departement) en afdeeling II hosten van het bestuur der provinciën), werden achtereenvolgens goedgekeurd. Nadat de Heeren van AkerlakenSchimraelpenninck en Mackay over de onderwerpen betrekkelijk de IIIdc afdeeling nationale militie en schut terijen) eenige beschouwingen hadden voorgedragen, die door den Minister beantwoord zijn, werden de artt. 50 en 51 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De IVde afdeeling Medische politie) gaf aan de Heeren Westerhoff, van Deinse, van Hoëvell en Schimmelpenninck aanleiding de regeling van dit onderwerp ter sprake te brengen. De Heeren van Bosse en de Poorter behandelden de subsidien aan de provinciale commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt,'' in art. 52 vermeld. Na de beantwoording door den Minister werd dit artikel en de artt. 53 tot en met 56 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer heeft achtereenvolgens goedgekeurd de conclusien der rapporten van de Commissien tot onderzoek der overeenkomsten met Frankrijk en de Vereenigde Staten, betrekkelijk de consulaire agenten, strekkende tot verzen ding dier rapporten aan den Minister van Buiten!. Zaken. De Commissie heeft aan het einde der zitting omtrent een aantal adressen rappor' uitgebragt. In deze zitting zijn ingekomen twee Koninklijke besluiten betreffende 1°. het eervol ontslag van den Heer Chs. F. Pahud, als Minister van Kolo niën; 2°. de benoeming van Mr. P. Myer, lid van den Baad van Ned.-Indië, tot Minister van Koloniën; beide met ingang van den lstcn Januarij 1856. Zitting van Vrijdag 23 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk V der Staatsbegroo- ting voor 1856 Departement van Binnenl. Zaken) voortgezet. De artt. 57 tot en met 63 werden goedgekeurd. Aan de algemeene beraadslagingen over de VIde afdeeling Waterstaat en publieke werken) nainen deel; de Heeren Westerhoff', Hoffman, Tliorbecke, Wintgens, van GoltsteinMackay, Dirks, Hoynck van Papendrecht, Elout van Soeterwoude, van Nispen van Sevenaer, van der Linden, Strens en de Minister van Binnenl. Zaken. De artt. 64 tot en met 69 werden goedgekeurd. Bij de behandeling van art. 70: Verbetering der rivieren en onder houd en herstelling van de rivierwerken 821,230," is de zaak van den bouw van sluizen te Dalem besproken door de Heeren van Nispen van Seve naer, Storm van 's GravesandeThorbecke, van Bosse, ter Bruggen Hugcn- holtz, Rochussen en de Poorter, welke laatste voorstelde het uitgetrokken cijfer met ƒ100,000 te verminderen, welke wijziging met 48 tegen 14 stem men aangenomen werd. De artikelen 71 en 72 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwcrp houdende bepalingen omtrent den tijdelijken opslag van meel in entrepot en andere bergplaatsen heeft haar eindverslag ter tafel gebragt. Over deze voordragt van wet zul len de beraadslagingen gehouden worden op aanst. Woensdag, na afloop van de op dien dag te verrigten werkzaamheden. Zitting van Zaturdag 24 November. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wel, tot wijziging der wel van Maart 1852; betrekkelijk de wees- en momboir-kamers. Verzending naar de afdeelingen. Daarna zijn de beraadslagingen over de VIde afdeeling Waterstaat voortgezet en hebben bereids eenige sprekers het woord gevoerd. Bij de op zending van dit berigt was de Minister van Binnenl. Zaken aan het woord. BU1TENLANDSCHE BEK1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 23 November. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft de beraadslaging over het antwoord op de Troonrede ten einde gebragt. Het ontwerp der Commissie is ongewijzigd aangenomen, met 50 van de 89 stemmen. Door de Regering is eene som van 800,000 fr. gevraagd voor onder stand aan staatsambtenaren van minderen rang, wier jaarwedde minder dan 1400 fr. bedraagt, en aan de daglooners in dienst des lands. De vrouw van een werkman te Doornik is dezer dagen van tweelingen bevallen. Zij telt nu 8 jongens, waarvan 6 tweelingen zijn. ENGELAND. LONDEN, 23 November. De Regering heeft thans niet minder dan 440 particuliere schepen, na melijk 240 stoom- en 200 zeilschepen, in huur, voor doeleinden die met den oorlog in verband slaan. Het betaalt daarvoor per ton 16 shilling tot 2 15 sh. in de maand. De Admiraal Napier is door de kiezers van Soutbwark als lid van het Huis der Gemeenten gekozen. De Admiraliteit heeft dus eerstdaags gestrenge berispingen over de togten in de Oostzee te verwachten. De Generaal Markhamdie het bevel over eene afdeeling troepen bij de bestorming van den Redan heeft gevoerd, is alhier overleden. De Times meldt de toetreding van Zweden tot het Westersche verbond waarvoor dit rijk de teruggave van Finland zou bedongen hebben. De Morning-Post verzekert echter het tegendeel. Het tusschen Rome en Oostenrijk gesloten concordaat heeft hier te lande een pijnlijken indruk gemaakt. De Times noemt het van wege den Keizer van Oostenrijk eene daad van zelfvernedering, door niets geregtvaardigd; eene onbedachte daad van zelf benadeeling en verlaging, eene vrijwillige overgave van de geheiligde regten der kroon, der geestelijkheid en van het volk. Het neemt de omtrekken aan van eene groote staatkundige misdaad en vertoont een despotisme