Volgens opgave «Ier Engelsehen bestaat luin leger nil 27,000 inan infanterie, 3.500 man ruiterij en 9.000 man artillerie, te zamcn nagenoeg 40,000 man. Er is sprake van de vorming van een nieuw leger van 100,000 man, onder bevel van Generaal Canrobert, welks bestemming nog niet bekend is. De inscheping van troepen naar het Oosten blijft in de haven van Marseille voortduren. In weinige dagen zijn 10,000 vertrokken en 4000 staan gereed. De kazernen aldaar zijn ontoereikend, men heeft ze bij de burgers moeten inkwartieren, hetgeen op den duur voor de inwoners dier stad bezwarend is. Door de tusschcnkomst van Baron Bolhsehild, die zich daartoe naar Londen had begeven, zijn de banken van Engeland en Frankrijk overeengeko men, zonder disconto haar goud en zilver te ruilen zoo lang de tegenwoordige crisis zal duren. De tentoonstellingen zijn Zondag 11. door 121,019 personen bezocht. Het Geregtshof te Angers beeft uitspraak gedaan ten opzigte van de i tweede klasse der beschuldigden van het laatste oproer; 6 zijn tot verbanning en 21 tot onderscheidene gevangenisstraffen veroordeeld; terwijl 8 zijn vrij gesproken. Op den spoorweg van hier naar Lyon is tusschen Thorncry en Moret, de sneltrein tegen een trein met vee gestoolcn, met dat ongelukkig gevolg dat 3 wagens verbrijzeld zijn, waarbij 1G personen gedood en 3 zwaar ge- j kwetst werden. Dit ongeluk beeft groote verslagenheid te weeg gebragt, en daar zulks zoo dikwijls plaats heeft, gelooft men het te moeten toeschrijven aan achteloos heid van de bestoren der spoorwegen en aan de ongenoegzaamheid van hel personeel der beambten. Men heeft in Guyana eene goudmijn ontdekt waarvan de rijkdom aan het fabelachtige grenst, en die voor de mijnen van Californië niet behoeft onder te doen. Zij zal door eene maatschappij bewerkt worden. SPAKJE. MADRID, 18 October. De Fransche Generaals Canrobert en Bosquet zijn met het Grootkruis van de Orde van Karei III begiftigd. De Sardinische Generaal de la Marmora heeft ook die Orde ontvangen en niet die van den II. Ferdinand. De leden der Cortes beginnen meer en meer op te komen. De Regering wacht slechts op de terugkomst van een genoegzaam getal leden, ten einde het vraagpunt der aansluiting van Spanje aan het Wcstersche verbond aan die vergadering te onderwerpen. Het Ministerie heeft in de Cortes verklaard dat de gezondheidstoestand van deze stad niet verontrustend is. Echter was Dingsdag II. nog een treu rige dag. Volgens officiële opgave zijn er 64 personen door de cholera aan getast, maar men weet stellig dat dit getal grooler is, en dat van vorige dagen heeft overtroffen. Men is te Barcelona weder bevreesd voor eenen nieuwen opstand onder de werklieden. ITALIË. Volgens bet officiële dagblad van Rome heeft de inzameling van bijdragen tot het oprigtcn van een gedenkteeken ter eere der Vlekkelooze Ontvangenis bet vcreisehte bedrag reeds bijna bereikt. Dat gedenkteeken zal nagenoeg ƒ100,000 kosten, en van deze som zijn reeds 4/5 gedeelten bijcengebragt voor ongeveer de helft door particulieren en overigens door kerkelijke of bur gerlijke ligchamen. Het Bestuur der Financiën te Rome, is voornemens voor 1 millioen scudi koper in de kelders van de bank te deponeren, en daarvoor eene over- cenkomstige som bankbilletten tot tegemoetkoming van hel handelsverkeer in omloop te brengen. De gewezen Koningin der Franschcn, Maria Amelia, is mot den Hertog cn de Hertogin van Montpensier te Genua aangekomen. De beide laalslcn zullen van daar naar Sevilla in Spanje