Engeland toekomt in de tot hiertoe in den oorlog gebragte offers en behaalde voordeelen. Zoo wordt o. a. gezegd dat Frankrijks eigen zeemagt moeijelijk zou hebben kunnen voorzien in het vervoer van onze troepen en van de ver bazende hoeveelheid materieel, die zulk een oorlog op 800 uren afstands van het vaderland vercischte. De Brilsche Admiraliteit heeft 50 schepen van de koninklijke marine en van de handelsvloot ter be>chikking van Frankrijk ge steld. Door die schepen zijn omstreeks 40,000 man van onze troepen met 2000 paarden en 7000 ton van ons materieel naar de Krim overgebragl. AVat de geldelijke opofferingen betreft, die onze bondgenooten zich getroost hebben, deze staan met de onze gelijk, zoo zij die niet overtreffen. Zonder van de Turksche lecning van 100 millioen te spreken, die, wel is waar, door Frankrijk even als door Engeland gewaarborgd, maar toch voor hel geheel bij onze nahuren is aangegaan; zonder te gewagen van de 50 millioen, die zij aan de Piemontesehe Regering hebben voorgeschotenten einde het in slaat te stellen om ons de medewerking van zijne dappere soldaten te schen ken, zij het genoeg te vermelden, dat Engeland in dezen oorlog gedurende het vorige jaar omstreeks 400 millioen heeft uitgegeven, en in dit jaar daar voor nog eene mogelijke uitgave van meer dan 1000 millioen voorziet. De Constitutionnel geeft nog geen hoop op vrede, maar is van oordeel, dat. Frankrijk en Engeland het voorname doel van den oorlog eerst bereikt zullen hebben, wanneer zij de Krim op de Russen hebben veroverd. Evenmin zal, volgens dat blad, Rusland, na het verlies van Sebastopol, dadelijk vre desvoorstellen doen; en toch zal het weldra daartoe moeten besluiten, indien het zich niet aan nog grooter rampen wil blootstellen. Thans, zegt het blad, zullen de zegevierende wapenen der bondgenooten niet verder gaan dan Perekop; maar wanneer de hardnekkigheid van den Keizer den strijd onbe paald wilde verlengen, dan zou de verovering van de Krim onvermijdelijk door die van Ressarabie gevolgd worden, en Bcssarabie ligt niet ver van Polen. «Rusland zal niet onvoorzigtig met het vuur willen spelen. Door zijne nederlagen in de Krim is het naar de zijde van het Oosten reeds eene eeuw achteruit gezet; het zal zich niet aan het gevaar hloot willen stellen, van ook aan de zijde van het AA'estcn door zijne verliezen in Europa eene eeuw achteruit te geraken. Er zal dus een oogenblik komen dat het Kabinet van S*. Petersburgdoor den adel en het volk zelf gedrongen, van de Westersche Mogendheden den vrede zal vragen. Maar niets toont aandat Rusland op dit oogenblik aan stappen denkt, die tot spoedige onderhandelingen zouden kunnen leiden." Wel tracht, zegt dat blad verder hoofdzakelijk, Pruissen de rol van be middelende Mogendheid te hervatten, maar gccnerlei regtstreeksche of zijde- lingsche bemiddeling kan worden toegelaten. Als Rusland den vrede wil, zal het zelf daarom moeten vragen. Al wat men zou kunnen bewilligen, zou zijn, dat het Kabinet van AA'eencn vredesvoorstellen van Tvusland overbrengt, in den vorm van vredes-preliminairen, door Rusland onderteekend. De laak der AA'cener conferentie is onherroepelijk geëindigd, en wij gelooven dat, zoo er nieuwe onderhandelingen plaats had den zij in elk geval in een anderen vorm en op eene andere plaats moesten geopend worden. Het dagblad le Nord merkt op dat artikel van den Constitutionnel aan, dat een veroveraar, die zegevierend geheel Europa had doorgetrokken, geen hoogeren loon kon voeren; dal dit blad zich wel verbeeldt dat Rusland uit geput is in geld en in manschappen, maar vergeet dal er toch eene grootc stoutheid en zelfvertrouwen toe behoort, gedurig de uitputting van Rusland en de onverzwakte