onder den gehaatsten vorm; niet van gril, of dwingelandij, maar van een beraamd en volslagen verraad der regten en belangen, die ter kwader ure aan zijn baatzuchtige en trouwelooze hoede toevertrouwd werden. Oostenrijk is daardoor aan een juk onderworpen, dat het bijgeloovige Spanje in de dagen van Ferdinand en Isabella niet zou geduld hebbenen zal uit dien hoofde bloot staan aan allerlei scheuring en verdeeldheid. - Voor de regtbank van Mansion House is eene zaak van het namaken van Russische bankbillelten aanhangig, waarin zekere A. Rosenburg en S. Barnet betrokken zijn. Er heeft alhier wederom eene lijkschouwing plaats gehad over eene jonge Dame, die door het vlam vatten harer kleederen bij kagchel of haard het leven heeft verlorendit is reeds het zesde soortgelijke geval in eene week tijds. Te Dublin is eene beschuldiging ingesteld tegen den Redemptoristischen Pater Petchinini, als zijnde tegenwoordig geweest en hebbende deel genomen aan het verbranden van Bijbels. Een policiedienaar bewees dat die persoon dezelfde was. Men verhaalt dat een onzer landslieden met een hem toebehoorend schip naar Sebastopol is vertrokken, ten einde van de vestingwerken dier plaats zoo veel steenen en andere voorwerpen in te laden, als noodig zullen om in de nabijheid van deze stad voor hem een huis te bouwen. In de vorige week zijn 3 van het vreemden-legioen van Shorncliffe ge deserteerde, doch weder gevatte Officieren opentlijk gedegradeerd en weggejaagd. De beide Russische Officieren, die dezer dagen uit de krijgsgevangenis te Lewes waren ontsnapt, zijn te Hamburg aangekomen en thans op weg naar Rusland. Te Manchester en in andere fabrieksteden verlaten de arbeiders al meer en meer de werkplaatsen. Onder de groote boomen der wereld verdient voorzeker een Eucalijpte, aan den voet van den berg Wellington bij Hobarttown op van Diernenslarid (Australië), eene voorname plaats. De doorsnede is aan het dikste gedeelte 30 Engelsche voetende hoogte heeft men nog niet kunnen metenmaar men kan die gerust op 250 voeten stellen. Te Calcutta werd volgens de laatste tijdingen 48,000 quarters, ruim 135,000 mud of 4500 last graan naar Europa geladen, zonder dat zulks op den prijs merkbaren invloed had. Te Sh John, op het eiland New Foundland of Terreneuve (N.-America), heeft den I8de"Oct. 11. een hevige brand gewoed, waardoor meer dan 200 hui zen, voor het grootste gedeelte door werklieden bewoond, eene prooi der vlam men zijn geworden en 4000 huisgezinnen zich zonder woning bevonden. FRANKRIJK. PARIJS23 November. Men zegt dat ter beurze voor rekening van den Markies van Hertford in- koopen in 3 pCt. Fransche fondsen zijn gedaanvoor een bedrag van 600,000 De geruchten omtrent de toetreding van Zweden tot het Westersche verbond blijven hier stand houden. Men brengt hiermede in verband het berigt uit Berlijn, dat de Zweedsche Regering voornemens is eene leening van 18 millioen te sluiten. Zoo dit alles waarheid is, dan zal Denemarken ge noodzaakt zijn te volgen. De Generaal Canrobert is door den Koning van Zweden begiftigd met het Grootkruis der Seraphynen-Orde, die zelden anders dan aan gekroonde hoofden wordt geschonken. De Koning van Sardinië is Donderdag morgen te Marseille aangekomen en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Heden zal Z. M. zijne in trede in deze hoofdstad doenalwaar zijne ontvangst niet minder luisterrijk zal zijn. De nationale garde zal daarbij onder de wapenen komen. Het corps der zoogenaamde cent-gardes zal niet ontbonden worden al leen zullen er eenige wijzigingen bij plaats hebben. De kanonneerbooten uit de Oostzee zijn thans alle in de haven van Cherbourg teruggekomen. Door de Indus zijn beriglen aangebragt uit Konstanlinopel van den 12denmaar zij zijn onbelangrijk. Er liepen geruchten omtrent het aftrek ken der Russen van Kars. Sclim-Pacha was met Egyptische ruiterij en artil lerie van Trebisonde naar die plaats opgerukt. Van de Krim werd gemeld, dat het scheen alsof Generaal Wrangel, met de versterkingen die hij had ontvangen, Jenikalé bedreigde. De bondgenoolen stelden reeds 30,000 man tegen hem over. De Patrie deelt op grond van brieven uit Petersburg, mede dat aldaar groole verslagenheid en moedeloosheid, onder de bevolking zou heerschen. Men verwachtte dat de bondgenooten in den aanstaanden veldtogl, niet alleen te gen de versterkte havens in de Oostzee, maar ook tegen de hoofdstad zelve een aanslag zouden beproeven, en men beweerde dan ook, dat van hooger hand was besloten, om Petersburg met eene dubbele omgeving van verster- kingswerken te omringen. Bij gelegenheid dat Jenny Lind zich alhier bevondheeft de Heer Berlioz haar 40,000 fr. geboden, om op eene zijner concerten te zingen, maar dit aanbod werd met de volgende woorden van de hand gewezenIk heb te Parijs niet gezongen toen ik jong was en mijne stem hare volle kracht had; ik zal thans voor 40,000 fr. mijn roem niet op het spel zetten. Eenige dagen geleden is de groote Russische driemaster Sitka, in Sep tember des vorigen jaars door het Engelsch-Fransch smaldeel genomen, en sedert April 11. in de haven van Cherbourg liggende, verkocht. De Heer

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2