terugkeeren. De Koning van Sardinië is zoodanig in beterschap toegenomendat hij reeds den Ministerraad heeft bijgewoond. De in ons vorig nommer vermelde begrafenis cencr Trotcstantsche Gravin te Trafarello in Sardinië, heeft nog meer gevolgen gehad. Eenige dagen later moest een Katholiek op dat kerkhof begraven worden, maar daartoe was het noodig dat het ontheiligde kerkhof op nieuw werd gewijd cn op den volgenden Zondag zijn van den kansel allen die bij de begrafenis tegen woordig waren geweest, voor goddeloozen verklaard. PRIIISSEHr. BERLIJN, 22 October. Tot de bekostiging van de eeredegen die de Koning op den 15dcn dezer ontving, heeft het geheele leger bijgedragen; van den Maarschalk af tot den 2<tcn Luit. moest ieder 5 groschen betalen. Ook de Koningin als Chef van het regement Koningin-kurassiers betaalde haar aandeel en was bij de over handiging, met de kleuren baars regcmenls aan hare kleedercn voorzien, 'tegenwoordig. Aan Dr. Barth is hier een vleijcnd onthaal te beurt gevallen. Hij is thans over Leipzig en Golha naar Londen gereisdmaar zal spoedig terugkeeren. De reglslrceksche spoorwegdienst tusschen Parijs cn Keulenover St. Quentin, Charleroi cn Namen is thans geopend. OOSTENRIJK. WEENEN, 21 October. Het Fransche blad VUnivers deelt de volgende hoofd bepalingen mede van het met den Paus gesloten concordaat: «Dc Katholieke godsdienst zal in de provinciën des rijks, in welke zij bestaat, in stand gehouden en beleden wol-den, met al de regten en voorreglen welke zij volgens de goddelijke we reldordening en de voorschriften der Kerk behoort te genieten. »IIet onderwijs der Katholieken zal, in de openbare en in de particuliere scholen, met de Katholieke godsdienst overeenstemmen; terwijl de Bisschop pen in alle inriglingen voor onderwijs de godsdienstige opvoeding der jeugd besturen en tegen alle daarmede strijdige leeringen waken zullen. In de Katholieke gymnasien en scholen zullen geen andere dan Katho lieke onderwijzers zijn; de leerboeken zullen gekozen worden door eenen Raad waarvan de Bisschoppen deel uitmaken. De godsdienstonderwijzers zul len door den Bisschop benoemd worden. «Al de Katholieke scholen zullen onder het toezigt van eenen kerkdijken inspecteur staan. De Bisschoppen hebben het regt om boekendie met de godsdienst en de goede zeden strijdig zijn, te verbieden, en het gouvernement zal hen met den sterken arm bijstaan om de openbaarmaking van zoodanige geschriften te beletten." Men ziel hieruitzegt genoemd bladhoe veel reden de II. Stoel heeft om zich over die overeenkomst te verblijden, en hoe veel dank verschuldigd is aan den godvreezenden en edelmoedigen Keizer, die de pligten der Katho lieke souvereinen zoo goed begrijpt, cn die de Kerk weder in het bezit stelt van de regten waarvan zij door zijne voorzaten zoo onregtvaardig en zoo on beraden was beroofd geworden. Dit concordaat zal niet voor December worden afgekondigddaar de Paus het in een voltallig Consistorie moet bekend maken, alvorens het sluiten van de overeenkomst als eene gebeurde zaak kan worden aangemerkt. De Duitsehe Bondsvergadering zal den 25sten dezer hare zittingen weder hervatten. De Russische cn andere bij den Bondsdag geaccrediteerde Gezan ten, zijn reeds op hun post teruggekeerd. Men zegt dat er aan de Sulina-monding een aantal kanonncerhooten der bondgenootcn zijn vcrcenigd, bestemd om, op het eerste bevel stroomopwaarts te varen en de Russische steden aan de kust aldaar te beschieten. In Galatz heeft dit lierigt reeds ten gevolge