Volgens mededeeling in de St.-Cour. wordt aaa schepen van onzijdige Mogendheden toegestaan, het blokkade-eskader van de Straat van Kertsch door te gaan, om granen af te halen, voor onzijdige Mogendheden bestemd. Zij zijn verpligt aan den Bevelhebber van het blokkade-eskader de plaats hunner bestemming op te geven. De Bevelhebber, Officieren en manschappen van 's lands korvet van Speyk, liggende te Macassar, hebben voor de noodlijdenden door den waters nood f 1400 bijeengebragt. De goede verwachting van de opbrengst der aardappelen in de Sche- veningsche duinen is niet te leur gesteld. Van de vroege beeft de knol weinig door de ziekte geleden. De latere soort heeft eeri goed beschot opgeleverd. TTiveede Eiamer itew Stateu-fienerual. Zitting van Woensdag 3 October. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpen1°. tot vaststelling der begrooting van uitgaven wegens den arbeid der gevangenen voor 1856, en 2°. tot verhooging van Iloofdst. IX B der staatsbegrooting voor 1855. Verzonden naar de afdeelingen. Voorts is in behandeling genomen de conclusie van het rapport der Com missie tot onderzoek der staatsrekening voor 1852, luidende: »dat het rap port der Commissie aan de hoofden der departementen van algemeen bestuur zou worden medegedeeld." De Heer Thorbecke draagt hierover ccnige be schouwingen voor, waarop door den Heer Hoynck van Papendrecht, het eenige lid der Commissie in de vergadering tegenwoordig, wordt voorgesteld, de be handeling tot eene volgende zitting uit te stellen, waarmede de Kamer zich met 36 tegen 12 stemmen heeft vereenigd. De volgende zitting zal plaats hebben op Vrijdag aanst. ter behandeling van een aantal naturalisatie-wetten. AMSTERDAM, 3 October. Heden stonden voor de Arr.-Regtbank alhier te regt twee knapen, oud 12 en 13 jarenbeschuldigd van op 28 Aug. door het werpen van brandende lucifers de kleederen eenrr Dame in brand te hebben gestoken, ten gevolge waarvan zij aan de bekomen brandwonden is overleden. De getuigen konden de zaak niet bevestigen en de beschuldigden verklaarden dat zij slechts op de stoep een vuurtje hadden gebrand, dat de Jufvrouw met de voet had wegge schopt. Het Openb. Ministerie heeft verklaard, dal zij wel baldadig en roeke loos met vuur hebben gespeeld, maar dat hier geen moedwil of boos opzet kan bewezen worden. Hunne verontschuldiging is echter gebleken onwaar te zijn. Dientengevolge is geëischt hen schuldig te verklaren aan onwilligen manslag, gepleegd met oordeel des onderscheids, en te veroordeelen tot eene gevangenisstraf ieder van 1 jaar en eene boete. EINDHOVEN, 1 October. Ingevolge bevel van den Procureur-Generaal te 's Hertogenboschis door den Officier dezer Regtbank eene vervolging ingesteld tegen den IVel-Eerw. Heer A. van MoorselR. K. Priesteren de Ileeren C. Schampers en C. Her- wegh, allen wonende alhier, en zijn zij gedagvaard, om op Maandag 15 dezer voor de Burgerlijke Kamer dezer Regtbank te verschijnenter zake van zich op 15 Sept. jl. te hebben schuldig gemaakt aan openbare godsdienstoefening op den publieken weg, onder de gemeenten Gestel en Veldhoven. BU1TENLANDSCHE BERIGTEX. BELGIE. BRUSSEL, 3 October. De Kamer van Koophandel te Brnggc, door de Regering geraadpleegd over de beste middelen om de gevolgen van de krisis der levensmiddelen te verzachten heeft gevraagd dat verboden zoude worden 1°. inlandsch graan in de brouwerijen en distilleerderijen te gebruiken2°. ineel van aardappelen te vervaardigen, en 3°. koopen op tijd van de eerste levensbe hoeften aan te gaan. De kunstschilder N. de Keyser, te Antwerpen, is tot Officier der Leo- polds-Orda benoemd. Ook de Ned. schilder Louis Meyer, te 's IIage, is tot Ridder van die Orde benoemd. In de gemeente Baelen bij Antwerpen heeft in de vorige week een treurig geval plaats gehad. Eene vrouw, aan toevallen onderhevig, is met haar kind op den arm, in het vuur gevallen. Beiden hebben den dood in de vlammen gevonden. In de omstreken van Hoey valt de aardappelenoogst zeer voordeelig uit. Over het algemeen verkrijgt men 12 k 14,000 Ned. per bunder, maar op enkele plaatsen zelfs 25,000. ENGELAND. LONDEN, 2 October. De Koningin zal den 12llen van Balmoral in de hoofdstad terog keeren. Men zegt dat er scherpe nota's zijn gewisseld tusschen de Fransche en Engelsche Regeringen, ten opzigte van de terugroeping van Lord Rcdcliffe. De Keizer drong hierop aan, omdat onze Gezant voortdurend den Franschen invloed bij de Porte bestreed. Men gelooft dat Lord" Elgin tot zijn opvolger zal worden benoemd. Ingeval de Regering tot het ontslag van Generaal Simpson overgaat, noemt men reeds als opvolger den Generaal Markhamdie zich vroeger in Indië heeft onderscheiden, anderen daarentegen den Generaal Eyrc. De Globe verzekert dat de Burggraaf Combermere, Graaf Stafford en de Burggraaf Hardinge tot Veldmaarschalken zullen worden verheven. De Morning Chronicle deelt mede, dat de Regering depêches van den Generaal Simpson heeft ontvangeninhoudende het plan van den veldtogt der bondgenootenhetwelk thans natuurlijk nog geheim moet blijven. Bij gelegenheid van den plegtige dankdag, zijn in alle