van Woerden, met daartoe belioorende stukken. In handen gesteld van eene commissie, om met eene dergelijke commissie uit de Staten van Utrecht die zaak verder te behandelen. Die commissie hestaai uit de Heeren: van Outeren, van Reede van Oudtshoorn, Drooglever Fortuyn, van Oudheusden en van den Berch van Heemstede. Een ontwerp algemeen-reglement voor de polders in Zuidholland. Met 39 tegen 24 stemmen besloten, dat ontwerp in handen eener commissie te stellen, die bestaan zal uit de Ileeren: W. F. Ge vers Deynoot, van Bylandt, Hein, van den Broek en Metelerkamp; en een adres van reeders van Katwijk en Noordwijk, die eene wijziging van art. 27 van het reglement nopens de visscherijvoor zooveel betreft den af te leggen eed, verlangen. In handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de Heeren: Roest van Limburg, Hoog, Hoogendijk, Blussé van Oud Alblas en van Koetsveld. De volgende zitting is bepaald op Donderdag ten 10j ure. TTtveetle Si tuner tier Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 7 November. In deze zitting zijn o. a. ingekomen de navolgende wets-ontwerpeneen tot aanmoediging van den invoer van levensmiddelen; een tot aanvulling van de bepalingen der wet van 26 Augustus 1822houdende belasting op het binnenl. gedistilleerd; een tot aanvulling van de bepalingen der wet van den 2(Icn Aug. 1822, houdende belasting op de binnenl. bieren en azijnen een ■wets ontwerp houdende bepalingen nopens den tijdelijken opslag van meel in entrepot en andere bergplaatsen; voorts de rekening der Commissie tot liqui datie van de opgeheven wees- en momboirkamers over 1853; inlichtingen Van 4 Ministers op het adres van den Kerkeraad der Afgescheidene gemeente te Kockengen, omtrent de stichting van een kerkgebouw aldaar; twee missi ves van den Hoogen Raad, elk ten geleide van eene aanbevelingslijst van personenwaarop bij de opmaking der nominatie ter vervulling van de vaca turen, ontstaan door de aftreding van den Heer Donker Curlius, en het over lijden van den Heer Op den Ilooff zal kunnen worden acht geslagen. Op die lijsten zijn aangegeven de namen der Heeren en Mrs. F. F. Karsehoom Advocaat-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Noordbolland; J. C. Voorduin, Raadsheer in het Hof van Utrecht; L. C. de Vos, President van de Regt- bank te Utrecht; R. VV. Tadama, Kantonregter te Zutphen; A. J. van Deinse, Raadsheer in het Hof van Zeeland; A. G. van VreedenhurchAu diteur militair in Zuidholland; G. C. Gordon, Regler in de Reglhank teTiel. Verzoekschriften van Heeren die verlangen hij nominatie voor de Rekenkamer in aanmerking te komen; eene missive van den Heer Huguenin die daarbij te kennen geeftzijn ontslag als lid der Kamer te nemen. De Kamer heeft beslist: 1°. dat op aanst. Dingsdag zal opgemaakt wor den de nominatie voor de Rekenkamer, terwijl daarna de beraadslaging over bet rapport der Commissie tot onderzoek der Staatsrekening over 1852 zal hervat worden2°. dat de dag der opmaking der nominatie voor den Hoogeri Raad in eene volgende vergadering zal worden bepaald. De zitting is daarna opgeheven tot aanst. Zaturdag. AMSTERDAM, 7 November. In de zitting van den Gemeenteraad van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de financiële maatregelen ter voorziening in de buitengewone behoeften der stad. De vier voorstellen werden in beginsel in overweging ge- bragt. Dat der commissie van financiën is verworpen met 27 tegen 6 stem men; dat van den Heer Santhagens c. s. is verworpen met 25 tegen 8 stemmen; dat van den Heer Wolterbeek c. s. is verworpen met 22 tegen 11 stemmen; en dat van den Ileer R. J. Schimmelpennir.ck c. s. is aangenomen met 21 tegen 12 stemmen. Dit voorstel was strekkende om eene aflosbare schuld aan te gaan, hoogstens tot een bedrag van 3 mill, gulden, nominaal kapitaal, rentende 4 pCt. 