LEYDSCHE VRIJDAG, 28 SEPTEMBER. BIMEXLAXDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 27 September. Gisteren morgen is bier aan bet Logement het Hotel de Ville d'Amsterdam bij den Meer Smits, afgestapt Z. K. H. Prins Albrecht van Pruissen met ge volg, en heeft, na aldaar een déjeuner a la fourchette te hebben gebruikt, bet Museum van Nat. Historie bezocht en is toen vertrokken ter bezigliging van de Leeghwater. Gisteren is de batterij Rijdende Artillerie, onder bevel van den Kapitein d'Hameeourt, uit het kamp bij Reijcn in deze stad teruggekeerd. Sedert de vorige opgave bedraagt het getal der door de Cholera aange tasten 9, hersteld 2 en overleden 4; blijvende er alzoo op heden nog in be handeling 22 personen. Te Zwolle zijn van 22 Aug. tot 22 Sept. door de cholera aangetast 31 personen, waarvan 16 overleden en 9 zijn hersteld. Aan de Dedems- vaart is de cholera aan het afnemen. De sterfgevallen zijn minder en de ziekte heeft over 't algemeen minder kwaadaardig karakter. Het huisgezin te Harlingen, waarvan in weinige uren de vader en 5 kinderen waren overleden (zie ons vorig nommer), heeft nu ook de moeder verloren, zoodat er slechts 2 kinderen overblijven. Nader onderzoek heeft aangetoond, dat zij aan de cholera zijn bezweken. Op 3 October vertrekken van Harderwijk naar het Nieuwe Diep 110 Onderofficieren en manschappen, bestemd naar Oost Indië, onder hevel van den Kapitein J. T. Schoenmaker. Zij zullen met hel schip Admiraal Jan Jïvertsen de reis doen. Aan den Heer Mr. D. J. van Evvyek, is bij zijne aftreding als Com missaris des Konings in de prov. Noordholland, door de gezamentlijke ambte naren der provinciale griffie, als een bewijs hunner hoogachting een zilveren inktkoker aangeboden. De Commissaris des Konings in Noord-Hollandheeft aan de gemeente besturen mededeeling gedaan, dat onder de granen zich in die provincie het zoogenaamde Moederkoorn of Spoor (Secalc Cornutum) en wel in betceke- nende hoeveelheid, heeft vertoond, en tevens aanwijzing gedaan van de aan te wenden middelen van voorzorg. Maandag 11. heeft in de gemeente Purmerlaud een droevig voorval plaats gehad. Een landman met zijne dochter naar huis keerende is hun rijtuig ergens legen gestooten, waardoor zij beide er zijn uilgeraakt; zij schenen er met den schrik af te komen, doch eenigen tijd daarna, klaagde de vader dat hij zich niet wel gevoelde, reikte de leidsels aan zijne dochter over en gaf kort daarop den geest. Te Oldenzaal heeft men bij de herstelling der straat voor het stadhuis, op eenige voelen diepte, ren handmortier gevonden van geslagen of gesmeed ijzer, wegende ongeveer 100 N. ffi. Men houdt het voor niet onwaarschijnlijk dat die aldaar in hel jaar 1597 door de Spanjaarden, bij de overgave der stad aan Prins Maurits, is begraven. Er wordt veel spoed gemaakt met de vollooijing van den spoorweg van Arnhem tot aan de Pruissische grenzen, waarvan men de opening, wclligt tot Emmerik, spoedig te gemoel ziet. Aan het grenskantoor werken alleen ■dagelijks 70 arbeiders, zoodat men ook met de gebouwen spoedig gereed zal zijn De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot de heffing van een lioofdelijken omslag van hoogsten ƒ38,000, om te voorzien in het verlies door zie aanstaande afschaffing van den accijns op het gemaal. De Heer J. F. Warninek, R. K. Priester en Pastoor te Rome, heeft zich in cassatie voorzien tegen liet arrest van bet Provinciaal Gereglshof in Overijssel, waarhij hij, ter zake van bet verrigten van openbare godsdienst- plegtigheden op eene niet bcslotcnc plaats, is veiklaard te hebben gehandeld in strijd met de wet, en veroordeeld in de kosten der procedure. Het Open baar Ministerie heeft, na die aanteckening door den veroordeelde, zich mede tegen dat arrest in cassatie voorzien. De Staats-Cour. deelt een voorloopig verslag mede omtrent den staat ■der voortbrengselen van den landbouw over 1855, in de provincie Gelderland, waaruit o. a. blijkt dat de opbrengst der tarwe meer dan middelmatig is ge vvcest, en dat de berigten wegens de rogge redelijk luiden. De opbrengst van de winlergarst zal vrij goed zijnook de haver belooft veel. Er zijn veel erwten gewassen, hoewel de bloem in den bloeitijd veel regen had. Van de aardappels kan gezegd worden dat de vroege weinig te vvenschcn overlieten. De ziekte bepaalde zich bij de late in den regel tot den stengel. Over het algemeen is de ziekte in den knol niet zoo erg als de