sive schuld niet zullen worden vergelen. Althans dit is, volgens het alge meen zeggen, liet bepaalde voornemen van den Minister van Financiën. ITAf.SE. Dezer dagen overleed te Rome de Markies Alessandro OssoliDeken der adel lijke lijfwacht van den Paus, die hem eene bijzondere achting toedroeg. Op den vreeselijken 16ien November 1848 was de Markies nagenoeg de eenige bij de genoemde lijfwacht, die geneigd was zijn leven voor den Paus te wa gen, toen diens vijanden tegen het Quirinaal oprukten. PRUISS1S1V. BERLIJN, 31 October. Het koopmansgild alhier heeft bij adres aan den Koning de verlaging der regten op de levensmiddelen verzocht. De adressanten vragen de algeheele opheffing der invoerregten op de granen, de vermindering der regten op oliën en oliezaden, boter, vee van alle soort, rijst; voorts op andere behoeften, zoo als ijzer en potasch, alsmede de opheffing der uitvoerregten op wol. De bank van Leipzig heeft het bedrag van het disconto, (wissels en assignaliën)van 5 tot 4J pCl. verminderd. De Generaal Canrobert is tc Hamburg aangekomen. De Zweedsche Admiraal Virginmet eene zending te Parijs belast geweestvergezelt hem. Berigten uit Hamburg melden, dat van 13 tot 18 dezer eenige Engel- sche schepen verkenningen hebben gedaan in de golf van Pernaneenige vijandelijke vaartuigen waren verbrand en eene stoomboot had de batterijen van Gamle-Carleby beschoten; ook was een Ëngelsch eskader op 2 Julij in de golf van Avon verschenen en had aldaar het een en ander weggenomen. ©OSIESRWfi. WEENEN, 29 October. De beide Evangelische kerken alhier, hebben gisteren voor het eerst ge dachtenis der hervorming gevierdwaarbij ook vele Katholieken tegenwoordig waren. Voorbeen was dergelijke openbaarheid niet geoorloofd, ook bestonden er toen alleen bedehuizen die geen kerkelijk uiterlijk hadden. Thans zijn en worden er in dit rijk, bij het genot van godsdienstvrijheid vele kerken gebouwd. Het nieuwe concordaat met Rome dat reeds op de staatsdrukkerij wasis terng genomen, het bevindt zich thans weder in liet kabinet des Keizers, die besloten moet hebben nog eenige wijzigingen bij den Pauselijken Stoel te ver krijgen. In cloricale kringen verwekt dit oponthoud veel bezorgdheid. Er is sprake om alhier in 1859 eene wereld-tentoonstelling te houden. De bouwmeester Louis Forster, reeds vroeger door groote werken beroemd, zonde met de oprigting van het gebouw belast worden. De cholera blijft hier aan het afnemen. In het afgeloopen jaar hebben ruim 1400 miliciens door ligchamelijke beleedigingenzich zelvcn toegebragt, zich ongeschikt gemaakt voor de mili taire dienst. De Hongaarsche Ritmeester der huzaren, Graaf Ph. Sigrai, heeft de dienst verlaten om zendeling te worden. Tot dit doel zal hij alhier in de theologie studeren, gelijk hij ook zijn vermogen tot een godsdienstig einde zal gebruiken. In Ludwigshafen en Spiers worden bij voortdnring groote hoeveelheden aardappelen ingescheept. De geringere kwaliteiten zijn voor de stijfselfabrieken in de Rijnprovinciën bestemd, terwijl de betere naar de Nederlanden worden vervoerd. Eerlang zal met den aanleg van den spoorweg van de badplaats Hom burg naar Frankfort een begin worden gemaakt. De aanleg zal ƒ2,400,000 kosten. De spoorweg moet in hel volgende jaar gereed zijn. RUSLAI Uit het Keizerlijk besluit omtrent de nieuwe ligting van manschappen blijkt nog, dat die op 17 November een aanvang zal nemen orn op 17 Decem ber te eindigen, en dat de grondbezitters, sleden en gemeenten, die de rekruten moeten leveren, per hoofd nog 7 roebels 80 kopeken zilver voor de kleeding dier manschappen moeten bijdragen. Volgens berigt uit Odessa wordt er met alle krachten aan de verster kingen van Nikolajeff gewerkt. De Keizer zelf is dikwijls bij de schanswer ken tegenwoordig, om den ijver der soldaten aan te vuren. Ook bezoekt hij bij herhaling de militaire hospitalen, om de gekwetsten troost toe te spreken. Bij een dezer bezoeken vond de Keizer cenen Officier, die te Sebastopol door brandwonden vreeselijk geleden had, zoodat hij, om den Keizer dit gezigt te sparen, zijn gelaat met zijn zakdoek bedekte, maar deze, toen bij bij hem kwam, ligtle den zakdoek op en barstte, toen hij zijri vooikomen zag, in tranen los; de blinde Officier trok de hand des Keizers aan zijne lippen en sprak een zegenwensch uit; Alexander nam zijn eigen kruis van Sb George van zijne borst en gaf het aan den Officier, waarop hij zicli geroeid verwijderde. Volgens een berigt uit Nikolajeff in de Rass. Inv.bevindt zich de vijandelijke zeemagt voortdurend voor Otschakoff en aan de monding van den Bug, zich bezig houdende met peilingen te doen. Aldaar liggen thans 93 vaartuigen. De landingstroepen zijn geplaatst lusschen de voorstad cn het fort van Kinboern. Het Russische leger in de Krimis door het aankomen van talrijke versterkingen weder bemoedigd, en denkt aan niets minder dan aan het ver laten van de Krirn. De Generaal Melnikoff was in de forten ten