bestaat, dat onze troepen uit die slad kunnen verdreven worden. In den tegenwoordigen stand der zaken en inzonderheid wanneer de noordelijke forten tot zwijgen gebragt of ontruimd zullen zijnzal de haven van Sebaslopol liet hoofdkwariier eencr vloot van aanmerkelijke sterkte worden. Het schip Urgenthetwelk van Portsmouth was uitgestoomd naar Malta met 1114 Officieren en soldaten, is te Plymouth teruggekeerd met 4 voet water in het ruim. Uit Hamburg heeft men berigt ontvangen, dat G Engelsche stoomsche pen den 27stel> September de batterijen van Dunamonde en het dorp Boullen hebben beschoten. Dit zal zeker de laatste verrigting van de verbonden vloot zijnwant 56 schepen hebben reeds de Oostzee verlaten en zijn door de Bell en de Sond gezeild. Bij gelegenheid dat in de vorige week twee zusters van 17 en 19 jaren voor diefstal te regt stonden, bleek bet dat zij tot ecne dievenfamilie behoor den, waarvan vader, moeder, zoon, dochters, oom en tante, dagelijks op strooptogten uitgingen, doch meestal te slim waren om in handen der policie te 'vallen. Drie van dit huisgezin zijn nu tot dwangarbeid gedurende de volgende maanden van dit jaar veroordeeld. Den 24st™ hebben de leden van sommige geheime genootschappen een feest gevierd tot herdenking van de eerste Fransche omwenteling, waarbij lievige redevoeringen zijn gehouden. Men spreekt van het voornemen van i cenige uitgewekenen om eene gedenkpenning te doen slaan ter cere van den 1 moordenaar Pianori. Er doen zich reeds stemmen hoorenom de Regering aan te sporen de staatkundige uitgewekenen hel land uit te zetten. Dit zoude in de tegenwoor- j dige omstandigheden, om Frankrijk genoegen te geven, niet onmogelijk zijn. Uit l.iverpool zijn in de laatste drie maanden vertrokken 77 schepen met 28,362 landverhuizers, waaronder 19,612 naar de Vercenigde Staten. De Times heeft berigt ontvangen uil Rome, dal de Paus, om een einde te maken aan de ordeloosheid die er onder de Icrsche Geestelijkheid heerscht en die schadelijk voor de kerk is, aan den Aartsbisschop Cullen den titel van Apostolisch Legaat heeft verleend, met last om ecne algeheele hervorming in de kweekscholen en in de lagere Geestelijkheid in te voeren. Dien ten gevolge zullen krachtige mannen tol de ledige Bisschopszetels worden geroe pen, die onder een streng toezigt zullen staan. De kweekscholen zullen op het voetspoor van die tc Ptomc worden ingerigt en aan eene bijna militaire tncht worden onderworpen. Genoemd blad ziet in al deze maatregelen niet veel goeds voor de Katholieken zeiver. en zegt dat het hoog tijd is, een En- gelsch Gezant bij het Pauselijk Hof te benoemen. Volgens berigtcn uit Ilavanah, is aldaar do Heer Backhouse, Engebch Commissaris van de gemengde Commissie tot opheffing van de slavernijdoor ecne bende negers in zijn huis vermoord. FRANKRIJK. PARIJS, 4 October. Talrijke belooningcn zullen aan liet leger in het Oosten worden uitge reikt. Kruisen en medailles zullen niet gespaard worden. De Hoofd-Officieren die, uithoofde hunner wonden, geen dienst meer kunnen doen, zullen, bij voorkeur bij de administratie van het depart, van Oorlog worden geplaatst. De Vice-Admiraals Penaud en Rigault de Genouilly zijn tot Groot-Officieren van het Legioen van Eer benoemd. De Monileur bevat een besluit, waaibij de sluiting van de tentoon stelling op 15 November wordt bepaald. Op den 27stcn zullen de inzenders op de tentoonstelling in het Hotel dn Louvre aan Prins Napoleon een gastmaal geven. Het zal echter op verzoek van den Prins eenvoudiger plaats hebben dan eerst bepaald was, en het over schot der inschrijving ten behoeve der armen worden besleed. Ten gevolge van het door de Regering genomen besluit, om den