Er is sprake om eene afcleeling- ruiterij bij de Keizerlijke garde op te rigten, onder het hevel van den Generaal Monlebello. In verscheidene steden worden pogingen aangewend tot het oprigtcn van instellingen ter verschaffing van goedkoop en gezond voedsel. De Admiraal Bruat heeft eene dagorder uitgevaardigd waarin hij de inneming van Kinboern bekend maakt. Hij voegt er bijdat dit een gewig- tig wapenfeit is, hetwelk een ruim veld voor verdere operation van de ver honden krijgsmagt openstelt. Volgens een berigt nit Weenen in de Pdtrie heeft Vorst Gortschakoff, door tusschenkomst van den Generaal Stackelberg, volkomen magtigirig van den Czaar erlangd, om naar omstandigheden te handelen, met name om de Krim te verlaten of te blijven verdedigen. De tijdingen uit de Krim aangebragt zijn onbelangrijkHet vuur te Sebastopol was flaauw. Tegen de noorderforten waren drie nieuwe batterijen opgerigt. De verdere oorlogsplannen bleven geheim. Man had reden te ver moeden dat de Russen aan eene ontruiming der forten dachten. De Generaals Bosquet, Troeliu en Mellinet zijn te Marseille aangekomen. De Generaal Pottinger, Gouverneur van Engelsch Indie, is te Marseille aangekomen. Men verwacht alhier uit Sebastopel twee schoone beelden van Petrus en Paulus. De Moniteur de la Plotte deelt den volgenden brief mede, die den IgJcn dezer voor Nargen geschreven is: AA'ij zijn midden in den winter, de sneeuw bedekt een groot gedeelte der landen rondom Revalde moerassen van Nargen zijn locgevrorenwij moeten de zware kleederen der Poollanden aantrekken, ons met heen en weder loopen verwarmen en vuur aanleggen. De krijgstogt in de Ballische zee is een zeer zware. Overal ontmoet men ontbering en moeijelijkhcden, en door de hardnekkigheid onzer vijanden om zich diep in hunne havens op te sluiten hebben wij, zoo als onze krijgska- meraden in de Zwarte zee, de kans niet om zoo dikwijls en van zoo nabij het gesprek met de Russen aan te knoopen als onze batterijen en die welke ze bedienen wel wenschen zouden. Overigens valt er dit jaar stellig niets meer te doen; wij moeten geduldig afwachten tot wij, zoo als onze matrozen het noemenweder vlot rakenwant zij begrijpen zeer goed dat wij niet van hier zullen gaanvóór dat het ijs zich met de taak belast zal hebben om zelf en in onze plaats de blokkade daar te stellen, opdat wij in het volgende jaar de Russische schepen te Kronstadt op dezelfde plaats terugvin den waar wij die dezen winter gelaten hebben. De Rhone is overal huiten hare oevers getreden waardoor een groot gedeelte van de oogst is verloren gegaan. De regtbank te Angers heeft wederom uitspraak gedaan in de zaak van 36 werklieden, die beschuldigd waren van deel aan het geheim genootschap, onder den naam van Marianne opgerigt, genomen te hebben. Zij zijn allen tot langere of kortere opsluiting en de rneesten bovendien lot betaling van eene geldboete veroordeeld. Van hen welke vroeger, als tot de tweede reeks van beschuldigden behoorende, aldaar gevonnisd waren, hebben 4 zich in cassatie voorzien. ZWITSERLAND. De maatschappelijke toestand van het Kanton Bern is allerbeklagenswaar- digst. De zedelijke en ligchamelijke ellende en armoede zijn er tot zulk eene hoogte geklommen, dat alle wettelijke bepalingen ter beperking krachteloos worden bevonden, en te minder daar het volgens de hcrigten niet ontstaat uit gebrek aan bronnen van bestaan, maar uit het dagelijks meer veld win nen in het volksleven van de grondstellingen, om zoo veel mogelijk levens genot bij zoo weinig mogelijke inspanning te verkrijgen. In zeer vele ge meenten, die tot de armste behooren en wier bewoners als bedelaars en land- loopers het Kanton