LEYDSCHE COURANT WOENSDAG, 31 OCTOBER. BINXENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag kamt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 30 October. Sedert de vorige opgave bedraagt bet getal der door de Cholera aange tasten 4, hersteld 2 en overleden 2; blijvende er alzoo op beden nog in behandeling 12 personen. Te Groningen is de cholera zeer aan het afnemen, liet geheele getal cholera-ziekenvan bet ontstaan der ziekte af, bedraagt thans 222, en dat van de daaraan overledenen 126. Uit Kaïnpen wordt gemeld dat de cholera aldaar heeft opgehouden. Van 17 Aug. tot op heden waren aldaar 200 personen aan die ziekte bezweken. Te Groningen is Zondag II. overleden de grijze dichter Mr. A. II. Spandaw, Ridder van de Orde van den Ned. Leeuw en Raadsheer in het Geregtshof aldaar. Hij was sedert 1819 Lid van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde alhier. Volgens het Policiebl. is er weder een brief, van Amsterdam naar Utrecht verzonden, verloren, met 500 aan bankpapier. Door de besturen van onderscheidene gemeenten in Twenthe is besloten, om te Hengelo een telegraaf-kantoor op te riglen. Men zou de gelden van particulieren in de onderscheidene gemeenten, onder waarborg van de ge meente-besturen, trachten te verkrijgen. Naar men verneemt, zou het kapitaal van 80,000 volteckend zijn, beuoodigd' tol het uitmalen van dé Koekoek, een veenplas van ruim 300 bunders bij Kampen, waardoor de aannemer Penny, tegen belooning van de helft van den drooggemaakten polder en 25 ct. per roede sponturf van het uit te veenen Zwijnsleger, groot 140' bunders, de uitvoering van dit werk zal kunnen aanvangen. De nieuwe kolonie Schoonoord, in Drenthe, eene stichting in het ruwe heideveld, neemt' verbazend1 in bevolking toe, naauwelijks bestaat zij 1 a 2 jaar of reeds is er dringende behoefte aan eene schoolter voorziening waarin het rijk ƒ400 subsidie heeft verleend1. Te Leeuwarden is bij de N'ed. Hcrv. Diaconie voor de winlerbedeeling door de ingezetenen ingeschreven voor eene som van 3161.47)en in de ■drie kerken nog gecollecteerd ƒ831.24;te zamen 3793.02. 'S GRAVENHAGE, 30 October. 7,. M. beeft benoemd tot Procureur-Generaal bij bet Prov. GeregUhof in Gelderland Mr. F. S. Op ten Noort, thans OfRoicr van Justitie hij de Arr.- Rcgtbank 'te Zulphen, en 'hein tevens tijdelijk belast met de function van Directeur van Policie in gemelde provincie. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer C. Maas 'Gcesteranus., als burgemeester van Delft. Het uitwendige van de Willemskerk is voltooid en biedt van het Wil lemspark afgezieneen schoon gezigt aan. Er zijn in den toren zware klok ken aangebragt en het uurwerk met drie nurwijzers-platen voorzien. Het geheele kerkgebouw bevat 30 lichlkozijnen. Met de inwendige inrigting houdt men zich thans bezig. Men kan zich nu reeds een denkbeeld van den om vang en inrigting vormen en het schoonc geschenk waarderen, door onzen Honing aan de gemeente geschonken. De Gemepnieraail heeft besloten oiningevolge gedaan aanbod, het Dag- llail van Zaidholland en 's Gravenliage met 1 Jan. 1858 over te geven -aan de Ilceren J. W. lloltrqp, A. Ilclinfante en W. II. van He.yningen. Onder «1e punten in het aanbod vervat, behooren o. a. dat bet dagblad G malen in •de week in vergroot formaat zal worden uitgegeven en de verhouding der re- •dactie tot Ilceren Ilurg. en Wcth. dezelfde blijft als tot heden, en dat deze «ich gedraagt naar de instruction welke zij van ben ontvangt. De Prov. Staten zullen op 8 Nov. in de hoofdplaatsen der verschillende ■provinciën vergaderen. Aan de Prov. Staten van Zuidholland zullen o. a. •worden onderworpenwijzigingen in hot reglement van orde dier vergadering; bet reglement voor het groot waterschap van Woerden; een algemeen regle ment voor de polders in de provincie Zuidbolland enz. Den 25stcn dezer is op Maasland, bij Breda, in den ouderdom van 85 jaren overleden, de gepensioneerde Luit Generaal Graaf W. van Bijlandt. De trekkingen der Staats-Loterij zullen voorlaan geen plaats meer heb ben in het locaal dat daartoe sedert jaren werd gebruikt, maar in eene 'belendende zaal die men bezig is daartoe in te rigtcn. Van 2027 dezer zijn alhier door de cholera