BüITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELCIË. BRUSSEL, 15 October. Onlangs is een onzer GeestelijkenMg1'. ArgenteauAartsbisschop van Tyrus, bij den Keizer der Franscher. ten gehoore toegelaten. Die Prelaat is onder Napoleon l, Kolonel geweest en heeft de veldtogten in Portugal, Rusland en Daitschland bijgewoond. De Keizer heeft zich hierover met hem onderhouden en hein tevens van Ridder van het Legioen van Eer, waartoe hij op het slagveld van Ilanau was benoemd, tot Groot-Officier van die Orde verheven. De Engelsehe Regerings-Commissieuitgezonden om het artillerie-wezen op het vasteland te bestuderen, is te Luik aangekomen en heeft de ge schutgieterij aldaar bezocht. Ook de inrigtingen van Cockerill te Seraing, zijn door haar in oogenschouw genomen. Te Antwerpen zijn van 1 Julij tot 12 October 207,464 balen rijst aangevoerd. ESTGELAK». LONDEN, 14 October. In de vorige weck is door den lieer Wire in den Gemeenteraad alhier bel voorstel gedaan om een adres van gelukwensching aan de Koningin te nigten, wegens de roemrijke zegepralen, door de Engelsehe legers en vloten, behaald. Dit voorstel werd luide toegejuicht. De Heer Elliott echter achtte het oogenblik daarvoor slecht gekozen. Het Engelsehe leger had bij de be- magtiging van Sebastopol slechts den tweeden rang bekleed. De Heer Cox zeide, de Engelschen bebben voor den Kcdan ccne verschrikkelijke nederlaag geleden en Sebastopol is alleen door den heldenmoed der Fransche troepen veroverd. De meerderheid beschuldigde hen daarop van Russischgezind te zijn, en verwonderde zich dat zij niet liever voorstelden een adres van geluk wensching aan den Czaar te rigten. Ten slotte werd het voorstel aangenomen. Volgens de Daily News heeft de Generaal Simpson zijn ontslag als Opperbevelhebber van ons leger in de Kriin aangeboden en den Generaal W. Ey re als zijn opvolger voorgesteld maar de Regering zoude dit hebben geweigerd. Genoemd blad zegt ookdat het koude en regenachtige weder dit j-aar in de Krim eenige weken vroeger dan in 1854 ingevallen is, en dat het alzoo zeer twijfelachtig werd of er vóór den winter nog iets belangrijks te velde ondernomen zou worden. De mededeelingen door Generaal Simpson aan den Minister van Oorlog gedaanbevatten o. a. de volgende bijzonderheden9500 Engelschen zijn bezig met een weg te maken van Balaclava naar het kamp, hetgeen een z.ware arbeid is, indien het regent, want de grond is zeer doorweekt en het gelicele terrein verandert in modder; andere soldaten halen zoo veel hout en balken als mogelijk is uit Sebastopol, om beschuttingen tegen den winter te vervaardigen. Te Sebastopol is eene der mijnen gesprongen door de Russen op den bovengrond aangelegd, bestaande uit kleine glazen buizen, die door het betreden ontploffen en eene slang van kruid ontsteken die in verband staat met eene mijn of kruidmagazijn. Een Officier en 19 man werden ge wond. (Bijzondere berigten brengen dit verlies op 100 man). Sir Campbell was met eene aanzienlijke magt voetvolk en artillerie naar Eupatoria vertrok ken. Den 21stcn September had hij Jenikaleh een gevecht plaats hehad van Engelsehe huzaren en Afrikaansche jagers tegen ccnc afdceling kozakken, dat een onbeduidend verlies had veroorzaakt. De Turksche Gezant heeft de medewerking onzer kapitalisten ingeroepen tot aanleg van eenen spoorweg van Konslantinopel naar Belgrado. De Times zegt dat er tusschen de banken van Engeland en Frankrijk onderhandelingen worden gevoerd, tol sluiting ccner overeenkomst, ten op- zigte van den goud-voorraad, die heide instellingen moglen noodig hebben. De stoomboot Impératrice is met 1000 soldaten en 60 Officieren van het Duitsche legioen naar de Krim