nieuw aangedrongen op eene herziening der wetgeving omtrent het personeel en hel pa'.entregt. De behoefte aan verbetering dier belastingwetten wordt toenemend en dringend gevoeld. Bij eene herziening van het patent regt mogt, voegde eene afdeeling er bij, allezins in aanmerking komen, om ook den landbouwenden stand, die tegenwoordig hier te lande over 't algemeen in ccnen zoo welvarcnden toestand verkeert, aan dat regt te onderwerpen. In eene der afdeelingen is weder de heffing van een mutatieregt op goede ren in de doodc hand ter sprake gebragt. Die heffing werd door sommige leden dier afdeeling als nuttig en noodzakelijk voorgesteld, ook geheel afgc- seheiden van het belang der schatkist. 's GUAVENHAGE, 20 October. Z. M. heeft benoemd lot Bidder der Orde van den Ned. Leeuw Dr. Ilofmann von FallerslehenProfessor te Weimar, en den lieer J. Ie Marchant, laatste lijk Consul der Nederlanden op het eiland Guernsey. Z. M. heeft benoemd lot Burgemeester van de gemeente Kerkwerve c. a. G. van den Cingel. Voorts op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer L. N. E. Verbrugge, als Ontvanger te Viancn. Naar men verneemt heeft Z. M. op gedaan verzoek eervol ontslag ver leend aan Jhr. Mr. W. J. Junius van Heinert, als Procureur-Generaal bij het Prov. Gereglshof in Zuidholland, en in diens plaats benoemd den Heer Mr. A. van Galen, thans Proc.-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordbrabant. De Staats C. bevat op officieel aanzoek, de voorwaarden waarop de Turksche Regering voornemens is vergunning te verleenen voor den aanleg van een spoorweg van Ronstanlinopel naar Belgrado. Genoemde Regering besloten hebbende den aanleg van spoorwegen aan bijzondere ondernemingen over te laten, wil mededinging uitlokken, ten einde te beoordeclcn, welke voorstellen het meest met de belangen van het rijk strooken. Bij den Minister van Finantien is ontvangen 35, onder het postmerk Utrecht, tot voldoening van te min betaalde regten aan 's Rijks schatkist. Nog in den loop van dit jaar verwacht men eene organisatie in het wa pen der ruiterij, waarbij o. a. het tegenwoordige regement jagers te paard zal herschapen worden in het 5',a rcg. dragonders. LEEUWARDEN, 18 October. Heden hield het Fricsch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde alhier zijne 82ste vergadering, onder het Voorzitterschap van den Heer Mr. J. Dirks. Door den Heer Mr. J. Telting werd daarbij eene redevoering uitgesproken «over het Niaer-rcgt of regt van naasting, bij voorkoop of weder-inkoopvolgens de oude Friesche wetten, naar de oorspronkelijke Germaansche regtsbeginselen." 11II1TEi\LAN1) SC 11E BERIGTEM. EKGELAND. LONDEN, 18 October. De Koningin is Woensdag avond uit Schotland op het kasteel van Windsor teruggekeerd. De Bank heeft het disconto voor gewoon handelspapier op G pCt. ge steld, terwijl wissels, die niet binnen 60 dagen vervallen, alleen voor 7pCt. zullen worden gedisconteerd. Deze maatregel kan onder de verderfelijke ge volgen des oorlogs worden gerekend. Op het eiland Jersey is eene hevige beweging ontstaan tegen de staat- 'knndige uitgewekenen aldaar, en voornamelijk tegen de uitgevers van het dagblad l'Hommewaarin van de Koningin op onbctamclijken toon werd ge sproken. De limes zegt heden dat de eigenaar, de redacteur en de uitgever dien ten gevolge bevel hebben ontvangen het eiland te verlaten. De versterking onzer zeemagt in West-Indic zou veroorzaakt zijn door de vrees, dat de Vereenigde Staten Rusland begunstigen of althans van den oorlog partij trekken zullen om hunne belangen ten nadeele der Westersche mogendheden te bevorderen. Men zegt dat het Kabinet van Washington, op eeiie nota van onze Regering