kan zich geen denkbeeld vormen van den ongelukkiger, toestand der ge kwetsten. Het ongeluk gebeurde in een woeste streek, waar nergens hulp te krijgen was en onder een geweldigen plasregen. Twee geneesheerendie er ongedeerd waren afgekomen, konden evenmin hulp verleenen, daar zij van niets voorzien waren. FRANKRIJK. PARIJS21 November. Er wordt hier veel gesproken over de komst van den Paus, om bij de bevalling van de Keizerin, het kind te doopen; men wil zelfs dat daartoe onderhandelingen zijn aangeknoopt. Bij de aankomst hier ter stede van de troepen uit de Krim zullen groote feesten worden gegeven. De Keizer zal hen bij de Tuilerien ontvan gen en voor zich laten defileren. De Moniteur bevat een besluit, volgens hetwelk de grondstoffen voor den scheepsbouw, gedurende 3 jaren, vrij van regten zullen kunnen worden ingevoerd. De Schout-bij Nacht Baudin is benoemd tot Gouverneur van Fransch Guyana, in de plaats van den Schout-bij-Nacht Bonarddie wegens ziekte als zoodanig is ontslagen. Men verzekert dat onze Bank ten einde te voorzien in hare ongenoeg zaamheid van specie, bij de Bank van Amsterdam, tegen in bewaargeving var. verschillende waarden, eene som van 35 inillioenen in zilver heeft geleend. De Heer Paillet heeft bij testament 10,000 fr. aan de Orde van Advo caten geschonken, ter aanmoediging van jonge Regtsgeleerden. De vereeniging der geldwisselaars alhier heeft aan den Prefect van de Seine 25,000 fr. voor de armen doen toekomen. Hoewel reeds vele goederen van de tentoonstelling zijn weggeruimd wordt zij echter nog druk bezocht. De afdeeling van landbouw heeft Zon dag 11. ruim 1000 fr. opgebragt; de drukste dagen hadden tot hiertoe voor die afdeeling slechts de helft opgeleverd. De berigten van het ooilogslooneel blijven voortdurend onbelangrijk. Men is slecds wakende om niet door de Russen overvallen te wordenwaartoe de noodigc voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Overigens maakt men de winterkwartieren gereed, en ieder tracht zich daarin zoo goed mogelijk te vestigen. Aan den Heer Meynadier is vergunning verleend om den schouwburg te Scbastopol in bezit te nemen. Ilij houdt zich reeds bezig met het inrig- len van den troep en eener nieuwe schouwburgzaal, daar de oude schouw burg onbruikbaar is geworden. Aan de zending van den Generaal Canrobert naar Stockholm wordt thans over het algemeen weinig staatkundig gewigt gehecht. De Generaal begeeft zich van Stockholm naar Kopenhagenalwaar op bevel des Konings op Christiaansborg toebereidselen tot zijne ontvangst zijn gemaakt. Ook zul len aldaar ter zijner eer onderscheidene feesten plaats hebben. Omtrent den brand alhier, waarvan wij in ons vorig nommer hebben melding gemaakt, verneemt men de volgende bijzonderheden: Een verschrik kelijke brand is Zondag namiddag ten 6 ure uitgebarsten in het gebouw van de veldbakkerijenwaar sedert 15 maanden een groot gedeelte van het brood gebakken is, dat naar het oorlogstooneel is gezonden; welke brand zoo hevig toenam, dat het geheele gebouw reeds ten 7 ure in lichtelaaije vlam stondin weerwil van een 15 20-tal brandspuitendie onophoudelijk werkten, doch dien men, dank zij de vele inspanningen, ten 9 ure des avonds zoo goed als meester was. Verscheidene Officieren van het Huis des Keizers, de Ministers van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken, de Prefect van Policie en de Kommandant van het corps sappeurs-pompiersbevonden zich ten 7 ure op de plaats des onbeils. Eerstgemelden verwijderden zich niet eer dan ten 9 