vertrokken. De Begering doet voortdu rend groote aankoopen van paarden. De Globe berigt dat de Britschc ruiterij iit de Krim bevel ontvangen heeft, om zich voor cencn wintcr-veldlogt gereed te maken, en dat dit corps binnen kort aanmerkelijke versterkingen uit Engeland zal ontvangen. Een onzer dagbladen is op het denkbeeld gekomen om van de Krim eene kolonie voor veroordeelde misdadigers te maken, en wil in zijnen ijver, die personen reeds nu daarheen zenden. Volgens berigt uit de Oostzee heeft een der langs de Finsche kust zwer vende Engelsehe oorlogschepen 17 Russische koopvaardijschepen van verschil lende grootte bemagtigd, een van welke 1000 ton rogge inhield, die gedeel telijk onder de bemanning werd verdeeld en gedeeltelijk over boord geworpen. Vier oorlogsschepen, een van 84, twee van 60 en een van 6 stukken, "zijn onverwachts uit Spithead afgezonden, om de zeemagt in Wcst-ïndië te versterken. Deze maatregel zou, volgens het gerucht, genomen wezen, omdat op particuliere werven in de Vercenigde Staten verscheiden oorlogsschepen voor Ritsland in aanbouw zonden zijn. Twee onzer schepen onder den Commodore Elliott, hebben eene Russi sche vloolafdceling in de Stille zee ontmoet. Na eenige schoten te hebben gewisseld, zijn zij echter moeten aftrekken, daar het onmogelijk was hen te naderen. In Januarij e. k. zal er voor het eerst een toclatings-examen bij de militaire school te Woolwich plaats hebben. Onder de artikelen die van buiten 's lands worden ingevoerd, bcklecden thans de kikvorschcn eene voorname plaats. FRANKRIJK. PARIJS, 14 October. Op verzoek des Keizers zullen in de kerken der verschillende godsdienstig®' gezindtengebeden ten hemel worden gezondenvoor de gezondheid der Keizcrins en voor do vervulling van den wensch des volks. De Keizer heeft verschillende aankoopen gedaan hij de tentoonstelling van schoone kunsten. Vrijdag II. zijn de Hertog en de Hertogin van Brabant alhier aangeko men en omtniddelijk naar Sl. Cloud vertrokken. De Begering neemt bij voortduring maatregelen om oproerige bewe gingen te voorkomen hij de duurte der levensmiddelen. De Prefecten zijn verzocht om opgave eener naauwkcurige en volledige statistiek van den open baren noodde hulpbronnen waarover de departementen en de gemeenten kunnen beschikken, en het geraamde bedrag der particuliere inschrijvingen. De Regering zal dan verordeningen vaststellen, om tot de onvermijdelijke aan vulling van hetgeen noodig is over te gaan. Twee telegraaf beambten, die onlangs het berigt van een' moordaanslag die door een der cent-gardes op den Keizer zou gepleegd zijnnaar vijf plaatsen hebben overgeseind, zijn tot 6 en 3 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld. Onlangs werd de Heer Erdan tot 8 dagen gevangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld, wegens hoon, gepleegd tegen de Katholieke godsdienst, in het werkLa France mystique. Het Openbaar Ministerie is in appèl geko men, en het Keizerlijke Hof alhier heeft, met vernietiging van het eerste vonnis, den beklaagde tot een jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld. De zaak van de oproerlingen te Angers wordt voor de Regtbank voort gezet. De Regters ontvangen dagelijks brieven, vol bedreigingen. Uit het getuigenverhoor is gebleken, dat een geheim genootschap, hetwelk de eigen lijke aanlegger dezer beweging is geweest, bij de opneming van een nieuw lid hem deed zweren, dat hij het staatshoofd zoude dooden, in geval die taak hem bij loting mogt toevallen. De policie doet ijverig onderzoek naar een persoondie in de voor naamste hotels aanzienlijke diefstallen heeft begaan. Hij deed zich voor als een persoon van aanzien, en moest altijd mirlden in den nacht