COURANT. ,0 ff LEYDSCHE MAANDAG, 12 NOVEMBER. N". 137. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdug Avond. Bij deze Courant behoort Bijblad H». 30. BlNi\ENLAi\DSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 November. Met den lid™ dezer zai de Ie Ylissingen liggende kanonneerboot n". 71, bemand met 10 koppen, in dienst worden gesteld, met bestemming om, on der bevel van den scbeeps-onder-oflieier A. J. van Ecker, tijdelijk naar deze stad te vertrekken; Jen einde aan boord jongelingen onderrigt te geven, ter aanvankelijke opleiding in de zeedienst. Het getal opgenomenen in het werkbuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 4 November 77 volwassenen, 29 kinderen, te zamen 106. 5 98 31 129. 6 o 108 44 O 152. 7 108 45 153. 8 115 51 166. 9 110 44 154. 10 115 V 43 V 163. in October zijn op den IIoll. spoorweg vervoerd 77,665 personen en is ontvangen ƒ82,085.85; op den Rijnspoorweg vervoerd 56,751 personen ■en ontvangen ƒ72,003.80. De voorgenomene droogmaking van de Kortenhoefsche Plassen en van bet Horstermeer beeft de llooge Regering bare aandacht doen vestigen op het dreigende aanzien, dat de groote oppervlakte water, van Ankeveen tot digt bij Utrecht langzamerhand beeft verkregen, en is het haar wensehelijk voor gekomen, om te doen onderzoeken in hoever bet raadzaam en voordeelig zou zijn, om al die bijna aaneengeschakelde plassen van Loosdrecbt, Locnervcen, lïrcukelvceri en anderen, met inbegrip van die van Kortenhoef en van bet Horstermeer, in eene algemeene droogmaking te omvatten, en zijn tot dat ►einde reeds onderhandelingen met de hoofden der provinciën Noordholland en Utrecht aangevangen; terwijl binnen kort de benoeming van eene Commissie 'te gemoct gezien wordt. Uit Schiedam is een adres aan den Koning ingezonden, gcleckend door ruim 80 personen, meest bandelaars en branders aldaar, bezwaren inhoudende tegen den door den Sled. Raad van die stad voorgenomen hoofdelijken omslag. De Gemeenteraad te Pirrinerend is naar aaanleiding van een ingediend ►verzoekschrift door een derde gedeelte der kiezers aldaar, teruggekomen op bet vroeger genomen besluit om den gemaal-accijns te behouden, en beeft met ■6 tegen 5 stemmen tot de afschaffing besloten. De zware mistdie sedert ecnige dagen geheerscht beeftbeeft een ge deelte der Franschc vloot uit de Oostzee, genoodzaakt in Texel binnen te loopen. Uit bet verslag van de Maatschappij ter bevordering van bet godsdiens tig onderwijs onder de slagen en verdere heidensche bevolking in Suriname, Sblijkt dat op 173 planlaadjcn thans het Evangelie wordt verkondigd, en 26 'broeders en 22 zusters der Moravische broedergemeente arbeiden aan het heil ■van ruim 20,000 zielen. Dit is de uitkomst van den arbeid gedurende 25 jaren; doch bet werk is nog niet voltooid, en ongeveer een even groot getal •■negers beeft nog geen onderwijs in het Evangelie ontvangen. Naar wij vernemen is onlangs de Heer A. 'i'. Verhaar, prosector ana- 'tomes en custos der kabinetten aan 's rijks vee-artsenijschool te Utrecht., op ■zeer voordeelige voorwaarden, in dezelfde betrekking beroepen en aangesteld aan de vee-artsenijschool in België, te Curigliem, nabij Brussel gevestigd. Na bekomen eervol ontslag van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken uit 'cerstgemeldc betrekking, is bij dezer dagen naar België vertrokken, en is ►de post van prosector anatornes en custos der kabinetten aan 's rijks vee artsenijschool te Utrecht, alzoo vacant. Bhl Uit Hedcl wordt gemeld; In deze gemeente, ja in den geheelen Bom- melerwaaid, is nog een groote voorraad van aardappelen (wolkammers en -stoelmatters) voorbanden. De boeren klagen, dat er zoo weinig vraag naar -aardappelen is. Ten gevolge dier weinige aflevering zijn de prijzen dan ook -aanmerkelijk gedaald. 