LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond MAAINDAG, 5 NOVEMBER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven BINXENLAXDSCflE BERIGTEN. LEYDEN, 3 November. De Arr.-Regtbank alhier heeft in hare zitting van gisteren den wachter aan den spoorw eg te Woerdendoor wiens nalatigheid voor eenigen tijd een ongeluk aldaar is gebeurd, schuldig verklaard aan verwonding door onvoor- z.igtiglicid en tot eene maand gevangenisstraf en ƒ8.boete veroordeeld. Sedert de vorige opgave bedraagt het getal der door de Cholera aange tasten 7, hersteld 3 en overleden 1; blijvende er alzoo op heden nog in behandeling 13 personen. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 28 October 75 volwassenen, 34 kinderen, te zamen 109. 29 88 39 127. 30 90 38 134. 31 100 40 140. 1 November 90 43 139. 2 93 41 139. 3 90 42 138. Van twee plaatsen is in de dagbladen de opzettelijke gedachtenis-viering der Hervorming vermeld, te 's Hage door Ds. Zaalberg, met eene Leerrede over 1 Tim. II. 5h. Er is een Middelaar Gods en der menschende mensch Christus Jezusen te Leeuwarden door Ds. Thoden v. Velsen met eene rede, over Oherlin in zijn werk in het Stcinthal (bij Straatsburg), den voorlooper eener nieuwe Hervorming. [Oherlin overleed in 182G, in 80-jarigen ouderdom. Hij was de geeste lijke en maatschappelijke weldoener van die streek, waar hij onvermoeid door schoolonderwijs en prediking een ruwe onwetende en arme bevolking tot Christenzin en welvaart bragt en zijn naam nog in zegening blijft. Ook in onze taal bestaat van dien merkwaardigen man een levensberigt.] In de algcmeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Nederland, in 1854 gehouden, werd, naar aanlei ding van een voorstel, ingediend door de afdeeling Gravenbage, de vraag in overweging genomen, welke verbeteringen zouden zijn aan te brengen in de bestaande wetgeving op de oclrooijen, vermits die wet niet meer scheen le voldoen aan de eischen des tijds. In die vergadering werd eene commissie benoemd, tot onderzoek in hoeverre de Belgische wet van 24 Mei 1854, op de octrooijenheter is dan de onze. In de vergadering op den 8sten Aug. II. is door die commissie verslag uilgebragtbcloogende dat de invoering der Belgische wet behoudens eenige wijzigingen, voor Nederland eene wezenlijke weldaad zijn zoude. De vergadering vereenigde zich toen met dat voorstel en besloot tot het indienen van een adres aan den Koning, waarin, onder overlegging eener vertaling dier Belgische wet, het eerbiedig verzoek zou wor den gedaan om die verordening, met de noodzakelijke wijzigingen., in Neder land tot wet le verheffen. Voorts heeft het Hoofdbestuur, volgens besluit ■der vergadering, bovengenoemd adres in afschrift aan de Wederl. Maatschappij lot bevordering van Nijverheid en aan de Kamers van Koophandel en Fabrie ken hier te lande, doen toekomen, met verzoek, om indien daartegen geene 'overwegende bedenkingen mogten bestaan, ook hunnerzijds dit verzoek gunstig 1c ondersteunen, opdat door vereenigde pogingen, Nederland weldra eene •nieuwe octrooi-wet bekomen, meer overeenkomende met de eischen des tijds. 3n het adres wordt vooral gewezen op de omstandigheid, dat het octrooi "tgeen volgens onze wet een privilegie is door den Koning gegeven, een regt unoet zijn van den uitvinder, dat de Regering verpligt is, dadelijk op aan vraag te verleenen en wel voor den tijd, dien de uitvinder verlangt. De Ned. Spoorweg-Maatschappij heeft vrijdom van vervoer langs dien -spoorweg toegestaan voor den terugvoer der goederen van de tentoonstelling Te Parijs, naar de plaatsen langs dien weg gelegen. Te Delft zal een werkhuis worden opgerigt op denzelfden voet als dat 'hetwelk te Gouda bestaat. Circulaires tot deelneming zijn dezer dagen aan -de ingezetenen rondgezonden. Te Hoorn is overleden MT. C. A. Duker. Regter in de Arr.-Regtbank •en lid van den Raad aldaar. