LEYDSCHE COURANT.» De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 29 OCTOBER. uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de aflonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij tlexe Courant behoort Bijblad IV®. 29. BIMEi\LAi\DSCHE BEKI6TEN. LEYDEN, 27 October. Sedert de vorige opgave bedraagt bet getal der door de Cholera aange tasten G, hersteld 3 cu overleden 4; hlijvende er al zoo op heden nog in behandeling 12 personen. In het Cholera-Hospitaal zijn opgenomen van 31 Augustus tot 27 dezer, G3 personen, als 19 mannen, 18 vrouwen en 26 kinderen, waarvan tot heden zijn overleden 37 personenals 12 mannen, 8 vrouwen en 17 kinderen. liet getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 21 October 78 volwassenen, 31 kinderen, te zamen 109. 22 84 36 120. 23 90 40 130. 24 88 40 123. 25 95 45 140, 26 92 43 135. 27 91 40 131. 's bands fregat Doggersbankaan welks boord zich Z. K. H. de Prins van Oranje en zijnen Gouverneur, Majoor de Casembroot, zich bevinden, is ter reede van het Nieuwe Diep aangekomen. Z. K. H. heeft de verschillende autoriteiten bij zich ontvangen en daarna de forten in oogcnschouw genomen. Volgens berigt uit 's Gravenhage, is Z. K. U. gisteren avond ten 6} ure in goeden welstand in de residentie teruggekeerd. Van het Loo wordt gemeld, dat de Koning in bet begin der volgende maand aldaar wordt verwachten dat de plaatsing van eene telegrafische lijn van daar, over Deventer op Zutphen, in verband met Arnhem thans is vastgesteld. Uit Hoorn schrijft men, dat ofschoon reeds het besluit vaststond om den accijns op het gemaal tot 1860 te blijven behouden, eenige leden in den raad daarop zijn terug gekomen en een voorstel gedaan hebben, om die belasting af te schaffen. Dit voorstel zal in nadere overweging worden genomen. Tc Zwolle zullen door eenige ingezetenen pogingen worden aangewend tot. oprigling eener meel- en broodfabriek, ten einde den hehoeftigen voor minder geld beter broad te verschaffen. Het vercischle kapitaal zal men trach ten bijeen te krijgen door inschrijving, hij actiën van ƒ100, ƒ500 en ƒ1000. Op 6 Nov. zal van Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken, eene afdeeling troepen steik 140 Onderofficieren en manschappen, oin van daar met het schip Philips van Marnix naar Oost Indie te worden overgevoerd, onder bevel van den Majoor van Weiv, en begeleiding van de Officieren van Wins- heym, Ketjen en Romswinckel en den Officier van Gezondheid van Steenvelt. !n den avond vari 11 Augustus jl. ontmoette een stalmeid, Helena .lansen genaamd, van eene boerenhoeve naar het geslicht Grrvmerschans te- rng'keerendeachter den tuin des Predikants, den bcdclaarsrkoloMst van Dam, die haar een aan haar geschonken 'knipmes terugvroeg. Zij weigerde bij her- Kaling aan dit verzoek te voldoen, zeggende:: gij heht gezegd mij daarmede te willen vermoorden;" waarop van "Dam haar eerst een hevigen stoot gaf, •die haar in eene drooge sloot deed vallen, en haar toen met een scherp broodmes gewapend verscheidene zware wonden loebragt. Een persoon, die "(Helena Jansen vergezelde, had geen moed om haar hulp toe te brengen, •maar hief een geschreeuw om hulp aan; hetwelk, ondersteund door het ge jammer der gekwetste, gphoord werd door de heide vrouwelijke dienstboden wan den Predikant. Deze beide vrouwen schoten nu onmiddellijk toe en za gen boe de boosdoener aan zijn slagtoffer herhaalde verwondingen toebragt. Op bet oogenblik dat hij de band ophief om Kaar van het leven te borooven, wiel Antje Molenbroek, de oudste der beide dienstboden, op den moordenaar -aan, wierp hem op den grond en gaf bem een schop tegen den elleboog, waardoor bet mes uit zijne band v'loog, dat zij daarop gezwind opraapte en -aan den anderen :kant van de sloot wierp. Dadelijk na bel verrigten dezer •onverschrokkene daad schoten de veldwachters toe en namen den moordenaar •in hechtenis, terwijl zijn slagtoffer, zwaar gekwetst, doch door de tijdige lussclienkomst van deze dienstbode .in liet .leven behouden, naar het gasthuis werd overgebragt. Ter erkenning van dit moedig gedrag, waardoor een moordaanslag is ver ijdeld, beeft het Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van 10 Oct. jl., aan 'Antje Molenbroek eene gratificatie van ƒ25 toe te kennen. Dezer dagen -is door de gezamentlijkc Onderwijzers van 't instituut voor doofstommen te Groningen, aan den Institotcur, den lieer M*. R. T. Guyot, een sierlijk geschenk in zilver aangeboden, ter gelegenheid van zijne veertig jarige dienst aan genoemde inrigting. 