betrekkelijk Cuba, een zeer hooghartig antwoord zou gegeven hebben, waarin het niet onduidelijk te kennen gaf, dat het zich j thans, nu de Westersche mogendheden de handen zoo vol werk hadden met den oorlog, om hare verlangens niet bekreunen zon. In eene steenkolenmijn nabij Bilston zijn door eene gaz-ontploffing 3 personen gedood en verscheiden gewond. Bij het graven van een put in den omtrek van Leeds, heeft men op 234 voet diepte in een groot stuk steenkool een kikvorsch gevonden. Hij was zeer donker van kleur, maar nam in het licht spoedig de gewone kleur aan. De spleet in de kolenlaag, waarin het dier zich bevond, was met water ge vuld, ten gevolge waarvan hij in staat is geweest gedurende eeuwen in half dooden toestand het leven te behouden. In Southwark is een logement afgebrand, waarbij verscheiden bewoners door nit de vensters te springen, of door de vlammen, zoodanige wonden heb ben bekomen dat hnn leven in gevaar verkeert. Te Sheerness is bij eene oefening van de artillerie een stuk geschut ge barsten waarbij 2 kanonniers op de plaats zijn dood gebleven. Volgens officiële opgave beslaat het verlies van ons leger sedert de landing in rle Krim, lot op de bemagtiging van Sebastopol, in: 195 Officie ren en 2277 soldalen die gedood, 577 Officieren en 10,800 soldaten die ge kwetst en 13 Officieren en 491 soldaten die vermist zijn, te zamen 14,353 man Het verlies van de vloot is hier niet onder begrepen. In de Schippers voorstad te Sebastopol, die door onze troepen is bezet, heeft op 3 dezer een hevige brand plaats gehad. Terwijl 40 a 50 personen zich in de groote kazerne bevondenliet een beschonken matroos zijne bran dende pijp op eenig buskruid vallen waardoor eene verborgen hoeveelheid ontplofte en het gcheele gebouw in brand geraakte en tot den grond toe werd vernield. De opstand onder de Santals, in het Noordoosten van Indië is, hoewei nog niet geheel bedwongen, van geen gevaarlijken aard meer. Hun aan voerder is gerangen genomen en 7000 opstandelingen hebben zich overgege ven. Daar zij slechts met boog en pijl zijn gewapend, moesten zij overal voor onze troepen onderdoen. Zij trachten eene veilige schuilplaats in het gebergte te vinden. FRANKRIJK. PARIJS, 13 October. Volgens het verhaal van ooggetuigen heeft op het feest, in het hotel du Louvre gegeven (in ons vorig nornmer vermeld), de onbeschrijfelijksle ver warring geheerschtten gevolge van het ontzettend aantal der ingelaten per sonen. Zoo lang de nitnoodiging tot den algemeenen maaltijd, op het over dekte binnenplein aangerigt., niet gevolgd was, ging alles nog redelijk goed; maar toen wierp, naardien voor ieder 50-tal aanwezigen, naauwelijks één couvert gevonden werd, alles zich als uitgehongerd op de spijzen en wijn- Hesschen, zoodat de tafel binnen weinige oogenblikkcn ledig was, waarna de aanval op de buffetten volgde. Men rukte elkander de schotels uit de han den, men scheurde het gevogelte van een, om elkander de stukken toe te werpen bij gebrek aan lepels en vorkenschepte men de geleijen met de hand op. AVeldra waren de fraaije tapijten met afgekloven beenderen, visch- graten, schelpen, stukken van gebroken glazen enz. als overdekt. De hof meesters en tafelbedienden wierpen de gasten geheele brooden, groote stukken ham, gevogelte, gebraden zalm en flesschen wijn bij honderden toe. Dit duurde van half elf tot over één ure. De gasten hadden de municipale gar den gedwongen deel aan de feestvreugde te nemenen ook zij deden zich lustig te goed. Eindelijk kwamen de stads-sergeanten ten half twee ure een einde maken, en wel met deze overtuigende woorden«Komaan, Mijnheeren, komaan, verwijdert n, er is volstrekt niets meer over!" Aan