vertrekken. Ilij sloop alsdan, onder voorwendsel van een lucifer te zoeken om licht aan te steken in de kamers der andere reizigers, en maakte zich meester van al hetgeen die personen op de beddentafels hadden nedergelegd, en waaronder soms dingen waren van groote waarde. Het getal der bezoekers van de tentoonstelling is in de laatste dagen toenemende. Vooral komen thans de gebrekkigen aan de beurt; men heeft daarom het aantal der kleine rijtuigen, a 2 fr. per uur, moeten verdubbelen. Ook is de verkoop van vele goederen op eene hoogst aanzienlijke wijze toege nomen; en daar de verkochte goederen met 1 November mogen weggenomen worden, zoo zal er in de laatste 14 dagen weinig merkwaardigs meer te zien zijn. Dc Predikant Chardon, die onder de muren van Sebastopol, als het slagtoffer zijner Christelijke grootmoedigheid, gestorven is, heeft aan den Ker- keraad alhier, als gedachtenis, de werken van Tholuck vermaakt, - Generaal d'Allonville bezet eene stelling op den weg van Perekop, aan het hoofd van 22,000 man en 44 stukken geschut. De Maarschalk Pélissier heeft alle noodige maatregelen voor eenen veldtogt genomen. Zijn hoofdkwartier is te Skclia en liet grootste gedeelte zijns le gers staat op de hoogte van Chuliu, eene gemakkelijk te verdedigen stelling. Het vuren duurt te Sebastopol onafgebroken voort en spoedig zal ook het vuur van drijvende batterijen tegen het fort Konslantijn worden geopend. Het leger rukt voort in de vallei van Baïdar. Dc Moniteur deelt eene opgave mede omtrent de bevolking vandcKrim. Dc mannelijke bevolking zal hel cijfer van 200.000 niet te boven gaan. Daar onder zijn 156,000 Tartaren, beslaande uil 80,000 boeren, 16,000 geeslelij- ken, 10,000 edelen, 50,000 burgerlieden en neringdoenden, die in de sleden verblijf houden. De Christen bevolking bedraagt slechls22of 23,000 zielen zij is geheel van Europcsche afkomst. Men rekent op slechts 3000 het aan tal Russen, die zich sedert de verovering der Krim aldaar gevestigd hadden. Turkye heeft voor de bevolking van het schiereiland eene bijdrage geleverd van omstreeks 10,000 Grieken, die zich mcerendccls te Eupatoria en Bala- klava gevestigd hadden. Dat voorbeeld is door hoogstens 5000 Armeniërs gevolgd. Eindelijk zijn er nog 6000 Polen, Duitschers en Franschen, die echter niet tot de vaste bevolking gerekend kannen worden en nog geneigd zijn om weder andere woonplaatsen te zoeken. De invoer van eene nieuwe soort Indische zijdeworm, die zich met dc bladen van onzen gewonen eik voedt, is een merkwaardig feit, en het geschenk van verscheidene levende individus, tot de familie van dezen nieuwen zijde- voortbrenger behoorende, heeft bij de geleerden en vooral bij de honders van zijdewormen, veel belangstelling opgewekt. Inderdaad, dank zij den ijver en de volharding van den Heer Gucrin-Mcnevillc, wiens werken wel bekend zijn bij lien, die zich met de groote nijverheid der zijdeverkrijging bezig houden, zal Frankrijk, en weldra ganscli Europa, in bezit geraken van een nieuwen zijdeworm, in slaat om de nutlelooze eiken bladen in eer>e weefbare stof van eene groote schoonheid te herscheppen en vooral van zeer groote sterkte, welke weldra in de nijverheid zal gebezigd worden tot geheel onverwachte doeleinden» De Sultan heeft Generaal Rostolan, den Prefect Crcvecoeur en den militairen intendant de Cambis met de Orde van de Medjidié begiftigd, voor hunne beloonde zorg bij het inschepen van troepen te Marseille. Uit Marseille schrijft men dat die stad nog nooit zoo vele troepen binnen hare muren heeft gezien als thans. Het grootste gedeelte is echter bestemd om de troepen in de Krim af te lossen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2