LEYDSCHE COURANT WOEKSDAG, 17 OCTOBER. B1MKENLAKDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kamt uit Zatvrdug Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 October. Sedert de vorige opgave zijn er gecne cholera-lijders aangegeven. De Gron. Cour. deelt inede dat door het collegie van 1111. Curatoren, ter vervulling van de vacatures in de litlerarische faculteit aan de lloogeschool aldaar, de heide volgende tweetallen zijn opgemaakt: 1) Dr. C. M. Francken, Rector aan het gymnasium te Leeuwarden en Dr. J. G. Hulleinan, Conrector aan hel gymnasium te Amsterdam; 2) Dr. U. J. Fruin, lste Praeceptor en l.eeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde Ie Leyden en Dr. W, llccker, Lector aan de lloogeschool aldaar. Verder is ter benoeming van een liuilengewoon lloogleeraar in de regtsgelecrde faculteit en wel bepaaldelijk voor de vakken van het hcdendaagsch regtdoor HU. Curatoren een tweetal voorgedragen, bestaande uit de Ilecrcn Mr. 11. T. 11. 1'. L. A. van Roncval Faure, Referendaris hij het Ministerie van Financiën en Mr. B. J. Gratema, Suhstituut- Offieier van Justitie te Leyden. Het overlijden van den Heer Dr. J. P. Arend zal gecne verandering te weeg brengen in de uitgave zijner Geschiedenis des Vaderlands. Naar wij vernemen heeft de overledene, behalve afgewerkte kopij, zeer vele aanleekeningen en bouwstoffendoor hem sedert een reeks van jaren bijeen verzameld, nagelaten, en is rle verdere bewerking opgedragen aan de bekwame hand van den Heer Mp. Otto van Rees, te Utrecht, den schrijver der in 185-4 niet goud bekroonde verhandeling over de verdiensten van Gijshert Karei van Hogendorp als staatshuishoudkundige. De St. Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len, over de negen eerste maanden van 18.r>5, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft 43,798.602.22zijnde 1,252,229.96J. meer dan over genoemd tijd vak in 1851. Te Delft is in den Gemeenteraad de af-chadlng van den gemaal-accijns op nieuw ter sprake gekomenten gevolge van ingezonden adressen door de Kamer van Koophandel en door vele andere ingezetenen. De Raad beeft op nieuw besloten genoemde belasting te behouden. Ook de Gemeenteraad van Arnhem beeft besloten den gemeente-accijns op bet gemaal te behouden. Aan den Heer Linden, Fabriekant van cliirurgicale instrumenten te Rot terdam, is de tweede prijs door de Jury der Parijschc tentoonstelling toe gewezen. Uit Vlaardingcn wordt gemeld, dat de baringvisscberij zeer gunstig slaat, en dat ook reeds 80,000 steurharingen van uitmuntende hoedanig heid, zijn aangehragt. De loterij ten behoeve der algemeene armen te Hoorn, bij gelegenheid van de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw aldaar, beeft de aanzienlijke som van ƒ1529.96, na aftrek van alle onkosten, opgebragt. Nabij Brouwershaven is op 10 dezer een schoonerschip vergaan, waarvan ■de naam onbekend was. Van de bemanning was niemand gered. Naar wij vernemen hebben de vrij lievige winden van 10 en 11 dezer aan de zeeweringen van den grooten zeedijk te West kapel Ie cenige schade toe- gebragt, voor welker onmiddellijke herstelling intusschen is zorg gedragen, vliet water beeft bij die gelegenheid somwijlen de opmerkelijke boogie bereikt •van 2 el boven gewoon boog water-peil. De Utr. C. brengt, na de tnededeeling van de ontzettende verliezen, ■die de bemagtiging van Sebastopol heeft veroorzaakt, niet ongepast de navol gende woorden van Robert Hall in herinnering- »l'Iet is een treurig en onnatuurlijk schouwspel, een1 groote stad, bij de ■tijding van een behaalde zegepraal, geïllumineerd te zien. Men heeft duizen den zijner mcdemenscben in ellende gestort, en men juicht cr overl Men 'beeft duizenden -tol weduwen en wcezen gemaakt en men juicht. Men beeft den ouderdom zijn troost en steun geroofd, en men juicht. Misschien liggen nog in betzelfde oogenblik, waarop de vreugde-vuren ■ontstoken worden, duizenden gewonden op het slagveld, welke onder de he vigste smarten met den dood worstelen en toch juicht men zoo dit alles buiten ons door een straf-gerigt van God geschied ware, dan zou bet niemand invallen, vreugde te bedrijven. Zoo de Almagtige zwavel en vuur uit den hemel bad laten regenenof zoo door de cholera bet land onzer vijanden vcrmecstcrd werd, wie zou daarover juichen? Maar na verheugt zich de incnsch, juist omdat bij zelf het gedaan beeft. Laten wij ons voorstellen, dat een bovenaardsch wezen, onbekend met de bewoners dezer wereld, np onze aarde nederdaalde, en eene groote stad naderde, die pas met bel ontste ken van vuur begonnen was, om eene behaalde overwinning. Het boort de kanonschoten en bet klokkengelui ziet de verlichte straten, dans en gejuich, zwelgerij en dronkenschap, en verneemt, dat dit alles gebeurt, omdat men duizenden zijner uiedcmenscben beeft gedood, en duizenden voor altijd onge lukkig heeft gemaakt." 