Men berekent dat, zoo in de hospitalen hier te lande als te Konstan- tinopel20,000 onzer soldaten ziek of gekwetst liggen. Uit Bordeaux verneemt men dat de wijnoogst voortreffelijk uitvalt en aller verwachting overtreft. Op een der spoorwegen zijn 200 zakken meel in beslag genomendoor een koopman van Straatsburg verzonden, als verdacht van schadelijke besland- deelen te bevatten. ZWITSGKLANB. Tot nu toe is reeds vergunning verleend voor 14 spoorwegen, te zamen ter lengte van 308 nren gaans. Hiervan zijn op dit oogenblik in werking 37 uren gaans. De gezamentlijke kosten van voorzegde 14 spoorwegen wor den op 240 rnillioen geschatwaarvan reeds ten bedrage van 135 millioen de fondsen bijeengebragt zijn, zoodat er nog 105 millioen ontbreken. In dit land wordt krachtig aangedrongen op vermindering van de Katho lieke feestdagen, dewijl de 900,000 Zwitsersche Katholieken, het dagloon op slechts een halven franc stellende, ten gevolge van die feesten dagelijks 450,000 fr. verliezen. Jenny Lind, welke zich hier te lande bevindt, zal een concert geven ten behoeve van de noodlijdenden door de aardbeving in Walliserland. §PASJE MADRID, 10 October. De Cortes hebben het wels-ontwerp aangenomenwaarbij de sterkte van j het leger op 70,000 man zal worden gebragt. In den nacht van 7 op 8 Oct. heeft de cholera alhier ontzettend veel j slagtoffcrs gcëischt. Geheele huisgezinnen die zich des avonds nog wel be vonden, zijn bezweken. De dood van den Heer Sagasti, burgerlijk Regent dezer stadheeftuithoofde zijner uitmuntende hoedanigheden, diepen indruk gemaakt. Eenige kustbewoners dezes lands hebben zich onlangs aan eene laag hartige wandaad schuldig gemaakt. Bij het woeden cener storm hebben zij op de kust vuren aangelegd, waardoor de schepen, in den waan verkeerende aldaar eene veilige ligplaats te vindenop de rotsen verbrijzelden. De inwo ners maakten zich met vreugde van de overblijfsels meester. ITA LIE. 1 Uit Rome is eene som van van 1670 lira (ƒ800), van wege de jon gelingschap aldaar, naar Turijn overgemaakt, als eene bijdrage voor de in- teekening ten behoeve van het Sardinische leger, dat met zoo veel roem de eer van hét Italiaansche vaandel in de Krim handhaaft. De policie te Rome heeft veel moeite gedaan om de inzameling dier gelden te beletten. Op den weg van Rome naar Civita-Vecchia is eene diligence op den middag door 3 vermomde roovers aangevallen. De bandieten hebben zich j bepaald bij de wegneming van eene som van 7000 fr. die onder de goederen werd vervoerd. De reizigers, 9 in getalzijn met den schrik vrijgekomen. Alleen eene Dame, door angst gedreven, bood hen vrijwillig 300 fr. aan, die natuurlijk niet werden geweigerd. I De cholera is te Pisa ook aan het Hof van Toscanen uilgebrokenal waar de Gravin v. Trapani is overleden. Hel Groothertogelijk Hof heeft onmiddclijk de stad verlaten en is naar de Villa alia Petraja vertrokken. De oproerige bewegingen op Sicilië zijn door vroegere bcrigten zeer overdreven. PRUIS S EU. BERLIJN, 13 October. Omtrent den uitslag der verkiezingen verneemt mendat ongeveer de helft der keuzen is gevallen op personen, welke geen deel van de vorige j Kamer uitmaakten; van 334 keuzen telt men slechts 156 vroegere afgevaardigden. Dezer dagen heeft in eene looiknip een verschrikkelijk ongeluk plaats j j gevonden; 2 personen zich daarin begeven hebbende en niet terugkecreridej gingen achtereenvolgens 10 arbeiders in dezelve, die alle door de stikstof be- I j dwelmd werden; nadat allen er uit waren gehaald, bleek het dat 6 reeds j den geest hadden gegeven. Het vervoer van landverhuizers