Mackay en van Lennep, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervol gens overgaande tot de behandeling der afzonderlijke wordt ook 1 —4 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Op 5 stelde de Heer Sloet tot Oldhuis een amendement voor, strekkende om aan het einde te voegen de woorden: Het is onze innige wensch, Sire! dat met den vooruitgang der stoffelijke welvaart van de bevolking, hare zedelijke ontwikkeling gelijken tred houde." Dit amendement wordt met 34 legen 20 stemmen aangenomen. 6 wordt goedgekeurd. Op 7 worden twee amendementen voorgesteld door de Heeren van Hoeve! 1 en Mackay, waarvan het laatste met 32 tegen 23 stemmen wordt aangenomen, aldus luidende: «Aangenaam was ons de mededeeling dat de Staatscommissie, die over den toestand der slavenbevol king in de Overzeesche bezittingen geraadpleegd werd, onlangs verslag heeft uilgebragt, en dat ons het verblijdend uitzigt wordt geopend op de spoedige indiening eener wet tot afschaffing der slavernij allerwege in die bezittingen." 812 worden, nadat eenige voorgestelde amendementen waren verwor pen, meestal zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het aldus gewijzigde ontwerp adres van antwoord werd ten slotte met algemeene (55) stemmen aangenomen en zal aan Zijne Majesteit den Koning worden aangeboden door eene Commissie, bestaande uit den Voorzitter der Kamer, de Commissie van redactie voor bet adres, vermeerderd door de Heeren Dommer van Polders- vcldt, van Foreesl en Dclprat. Zitting van Dingsdag 25 September. De Voorzitter geeft kennis dat de Commissie, belast met het aanbieden van het adres, bij Z. M. is toegelaten. De Koning heeft het volgende geantwoord »M. II. Ik verheug Mij de verzekering van u te ontvangen, dat de Tweede Kamer, met Mijne Regering Hare beste pogingen wenscht aan te wenden, tot bestendiging van de welvaart en het geluk van het door God gezegend en ons dierbaar Vaderland. Ik verzoek u de Kamer Mijnen dank aan te bieden voor Haar adres van antwoord." Aan de orde is de beraadslaging over de ingekomen vraag van den Heer J. B. Bots, of hij tot Kantonregter te Helmond herbenoemd, al dan niet op gehouden heeft lid der Kamer te zijn. Na langdurige beraadslagingen is met 31 legen 8 stemmen in den eersten zin beslist. WOERDEN, 22 September. De tweede spoortrein, die heden ten 1 uur 35 min. van Utrecht naar Rotter dam vertrokis nabij het station Woerdendoor de schuld van den exentriek- wachler, die de nissel niet had omgezet, op een zijspoor geloopen en aange- stooten tegen eenen aldaar wachtenden zandtrein. De locomotief en tender zijn daarbij uit het spoor geraakt, en de eerste omgeslagen, zoodanig dat het hoofdspoor versperd was. Een bagagewagen en een passagierwagen waren mede uit bet spoor. Behalve een reiziger, die eenigzins aan het voorhoofd gekwetst werd, heeft niemand bij den overigens niet zwaren schok, letsel be komen. De machinist en stoker zijn, tijdig en ongedeerd, van de locomotief gesprongen. AMSTERDAM, 24 September. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders, omtrent den accijns op het gemaal, is in zoo verre gewijzigd, dat de belasting op de rijst niet zal wor den voorgedragen. Volgens het Handelsblad heeft de Kamer van Koophandel zich met een welgeschreven adres (ot den Raad gewend met het verzoek ora de voorgestelde verordening, betreffende het gemaal, niet te bekrachtigen. De voltooijing van het gebouw bestemd tot Postkantoor en tot kantoor van den Rijkstelegraaf is vergund aan den Heer K. Kooy alhier, voor ƒ39,868. Aan de fabriekswerf