene uitvoerige toelichting van dit plan en getuigt van een even gemoedelijk als ijverig onderzoek van het vraagstuk, 's GRAVENHAGE, 29 November. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot bewaarders van de hypotheken en van hel kadaster, te Hoorn, de lleer J. J. M. Gordon, thans te Amersfoort; te Amersfoort, de Heer G. E. C. Croiset, thans Ontvanger der registratie te Woerden. Voorts tot Ontvangers der registratie en domeinen: te Woerden, de Heer II. L. de Grave, thans te Helder; te Helder, de Heer W. W. L. van Goudoever, thans Surnumerair, en tot Surnumerair der registratie en domei nen, de Heer C. Bergsma te 's Gravcnhagc. Bij den Minister van Finantiën is ontvangen ƒ40, door een R. K. Priester, onder het postmerk Zevenaarter voldoening van aan het. rijk te kort gedane gelden; en ƒ14 onder Lelt. A. L. postmerk Tilburg, ter voldoe ning van te min betaalde successieregten. Bij het Ministerie van Rinnenl. Zaken is ontvangen eene assignatie groot ƒ293.50, ten behoeve van de slagloffers van den jongsten watersnood, in de kolonie Suriname bijeenverzameld. Men zegt dat de Minister van Binnenl. Zaken bedenkingen heeft ge maakt op het voorstel van den Gemeenteraad alhier, betrekkelijk de heffing ccner belasting op het gemaal.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1