Men heeft veel moeile om geschikte Officieren van Gezondheid voor liet leger te vinden. De Hoogleeraren te Straatsburg en te Montpcllicr looprn gevaar om hunne lessen te moeten stakenbij gebrek aan leerlingen. Er schijnt thans minder lust voor de geneeskunde te heerschen dan vroeger. De puinhoopen van de militaire bakkerij blijven steeds rookende, zoo dat de brandspuiten nog werkzaam zijn. Volgens berigt van den Maarschalk Pélissier zijn 270 ossen, 3450 scha pen en 50 paarden, bij verrassing in handen der onzen gevallen en zonder slag of stoot te Eupaloria binnengebragt. Beriglen uit Konstanlinopel vermelden dat de Generaal Fleurus met een gedeelte der garde den IS11™ van Konstantinopel naar Toulon is vertrok ken. Men meende te weten, dat Sebastopol niet zoude bezet gehouden, maar doar middel van mijnen, op een gegeven sein, alle arsenalen, dokken, enz., vernield zouden worden. Te Marseille is door het oorlogschip Vim de tijding aangebragtdat de Admiraal Bruatbij Messina, aan de gevolgen van een aanval van jicht, is overleden. Ook is aldaar een balaillon Voltigeurs der garde uit de Krim aangekomen. Generaal Canrobert is te Kopenhagen aangekomen en ook aldaar met geestdrift ontvangen. Vrijdag 11. is de Graaf Molé, op zijn kasteel van Champlatreuxop het onverwachts overleden. Hij had den ouderdom van 74 jaren bereikt. Uit Oran heeft men berigt ontvangendat de Keizer van Marokko geld gebrek hebbende, een aantal zijner gegoede onderdanen in de gevangenis ge worpen en zich van hunne goederen had meester gemaakt, onder voorwendsel dat zij aan cene zamenzwcring hadden deel genomen. ZWITSERLAND. In den nacht van 12 op 13 November heeft er in Opper-Wallisdat reeds vroeger zoo deerlijk is geteisterd, wederom eene zware aardbeving plaats ge- had; de aarde trilde een uur lang, en aan de westelijke helling van den Unterhachberg geraakte een groot gedeelte van den woudgrond in beweging en stortte met een donderend geraas in het dal neder; al de bruggen, drie molens en nog twee gebouwen werden weggerukt. Gelukkig bleven de meeste gebouwen staanmaar de levensmiddelen van de bewoners zijn geheel vernield. Op alle plaatsen is de grond gescheurd, zoo dut men aan bebouwing vooreerst niet behoeft te denken. De moeijelijkheden onlangs in Graauwbnnderland gerezen tnsschcn de Geestelijkheid en de Regering aldaar, nemen meer en meer toe. De Geestelijk heid wil zich niet meer aan de bepalingen omtrent het placet onderwerpen, en de Regering heeft besloten de overtredingen op dat punt gestreng te straffen. Volgens de Militaire Courant bestaan de strijdkrachten waarover ons land thans kan beschikken uit 115,000 man met 476 stukken geschut. Deze wel ingerigte en van alles voorziene magt kan nog vermeerderd worden met 10 tot 20,000 man van de landweer. SPANJE. MADRID, 21 November. Op 19 dezer heeft de Koningin haren naamdag gevierd. De muziek van al de hier aanwezig zijnde regementen heeft van 's avonds 3 ure tot mid dernacht voor het paleis gespeeld. Des avonds heeft er een prachtig bal plaats gehad, waarop al de Ministers en de vreemde Gezanten waren genoodigd. Op dezen dag zijn verscheidene personen met Ridderorden begiftigd; ook heeft de Koningin 3000 geschonken aan de cholera-lijders in de provinciën Avila, j Caceres en l.tigo, en aanzienlijke tegemoetkomingen aan de weduwen, kin deren en nabestaanden der Geneesheeren en Priesters, die als het offer van die ziekte zijn gevallen. Onze Gezant te Parijs, de Heer Olozaga, heeft zijn ontslag ingediend, maar