prijs van bet vhesch te bepalen, hebben reeds eenige slagers den prijs verminderd, j Het gemeentebestuur van Montreuil heeft voor hare rekening vee aangekocht, doen slagtcn en zonder winst aan de verbruikers afgezet, hetgeen een voor- j deel van 30 centimes per Ned. ffi opleverde. Eenige gegoede ingezetenen te Olivet zullen in eene der zeehavens groote aankoopen van rijst doen. om die mede zonder winst aan de werklieden en de armen te verkoopen. In den Elzas dalen de graan- en mcelprijzen zeer aanmerkelijk, ten gevolge van den boven alle verwachting gunstig uitgevallen aardappeloogst. De Bevelhebbers der verbonden legers gaan voort met de zuidzijde van Sebastopol tc versterken, voornamelijk het fort Constantijn. Door de ver sterkingen die op nieuw zijn aangekomen zal het leger spoedig op den ouden voet zijn gebragt, maar voor dien tijd zal er niets belangrijks worden onder nomen. Onder de troepen aan de Tschernaïa heerscht veel beweging. Hoewel het rapport van de Commissie, belast met het opmaken van den staat van het door de Russen achtergelaten materieelnog niet bekend is, wordt dit door sommigen op eene waarde van 10 millioen frs. geschat. De vijand zon daarenboven zelf voor omstreeks 100 millioen hebben vernield. De Constitutional deelt mede, dat de sergeant Eugène Libautvan het jstc regiment Zouavcn, de Fransche vlag op den Malakofftorcn heeft geplant. Hij ontving die uit handen van den Generaal Mac-Mahon. Bij de beklim- I ining werd bij door een steenworp getroffen, hetgeen hem niet belette zijnen last, onder een regen van kogels en stecnen, te volbrengen. Onder de voorvallen die nog dagelijks omtrent de bestorming van Se bastopol worden verhaald, vindt het volgende voorbeeld van wonderdadig be houd eene plaats: Een grenadier-Kapitein was met zijne compagnie onder hevig schrootvuur tegen den Malakofftoren opgerukt en had dien beklommen zonder één man te verliezen. Hier werd hij hevig door de Russen aangetast welk gevecht hij vier uren volhielden waarhij hij aan den regterarm werd gekwetst. Maar hij liet daarop gevolgde terugtrekken der Russen, hoorde liij een dof onderaardsch geluid en te gelijk werd alles in het rond, door het springen ccner mijn, in de lucht geslingerd. Bij zich zelf gekomen zag hij uit zijn graf van aarde, puin en wapenen, dal hem omringde, eene lichtstraal, en was gelukkig genoeg er zich behouden uit te werken. Hij verloor bij dit alles 27 man zijner compagnie. Bij het Fransche vreemden-legioen zijn 3 soldalen Ier dood veroordeeld, die de hoofden waren van een ontdekt dcsertiekomplot. 13 anderen zijn reeds naar de galijen te Toulon verwezen. Uit Pau in de Beneden-Pyreneën wordt gemeld, dat de sneeuw op den Istcn October reeds de bergen bedekte. SPANJE. MADRID, 2 October. Bij Koninklijk besluit is liet verboden de adressen, door de Aartsbisschop pen, Bisschoppen en andere geestelijke personen, aan de Koningin, de Cortes en aan het Ministerie gerigt, te drukken en te verspreiden. Zij waren dik wijls zoo onbetamelijk opgesteld dat genoemd besluit de goedkeuring van alle weidenkenden erlangt. Bij de Cortes is hel wetsontwerp op de regeling van het leger ingediend. De Minister van Oorlog stelt voor, de sterkte des legers op 70,000 te bepalen, en aan de staatkundige uitgewekenen te veroorloven in de gelederen dienst te nemen. Dit ontwerp is gunstig ontvangen. Het Bijbelgenootschap te Londen geeft thans een Protestantsch blad in de Spaansche taal uit, getiteld el Albadat in groote hoeveelheden kosteloos verspreid wordt, en reeds te Corunha, Alicante en Malaga is ingevoerd. De overstroomingen ten gevolge van de gevallen regen hebben groote ver woestingen aangerigt. In de laag gelegene wijken