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft besloten tot de afschaffing van den stedelijken accijns op het gemaal, de plaatselijke belasting op de huur waarde, het straat- en marklgeld, benevens de stedelijke accijnsen op de •dranken en andere artikelen van invoer. Het equivalent daarvan zal hoofd zakelijk gevonden worden in een hoofdelijken omslag. Aan den Heer Dr. J. C. Hummel, Docent aan het gymnasium te Wa- geningen is bij ministeriële dispositie den titel verleend van Conrector, ca zijn de Heeren D. Vogelenzang en II. A. Bokhorst, ingelijks Leeraren aan ge melde inrigting, eervol uit hunne betrekking ontslagen. Men verneemt, dat de Studenten aan de Hoogeschool te Groningen zich bij request hebben gewend tot Z. M. den Koning, ten einde bunnen wensch te kennen te gevendat de Heer Dr. IV. Ilecker, Lector aan genoemde Hoogeschool, bij vacature, moge worden benoemd tot Hoogleeraar in de Letterkundige faculteit aldaar. Den lstcn dezer is uit Deventer vertrokken naar Nijmegen een detache ment van het regement jagers te paard, groot 25 man, onder bevel van den •jstcn Luit. Dibhits, met het doel, om aldaar de Officieren gelegenheid le geven, zich in de rijkunst te oefenon. TJit Ned. Indie is nu reeds voor de slagtoffers van den watersnood ont vangen ƒ40,000, voor het grootste gedeelte bijeengebragt door een Europesche bevolking, die nog geene 20,000 zielen bedraagt. Van eenige naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken Onderwijzers, is herigt ontvangen, dat vrij gunstig is omtrent den toestand aldaar. De Onder wijzer Zoer uit de gemeente Dwingelo, cn Bergman uit Coeverdendie voor ongeveer 2 a 3 jaren zich derwaarts hegeven hebben., hhddcn de onder wijzers-betrekking aldaar verlaten en waren reeds in het voordcelig bezit vari eene uitgebreide kruideniers-affaire; terwijl eerstgenoemde zich in het huwe lijk zou bpgeven. Echter zijn ook aldaar, gelijk overal, ijver en werkzaam heid gepaard met oppassing, onmisbare vereischten. 's GBAVENHAGE, 3 November. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Oldenhove Mr. E. .1. IIober. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan de Heeren IV. de Graaf en G. A. van Everdingen, Ontvangers te Maashees en te Markelo; als mede aan den Heer AV. C. JorissenControleur der directe belastingen te Purmcrend. Bij Kon. besluit van den 31sten Oct. II., zijn op pensioen gesteld: R. A'ersclioorLuit.-Kolonel, AV. .1. Del Campo genaamd Camp, Majoor en E. E. Ernst, Kapitein bij liet 3de reg. vesting-artillerie, en benoemd bij bet wa pen der artillerie: bij den Staf tot Luit.-Kolonel, den Majoor J. P. C. van Overstraten, van dien Staf, Kommandant der Korr. Academie voorde zee- eu landmagt: tot Majoor, den Kapitein der lstc klasse P. II. van derMeulen, van bet lstc reg. vesting-artilieriebij bet reg. veld-artIlerie tot Majoor, den Kapitein der lstc kl. M. G. van Raden; tot Kapitein van de 3Jekl., den lslcn Luitenant M. AV. G. de Man; bij liet 3de reg. vesting-artillerie, tot Luit.- Kolonel, den Majoor AV. II. Doorman, van bet 2,Ie reg. tot Kapitein van de 3de kl., den lsten Luit. L. F. N. Drölier; bij het corps pontonniers, tot Luit.- Kolonel. den Majoor G. J. Stieltjes, Kommandant van het corps, en op ver zoek eervol ontslagen den Onderdirecteur van de artillerie-, stapel- en con structie-magazijnen Majoor A. Gayct, van den Staf der artillerie, en in zijnen rang geplaatst bij het 2de reg. vesting-artillerie. Bij Kon. besluit is bepaald dat met wijziging van art. 19 van bet be sluit van 18 Mei 1813, de bij tien achtereenvolgende halfjarige oproepingen betaalbaar gestelde, doch niet binnen den termijn van de tiende oproeping gereclameerde renten, op de gewone wijze in de bureaux van rentebetaling worden betaald zoolang de wettelijke verjaringstermijn niet is verstreken. Bij de heropening der vergadering van de Staten Generaal in de vol gende weck, zullen verscheidene wetten ingediend worden als gevolg van de ingetrókkene wet op liet gemaal. Daaronder is ook eene op liet binnenlandscli gedistilleerd, waarbij de vroegere Koninklijke besluiten ingetrokken en met belangrijke wijzigingen in de wet, worden opgenomen. Daar de Nederland- sche vocht-weger als basis is vastgesteld, wenscht men zeer, dat de wet be paaldelijk ook deszelfs gebruik zal vermelden, met eene opgave boe die moet aangenomen worden, daar dikwijls een verschil 2 pCt. in de weging van de ambtenaren beslaat. Bij liet Dep. van Binnenl. Zaken is, ter leniging der rampen door den jongsten watersnood veroorzaakt, ingekomen 50, bij de Begering van 'sGra venbage ingekomen; alsmede 4.95 ten behoeve van liet fonds van de A'ec- arlsenijscbool. Bij bet Dep. van Koloniën zijn berigten ontvangen van Suriname en Curacao, waaruit blijkt dat van de 13 lijders aan gele koorts, sedert 12 Sep tember jl. in liet militaire hospitaal op Curaeao behandeld, 2 hersteld en i

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1