doortrekken, ligt een groot gedeelte van het bebouwbare land braak, omdat de bewoners te lui zijn om het te bebouwen. De poging, om nijverheidstakken in de arme streken in te voerenzijn dikwijls aange wend, maar lijden steeds schipbreuk op de grenzenlooze traagheid des volks. De volksscholen bevinden zich in vele streken in den treurigslen toestand. De Godshuizen worden aldaar bijna in het geheel niet meer bezocht. De zede loosheid en zucht tot misdrijven van allerlei sooit nemen op eene schrikba rende wijze loc. Niemand weet hoe hier te helpen is; sommigen willen stren ger viering van den Zondag, in het algemeen ten minste een terugvoeren van het volk tot het eenvoudig, opregt liijhelsch geloof, terwijl anderen stelsel matig alle Godsdienstig en kerkelijk geloof ondermijnen. De Regering is radeloos. De bekende uurwerkmakers, Pater en Philippe, hehben een nieuw stelsel uitgevonden, namelijk, 0111 de horologien zonder sleutel op te winden. IPAÏJE. MADRID, 25 October. Hoewel de cholera niet zoo hevig woedt als vroeger, eischt zij echter nog vele offers. De lieer Zamorano, lid der Cortes, twee kapitalisten dezer stad, de Generaal Reudon en de Marquis Irlurbreta zijn daaraan bezweken. Ook de Heer de Lorich, Gezant van Zweden, is als haar offer gevallen. De Cortes, uithoofde van de vele afwezige leden, zoekt met beuzelingcn den tijd te dooden. De vreemde schuldeischers van den Staat mogen in goede hoop leven ten aanzien van de eerbiediging hunner regten, indien althans de Heer de Bruil lang genoeg de finantiële portefeuille behoudt en zijne opvolgers den ken als hij. Men weet toch, hoe Iigtvaardig hier de een afbreekt wat de andere opbouwde. Men weet ook, dat er bijkans niets onbestendiger is dari een Spaansch Ministerie. Sedert den dood van Ferdinand VII, dus in 22 jaren, had Spanje 38 Ministeriel], als: 13 onder het regentschap van Kow ningin Maria Christina, 1 gedurende het regentschaps-Ministcrie, 4 gedurende het regentschap van den Hertog van Victoria, 1 gedurende het voorloopig bestuur en 19 sedert de meerderjarigheid van Isabella II. De duur van die Ministeriën was dus kort en zoo kwam Spanje's toestand nooit tot vastheid. Behalve de Presidenten met eene portefeuille belast, werden de verschillende Ministeriën geformeerd door 308 personen en wel door 21 voor Buiten- landsclie, 55 voor Binnerilandscbe Zaken, 44 voor Justitie, 54 voor Oorlog, 51 voor Marine, 11 voor Openbare Werken, Handel en Onderwijs, 60 voor Finantiën, enz. Die nu den Heer de Bruil mogt opvolgen zal Spanje's Glslc Finantie-Minister zijn in 22 jaren. Een der meest gevreesde partijgangers, die voor de zaak of althans on der de leus van het absolute Koningschap in de noordoostelijke gewesten van Spanje stroopten, namelijk Borges, is zoo zeer door de troepen der Koningin in het naauw- gebragt, dat hij met het overschot zijner bende, ten getale van 45 man, op liet Fransche grondgebied eene wijkplaats gezocht heeft. Het Carlistisch opperhoofd Garcia, die in Mei dezes jaars de beweging in Arragon aanvoerde, heeft zich dezer dagen onderworpen aan den Kapitein-Ge neraal en amnestie afgesmeekt. De laatste stortregens hebben groote schade aan den spoorweg veroor zaakt. De oudste lieden herinneren zich niet ooit zulk weder te hebben bijgewoond. MPEL§. Er zijn hier twee Russische Generaals aangekomen, sedert wier aankomst in het stelsel der verdedigingswerken veel veranderd wordt. De Koning en al de hooge militaireu houden zich bezig met het onderzoeken van plannan om Gaëta te versterken, welke vesting zij als het Sebastopol van het Ko ningrijk beschouwen, terwijl tot dusverre Capua het uitgangspunt van alle verdedigingsmaatregelen