uit de haven van Hamburg naar Amerika is dit jaar aanmerkelijk afgenomen. Terwijl gedurende de 9 eerste maanden van 1854 42,642 personen van daar naar Amerika zijn vertrokken, bedroeg dat aantal in hetzelfde tijdvak van het loopende jaar slechts 15,169. In de vorige week heeft te Dorpen, in Hannover, een hevige brand gewoed, waardoor 26 woonhuizen, waaronder boerderijen meteen' aanzien lijken oogst, als in een oogenblik in de asch zijn gelegd. OOSTENRIJK. WEENEN, 12 October. De Minister van Financiën zal aan den Keizer en den Staatsraad voor stellen de Israëlilen toe te laten tot het bezitten van grondeigendom.' De nieuwe gemeentewet heeft dit bezit in beginsel aan de Israëliten wel ontzegd, maar tevens verklaard dat het kan worden toegestaan. In plaats van Graaf Estcrhasy, lot Gezant te Berlijn benoemd, zal Vorst Richard Metternich, thans Legatie-Secretaris te Parijs, als Gezant te Madrid optreden. Eene Israëlitische Dame te Praag, Elize Ilerz, heeft een kapitaal van ƒ50,000 bestemd tot stichting van Israëlitische scholen te Jeruzalem. Ook is op hare kosten Dr. Frankl derwaarts vertrokken om den toestand der Israë liten op te nemen. Te Maintz en in de omliggende steden blijven de graanprijzen dalende. Ook de prijs der aardappelen, waarvan een groolc voorraad is, vermindert dagelijks. Volgens alhier ontvangen beiigtcn heeft de Admiraal Bruat te Odessa geëischt de overgave van al de in de haven liggende kroongoederende uit levering van alle schepenvoorraad en krijgsmaterieel en de overgave van de Quaranlainehaven, alsmede het wegnemen der kanonnen van de strandbat- terijen. Tot vervulling van deze opcisching werd een bedenktijd van 24 uren gelaten, na verloop van welken tijd de stad zou worden aangevallen. De redacteur van het te Munchen uitkomende dagblad der Volksbote is naar de Assises van de Paltz verwezen, ter zake van laster gepleegd tegen het bestuur der Gustaaf-Adolf-Verceniging. RUSLAND. Omtrent de reis van den Keizer verneemt men nog, dat behalve de krijgs raad te Nicolajeff, er nog een te Perecop zal worden gehoudenom inet de Hoofdofficieren de noodige maatregelen te beramen. Men verwacht dat de Keizer zijne reis tot Simferopol zal uitstrekken. Generaal Tollleben is lot Adjudant-Generaal van den Keizer benoemd. Berigtcn uit Odessa vermelden de aankomst van den Keizer aldaar, en dat de noodige voorzorgen tegen een aanval der bondgenoolen zijn genomen. Vorst Gortschakoft* heeft van den 1 t(ll-n berigt, dat de bondgenooten aanzienlijke strijdkrachten zamentrekken in de vallei van den Boven-Belbeck en eene aanvallende beweging schijnen voor te bereiden. Van den 13den be rigt hij echterdat de vijandelijke magt weder naar het Baïdar-dal was teruggetrokken. Wederom hchben groole aanbestedingen plaats gehad bij het leger voor de dienst van 1856. Het dagblad le Nord, bevat een brief van een zijner correspondenten te Moskou, waarin o. a. de volgende beschouwing voorkomt: Sedert 2 jaren en meer wordt Rusland voor de regtbank van het wes telijk Europa, dat rnen met alle geweld tegen ons wil opwinden, beschul digd van wandaden, heerschzucht, trouweloosheid en zelfs van lafhartigheid. Voor hendie als zeeroovers en niet als loyale vijanden op wcêrlooze kusten kwamen brandstichten en verwoesting brengen, voor hen, die museums plun derden, onverdedigde steden bombardeerden, die, in een jaar dat Europa ge brek leed, de dorpen in de Krim in brand staken welke weleer Frankrijk en Engeland tot voorraadschuren dienden, voor die willens blinden, welke der geheele wereld hunne blindheid wilden mededeelcn, zijn