'S GRAVENHAGE, 27 October, Z. M. heeft benoemd tot President van den Hoogen Raad der Nederlanden, M<", F. de Greve, thans Vice-President; en tot Viee-president van dat eollegie Jhr. Mr. B. van den Velden, thans Raadsheer. Aan den Officier van Gezondheid l6le kl. van 's Lands zeemagt J. van Wyck en aan den Kapitein der artillerie van liet Qost-Iridisebe leger J. Alherti, is eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. Z. M. hoeft bet Grootkruis der Orde van de Eikenkroon verleend nan den Markies de la Grange, Franseh Scnateur, en dat van Kommandeur aan den Heer lldefonse Favé, Eskadronsehef der artillerie te Parijs. Naar tnen verneemt zal H. M, de K.oningin,Moeder den 24®» Nov. ifit Weimar naar Petersburg vertrekken. Bij het Depart, van Binnen'l. Zaken is van wege den Minister van Kolo niën ontvangen eene assignatie, groot ƒ15,137.71J zijnde het bedrag der inzamelingen in eenige residentien van het eiland Java, ten hehoeve der slagtoffers van den jongsten watersnood in ons vaderland, Volgens de Amst. Cour. zoude er ernstig sprake zijn van de benoeming van den Luit.-Generaal de Sluers tot Gouv.-Generaal van Nederl.-Indië. In het kiesdistrict Eindhoven is met 762 van de 822 uitgebragte gel dige stemmen tot lid der Tweede Kamer herkozen, de Heer Mr, J. B. Bots, die zich door zijne benoeming lot Kantonregler aan ecpe Irerstemming moest onderwerpen. Bij de proefnemingen der artillerie, nabij het kanaal van Scheveningen is een ijzeren kanon (18 ponder) gesprongen, Niettegenstaande de stukken in alle rigtingen, zelfs tot op een afstand van meer dan 200 ellen sprongen, heeft niet een der 6 Officieren en 10 manschappendie in de nabijheid van het gesprongen stuk stondeneenig letsel hekomen. Men verneemt dat met 15 November aanstaande, weder even als in vorige jaren detachementen ruiterij naar verschillende deelen des lands zul len worden gezonden, om daar als hulp-maréchaussee dienst te doen. ROTTERDAM 26 October. Op de aanbevelingslijst ter vervulling van de vacature bij de Arrondisse-, ments-Regtbank alhier, zijn naar men verneemt, geplaatst: 1°. J. G. Kist, Kantonregter te Gouda, 2®. Mr. H. E. C. van Kerckhoff, Adv. en Rcgterplaats- vanger hij de Regtbank en 3®. Mr. J. Pols, Advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. LEEUWARDEN, 24 October. Door eene verecniging van leden der afscbaffings-veroeniging is liet plan gevormd tot oprigting van een zieken- en begrafenis-fonds in deze stad, dat met 1 Jannarij 1856 in werking zal treden. Het aantal deelnemers bedraagt thans reeds 232. Ook op andere plaatsen vindt dit navolging, daar er van "Utrecht, Groningen en Franeker mededcelingen aangaande deze instelling ge vraagd zijn. Te Harlingen is een zoodanig fonds sedert eenigen tijd met goed gevolg in werking. BREDA, 24 October. Maandag avond out moei Ie de laatste trein van Antwerpen 'komendein de nabijheid van de gemeente Hoeven eene stremming op den weg, die groote ongelukken na zich 'had 'kunnen slepen. 0e machinist, die dit spoedig ge waar werd, deed den trein in den kortst mogelijken tijd stilhouden en bij nader onderzoek bleek, dat, zeer waarschijnlijk door kwaadwilligheid, een balk dwars over de rails was gelegd, terwijl men tevens waarnam, dat 5 a 6 personendie zich in een drooge sloot verborgen hadden gehoudenin een digt bijzijnd bosch vlugtten. Door deze omstandigheid heeft de directie van den spoorweg het noodzakelijk geacht, om bij elke rreis politic-ambtenaren mede te voeren, en daartoe is het noodige verzoek ingediend. Den 23steD dezer is de geladene volks- en pakschuit vau Vegchel op 's Bosch in de haven van eerstgemclde plaats omgeslagen en gezonken, door dien een 20-tal kalveren in bet ruim geplaatst naar eene zijde ep elkander drongen; de kalveren rankten gelukkig door de opening allen in liet water en daar zij zwemmende met den kop boven water bleven, werden zij .ar allen uitgehaald.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1