dit is door de Koningin geweigerd. De Minister van Finantien heeft in de Cortes verklaard dat de verkoop der nationale goederen goede vruchten opleverde. De Carlistische partij is in Catalonie nog niet verdwenen. Twee der gebroeders Tristany zijn wel naar Frankrijk gevlugt, maar nog twee hunner zijn hier gebleven. Het fusilleren is aan de orde van den dag. De mi litaire Bevelhebbers zijn in dit opzigt onverbiddelijk. In de vorige week had een gekwetste Carlist eene schuilplaats in eene landhoeve gezocht en had van daar, om zijnen gastheer niet in gevaar te brengen, zijne onderwerping aan geboden; maar niets mogt baten, hij werd terstond doodgeschoten. Ook een boer, die slechts een brief overbragt, onderging betzelfde lot. ITALIË. Te Napels is er sprake van de droogmaling van het meer Fucino, in de Abrnzzen, waarvan de uitgestrektheid ongeveer 10 Duitsche mijlen is. Dit zoude eene grootsche onderneming zijn. De Keizer Claudius beeft er reeds aan gedacht, en Frederik II van llohenstaufen had er het plan van ontwor pen, maar zijne geschillen met den H. Stoel verhinderden hem het ten uitvoer te brengen. PRUIS SEN. BERLIJN, 25 November. Het is te voorzien dat, hoe voorzigtig ook onze Regering is geweest om in gecne botsing rnet de Pauselijke Regering te komen, er eerstdaags iels van dien aard zal plaats hebben. De Aartsbisschop van Freiburg heeft zich in het Vorstendom Sigmaringen aanmatigingen veroorloofd, die onze Regering! onmogelijk kan dulden. Het weeshuis te Iserlohn is door zekere Dame tot universeel erfgenaam benoemd van haar vermogengroot 100,000 thalers. Prinses Marianne der Nederlanden heeft den 21stpn een bezoek bij haren zoon te Bonn afgelegd. OOSTENRIJK. VVEENEN, 24 November. De benoemde Gezant te Konstanlinopel Baron Prukesch heeft zijne instructien van de Regering ontvangen; vooral ten opzigle zijner houding bij de onderhandelingen over de reorganisatie van de Vorstendommen. Onze Regering wil de Hospodars, wier mandaat met het voorjaar eindigt, hunne waardigheid laten behouden, tot dat de vrede inct Rusland gesloten zal zijn, daar de keuze van nieuwe Hospodars welligt eene volksbeweging zou kunnen veroorzaken. De Turksche Regering beeft te kennen gegeven dat zij de ontruiming van die streken door onze troepen verlangt. Eenige buitenlandsche dagbladen, die een ongunstig gevoelen over het met den Paus gesloten concordaat hebben aan den dag gelegd, zijn alhier verboden. De openbare meening is echter ook niet gunstig voor dit con cordaat gestemd. De Regering, bewust van de algemeene ontevredenheid, tracht door allerlei artikelen de gemoederen gerust te stellen, maar niemand geeft daaraan gehoor. In Tyrol is de geestelijkheid opgetogen van vreugde, en wenschen zich geluk met de terugkomst van den goeden ouden tijd. Prins Metternich heeft thans zijn 82ste jaar bereikt, en geniet hij voortduring eene goede gezondheid. Een Frankfortcr blad ontving onlangs een schrijver uit Sebastopol waarin gemeld werd dat de bondgenooten voornemens waren de Noorderforten met geweld aan te tasten. Men achtte het hoogst wenschclijkhoewel daar door de artillerie en genie eene zeer zware taak wordt opgelegd, den vijand uit de forten Soncandia en Constantin en uit de nabijheid daarvan te ver drijven. Niet alleen zouden de Russen daardoor belet worden de zuidzijde der vesting door hun gedurig schieten te verontrustenmaar de verbonden vloot zou daardoor ook in staat worden gesteld in de haven eene veilige schuilplaats te vinden, die vooral in de zoo