kracht der bondgenooten le verkondigen. Men acht dit noodig, omdat, zoo rnen wist welke kracht van weerstand hij het Russische volk beslaat, de volken van het westen luide zoude opkomen tegen de j voortzetting van den oorlog, waarvan de eindpaal van het tegenwoordige is afgescheiden door tallooze en bloedige rampen, indien het de uitputting en vernedering van Rusland moeten zijn, welke Frankrijk en Engeland willen bereiken. Een ecrvollen vrede verlangt Rusland en het zoude dien met j vrcogde aannemen maar een vernederenden vrede zal het noch morgen noch immer onderteekenen. Men verwacht alhier elk oogenblik de tijding van een hcslissenden veld slag in de Krim, dien men onvermijdelijk acht. De bevolking van Frankrijk, die, in 1700, onder Lodewijk XIV 19.669,000 zielen bedroeg, was in 1784, onder bodewijk XVItot 24,800,000 gestegen, zijnde eene vermeerdering van 5 millioen in 84 jaren. Sinds 1784 tol 1851 is de bevolking aangegroeid tot 35,783,000 zielen derhalve eene vermeerdering van 11 millioen in 67 jaren. De gemiddelde prijs der tarwe op de hoofdmarkten van Frankrijk is 31 fr. 89 c.zijnde 3 fr. hooger dan in de vorige maand. Te Havre worden strenge maatregelen genomen tegen de vcrvabching der eetwaren. Men heeft eene partij boter in beslag genomen die 40 pCt. vreemde bestanddeelen bevatte. Door de Regthank te Angers zijn 24 personen, wegens deelneming aan de laatste woelingen, tot gevangenisstraf van 2 maanden tot 2 jaren veroor deeld, sommigen hunner ook lot eene geldboete van 100 fr. Later zullen de hoofdaanleggcrs le rrgt slaan. Onder de bewijsstukken in deze regtszaak was een geschreven aanspraak van een der hoofden van den opstand, waarin o. a. stond: Geheel Frankrijk verkeert in staat van omwenteling. De demo cratische en socialistische republiek is uitgeroepen. Het oogenblik om te doo- den en te stelen is gekomen. Die weigert op te rukken wordt gefusilleerd. Een kleermaker van Lyon, die in Australië door het verkoopen van oude kleederen een groot vermogen had bijeenverzameld en op het punt stond huiswaarts te keeren, is aldaar overleden. Bij gebrek van erfgenamen, heeft bij 280,000 fr. bestemd om te Sb Francisco eene instelling op te riglen voorzien van zes bedden, ten dienste van kleedermakersgezellen, die aldaar ziek mogtcn worden. In Algerie is een bosch, van 600 bunders uitgestrektheid, in drie dagen door de vlammen verleerd. SPAXJE. MADRID, 21 September. Alen is algemeen van gevoelen dat het tekort over het loopende dienstjaar 500 millioen realen zal bedragen. De inneming van Sebastopol zal alhier door een groot bal in de Kon. schouwburg gevierd worden. De opbrengst zal naar het leger in hel Oosten worden gezonden. De Afgevaardigden van de Cortes beginnen langzamerhand op te komen. De democratische leden trachten zich te verstaan om een hevigen tegenstand aan de Regeling te bieden; misschien zullen de volgende zittingen noch onvruchtbaarder zijn dan die van het afgeloopen tijdperk. AKI» IK IE. De toestand van den Koning van Sardinië is eenigzins verbeterd. Zon der buitengewone voorvallen zal hij echter naar den aard der ziekte een ge- ruimen tijd noodig hebben om te herstellen. De toestand van den Generaal Alontevecchiobij de Tschernaia gekwetst, is verergerd, en men begint voor zijn leven te vreezen. Hij bevindt zich in het hospitaal te Balaklava. Italië en Toskane in het bijzonder heeft een zwaar verlies geleden door het afsterven van den Abt Arcangeli. Hij was een kundig beoefenaar der letteren, een verlicht en vrijzinnig Priester en een der zuiverste schrijvers des lands. Hij was geboren in 1808. PRITISSEK. BERLIJN, 24 September. De Koning en de Koningin hebben op hunne reize naar de Rijnprovincie den Dom te Spiers