aangetast 9 personen, 'hersteld 3,, overleden .7thans nog in behandeling 5. Vrijdag 11. werden op eene verkooping van afbraak twee bindten ver kocht voor 1.36 aan een zekeren Smit. Toen deze bezig was eene dier bindten te bewerken, viel er oen vreemd goudstuk uit, en ook daarna nog een tweede, welke door hem voor ƒ1® zijn verkocht. AMSTERDAM, 29 October. Ll. Zaturdag had alhier eene gewone vergadering plaats van de natuur- en wiskundige afdeelirig der Kon. Akad. van Wetenschappen. Tegenwoordig wa ren uit Leyden de HU. J. van der Hoeven., W. II. de Vricse, C. L. BI urne, J. A. C. Oudemans en F. Dozy. Na de opening gaf de Voorzitter kennis dat het voorstel van den lieer Cohet in de buitengewone vergadering zal worden behandeld. Hierop werden gelezen twee rapporten over het voorstel van den Heer Ertnerins (het drukken van de Hippocratische geschriften), van de HH. Pruys van der Hoeven en Sebastian, beide ten sterkste tot de uitgave aanradende. De beide -conclusion der rapporten werden met algemeene stemmen aangenomen, en besloten den Heer Ërmerins te verzoeken .zieh tot de zuslerafdeeling te wenden tot uitvoe ring van zijn plan. Hierop hragt de Heer Blnme rapport uit over het verzoek tot .ondersteuning voor de uitgave van zeker botanisch werk, geschreven door de Ilceren Dozy en wijlen Dr. Molkenboer. De conclusie van dit rapport behelsde, dat; er hij de Regering ten sterkste aangedrongen zal worden tot het verlecnen van de verzochte subsidie en inteekening van een 40 tal exemplaren door de Regering, liet rapport van den lieer Miquel over hetzelfde onderwerp, concludeerde mede tot het verleenen der subsidie voor de Biologia Javanica en de aan koop door de Regering van een zeker getal exemplaren. Nadat hierover door de Hoeren Pruys van der Hoeven Oudemans en Vrolik het woord was ge voerd, zijn de conclusien mei algemeene stemmen aangenomen. Hierop trad de Heer van Rees op en sprak ter vervulling zijner spreekbeurt over de verstrooijing van het licht. Een uittreksel van het stuk zal in het proces-verbaal der zitting worden opgenomen. Daarna gaf de lieer W. II. de V.riese eene bijdrage tot de kennis der struc tuur van de orchidecn. Spreker maakte vooraf zijne medeleden opmerkzaam op de omstandigheid, dat hij wegens ongesteldheid van een der leden, in deze vergadering eene spreekbeurt had op zich genomen. Spreker wenschle voorts, dat deze bijdrage in de verslagen mogt worden opgenomen. Hierover had eene wetenschappelijke discussie plaats tusschen den spreker enden Heer Rlume. Het stuk zal in de verslagen worden opgenomen. De Heer Oudemans verklaarde een toesteluitgevonden dóór Dr. Bosscha Jr, te Leyden, tot liet te gelijkertijd veizenden van vier verschillende berigten in tegenovergestelde rigting langs één telegraafdraad. Het zal in de verslagen worden opgenomen. BELGIE. •BRUSSEL, 29 October. De Hertog en Hertogin van Brabant zijn Zaturdag II. uit Parijs alhier teruggekeerd. De Moniteur bevat een Koninkl. besluit, waarbij de uitvoer van boek weit alsook van hoekweitineel verboden wordt. Onder de bevolking werd dikwijls het verlangen geuit, dat er een vcr- bodswet mogt worden gegeven legen het gebruik van aardappelen tot het maken van stijfsel en andere zaken. Maar daar zulk een verbod niets anders dan tot nadeel van de nijverheid zou strekken., heeft de Koning eene som van 10,000 fr. uitgeloofd aan dengenc, die eene stof kan aanduiJcn welke niet tot de voedingsmiddelen behoort en welke in staat zoude zijn om de te genwoordige in de nijverheid gebruikte meelhoudende stoffen te vervangen. De niarktgclden op de plaats van de Madeleine alhier, die in 1850 7,850 fr. opbragten, zijn sedert steeds toegenomen on bedragen over 1855 reeds 19,700 fr. Men verneemt dat van wege de Fransche Regering op nieuw onderhan delingen met den uitgever van de Brusselsche T/idependance waren geopend., tot aankoop van dat dagbladdie echter om de hooge eischen zijri afgespron gen. De Fransche Regering schijnt een orgaan te willen heblicn tegenover het dagblad le Nord. Deze onderhandelingen verdienen vooral opmerking, omdat daaruit de kracht der openbare meening blijkt. De Russische .ett

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1