was. Het leger van het Koningrijk is, met uitzonde ring van de gendarmerie en de op de eilanden en in hare forten in bezetting liggende veteranen, 84,138 man sterk met 200 stukken geschut; hiervan is ongeveer de helft infanterie, en de overige helft ruiterij, artillerie en genie. De vloot bestaat uit 15 zeilschepen van 110 tot 24 stukken, 14 slooinfre- gatten, 2 stoomkorvetlcn en 12 stoomadviesjagtcn, benevens 60 kanonneer- booten van zwaar kaliber en 40 gewapende kustwachters. De Kerk van de II. Clara, in eene der volkrijkste wijken van Rome gelegen, is Zondag II. ingestort. Men wist dat zij bouwvallig was, en men was voornemens lot de herstelling over te gaan. PRriSSEN. BERLIJN, 29 October. Zekere Ilecr Alexander en zijne echtgenoot, onlangs alhier overleden, heb ben 10,000 thalers als legaat vermaakt aan de Israëlitische gemeente ii» deze stad, met het doel om studenten van de Christelijke en Israëlitische geloofs belijdenis, alsmede om de Israëlitische armen te ondersteunen. Tot nu toe zijn alhier door de cholera aangetast 2109 personen, waar van 1276 zijn overleden en 550 hersteld. Te Keulen zijn drie boerenknechts achtereenvolgend overleden ten gevolge van het gebruik van moederkoorn. Z WE 19 E IV. De Koning heeft een nieuwen stap gedaanom de twee rijken naauwer met elkander te vereenigen. Er is namelijk eene commissie uit den Staats raad henoemddie in last heeft voorstellen te doen -tot opheffing van de tollen, tusschen Zweden en Noorwegen, ten einde alle beletselen uit den weg te ruimen, die alsnog de vrije ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tus schen beide landen verhinderen. Rr§LAH Bij besluit des Keizers wordt eene nieuwe algemeene ligting in het gehcele Rijkmet uitzondering der zuidelijke Gouvernementen PskonPultawa Tschcrnigow, EkaterinoslnwClierson en Tauris, bevolen. Deze ligting zal in verhouding van 10 man op de 1000 zielen geschieden. Uit AA'arschau wordt gemelddat inen aldaar toebereidselen inaakt voor de ontvangst van den Keizer Alexander, die waarschijnlijk een gedeelte van den winter er zal doorbrengen. Men verwachtte hem tegen het einde van den veldtogt van dit jaar. Men zegt verder, dat de Keizer, indien de vrede in den loop des winters niet wordt hersteld, voornemens is zich met de Groot vorsten aan het hoofd des legers te plaatsen. De Generaal KleinmichelMinister van Openbare werken heeft zijn ont slag ingediend en is vervangen door den Generaal Tchcotkine. Men zegt dat in de administratie van den afgetreden Minister schandelijke misbruiken zijn ontdekt, o. a. waren aan hem gedurende 4 jaren aanzienlijke sommen toe gestaan tot het houwen van kaserrienmaar hij gedaan onderzoek is geble kendat de eerste steen aan die gebouwen nog niet eens was gelegd. In een brief van een Russisch Officier komen de volgende bijzonder heden voor. Algemeen was men van gedachte dat na den val van Sebastopol Vorst Gortschakoff de Krim zou ontruimen, maar hiervan is geen sprake. Integendeel houdt hij niet op de Regering te verzekerendat hij zich aldaar zal staande houden. Men heeft mij ook verzekerd dat volgens een rapport van den Intendant-Generaal des legers, er nog in de magazijnen nahij het tooneel van den oorlog, genoeg voorraad is om 100,000 te voeden tot April 1856. Alle voorzorgen zijn genomen om de wegen van gemeenschap open te houden. Vorst Gortschakoff heeft nog over 60,000 strijders te beschik ken, de afdeelingen van Liprandi en van AVrangel niet medegerekend. Onder de lagere volksklasse in Polen is de nood en armoede tot eene zoodanige boogie gestegen, dat zij, hij de voorbecldelooze duurte der levens-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3