ure. Gelukkiglijk woei er een noordenwind, waardoor de vlam men eene rigting naar de Seine en de brug van Jena namen. Ware het anders geweest, waarschijnlijk zou de ramp oneindig grooter geweest zijn. Men schrijft het onheil toe aan vonken die uit de schoorsteen van de stoom machine in een houten luchtpijp gevallen, in aanraking zijn gekomen met ontvlambare sloffen. Het gebouw onder het Ministerie Soult gebouwd heeft 546,000 fr. gekost en was voor 500,000 fr. verzekerd. Eene groote voorraad koren is daarbij vernield, waardoor de Staat een verlies lijdt van 1,200,000 fr. Het ineelmagazijnde ovens en de molen zijn gespaard gebleven. In weer wil van de groote hitte zijn 4 ovens werkzaam geblevenzoodat de bezet ting naar gewoonte van brood is kunnen voorzien worden. Eenige jaren geleden werd het kind van een geaeht koopman alhier, dat op de sloep speelde, eensklaps vermist. Men vermoedde dat de een of andere kunstenaar of bedelaar het had gestolen, om daarmede winst voor zijne zaken te doen. Maar onlangs kwam de vader, op eene jagtpartij zijnde, in eene herberg, en zag aldaar een knaap van 8 jaren, de reizigers bedienen. Deze knaap volkomen op zijn kind gelijkende, nam hij de gelegenheid waar dat de kastelein afwezig was, om hem te vragen of hij een vlek op de borst had, als zijnde het teeken waaraan hij zijn verloren kind kon herkennen. Dit bevestigend beantwoord wordende, twijfelde hij geen oogenblik meer. Hij deed de noodige aangifte en na gedaan onderzoek kreeg hij zijn kind terug. De kastelein bekende zeer eenvoudigdat kinderloos zijnde, hij altijd be geerte naar een kind had gehad, en om daaraan te voldoen te Parijs er een had weggenomen. SPANJE. MADRID, 17 November. De openbare orde is te Sarragossa geheel hersteld. Tristany, de bekende aanvoerder van Carlistisehe partijgangers, heeft de wijk op Fransch grondge bied genomen. Zondag jl. heeft de Koningin de Universiteit alhier plegtig geopend. Er is sprake van de oprigting van eenen Staatsraad. De Commissie uit de Cortes met de zamenstelling der grondwet belast, heeft daaromtrent een ontwerp ingediend. Te Murcia zijn schokken van aardbeving waargenomenwaardoor echter geene ongelukken zijn veroorzaakt. 1IP A 5 E ROME, 18 November. Volgens het Fransche blad l'Universzijn alhier door de policie twee van de ijverigste en gevaarlijkste handlangers van Mazzini gevat en belangrijke papieren bij hen gevonden. Onlangs werd op 3 unr afstand van deze stad eene diligence aangehou den en de passagiers van ongeveer 3500 fr. beroofd. Eenige dagen te voren was zij op dezelfde plaats gewelddadig overvallen. De Koning van Sardinië heeft de reis naar Frankrijk aanvaard en is te Genua scheep gegaan. PRÜISSEN. BERLIJN, 20 November. Alhier baart thans veel opzien eene soort van papier, naar den uit vinder Delius-papier genaamd, hetwelk de bijzondere eigenschap bezit, dat het met eene zekere soort van inkt beschreven, met eene vochtige spons, weder schoon gemaakt kan worden. Een zoodanig blad papier kan men met eene stalen pen 3050 maal en met eene gewone schrijfpen meer dan 100 maal vol schrijven en het geschrevene telkens weder uitwisschenzonder dat er eenig spoor van over blijft. Voor huiselijk en vooral voor schoolge bruik biedt dit papier onberekenbare voordeelen aan. De inkt wordt in ver schillende kleuren door den Heer Delius vervaardigd en verkrijgbaar gesteld. De steendrukker IV. Hagelberg alhier, heeft zich belast met het debiet van dit papier, dat door zijne deugdzaamheid en stevigheid zeer bevorderlijk is voor het schoonschrift. Dagblv. 