's GRAVENHAGE, 10 November. Woensdag 11. is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen de Baron •d'André, Gezant van Z. M. den Keizer der Franschen, bij hel NedcrI. Hof, Aer overhandiging van een schrijven van zijnen Souverein. Aan den Heer A. M. van Lockhorst is op verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester van Zwammcrdam. Prins en Prinses Frederik worden eerst tegen Kersmis alhier terug verwacht. Men verwacht alhier den Burggraaf de SeisaI, Gezant van den Koning van Portugal bij de Hoven van Nederland en België, ten einde aan Z. M. officieel kennis te geven van de troonsbestijging van zijnen Souverein. Aan de lleeren K. Th. Baron van Lynden en Jhr. Mr. J, J. de la Bas- secour Caan is, als vertegenwoordigende oene naamloozc vennootschap, ver gunning verleend tot oprigting eencr wasch- en bad inrigting alhier. Bij de Commissie in de Kaapstad is voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland omtrent ƒ5000 ingekomen. De winter-inschrijving ten behoeve van de Ned. Herv. Diaeome-armen heeft alkier de aanzienlijke som van 16,412 opgchragt. Provinciale Staten van Xuitlhalland. Titting van Donderdag 8 November. O O De Voorzitter vat het woord op ter herdenking aan het eergisteren overleden lid, den Heer Mr. G. P. van Outeren, en zeide hoofdzakelijke het volgende: »M. HJ Aandoenlijk en indrukwekkend is deze onze bijeenkomst, want wij missen een hooggeacht en door allen bemind lid, dat wij nog in de vorige zitting in de kracht van den mannelijken leeftijd en in bet genot van een schijnbaren krachtigen welstand in ons midden zagen, eri die weinige oogen- hlikken, nadat hij de vergadering verlaten had, op zijn doodbed lag uitge strekt. Onwillekeurig wenden wij onzen blik naar de plaats, waar de alge meen geachte van Outeren zat. Wij hebben nog voor onze oogen dat open, vriendelijk en innemend gelaat, dat allen tot zich trok en allen vertrouwen inboezemde. En teregt: want dat gelaat was de ware spiegel van zijn edel en voortreffelijk karakter. Wat hij was in de verschillende maatschappelijke betrekkingen, waarin zijn werkzaam leven zich bewoog, hoe hij daar alge meene achting, toegenegenheid en vertrouwen inboezemde, is hier de plaats niet om in het breede te schetsen. Maar gijlieden herinnert u allen, wal hij in deze vergadering is geweest, hoe hij daar door zyne ronde taal zich onder scheidde, hoe hij zich kenmerkte door bezadigdheid, door juist oordeel en den scherpen blik, waarmede hij meermalen moeijelijke vraagpunten tot eene ge- wenschte beslissing wist te brengen. Ik aarzel dan ook niet te verklaren, dat de vergadering in hem een harer verdienstelijkste en meest geliefkoosde leden verliest, wiens gemis lang zal worden gevoeld, en wiens waardige vervanging inoeijelijk zal zijn; dat het Vaderland in hem verliest een der heste, trouwste en opregtste burgers, dat in den werkkring en de verschillende maatschappe lijke betrekkingen, waarin hij zich bewoog, incn in hem een trouw en ge moedelijk medehelper., een verlicht, verstandig en gemoedelijk ambtenaar heeft verloren, en dat hij bij allen in verccrende herinnering en in dankbaar aan denken zal blijven, dat hij ook in deze vergadering lang zal worden gemist en dat, zoo zijn werkzaam leven in onze oogen te vroeg is afgesnedennog- tans zijne loopbaan zich heeft gekenmerkt door het vele goede en nuttige, dat hij heeft helpen tol stand brengen en 'hem in dit gewest en in de plaats zijner inwoning lang en teregt zal doen betreuren en zijn gemis zal doen gevoelen." Vervolgens is behandeld een adres van het gemeentebestuur van Schoon hoven, schadevergoeding verzoekende voor de kosten, besteed tot aanleg van de sluis aldaar, waarvan de slooping in de afgéloopene zoraer-vergadering der Staten is bepaald, en zich over die slooping beklagende, welk adres men met 47 tegen 12 stemmen besloten heeft aan Gedep. Staten te verzenden tot na der onderzoek en rapport. Hierna is aangenomen het voorstel van Gedep. Staten tot opheffing van het compromis van 16.70, lusschen de Staten van Holland en W.-Friesland en Utrecht gesloten. De commissie, in w ier handen is gesteld het ingekomen adres van Taal c. s_, reeders te Katwijk en Noordwijk, heeft verslag gedaan. Zij meenden dat er allezins gronden aanwezig waren, om aan hel verzoek der adressanten te vol doen en mitsdienin art. 27 van het reglement op kustvisseherijeene w ij- ziging te brengen in don daar vastgestclden eed. De commissie stelt echter voor in dat art., achter de woorden: «haring te vangen," te plaatsen de woorden asten einde die te steuren." Het gevolg dier wijziging zal dus zijn, dat aan de kleine vissehcrij werkelijk de bevoegdheid zal worden toege kend, die reeds vroeger werd verleend, om ook vóór 21 September te mogen uilvarenlot het vangen van haring om die te kaken. Dat voorstel is mot 55 stemmen tegen 1 aangenomen; tegen, de Heer Hoogendijk. Thans na behandeling van al .wat aan de orde was gesteld, verzoekt de

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1