noorden van Sebastopol aangekomencn zal aldaar onder zijne leiding groote ver- slerkingsw erken doen aanleggen. Den 18den hield Prins Gortschakoff over hel te Simferopol staande infanterie- en ruiterij-corps eene groote wapenschouw, waai bij ook de kort te voren in de Krim aangekomene grenadiers der garde tegenwoordig waren. Vorst Gortschakofï meldt van den 31s!eD, dat de vijand uit Eupalorïa eene verkenning heeft gedaan, doch dat hij aan gene zijde der rivier Saki gekomen, zijne stellingen bedreigd ziende, naar Eupatoria was teruggekeerd, waar hij den 29stcn was weder gekomen. fiMÏE. Men spreekt vari nieuwe verwikkelingen tüsschen Oostenrijk en de Porte. De Sultan heeft namelijk de terugroeping van den Generaal Coronini gevraagd. Niet alleen dat Oostenrijk dit geweigerd heeftmaar er zou ook plan bestaan om eene versterking van 25,000 man naar de Vorstendommen te zenden. Te Konstantinopel liep het gerucht dat Generaal Muravieff zijnen terug- logt over den Appatschai bad begonnen. Volgens officiële opgave zouden na de laatste bestorming van Kars, 6,486 lijken der Piussen door de Turken zijn begraven. Het verlies der be zetting bedroeg slechts 600 man. Te Damascus zijn bij de feestviering over den val van Sebastopol ernstige geschillen gerezen lusschen de Grieken en Katholieken. De aanleggers zijn gevangen genomenmaar door tusschenkomst van den Franschen Consul weder ontslagen. De Britsche Consul te Pera, nog eenige slaven in bezit hebbende, heeft bevel van zijne Regering ontvangen, die onmiddellijk in vrijheid te stellen. In Griekenland blijven de rooverijen aan de orde van den dag. Onder anderen hebben 50 bandieten het dorp Petra overvallen, en aldaar, na bijna alles geroofd te hebben, den Burgemeester met nog een inwoner vermoord. Ook verneemt men dat een bende soldaten van 75 man, die tot het corps ongeregelde troepen behooren, de grenzen zijn overgetrokken en verschillende woningen op Turksch grondgebied hebben geplunderd en verwoest. AKAIïEMïE-TOESJWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 3dcn November de Heer P. Hoekema Kingma, van Makkum, in de Geneeskunde, na verdediging van zijne Acad. proeve, bevattende eenige verge lijkend Ontleedkundige Aanteekcningen over den Otolicnus Peli. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE IIOOGESCHOOL. Den 31sten October de Heer G. van Ilennekeler, in de Wis- en Natuur kunde, op eene Nederdnitsche verhandeling over de primitive wortels der getallen cn hunne toepassing op de decimale breuken. Dit is het eerste voorbeeld aan onze Akademie van eene Dissertatie en Promotie in de IIol- landsche taal, welk voorbeeld wij hopen dat navolging zal vinden, even als zulks te Leyden en te Utrecht reeds gebruikelijk is bij de behandeling van onderwerpen, waartoe do I.atijnsche taal moeijelijk is te bezigen. Denzelfden dag de Heer G. J. Keizer, van Groningen, in de Regten, met Theses. LEYDENS BEVOLKING? IN 1574. Onze ijverige Stads-Archivarius de Ileer Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier heeft ons de volgende opgave medegedeeld, die bij het verschil dat er nog altijd bestaat omtrent het getal inwoners binnen Leyden, tijdens het beleg van den jare 1574, ons belangrijk genoeg voorkomt om in ons blad op te nemen: Bij Orlers, Beschr. van Leyden. wordt dat getal .gesteld op 14 of 16000 (zie bi. 467 en 527), terwijl in het werk van den Heer van Vloten, Leydens Belegering en Ontzetop hl. 117 (noot 3) dal laatste getal ook wordt aangehaald. Doch onlangs heb ik op het stedelijk Archief een register ontdekt, waarin door de Bor.mcesterseene opgave gedaan is van het aantal zielen in elk der bonnen, met naamsvermelding van het hoofd des huisgezius. Deze opgave of telling is geschied den 7dcn Aug. 1574, waaruit blijkt, dat toen de bevolking van Leyden uit 12094 zielen bestondverdeeld volgens de bonnen, waarin de stad toen verdeeld was, en welke verdecling thans nog, ten opzigte van den brandweer bestaat. Sb Nicolaasgracht 985 Marcndorp Rijnz. 549 Landsz. 1061 Ovcrinarend. Rijnz. 412 Landsz. 824 Wanthuis 475 Rapenburg 1521 409 Nieuwland 977 Vleeschhuis 264 Gaslh. Vierendeel 542 586 Over 't. Hof 548 Kerk Vierendeel 490 Sevenhuizcn 643 724 DRUKFEIL. In de oproeping der Schuldeischers in het Faillissement van H. T. DOOYE, in ons vorig nommer, staat verkeerdelijk 2 Novemberlees 22 November. AB VERTE» TI EM. Te Georgetown Britsch Guiana) overleed den 12den Seplember 1855, Mevrouw CATUARINA SORG, Wedt van Wijlen den Wel-Ed. Heer Stephanos Cramer, den ouderdom van ruim 79 jaren bereikt hebbende, diep betreurd door hare Kinderen en veelvuldige Betrekkingen. Onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder DOROTHEA HF.NDR IKA Dl [KIIOFF Wed. C. Kerbert, overleed heden na een langdurig en gelaten lijden in den ouderdom van ruim 58 jaren. Uit aller Naam Zaandam, 1 November 1855. C. KERBERT Jr. Eenige en Algemeene Kennisgeving.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3