van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel is met goed gevolg te water gelaten, eene der stoomsleepbooten, bestemd voor de dienst op den Nijlaldaar in aanbouw voor rekening van den Onderkoning van Egypte. Heden heeft alhier de publieke aanbesteding plaats gehad van het maken der fundering voor het op te riglen gedenkteeken aan den volksgeest in Ne derland in 1830 en 1831, op den Dam, waarvan aannemer is geworden de Heer W. M. de Bruyn Jr.voor de som van ƒ3,600. Deze fundering moet ultimo November afgewerkt zijn; terwijl reeds heden het hoofdbestuurder vereeniging bet Metalen Kruisis opgekomen met het bestek en de voor waaiden tot den bouw van het gedenkteeken zelf, om den aannemer daar van, te beginnen met 10 October, reeds gelegenheid te geven, den winter door, zijne steenblokken te doen beitelen, opdat de onthulling van dat gedenk teeken in Angustus 1856 feestelijk zat kannen plaats hebben. Als Architect over dien bouw is benoemd onze jonge stadgenoot, de bekroonde kunstenaar II. M. Tétar van Elven MGzn.; terwijl de modellen voor het beeldhouwwerk zijn opgedragen aan den beeldhouwer Royer. AC.) Van 16 tot 22 September zijn alhier door de cholera aangetast 150 personen en overleden 102. BUITENLANDSCHE YEIUGTEN. SSEUGIË. BRUSSEL, 24 September. De Septemberfeesten zijn gisteren door het geschut aangekondigd, en wor den door schoon weder begunstigd. Vele vreemdelingen zijn daarom in deze stad aangekomen. De Minister van Binncnl. Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Heeren Hymans en de Geyler, den dubbelen prijs van 600 fr. of de gouden medaille hebben behaald hij de gehouden wedstrijd van de Fransche en Vlaamsche Letterkundigen. Uit Loxemburg ontvangt men gunstige herigten omtrent den oogst, Het koren is veel beter en zwaarder dan in het vorige jaar. De aardappelen hebben in gcenc jaren zoo veel opgehragt als thans, en van ziekte is geen spoor te vinden. Een stuk land waarvan in het voorgaande jaar slecht» 6 a 8 zakken is gekomen, heeft thans 15 a 20 zakken opgelevord. EUCELAN». LONDEN, 23 September. De Koningin heeft bepaald dat er een plegtige dankdag voor de behaalde overwinning zal worden gehouden, bij welke gelegenheid tevens openbare feesten zullen plaats hebben. H. M. heeft aan de weduwe van den werkman die bij haren togt naar Schotland het leven verloor, een jaargeld geschonken. Het officiële rapport van den Generaal Simpson aan den Minister van Oorlog, thans openbaar gemaakt, is niet van zooveel belang als men ver wacht had. De Generaal bepaalt zich alleen bij het verslag van het geringe deel, dat zijne troepen aan den storm hebben genomen, en dat nog wel in weinige woorden. Zij die dus de laatste gebeurtenissen in bijzonderheden verlangen te weten zullen het rapport van den Maarschalk Pélissier moeten inwachten. Het rapport van den Vlootvoogd Lyons is eenigzins belangrijker. Men verneemt daaruit dat de Franschen in 10 minuten meester van den Malakofftoren waren. De Minister van Oorlog heeft in de dagbladen een geruststellend herigt van den Generaal Simpsonomtrent de gekwetste Officieren in de Krim doen plaatsen. De Globe bevat eene waarschuwing aan het publiek, blijkbaar van hooger hand afkomstig, dat voortaan weinig uitvoerige legei berigten te ver wachten zijn, daar tot hiertoe de openbaarmaking met geene ongelegenheden gepaaid ging, omdat de rollen der beide partijen als 'l ware vooraf aangewe zen en volledig bekend waren. De een moest Sebastopol aantasten, de ander had het te verdedigen. Maar thans nu de oorlog naar het veld is overgebragt wordt dit geheel anders. In zulk eenen oorlog