kerken aanzien lijke giften ontvangen, voor het fonds van de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden in den oorlog. Volgens de Economist kost de militaire dienst in dit jaar 34 mill. meer dan in gewone jaren. Wekelijks levert de bank 100,000 M om in hare eischen te voldoen. In een brief van een der manschappen uit het Britsche leger in de Krim, meldt de schrijver dat hij behoort tot de 10 man, overgebleven van de 300 die den Redan bestormden. De stormladders waren te kort geweest. Uit de Krim zijn weder een paar schepen met invaliden te Spithead aangekomen; daarentegen zijn 992 Officieren en soldaten van Portsmouth derwaarts vertrokken. Van Cork zullen eerstdaags nog 2100 man daarheen vertrekken. In Maart 11. was het verlies der Russen in den tegenwoordigen oorlog, volgens officiële bescheidenreeds tot 247,000 man geklommen. Thans kan men zulks veilig op 300,000 brengen. De oudste der thans levende dichters is waarschijnlijk Samuel Rogers. Hij is zijn 97ste jaar ingetreden. De stad Glasgow, die in het begin dezer eeuw slechts 80,000 inwoners telde, heeft thans eene bevolking van 396,000 zielen, waaronder 80,000 Ieren. De Santals in Engelsch-Indië zijn nog niet onderworpenzij hebben zich ten getale van 10,000 vereenigd en wijken naar de bosschen. Mei» hoopt hen echter in te sluiten. Na hunne onderwerping zal men genood zaakt zijn de geheele volksstam naar een ander oord over te brengendaar het moeijelijk zal vallen hen allen te straffen. FRANKRIJK. PARIJS2 October. De Heer Lightenvclt, Ned. Gezant bij ons Hof, heeft in een hijzonder ge hoor aan den Keizer het Grootkruis der Militaire Wiliems-Orde overhandigd. De Generaal Dulac is tot Groot-Officier, en de Generaal de la Motte- rouge lot Kommandeur van hel Legioen van Eer benoemd. Ook zijn ccnige ridderorden en medailles aan Onder-Officieren en soldaten van het leger in het Oosten toegewezen. De Keizer heeft bepaald, dat de nieuwe weg alhier, gevormd door den boulevard de Strasbourg, den boulevard du Centre en zijne verlenging door de wijken van den linker Seine-oever, voortaan den naam zal dragen van boulevard de Sebastopol. Vele personen willen weten, dat de Keizer weder een eigenhandigen brief aan den Paus heeft geschreven, om hem te vermanen, de noodige her vormingen in zijn bestuur tot stand te brengen. Door anderen echter wordt het betwijfeld. De Engelsche invloed die sedert lang in Turkye de overhand had, schijnt voor de overmagt van die van Frankrijk te zullen moeten wijken. Er is een boek van 250 bladzijden ter perse: getiteld: Confidences sur la Turquie, dat geheel ten voordecle is van de inzigten van Frankrijk. Men zegt ook dat door den invloed van Mehemet-Ali-Pacha eene bijzondere Turkschc school ta Versailles zou worden opgcrigtwaartoe de Sultan jaarlijks 1^ mill. fr. zou bij dragen. Er zouden 300 Turksche jongelieden in de Europesche talen of in de kunsten en wetenschappen op de nijverheid toegepast, worden onderwezen. Men verzekert dat die maatregel reeds binnen eene maand zou ten uitvoer worden gelegd. Tevens zou Versailles binnen 14 dagen een garnisoen van 4000 man der schoonste ruiterij bekomen. Abd-el-Kader zal eerstdaags naar Marseille vertrekken, om zich van daar naar Damascus, zijne nieuwe verblijfplaats, te begeven. De Bey van Tunis heeft aan Generaal Canrobert de orde van Nicham toegezonden. Zoowel hier als op andere voorname markten in ons land heeft zich in de laatste dagen eene daling in de prijzen der granen en andere levensmid delen geopenbaard. Zoo het schijnt hebben de van regeringswege genomen maatregelen om den aanvoer van granen uit het buitenland te bevorderen, en om aan de arbeidende klasse voortdurend werk te verschaffende heer- schende ongerustheid aanmerkelijk doen bedaren en daardoor tot de daling bijgedragen. Alhier is door den Prefect van Politie eene verordening afgekondigd, bepalende dat de prijs van het slagtvleesch van regeringswege van den 16den dezer af, telkens voor 14 dagen, bepaald zal worden. Men gaat steeds voort met belegerings-materieel in te schepen, zelfs bommen van buitengewone grootte. Men begint daarom aan een bombarde ment van Odessa te denken. En daar die stad weinig versterkt is, zoude het kunnen gebeuren dat Rusland, na hare voornaamste krijgshaven te heb ben verloren, ook hare eerste handelstad moest opgeven. Sommigen zeggen dat er plan is de stad te bezettenliever dan ze te vernielen. De Euphraat heeft, behalve de reeds medegedeelde, nog de volgende berigten aangebragtDe troepen nemen rust om zich tegen nieuwe gebeur tenissen voor te bereiden. Sommigen hunner verzamelen kogels waarvoor zij eene belooning ontvangen. De Engelsche ruiterij zal te Scutari overwinteren. Een rijke buit, afkomstig van Sebastopol en van buitenplaatsen op de kust, ligt te Kamiesch opgehoopt. Het 15de rcg. infanterie, voornamelijk uit jonge soldaten bestaande heeft bij de bestorming van Sebastopol 31 Officieren en 580 Onderofficieren en soldaten, zoo aan dooden als gekwetsten verloren. Dit regiment was al daar voor het eerst in het vuur.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2