fen te velde, en dat de geoefendheid, de krijgstucht en het welzijn der troe pen voorwerpen van ernstige belangstelling voor iederen echten krijgsman zijn. De Russische krijgsgevangenen te Lewis hebben wederom opschudding gemaakt ten gevolge van het besluit der Admiraliteit oin twee der hunnen in vrijheid te stellen; niet dan nadat de hulp der gewapende rnagt was in geroepen slaagde men er in de oproermakers lot de orde terug te doen keeren. De Times zegt, dat met den aanvang van de volgende lente 120 ka- nonneerbooten gereed zullen zijn om tegen den vijand gebezigd te worden. Te Woolwich wordt een groot vlot gereed gemaakt, hetwelk op vier pontons rust. Het is bestemd om in ondiepe wateren gebruikt te worden en zal door zijn ontzagchelijk geschut eene verschrikkelijke uitwerking doen. Volgens berigten uit Hong-Kong, is de Bremer brik Greta door het schip Barracouta aldaar opgebragt, hebbende aan boord 280 Russische zee lieden van de bemanning der schepen Diana en Cesarowitcli. FRANKRIJK. PARIJS, 16 November. Gisteren heeft de plegtige uitdecling der eereblijken in het tentoonstel- lings-gebouw plaats gehad. Dit gebouw was daartoe doeltreffend ingerigt. De Keizer heeft bij die gelegenheid eene aanspraak gehouden, waarin hij wees op het grootsche schouwspel, dat deze tentoonstelling in de tegenwoordige om standigheden aanbood, als getuigende dat, hoewel de voortzetting van den oorlog in aller belang was, de vrede alleen aan de voortbrengende kracht van den menschelijken geest eene hooge vlugt kan geven. Tevens drukte hij de hoop uit, dat Europa door zijne toetreding zoude verklaren, aan welke zijde het regt was, waardoor het geschil eene groote schrede nader tot de vereffening zou komen. In onzen tijd, zeide hij. zijn overwinningen op het oorlogsveld, hoe schitterend ook, slechts van voorbijgaanden invloed. Bij deze plegtigheid waren omstreeks 40,000 personen vereenigd. De ten toonstelling zal nog tot 30 November geopend blijven. Al de leden van de Jury bij de tentoonstelling en de buitenlandsche Com missarissen zijn tot Ridders van het Legioen van Eer benoemdsommigen hunner lot officier en grootkruis van die orde. De verzameling van goedkoope voortbrengselen tot dagelijkseh gebruik die uit de tentoonstelling is ontstaan, zal na de sluiting van het gebouw blijven voortduren, om daardoor de fabriekanten tot spoorslag te dienen, in de vervaardiging hunner artikelen lage prijzen aan deugdzaamheid te paren. Men is het nog niet eens of zulks hij wijze van tentoonstelling of als bazar zal worden ingerigt. De Hertog van Cambridge is met twee Officieren van zijn gevolg alhier aangekomen. Hij zal een 10-tal dagen hier vertoeven. De wolven rigten ontzettende verwoestingen in Bretagne, vooral in Mor- bihan, in den Noordwestelijken uithoek van Frankrijkaan, alwaar zij zelfs run deren en ossen verscheurd hebben. Zij moeten in het woud van Colpo een kolen brander aangegrepen hebben, die slechts ter naauwernood zijn leven kon redden. ZWITSERLAND. Een Zwitsersch geleerdeProf. Nager uit Lucerndie zich op eene we tenschappelijke reis door Griekenland en Turkye bevindt, viel onlangs hij een togtje van Delphi op den Parnassus, in handen eener rooverbende; ge durende verscheidene nren werden hem allerlei bedreigingen gedaan, ten einde hem een zoo groot mogelijken losprijs af te persen, maar hij kwam eindelijk vrij met prijsgeving van zijn horologie, een ring en een verrekijker. Op den berg Sb Gothardt, alwaar reeds de sneeuw 4 voet hoog ligt, is dezer dagen een jong mcnschop de terugreis van Napels zijndedood ge vroren. Hij had zichdoor vermoeidheid overmandop 200 schreden van het gastvrij klooster neergezet, is vermoedelijk ingeslapen en heeft alzoo den dood gevonden. In het Visperdal blijven de aardschokken voortduren. ITALIË. De Heeren Victor Cousin, Abel Villemain en Guizot zijn tot corresponde rende leden der Koninklijke Akademie van AVetenschappen te Napels benoemd. Volgens berigt uit Milaan is de Pö overal uit zijne oevers getreden. Bijna alle schipbruggen zijn weggespoeld in de nabijgelegen plaatsen is zeer veel schade aangerigt. De gemeenschap met Parma is mede afgebroken. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 November. Het Franscbe blad l'Univers deelt de aanspraak mede van den Paus in het Consistorie van 3 dezer, over het Concordaat. Het blijkt meer en meer dat de Regering hare belangrijke regten die zij sedert de troonsbeklimming van Joseph II heeft bezeten, aan de Geestelijkheid heeft ten ofler gehragt. Het is te wenschen dat zij hierover nooit berouw mag hebben ten opzigte cener partij die altijd gereed is, zich, behalve verkregen regten, nog groolere aanmatigingen te veroorloven. De geschiedenis geeft daaromtrent gewigtige lessen. Door de daling der olieprijzen hebben vele speculanten groote verlie zen geleden. Men verwacht vele faillissementen. Door het opbonden van de aanzienlijke inkoopen van aardappelen voor Nederl. rekening, is de prijs op de Duitsche markten gedaald. RU S LAN De Keizer heeft ter gemoelkoming van den handelstand in de