'sjaars, in 3000 obligatiën ieder groot ƒ1000, uit te geven bij reeksen naar mate de behoeften der publieke werken, waartoe de buitengewone uitgaven worden ver- eischt, dit vorderen, en met eene jaarlijksche aflossing pari van ten minste een per honderd. Volgens het Handelsblad is aan den Heer N. D. Brandon door de Jury van de tentoonstelling te Parijs eene medaille van de eerste klasse toegekend, voor de vervaardiging van stearine-kaarsen. BUITENLANDSCnE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 7 November. Men verzekert dat aan de Regering vergunning is gevraagd voor het aan leggen van eene vaste brug over de Maas bij Visé, een stadje halfweg tus- seben Maastricht en Luik. Reeds sedert een vierde van eene eeuw was door de provincie Luik naar eene dusdanige brug verlangd; alle aanvragen dien aangaande hadden echter steeds schipbreuk geleden op den tegenstand der militaire geniewelke ditmaal evenwel hare toestemming onder zeker voor behoud, zoude geven. In den nacht van 31 Oct. op 1 Nov. is eene visschersschuit van Adin- kerk door de storm verongelukt. Van de 7 personen der bemanning is slechts een lijk terug gevonden. In vele plaatsen van ons land vindt het voorstel om een gedenkteeken op te rigten voor den Amsterdamschen Hoogleeraar Des Amorie van der Hoe ven, veel bijval en hebben ten dien einde inschrijvingen plaats. Te Antwerpen heeft eene zoodanige mist geheerscht, dat in verschei dene dagen geene schepen de haven zijn kunnen binnenkomen. Dezer dagen is de spoorweg van Parijs naar Keulen over St. Quentin, Erquelinnes en Charleroi geopend, waardoor de afstand, die over Brussel 16 uren was, thans slechts 11 uren bedraagt, en tevens de moeite wordt be spaard geheel Brussel van den eenen spoorweg tot den anderen door te trekken. In het Luxemburgsche en het daaraan grenzend gedeelte der provincie Luik, is reeds veel sneeuw gevallen. EUTGEL ARü®. LONDEN, 7 November. De inhuldiging van den nieuwen Lord-Major van Londen zal veel een voudiger dan vroeger plaats hebben. De gewone kosten van deze plegtigheid werden op 25,000 geschat, te betalen door den Lord-Mayor en de Sheriffs. De bezoldiging aan dit ambt verbonden bedraagt bijna ƒ100,000, maar de onkosten die hij verpligt is te maken overtreffen dikwijls deze som. De betrekking van Minister van Koloniën is Lord Stanley aangeboden, maar na raadpleging met zijnen vader, door hem van de hand gewezen. De Heeren Straham, Paul en Bates zullen niet naar Gibraltar, maar na een jaar opsluiting naar eene strafkolonie gebragt worden. De Times dringt bij de Regering aan om de vloot met een groot aan tal kanonneerbooten te versterken, om daarmede in het volgende jaar Kron- stadt aan te vallen, en tevens om het leger te velde van goede sappeurs te voorzien, daar het gebleken is, dat de werken tegen den Redan aangerigt op lange na niet voldoende warenom zulk eene bestorming te wagen. Het is juist thans de goede tijd voor werving in Engeland, omdat het werk zeldza mer begint te worden en de behoefte door de duurte grooler. Het is zeker wel moeijelijk, om menschen te vinden, die zich voor 18 stuivers daags wil len laten doodschieten, zoolang zij nog zonder gevaar 5 sh. per dag kunnen verdienen. Men moet daarom het handgeld vermeerderen, want bij eene handeldrijvende natie is de mensch een duur artikel en men moet meer over hebben voor een