wij meèdoogenloozc barbaren. De dagbladen die geen getuigen waren geweest van onze hartelijke welwillendheid, onze liefderijke zorgen voor onze vijanden, die, even als wij, de slagtoffere waren van persoonlijke eerzucht en koopmans-egoïsmcweiger den regtvaardig te zijnnadat zij de waarheid niet hadden willen gestand doen. Het kostte hen te veel te bekennen dal zij dwaalden; zij volhardden in hunne dwalingen, zij zullen er nog lang in volharden. De groote menigte heeft de magt noch de kennis, om vergelijkingen te stel len en met zaakkennis te oordeelenen de pers tracht invloed uit te oefenen op de openbare meening, ten einde elke degelijke discussie te ontwijken en de tegenspraak te vernietigen, door den sloulmoedigen, die zou wagen haar tegen te sprekenreeds bij voorbaat als niet vadcrlandsch-gezind te vloeken. Wij die reeds zulk eene menigte lasteringen op onze hoofden hebben zien nederdalen, kunnen niet zwijgen en ongevoelig blijven tegenover eene huiche larij, die Fransche Bisschoppen en zekere Katholieke bladen onder hunne be scherming hebben genomen. Zij schrijven de gedeeltelijke overwinning van het Fransche leger en dc inneming van Malakoff toe aan de reglstrecksche tusschenkomst der allerheiligste maagd Moeder Gods, wier geboortedag de 8stc September is. Ik weet zeer goed dat men tegenwoordig in Frankrijk misbruik moet ma ken van het gewijde en ongewijde, om de openbare mecning tc prikkelen. De Katholieke, maar alles behalve Christelijke dagbladen, welke die be goochelingen trachten te verspreiden, die zelfs in de legenden der middel eeuwen geen opgang meer maakten, hebben al een zeer armzalig werk onder nomen. Onze rcgtgcloovige kerk, op eenige punten van de Roomschc kerk gescheiden, vereenigt zich met haar om de II. Maagd leceren, om hare dienst te vereeuwigen, en nu worden wij plotseling in den schoot onzer moeder van elkander geduwd, omdat Generaal Pélissier den 8sten September Malakoff liet bestormen in plaats van den 7dcrl of 9dc"Maar dewijlvolgens de woorden praal der Katholieke bladen en van den Kardinaal Donnet, den Bisschop van Atrecht, enz., de II. Maagd zelve haren geboortedag gekozen heeft om Rusland te vernederen, door den val van een zijner sterkste vestingen, zij het ons veroorloofd eene zeer kleine, zeer eenvoudige tegenwerping te maken. De II. Maagd heeft, volgens hunne woorden, de verbonden legers met eene schitterende bescherming willen begunstigen en hun het zuidelijk gedeelte van Sebastopol doen magtig worden, op den jaardag barer geboorte. Zij heeft aldus getoond naar welke zijde haar moederhart neigde. Maar is die zijde dan zoo goed Katholiek, zoo gehecht aan dc dienst van Maria, om, zulke gunsten te verdienen. Laat ons eens zien wie de bondgenoolen zijn, voor wicn en waarom zij zich in den strijd begeven hebben en, zonder, even als die wondermakersle trachten Gods oogmerken le doorzien, zullen wij welligt tot de gedachte komen, dat de H. Maagd aan het gevecht van 8 September al een zeer gering aandeel heeft moeten nemen. Voor wien, waarom is het Engelsch-Sardinisch Fransche leger van het Westen naar het Oosten gekomen Dc staatkundige belijdenis dier Mogendheden antwoordt tot herstel van het Europeesch evenwigt, bedreigd in den persoon des Turks en in de onaf hankelijkheid van het Rijk van Mahomed. De Turk nu is van zijn oorsprong af de grootste vijand van al wat Chris ten heet. En nu komen Bisschoppen ons verzekeren, dat de 11. Maagd daar de hand in heeft? Tot geluk voor haar en vooral voor ons, zullen Kardinaal

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3