sleden van het oorlogstooneel bepaald, dat zij vooreerst vrijgesteld zal wezen van alle lasten en opbrengsten. De AmbtenarenOfficieren en soldaten die bij bet verlaten van Sebastopol alles hebben verloren, zullen mede schadevergoeding ontvangen. Op voorstel van Grootvorst Konstantijn, heeft de Keiter bevolen de reorganisatie der school voor Onder-Officieren van de marine te Nikolaïeff, die voortaan den naam zal dragen van school der marine-wachters van de vloot der Zwarte zee. Bij voorkeur zullen daarin opgenomen worden, om ten koste der kroon te worden opgeleid, de zonen van Officieren der vloot, die gedurende den oorlog gesneuveld, gekwetst of aan ziekte gestorven zijn. Eene subsidie van ƒ25000 'sjaars is ten behoeve dier reorganisatie verleend. Tusschen Simferopol, Nicolaïeff en Petersburg is eene telegraafdienst geopend. TURKYE. Hoewel de berigten van het oorlogstooneel in Azie zeer uiteenloopen, kan men echter voor zeker houden, dat de troepen van Omer-Pacha een belangrijk voor deel op de Tinssen hebben behaald. Zij hebben den overtogt over de rivier Ingoeri bewerkstelligd daarbij gedurende 5 uren een gevecht met den 20,000 man sterken vijand volgehouden, en hem een gevoelig verlies toegc- bragt. Genoemde Bevelhebber rukt thans op Koetaïs aan. Men verwacht elk oogenblik de tijding van het opbreken van het beleg van Kars. STADS BE R IC TEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Maandag den 19den November 1855, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Rekening van Armverzorgers der Israëlitische gemeente, over 1854. 2". Request van de Agenten van Politie, houdende verzoek om eene gratificatie. 3°. A'oordragt van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium tot het verlee- nen eener gratificatie aan den Claviger. 4". Adres van de Rederijkerskamer Vondel, omtrent het gebruik van de Stads-Gehoorzaal. 5". Adres van de vereeniging van het Metalen kruis, 2dc Sectie, tot gelijk einde. 6">. Adres van P. Gestman, tot het stellen van openslaande deuren. 7°. Verzoek van J. de Blom, om gebruik te mogen maken van een ge meente-gebouw. 8°. Adres van C. J. Zaalberg, om gebruik van gemeente-eigendom. 9°. Adres van J. Dée, om magtiging lot de overdragt van den eigendom van gemeentegrond. 10°- Afwijzende beschikking op het adres van J. J. van Wensen, tot het leg gen van een' meststaal. 11°. Adres van D. A. Schretlcn C°.tot het in gebruik bekomen van ge meentegrond. 12°. Adres van B. H. Heggelmann, tot het plaatsen van duikers, enz. KERKNIEUWS. LEYDEN, 16 November. Nadat Zondag 11. in al de kerken der Herv. ge meente alhier was afgekondigd, dat de beroeping, uitgehragt op Ds. G. L. van Loon, Predikant te Zwolle en waarvan in der tijd aan de gemeente be- rigt gegeven was, om redenen van gezondheid des beroepenen zonder gevolg gebleven was en blijven zou, en de Kerkeraad uit dien hoofde besloten had eerlang tot het doen van een ander beroep over te gaan, zoo werd heden door den Algemeenen Kerkeraad het volgende 12-lal Predikanten gemaakt: DD. Berkhout, te Monster; van Ketwich, Th. Dr. te SchoonhovenBrouwer, te Oudkerk en Roodkerk; Herderschee, te Nijmegen; de Keyser, te Arnhem; van den Broek, te Ocgstgeesl; Kooy, te Lisse; van Wetering, te Breda; Adriani, te Haarlem; van Amcromte Bolsward; van Staveren, Th. Dr. te Leeuwarden, en Clement, aan den Helder. AKAPEMIE-NIE UW8 PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 16den November de Heer II. G. J. van Marie, van Deventer, in de Regten met Theses. AD VER TEN TIEN. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot CORNELIS APiENTZin den ouderdom van ruim 83 jarenwat ik en de mijnen in den overledene na eene gelukkige Echtvereeniging van 33 jaren verlies, zal een ieder gevoelen die hem van nabij gekend heeft. Marendijk onder Oegstgeest, JOHANNA van HOOVEN, 14 November 1855. Wedc. C. arenxz. Algemeene en bijzondere Kennisgevingmede uit naam mijner Kinderen en Behuwd- Dochterzoowel hier als elders. Heden overleed na een veeljarig, doch geduldig lijden, mijne zeer geliefde jongste Dochter AGATHA WILHELMINA ADELA1DA MARIA KLUIT, in den jeugdigen leeftijd van ruim 21 jaren. W. P. KLUIT, Leyden, 17 November 1855. Mede namens hare Broeders en Zusters. Eenige Kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid der bevalling zijner Echtgenootebetuigt de Ondergeteekende bij deze zijnen opregten dank. Leyden, 17 November 1855. A. J. SCIIRETLEN. Bij deze betuig ik mijnen harlelijken dank voor de bewijzen van belang stelling, betoond bij de bevalling mijner geliefde Echtgenoote. I.eyden, 17 November 1855. W. F. K. A. TRUFFINO. Op den 5dcn November 11. is door den Ondergeteekende gevonden een gouden Horologie, des avonds ten 10.J ure, op de Breedestraat tegenover de Papegracht; de Vinder heeft genoemd voorwerp aan den Eigenaar op den 7deu daaraanvolgende terug bezorgdvoor de genereuse belooning hier voor ontvangen, kan hij niet nalaten, hier open tl ijk zijnen dank te betuigen. II. de VRIES, Sergeant bij het reg. Grenadiers en Jagers.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3