gehad dat de graanprijzen zeer gerezen zijn, omdat men eene herhaling vreesde van hetgeen bij het bezoek der oorlogs vaartuigen in dc zee van Azoff heeft plaats gegrepen. Volgens een berigt uit Odessa van den 17dc° dezer, in een onzer bladen voorkomende, hebben de bondgenootcn 30,000 man troepen op het schier eiland Tcndra, eene landtong tusschen den mond van den Dnieper en Pereeop, ontscheept, ter zelfder lijd dat Kinboern door een eskader werd aangevallen. Dc bestemming dier troepen was echter onbekend. Te Frankfort wil men in het volgende jaar eene tentoonstelling van Duitsehe fabriekalen houden. Dr. Mone, Ilooglecraar aan de Universiteit te Heidelberg, heeft onlangs in hel klooster St. Paul, een Codex van Plinius den Ouderen ontdekt, behel zende boek XIXV der natuurlijke historie. Deze belangrijke bijdrage is thans in druk verschenen. Het Germaansch museum te Neurenberg, dat in 1852 ter verzameling der wijd en zijd verspreide schallen der Duitsehe oudheid werd opgerigt, bevat reeds ongeveer 3000 stukken en oorspronkelijke akten, eene boekerij van 18,000 boekdeelen, zeer kostbare oude handschriften, 300 kunstwerken, 300 schilderijen cn teekeningen10,000 gravures, 1100 munten, 500 ge denkpenningen, 2G00 geschiedkundige portrettenalles van vóór het jaar 1651. De toevoer blijft nog voortduren, zoodat dit museum weldra eene der magtigsle hulpmiddelen zal w orden voor dc studie der Duitsehe oudheidzoo wel als voor de geschiedenisde letterkunde cn schoonc kunsten van de middeleeuwen. Volgens berigtcn uit Griekenland is de stoutmoedigheid der zeeroovers aldaar ten top gestegen. Onlangs hchben zij in de golf van Corinthc al do vaartuigen geplunderd, maar zijn echter met eenen geringen buit moeten vertrekken. RüSIiAlV ro. De Keizer heeft bepaald dat voortaan de Orde van St. George niet meer zal worden uitgereikt voor 25 jaren getrouwe dienst, maar alleen voor daden van dapperheid, en dat de Orden, welke op het veld van eer of gedurende den oorlog verkregen wordenzich zullen onderscheiden door de bijvoeging van twee degens aan het kruis gehecht. De Grootvorst Konstantijn heeft hcvolen dat de nieuw gebouwde ver sterkingen van Nicolajeff moeten afgebroken worden, omdat de bouwmeeslers op onverantwoordelijke wijze het vertrouwen des Keizers misbruikt hadden. De Grootvorst heeft eene bouw-commissie benoemd, welke met alle kracht werkt cn duizende arbeiders aan het werk zet. In eigen persoon heeft hij het opzigt over de nieuw onlworpene en met spoed voortgezette verdedigings werken. De vroegere opzigters zullen aan een gcregtelijk onderzoek onder worpen cn voorbeeldig gestraft worden, om alle verdere misbruiken te voorko men. De Generaal Tolleben is naar Nikolajcff ontboden. Pereeop is door de Russen buitengemeen versterktin de nabijheid dier vesting hebben zij nieuwe grachten gegravenen vooral naar den kant van de Krim zijn de sterkste werken aangelegd, hetgeen schijnt aan te duiden dat men, in geval van ontruiming, tot eiken prijs op dat punt den togt der bondgenootcn wil stuiten. De Russ. Inv. deelt een verslag mede van Generaal Muravieff omtrent de krijgsverrigtingen voor Kars. Er had een gevecht plaats gehad met de Turkschc ruiterij in den nacht van 3 op 4 Sept., waarin dc Turken een ver lies van meer dan 125 dooden hadden, terwijl 2 Hoofd-Officicrer.19 gewone Officieren en 200 man gevangen genomen werden ook vielen 800 paarden in handen der Russen, die slechts een gering verlies leden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3