'S GRAVENHAGE, 16 October. Z. M. beeft benoemd tot Ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten te Rotterdam, den lieer G. ten Sande, thans Ontvanger der registratie te Schie dam, en tot Ontvanger der registratie en domeinen te Schiedamden Heer J. C. P.. M. Pels Rycken, thans in die hoedanigheid te Oudenboseli. Aan den Kapitein van bet Oost-Indische leger J. F. Sorg, thans met verlof, is op verzoek eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen. 11. M. de Koningin wordt in het begin van de volgende maand van hare buitenlandscbe reis in de residentie terug verwacht. De Hertog van Saksen-Weimar is uit Duitschland alhier teruggekeerd. De Heer de Belinont, Minister-Resident van de Vereenigde Staten bij bet Ned. Hof, keert beden in de residentie terug. Mgr. Belgrado, Internuntius van den Paus hij liet Ned. Hof, zal zicli tegen liet einde dezer maand naar zijne nieuwe betrekking., bet Bisdom van Ascolibegeven. Bij gelegenheid van bet internationale congres voor de statistiek te Parijs, is onder meer anderen de Heer von Baumhauer, Directeur van bel bureau van statistiek alhier, benoemd tot Ridder van bet Legioen van Eer. De Minister van Oorlog beeft de Chefs der corpsen aangeschreven en ernstig aanbevolen, om geen militair geleide of adsistentie, van welken aard ook, in bet vervolg te verleenendan op requisitoir alleen van hen, die inot die taak, volgens 's Lands wetten, uitdrukkelijk zijn belast. Die aanschrij ving is geschied ten gevolge eener klagt van den Minister van Justitie, hou dende, dat de militaire inagt op enkele plaatsen wordt gebezigd tot opluiste ring van processien. Volgens de 's Gr. N. is de Arnersf. C. thans bet orgaan geworden van den Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronner, Secretaris Generaal bij bet Departement van Justitie. Werkelijk beeft men in dat blad hel eerst gevonden het schrij ven van bet ministerie van justitie betrekkelijk bet gebruik der militaire inagt bij processien. Buitendien merkte men ook in korten tijd in dut blad een meer gematigden toon van schrijven op, dan vroeger. VC.) De Consul-Generaal der Nederlanden te Caracas heeft van het Venczuc- lascbe Gouvernement eene schadevergoeding van 100,000 dollars geëisebt voor de Nederlandsche Israëiilen, die door de inwoners van Coro zijn ge plunderd en verjaagd. Van Scbeveningen is naar Lowestoft' gezeild eene der pinken van den reedcr A. Pronk, die zijn vaaituig kosteloos heeft afgestaan, om de nieuwe bemanning over te brengen voor de in Engeland verbeurd verklaarde, doch weder vrij gelaten haringschuiten. AMSTERDAM, 15 October. Behalve de 'Vereeniging voor Volksvlijt heeft ook de Heer G. Broens, alhier eene circulaire rondgezondenhoudende plan tot oprigting eener broodfabriek. Het kapitaal bij wijze van geldschieting, wordt bepaald op eene som van ƒ150,000, de deelname zal kunnen geschieden voor 50, of bet veelvoud.; zoo als ƒ100, ƒ500 en ƒ1000. De stortingen zullen geschieden in maan- delijksche termijnen van een vijfde gedeelte der deelname. De vennootschap zal aanvangen., zoodia voor 2/3 van bet kapitaal zal zijn deelgenomen. Men verneemt dat tegen Jonkheer M. Salvador bij de Reglbaiik alhier regtsingang is verleend, ter zake van laster., hoon en smaad tegen de Regt- bank te Haarlem en bij te dier zake maar de correctionele teregtzilting is verwezen. Op eene verkooping van eene kleine verzameling gedenkpenningen en munten., in het Huis met de Hoofden alhier gehouden, golden o. a. liet stel project-munten der Balaafscbe Republiek 500, de dukaat van Koning Lode- vvijlt met den naam George onder het borstbeeld ƒ94 de rijksdaalder met dcrizelfden naam en bet woord konengrik f 201, liet stel munten van den- zelfden met bet wapen op de rijksstaven 180, de gulden met gescliubden rand van dcnzelfdcn ƒ33, de rijksdaalder met gebarnasten man van den- zelfden ƒ85. (A. K. en Lb.) Van 7 lol 13 dezer zijn alhier door de cholera aangetast 70.cn over leden 51 personen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1