dezer stad en in het dorp Torrejon de Ardox zijn nieer dan 40 huizen weggespoeld, waarbij ook een aantal mensehen zijn omgekomen. ITALIË. Als ecne merkwaardige proeve van de gisting waarin de gemoederen in Italië verkeeren, kan dienen dat de Gazette de Savoieeen officieel blad, instemt met de dezer dagen geuiten wensch om Jerusalem in plaats van Rome tot zetel van den Pauselijken Stoel te verheffen. «Indien dit denkbeeld thans verwezenlijkt wierd, dan zou, zegt dit blad, de hinderpaal tegen Italie's politieken vooruitgang weggeruimd, en het ziglbare hoofd der Christenheid, tot groot nut voor de Kerk, weder op het graf des Zaligmakers gezeteld zijn." Bij besluit van den Koning van Sardinië is het bestuur der regerings zaken gedurende zijne ongesteldheid opgedragen aan den Prins Eugenius van Savoye-Carignan. In Napels zijn, van 1848 tot 1854, meer dan 800 personen, wegens politieke misdrijven gevangen genomen en tot verschillende straffen veroordeeld, 't Getal ter dood veroordeelden bedroeg 47. Onder de gevangenen telde men 47 Priesters. 34 personen stierven in de gevangenis. Volgens beriglen uit genoemd rijk heeft men op 20 September te Cosenza een hevige schok van aardbeving gevoelddie gelukkig slechts geringe schade heeft aangerigt. PRUISSEN. BERLIJN, 3 October. De Koning heeft heden met groote plegligheid den eersten steen gelegd voor de vaste brug over den Rijn te Keulen. In eene bij die gelegenheid gehouden aanspraak zeide hij o. a.: De Goddelijke genade heeft ons vergund dit werk in het genot des vredes te mogen beginnen. Laat ons bidden dat God ons vergunne, hetzelve in vrede te mogen voortzetten, dat het ten eeuwigen dage onaantastbaar blijve, en dat lang voor dat de laatste steen er aan gelegd wordtook aan geheel Europa de vrede wedergegeven moge zijn." Deze woorden werden met luid gejuich beantwoord. Het leger zal op 15 dezer den 51steD verjaardag vieren van de intrede des Konings in den krijgsdienst. Eene kostbare eerc-sabel zal aan Z. M. worden aangeboden. De 15Jc vergadering van Duitsche philologen werd op den lsten dezer te Hamburg geopend. Een der eerste besluiten was om den beroemden reizi ger D1'. Barth, die daar juist uit Londen aankwam, door eene deputatie to begroeten. Tot het bijwonen der zittingen zijn reeds meer dan 200 geleerden bijeengekomen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Kroonprins Ferdinand, nithoofdc zijner weigering om de Grondwet te ondertcekcnenvan zijn bestuur in See- land ontzet en a la suite van het leger is gesteld. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 October. Dc eerste Bondsvergadering zal den 25s,en dezer worden gehouden. Daarin zal de Heer Prokesch-Osten afscheid nemen en het Voorzitterschap aan den Graaf van Rechberg opdragen. De Regering wil hare schuld bij de bank waarborgen door staatsdo meinen, ter waarde van 175 millioen, en voorts de bank magtigen om eene hypothecaire bank op te rigten met een kapitaal van 20 millioen. Het aantal Hoogleeraren en privaat-docenten aan onze Hoogeschool be draagt thans 133 en het getal studenten 2518. Van 23 tot 29 Sept. zijn alhier door de cholera aangetast 281 personen en overleden 139, hetgeen wederom eene afneming der ziekte aanduidt. Volgens alhier ontvangen berigten uit de Krim heeft men in den nacht van 30Sept., hevige uitbarstingen aan de noordzijde van Sebastopol vernomen, die deels aan het vuur der bondgenootcndeels aan de Russen toegeschreven werden. Reeds sedert verscheiden dagen was onder de Russen aan de noord zijde der haven eene buitengewone drukte opgemerkt, welke velen als den voorbode eencr op handen zijnde ontruiming aanmerkten.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2