onstuimige en reeds door de Ouden verraderlijk genoemde Zwarte zee zoo noodzakelijk is. Wanneer toch andermaal een storm als die van 14 Nov. des vorigen jaars opstak, zou het treurig zijn wederom zoo vele menschen en schepen daaraan te wagen, ter wijl de schoonste zeehaven voor de hand ligt. Het fort Constantin moet echter onschadelijk gemaakt worden alvorens een enkel schip die haven kan binnenslevenen. RUSLAN I». De Keizer heeft in cencn dagorder den Grootvorst Michael zijne tevreden heid betuigd wegens de spoedige bewapening der vestingwerken van Nicolaïcff; ook de Generaal Todlebcn heeft de goedkeuring des Keizers verworven wegens zijn ijver bij het nazien der versterkingswerken. De Grootvorsten Konstanlijn, Nicolaas en Michael zijn in de hoofdstad teruggekeerd. De twee laatste zullen op het einde van December naar het leger terngkeeren. Van Perecop naar Simferopol wordt een spoorweg aangelegd, hetgeen ten bewijze strekt, dat Prins Gortschakoff de Krim niet zal verlaten, niet alleen gedurende den aanstaanden winter, maar zelfs niet in de aanstaande lente. Men mag dus tegen dien tijd een hardnekkigen strijd verwachten. - Volgens berigt van Prins Gortschakoff van den 14lIen, had de vijand den vorigen dag zijne troepen te Eupaloria ingescheept; het grootste gedeelte daarvan zette koers in westelijke rigting. De ligting wordt in Polen met gestrengheid ten uitvoer gebragt. Oin het ontvlugten voor te komen, zijn de grenzen zoo goed gesloten, dat de i handel er zelf door gehinderd wordt. TURKTE. De Regering is het nog niet eens met de Gezanten der Wcstersche 1 Mogendheden over de wijze waarop het loezigt op de aanwending der onder hare horgzegging aan de Turksche schatkist geleende gelden zal worden uit geoefend. De Gezanten vorderen waarborgen voor het rigtige beheer dier gel den, welke de Sultan met zijne regten als souverein van een onafhankelijk land onbestaanbaar acht. De Porte zal eerlang hare oorlogsbegrooting en meer andere stukken 1 openbaar maken ten einde aan Europa te bewijzen dat zij sedert het begin des ooi logs, dus reeds bijkans twee jaren lang, eene legermagt van 250,000 j man wczentlijke steikte op de been gebragt en gehouden heeft voor niet meer dan 60 milüoen gulden. Dit zal een antwoord zijn op de gewone klagten over slordigheid en oneerlijkheid iri het Turksche beheer. Omer-Pacha verwacht spoedig met den vijand handgemeen te zullen worden. Generaal Murawieff doet eene afdeeling van zijn leger oprukken naar Koetaïs. 8000 Turken, onder Mustaplia-Pacha, trachtten haar den weg daartoe af te snijden. Een aanzienlijk getal der Tunische troepen is ter dood veroordeeld. De overigen zullen naar Batoen en Soechoem-Kalé worden gezondan. De Onder-Koning van Egypte ziet met verlangen de Europesche Com missie te gemoet, die het doorgraven van de landengte van Suez zal beopr- dcelen. Vele toebereidselen worden tot hare ontvangst gemaakt; o. a. zal eene stoomboot tot bare beschikking worden gesteld. STARS BER1GTE5L rarrrr^n.-'-—^.. z -r.»- s nflv VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 29sten November 1855, 's namiddags ten 1 ure. Otiderieerpen 1». Benoeming van 2 leden voor het stembureau, bij gelegenheid van de ver kiezing van één lid voor de Provinciale Stalen, op den 5den December. 2°. Verzoek van J. F. Sandifort c. s.tol liet in gebruik bekomen van een gemeentelokaal. 3°. Verordening regelende de invordering eener plaatselijke belasting op het gemaal.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3