is het voor eenen Generaal van onberekenbare waarde de stellingen en bewegingen van zijne tegenpartij te kennen. De voorzigtigheid gebiedt aan de Regering om niet langer zulke mededeelingen te doen, en het publiek moet zich tevreden stellen met het geen zij openhaar maakt. De scheepsbouwmeesters Mare en C°. van Blackwall, zijn gefailleerd, met een passief van 100,000 De zaken zullen echter aan den gang wor den gehouden. De prijs der eerste levensbehoeften, die thans algemeen zoo zeer de aan dacht trektwordt meer en meer een belangrijk punt zoowel in Engeland als in Frankrijk, en de klagten deswege zijn luider dan immer. In het werk van J. H. Stocquelesover Indie, vindt men vermeldt, dat van den oorsprong tot aan den mond van den Ganges, zich niet minder dan 3500 tempels van allerlei grootte bevinden, die alle aan de stroomgodin Ganga gewijd zijn. Te Essex is een landbouwer tot 12 shl. boete veroordeeld, omdat hij des Zondags twee korenhalmen op zijn eigen land had geplukt. Te Maryborough in Australië is een goudklomp gevonden van 1000 oneen. De waarde wordt op ƒ58,000 geschat. Volgens brieven van Gambia op de Westkust van Afrika is het aantal der inboorlingen welke hij de gevechten in Julij zijn omgekomen 500, en niet, zoo als vroeger gezegd was, 1500. De Gonvcrnenr heeft den Franschen Kapitein Villeneuve een dankadres voor zijnen bij die gelegenheid betoonden bijstand aangeboden. De oproerlingen zijn naar het met palissaden omgeven stadje Burfort, zeven mijlen boven Kaap St. Mary's, geweken. Uit hoofde van het regensaizoen en van de geringe magt, slechts 120 man, die de Ko lonel O'Connor ter zijner beschikking had, kon nog geene aanvallende be weging gemaakt worden, inaar, zoo als reeds uit vroegere berigten bekend is, was die echter voorgenomen, lot welk einde 400 mariniers van de vloot ontbonden waren, terwijl de Franschen beloofd hebben een hijstand van 200 man te leveren. Burfort en Cunjo zullen dan aangetast en zoo mogelijk vernield worden. Een Amerikaansch dagblad geeft een overzigt van de ongelukken dio in de twee laatsle jaren op de spoorwegen in de Vercenigde Staten hebben plaats gehad. Hieruit volgt dat in genoemd tijdvak door dit vervoermiddel 482 personen het leven hebben verloren en 1400 zijn gekwetst. Volgens de tegenwoordige stedelijke begrooting van New-York bedraagt de ontvangst aldaar bijna 6 millioen dollars. De stads verlichting kost jaar lijks 450,000 doll, en het onderhoud van straten enz. 547,000 doll. Door soldaten der Brilsche land- en zeemagt worden allerlei bij gesneu velde Russen gevonden voorwerpen aan hunne betrekkingen hier te lande ge zonden, die ze alsdan als zeldzaamheden verkoopen en daardoor gedeeltelijk voorzien in het onderhoud der huisgezinnen. FRANKRIJK. PARIJS23 September. De Pruissische Regering heeft alhier en te Londen doen aanvragenof het oogenblik om de onderhandelingen te hervatten, thans niet was gekomen? Er is onrniddelijk met den telegraaf een ontkennend antwoord naar Berlijn gezonden. Volgens bekendmaking in de Moniteur heeft de Regering een crediei geopend van 10 millioen fr. voor nuttige werken, ten einde daardoor tege moet te komen aan de behoeften, ontstaan door de dnorte der levensmiddelen. De Generaals Mac MahonN'iel en Bosquet zijn bevorderd tot Groot kruis van het Legioen van Eer. Te Lyon wil men den Maarschalk Pélissier een eere-horologie aanbieden. Volgens berigt van den Maarschalk Pélissier zijn er ouder de 4000 door de Russen achtergelaten stukken geschut. 50 metalen. Voorts zijn nog

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2