man die wil gaan vechten, dan voor een, die een tunnel of eene brug wil bouwen. Genoemd blad steeds een bestrijder vari den slavenhandelis niet zeer naauwgezc! op het punt om menschen te koopen, ten einde zich te laten doodschieten. Door zulke taal komt het vreeselijke van den oorlog te duide lijker aan den dag. In weerwil van de aankondiging der hoofdleiders, om geene volksver gaderingen meer in Hydepark te houden heeft zicli Zondag 11. weder eene groote menigte aldaar verzamelddie nu aan zich zelve overgelatenvelerlei baldadigheden pleegden. De dagbladen vermelden de aankomst van twee Samaritanen, door hun volksstam in Syrië afgevaardigd om in Europa ondersteuning voor hunne geloofsgenootcn te zoeken. Te Robions, eene stad in Syrië, bestaat namelijk eene gemeente van ruim 200 afstammelingen der oude Samaritanen, die nog steeds de godsdienst hunner voorvaderen getrouw zijn gebleven. Onder meer andere bijzonderheden door hen medegedeeld, verhaalden zij ook dat hun priesterstamde stam van Levi, met den ondergang bedreigd werd, daar de tegenwoordige bekleeder dier waardigheid geene zonen bezat en zijn leeftijd reeds ver was gevorderd. Volgens het zeggen dier Afgevaardigden is die stam in het bezit van de vijf boeken van Mozcs, geschreven door Abischaï, den zoon van Eleazar, den zoon van Aaron. Die boeken worden slechts tweemaal in het jaar op hooge feestdagen geopend. Te Gloucester is in de vorige weck een Mormonwegens het houden eener voorlezing over de veelwijverij, nit de zaal op straat geworpen, waar hij door het volk nog op eene hagelbui van steenen werd onthaald. Op de hoogte van Gravesend is een zwaardvisch gevangen van buiten gewone grootte, lang 7 voet 5 d., en het zwaard alleen 2 voet 6 d. Te Sheerness is het sloepschip Waterivitch van 6 stukken geschut plot seling in de haven gezonken; men veronderstelt, dat ratten de wanden van het schip hebben doorgeknaagd. Men verneemt nog dat door de laatste stormen tusschen de Ilumber en Berwick 20 vaartuigen op het strand zitten, waarvan de meeslcn zullen verloren zijn. Te Valparaiso is het van Liverpool aangekomen schip Abbots Reading den 12den Sept., terwijl men bezig was 1300 vaatjes buskruid te lossen, in de lucht gesprongen, waardoor 2 personen het leven verloren en 4 ernstig gekwetst werden. Onder de R. Kalli. in de Vereenigde Staten openbaart zich eene merk waardige beweging. Velen hunner, zoo Amerikanen als vreemdelingen heb ben het plan gevormd, om eene onafhankelijke Amerikaansch-Kalholieke kerk te stichten, die in geene betrekking zou staan lot Rome. Te New-York vooral is het verlangen naar zoodanige kerk merkbaar, niet enkel onder de leeken, maar ook onder de Priesters. Men vorrht plannenom meetings te houden ten einde zoo eenige gemeenten te stichtendie op eigene kosten zouden be staanzelve hare Priesters zouden verkiezen, met verlof aan die Priesters om te trouwen, de Engelsche taal zouden invoeren bij de Eeredienst, maar overi gens al de plegtigheden en vormen der Roomsch Katholieke kerk bewaren. Als zeker verhaalt men, dat een aantal Priesters terstond gereed is, om zich aan te sluiten. 'ISchijnt, dat de oorzaak dier beweging te zoeken is, bij John Iluques, den R. K. Bisschop van New-York, die het Bisschoppelijk gezag nog even magtig gelooft, als voor eenige eeuwen. Wij zien met belangstelling nadere berigten te gemoet. FRANKRIJK. PARIJS, 7 November. De Keizer heeft de oprigting van 3 regimenten Algerijnsche tirailleurs be volen. Zij zullen te Algiers, Oran en Constanline in bezitting liggen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2