mantels of jassen kon men niet helpendeze zijn den volgenden morgen in orde terug gegeven. De Prins en de voornaamste genoodigden hebben van deze verwarring geen last gehad, naardien zij in eene afzonderlijke zaal aanzaten. De Keizer heeft aan de leiders van het feest een zeer strengen brief doen schrijven ter zake der ongeregeldheden, die dit feest op eene slemppartij heeft doen gelijken. De brief doet uitkomen hoe schandelijk het is voor de hoofdstad der beschaafde wereld, een dergelijk schouwspel zijnen vreemden gasten aan te bieden. Door de Jury van de afdeeling Schoone Kunsten der tentoonstelling is bepaald, dat er 7 eere-medailles zullen worden geschonken. De beeldhouw kunst en de bouwkunde elk een en de schilderkunst 5. Men loopt reeds de beslissing voornit, en zegt dat daarvan 3 aan Frankrijk, 1 aan Engeland en 1 aan Belgic zal te beurt vallen. Er gaat hier een adres ter teekening rond om te verzoeken, dat de ten toonstelling tot in Mei 1856 moge geopend blijven. Men spreekt reeds van 4000 onderteekeningen. De Bank heeft om verdere vermindering van haren voorraad specie te voorkomen, het disconto op handelspapier wederom verhoogd, en besloten op aandeelen in spoorwegondernemingen niet langer 40 maar slechts 30 pCt. van den beursprijs voor te schieten. De vleeschhouwcrs alhier zijn zeer gebelgd over de ingevoerde zetting van het vleesch. Zij onderwerpen zich daaraan slechts door dwang. Maar waarschijnlijk zal het bij dezen maatregel niet blijven. Er is sprake om het getal der slagters te beperken en om geen vleesch ten verkoop toe te laten dan hetgeen in de vaste slagthuizen wordt afgemaakt, om beter over de hoe danigheid te kunnen oordeelen. Het regtsgeding in de zaak der ongeregeldheden te Angers is afge- loopen. Drie der aangeklaagden zijn schuldig verklaard, zonder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld lot verbanning naar eene versterkte plaats, buiten het grondgebied des rijks. Voor al de overige beschuldigden heeft de Jury verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. 11 zijn veroor deeld tol eenvoudige verbanning; 13 tot 10 jaren opsluiting; 6 tot 5 jaren; 6 tot 3 jaren en 7 tot 2 jaren gevangenisstraf. Onder de bijzonderheden bij dit regtsgeding aan het licht gekomen wordt nog vermeld, dat de huisvrouw van een der aanvoerders zich, eenige dagen vóór den aanslag, een zijden staatsiekleed deed vervaardigen, en te verstaan gaf dat zij daarmede eerlang voor den dag zou komen, wanneer zij de echt genoot van den Departemenls-Prefect zou zijn. De Admiraal Bruat heeft in eene depêche eenige bijzonderheden mede gedeeld omtrent de expeditie van Kertsch naar Taman en Phanagoria, beide tegen over de Krim op ac Aziatische kust gelegen, die geheel en al geslaagd is. De daardoor verkregen gevolgen zijn belangrijk, daar men den vijand het hoofdpunt zijner verrigtingen voor een winter-veldtogt ontnomen heeft. De vernieling van beide plaatsendie groote gebouwen bevattenwelke tot kazernen en hospitalen kunnen dienen, zal spoedig afgeloopen zijn. Een Officier, die uit de Krim is teruggekeerd, verzekert dat de goedé verstandhouding tusschcn de Franschen en Engelschen veel te wenschen over laat. De Officieren van de beide legers groeten elkander in het geheel niet meer. SPANJE. MADRID, 14 October. De Generaal Infante, Voorzitter van de Cortes, is door de cholera aan getast, maar is thans buiten gevaar. De Carlistische bende van Borges is door de Regeringstroepen verslagen. De oproerlingen verloren 8 dooden en 16 gekwetsten; buitendien heeft men wapenen en ammunitie buit gemaakt. Men ging voort de Carlisten ijverig te vervolgen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2