bezigligd en een bezoek afgelegd op Ludwigshöhe, een landgoed van den Koning van Beijeren. Te Saarbrucken zijn zij met geest drift ontvangen. Aldaar had men eerepoorten opgerigt en was de stad ver licht. In het hotel waar zij hun intrek hadden genomen werden zij verwel komd door een onafzieribaren stoet van kolenmijnwerkers, met hnnne berg- meesters en gezworenen aan het hoofd en door fakkeldragers vergezeld. Te Alaintz en te Coblenz is de ontvangst mede luisterrijk geweest. Te betreuren is het echter dat de Opperpresident van de Rijnprovincie nabij laatstgenoemde plaats met zijn rijtuig omgeslagen en zwaar gekwetst is. Men heeft alhier de tijding ontvangen, dat het huwelijk van den zoon van den Prins van Pruissen met de oudste dochter van Koningin Victoria is vastgesteld en le Bingen aan den Rijn zal worden voltrokken. De Hertog van Nassau, tot hiertoe Luitenant-Generaal bij ons leger, is verheven tot den rang van Veldmaarschalk. De verkiezingen zullen eerstdaags plaats hebben. Alles geeft nn reeds te kennen, dat de Regering de overhand zal behouden en dat de Ministeriële meerderheid in de nieuwe Kamer aanzienlijker zal zijn dan in de vorige. In de Rijnprovincie en in AArestphalen zal zij waarschijnlijk in vrijzinnigen geest uitvallen. Te Duisburg a. d. Rijn, verrijst thans eene grootsche inrigting door eenige personen, meest alle Nederlanders, en schier alle vroeger ingezetenen van Nederl. Indië tot stand gebragr. j Deze inrigting, Vulkaan genaamd, ziet bereids twee hoogc ovens gereed, I en het plan bestaat om het uit te breiden tot zes, een walz en puddling- I werk en een werkplaats voor het maken van werktuigen. A'oorts bezit die maatschappij vlak bij hare hooge ovens, uitmuntende sleenkolenveldendie zij gereed is te ontginnenterwijl zij in het Nassausche en in Pruissen den eigendom verworven heeft van uitgestrekte ijzer-erts mijnen van de beste soort. Zij heeft zich gevestigd met een kapitaal van lj. millioen thalers Pruissisch in 3000 akliën a 500 thaler. Reeds zijn ruim 2000 aktiën geplaatst. Men verneemt dat eerstdaags een prospectus en de statuten van de nieuwe vennoot schap Vulkaanhet licht zullen zien. Door het geheele rijk is op den 23stCD dezer het 300-jarig jubelfeest gevierd van de op dien dag in 1555 le Augsburg geteekendc godsdienstvrede. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 September. De benoeming van Aartshertog Willem tot Bevelhebber ecner rijdende batterij van bet Russische leger, wordt als een nieuw bewijs van de goede verstandhouding tusschen Rusland en Oostenrijk aangemerkt. iHet Fransche blad le Constitutionnelbevat eenen brief uit onze stad geschrevenwaarin het groole plan van den Heer von Bruck uiteen gezet wordt. De waarde der domeinen, staatsspoorwegen en mijnen, wordt daarin geschat op 1500 millioen florijnen, waarover de schatkist beschikken kan om geld te munten. Do domeinen zullen in de eerste plaats worden aangewend om de Bank te voldoen. Na 3 jaren zouden Oostenrijk's ont vangsten gelijk zijn met zijne uitgaven, in dier voege, dat het deficit het eerste jaar met de helft, hel tweede met twee derde zou verminderen, en in het derde zou ophouden te bestaan. Oostenrijks schuld bedroeg in 1850 1023 millioen florijnen. In Septem ber 1851 werd eene leening gesloten van 85 millioen. In Alei 1852 eene in het buitenland van 35 millioen, den A110" September van het zelfde jaar eene vrijwillige lecning van 50 millioen en den 20slcn Julij 1854 eene natio nale leening van 500 millioen, over het geheel dus 1693 millioen florijnen, welk cijfer bijna gedekt kan worden door de bovengenoemde waarde der do meinen spoorwegen en mijnen van den Staat.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3