's Grav.) Te Kiel worden aanzienlijke hoeveelheden graan voor rekening van de Westersche Mogendheden opgehoopt. De toevoer van steenkolen is ook zeer aanzienlijk. Men kan daarin nog geene voorteekenen van den vrede zien. De Rijn is thans zeer laag, waardoor de scheepvaart groote moeijelijk- heden ondervindt. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 November. De indruk dien de sluiting van het concordaat heeft gemaakt is zeer verschillend. Door de streng kerkelijke partij wordt deze overeenkomst, waarbij de geestelijkheid van het staatstoezigt bevrijd wordt, die het onderwijs, het sluiten en het ontbinden van huwelijken in hare handen stelt en haar eindelijk eene censuur over de boekwerken verleent, wier grenzen uit den aard der zaak niet af te bakenen zijn, met vreugde en jubel ontvangen. Des te grooter daarentegen zijn de bedenkingen, die door het groote publiek wor den geopperd. Het is niet onwaarschijnlijk dat er moeijelijkheden zullen ontstaan tus- schen de Engelsche Regering en de onze, wegens het aanhouden van een Engelsch Officier. Deze Officier, Oostenrijksch onderdaan en bekend als deser teur, had zich voor de Britsche krijgsdienst verhonden, doch is te Bucharest door onze militaire overheid aangehouden en naar Herinanstadt opgezonden. De Engelsche Regering vordert de uitlevering van den gevangene; dc onze weigert dit. Dc Russische Gezanten zoo hier als te Berlijn zijn voornemens naar Pe tersburg te reizen, ter bijwoning van de staalkundige bijeenkomst, die aldaar en niet zoo als vroeger was gemeld te Warschau, zal plaats hebben. Volgens een berigt van Fransche zijde heeft de Russische Regering de stichters van het crédit mohilier uilgenoodigd, verscheidene hoogst gewigtige financiële operationwelke zij aan den ondernemingsgeest van particulieren wil overlaten, te onderzoeken, ten einde die na het herstel vari den vrede over te nemen. Sedert eenige dagen hebben vele aanvoeren van granen uit de Wetter-Au plaats gehad, welke hier naar Nederland worden ingescheept. Uit Hongarye zijn wederom een aantal paarden uitgevoerd, die voor het Engelsche leger in de Krim waren aangekocht. Men kan dit getal nu reeds op 4000 stellen. RU IL A N R. De Keizer is reeds in goeden welstand in de hoofdstad teruggekeerd. Het Pcrsische Gezantschap wordt te Tiflis goed onthaald. Men tracht de leden daarvan het verblijf in die stad zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij hebben de schouwburg bezocht, waarin zij veel genoegen vonden; ook heeft Prins Bebutoff een maaltijd en een bal ter hunner eer gegeven, waaiop van wederzijde toasten zijn ingesteld die van getrouwe vriendschap lusscheu Rusland en Persie getuigden. Dr. Davega, een Amerikaansch Geneesheer, die een geruimen tijd in de Krinr heeft doorgebragt, en na den val van Sebastopol dit oord heeft verlaten, zegt in een der dagbladen dat de stelling der Russen ten noorden van de stad veel veiliger is dan vroeger. De noordzijde is zoodanig versterkt dat bijna elke heuvel een fort is geworden. De middelen van vervoer waren zoodanig ingerigt, dat elk oogenblik de troepen naar een bepaald punt in de Krim konden gebragt worden. De weg van Perekop was vrij en hier langs konden de Russen gedurig proviand in overvloed ontvangen. Hetgeen gezegd was over gebrek aan krijgsbehoeften en leeftogt, was geheel uit de lucht gegrepen, even als heigeen men gemeld had omtrent het voornemen der Russen om de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3