verkoopers doen voor komen. Veel aardappels werden er uitgepoot en door elkander was de op brengst middelmatig. Op het koolzaad valt niet te roemen. Veel van het uitgezaaide ging door den watervloed verloren. De toestand van het vee is uitmuntend. Paarden worden in menigte door de Franschcn voor hooge prij zen opgekocht. Er zijn meer peren dan appels. De boomgaarden werpen niet ruim af. De oogst der hoofdgewasser. belooft vrij goede uitkomsten, zoo dat de landbouwer reden heeft zich te verblijden. Evenwel valt het niet te ontkennen, dat de vele landerijen, welke tot laat in het voorjaar onder water bleven, weinig of niet opbragten. Volgens bet voorloopig verslag van den oogst in de provincie Overijssel mag de opbrengst van de tarwe en rogge gunstig worden genoemd. De aardappelen, hoewel meer dan in het vorige jaar door de ziekte aangetast, beloven eene ruime opbrengst. De eerste snede van het gras was niet voor- deelig geweest, maar daarentegen geeft de tweede snede over het algemeen eene meerdere opbrengst van goede hoedanigheid. 's GRAVEND AGE, 27 September. Bij Z. M. besluit van 23 dezer, is aan Mp. P. G. J. Hoog van Ter Aar, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend als Regtcr in de Arr.-Regtb. te Rotterdam. Prins Albrecht van Pruissen is alhier aangekomen en aan het hotel Bellevue afgestapt. De Prins heeft reeds deelgenomen aan het diner ten llove, waarop ook meerdere aanzienlijken waren genoodigd. Daarna beeft hij een bezoek afgelegd bij den Minister van Hall. Vervolgens heeft hij de soiree, welke ter zijner cere bij den Graaf van Rechtercn van Anhem gegeven werd, met zijne tegenwoordigheid vereerd. De Prins heeft ook een bezoek gebragt op bel buitengoed van zijne moeder, gelegen onder Voorburg. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ontvangen van den Minister van Marine eene som van ƒ771, zijnde het bedrag der afgestane gelden door de bemanning van 's lands brik de Arend en de schooners de Wesp en Adder in ile West-Indien, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Als mede van den Minister van Koloniën eene assignatie, groot 458.86 j zijnde het bedrag van gedane inzamelingen op de eilanden St. Eustalius en St. Martin en eenige nadere ingekomen giften van de kolonie Suriname. - Bij het Dep. van Koloniën is, in ccnen brief met onleesbaar postmerk, ontvangen eene som van vijf en twintig honderd gulden aan Ned. bankpapier vu oor en ten behoeve van 's Lands kas iti Oost-Indie." Het is bekend, dat bij Kon. besluit eene Commissie van onderzoek is ingesteld betrekkelijk de circulatie van vreemde muntspeciën hier te lande. Naar aanleiding van art. 4 van dal besluit zijn de gemeente-besturen ver zocht de inlichtingen en opgaven, welke de gemelde Commissie van hen mogt vragen, zoo volledig en spoedig mogelijk aan haar mede te deelen. De afdcelingen van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal hebben he den onderzocht de wcls-onlwerpen1°. tol regeling van de huishouding en de tucht op de koopvaardijschepen, en 2". tot regeling van het pensioenfonds. Uit het verslag der Commissie tot onderzoek der opgaven van het Dep. van Financien, wegens den verkoop van Domeinen, dotnaniale tienden enz., in 1854, blijkt dat volgens staal B in 159 verschillende koopen, het doma- niale liendregt op 1385 bunders, is afgestaan voor 102,398 hetgeen dus gemiddeld maakt voor het tiendregt op éénen bunder 73.93terwijl daar enboven het tiendregt op al de tiendpligtige gronden onder de gemeente Zes- Gehuchten, Sliphut, Gestel en Blaarlhem, enz. voor ƒ39,198 is afgestaan, waarvan de grootte niet wordt opgegeven. In 1853 werd slechts het tiend regt afgekocht van 563 bunders, voor ƒ41,592. In 1854 te zamen voor ƒ141,597. Al die gronden waren in Noordbrabant gelegen. Blijkens den staat C zijn 1257 doininiale prestation afgekocht in onder scheidene provinciën, voor eene som van ƒ66,135. Onder deze waren er van zeer geringe sommen van 2, ja lj en zelfs j cent, terwijl de incest belang rijke ƒ160 'sjaars bedroeg. Gisteren hebben de troepen, in bezetting liggende zoo hier als te Delft groote oefeningen gehouden in de vlakte van Waalsdorp, in bijzijn van den Inspecteur-Generaal der ruiterij Storm de Grave. Daarhij had echter een ongeluk plaats. Bij het doen van eene charge door de dragonders, wisten vele toeschouwers niet spoedig genoeg ter z'jde te komen, zoodal een hunner

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1