COURANT.#: LEYDSCHE N°. 1114' U>\4 BIME1VLAXDSCHE BE RIG TEN. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt "WOENSDAG, 19 SEPTEMBER. uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 18 September. Zaturdag II. overleed albier de lieer Jacobus Schuurmans Stekhoven, llortnlanus van den Akademie-tuinna een langdurig en geduldig doorgestaan lijden van bijna anderhalf jaar, in den ouderdom van G3 jaren. Ilij was gesproten uit een oud en bekend Ilorlulanus-geslacht, want een zijner voor ouders was als zoodanig in dienst bij Keizer Joseph, te Wcenen. De vader van den nu overleden Hortulanus Stekhoven (hoe kan een naam beter geko zen zijn voor bet beroep?) was wegens zijne kunde in de kuituur en in de eigenlijke botanische wetenschap te regt beroemd. Zijne geschriften over de vaderlandsche planten zijnvoor den tijd waarop hij schreef, verdienstelijk. De Heer 11. Schuurman Stekhoven (de vader) werd in 1819 Hortulanus. De zoon, tamelijk geoefend in oude en nieuwe talen en al wat tot eene beschaafde opvoeding behoort, ging, onder 's vaders loezigt, zich weldra aan dezelfde loopbaan wijden. Eerst als helper zijns vaders, later als tweeden Hortulanus werkzaam, maakte hij genoegzame vorderingen om hem te kunnen opvol gen. Onderscheidene buiterilandschc reizen werden tot vermeerdering zijner kennis en ondervinding en met goed gevolg ondernomen. Hij bad eene veel omvattende kennis van planten. Ilij beijverde zich oin de geheelc wetenschap in haren omvang te kennen en was een der ijverigste beoefenaars en bevor deraars van de studie der Vaderlandsche Flora. In het jaar 1839 heeft hij zijnen toen hoogbejaarden vader, bij zijn overlijden, opgevolgd als Hortu lanus, en heeft tot vóór zijne ziekte aan den Akademie-tuin zijne beste krachten gewijd. De verdiensten van den overledene zijn naar waarde geschal ■en, even als die van zijnen vader, door de geslachten Schuurmansia en Stek- hovia in de wetenschap vereeuwigd. Hij was mede-arbeider aan onderschei dene tijdschriften over botanie en horticultuur. Zijn herbarium der Neder- landsche Flora is klassiek. Zijne verzameling van voorwerpen lot opheldering der vormleer is eenig in bare soort. Zijne uitgelezen boekerij getuigt van zijne liefde voor wetenscbap. Binnen- en buitcnlandsche genootschapyen voor botanie, tuinbouw en landbouw vereerden hem met het lidmaatschap. Ilij was ecrc-lid van het Lcydsche Dep. der Maatschappij: tot Nut van 't Algemeen. Zijn dood geeft een klank van weemoed door onze stad; want hij was veler vriend en schier hij allen bekend. Zijn einde, dat hij zelf verkondigde, als spoedig ophanden, zag hij met gelatenheid naderen. Hij stierf in volle be wustzijn, na nog kort te voren zich zelveri en zijne troosteloozc vrouw en talrijk gezin aan Gods goedertierenheid te hebben aanbevolen. De vader der weduwen en weezen zij hen allen nabij Ingezonden Het getal der sedert de jongste opgave door de Cholera Asiatica aange tasten bedraagt 13; sedert hersteld 12, overleden 12 en op heden nog in behandeling 29 lijders. Te Amsterdam zijn van 9 tot 15 September door de cholera aangetast 142 personen en overleden 135; in bet hospitaal zijn nog 27 lijders in be handeling gebleven. De manoeuvres, welke door de verschillende corpsen, zoo in de residen tie als te Delft en alhier in garnizoen, in de vlakte van Waasdorp zouden ■worden uitgevoerd, hebben tot heden, uithoofde van bijzondere omstandighe den, geen plaats kunnen hebben, terwijl reeds is bepaald, dat het bataillon grenadiers van hier daaraan geen deel zal nemen. De Prins van Oranje is op den 3dea dezer van Malta te Gibraltar .aangekomen. Vrijdag 11. is de eerste steen gelegd aan het eerste gebouw van de aiicuwe gemeente aan bet Kruispunt in den Haarlemmermeerpolder. De Gemeenteraad te Delft heeft met 12 tegen 3 stemmen besloten de belasting op het gemaal voorloopig als eigen middel te behouden. Te Zalt-Bominel is door eene Commissie uit den Gemeenteraad voorge steld om de accijnsen op het gemaalhet geslagt en de brandstoffen te doen vervallen; maar daarentegen de opcenten op bet gedistilleerd, op den wijn en op de grondlasten en personeel te verhoogen. Het te kort komende zal door een hoofdelijken omslag worden gedekt. De postkar tusschen Dordrecht en Gorinchem is in den nacht van Za turdag op Zondag omgeslagen en in het water geraakt. De postiljon is in de modder gesmoord gevonden; hij laat eene weduwe en 6 onverzorgde kin deren achter. Door toereikende deelneming kan uitvoering worden gegeven aau het voornemen om van wijlen den Hoogleeraar A. des Amorie van der Hoever, een marmeren borstbeeld te doen vervaardigen, welk werk bereids aan den Heer Strackée is opgedragen. De Kerkeraad der Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, beeft den kunstenaar vergund, om bet uitnemend gelijkend portret door den Ileer N. Pieneman, in bezit van dien Kerkeraad, te volgen. De St. Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands midde len, over de acht eerste maanden van 1855, waaruit blijkt, dat die bedragen beeft 38.541,040.99zijnde 1,646,649.55 meer dun over genoemd tijd vak in 1854. De najaars-vergadering der Prov. Commissie van Onderwijs in Zuidhol land zal gehouden worden te 's Gravenhage op Maandag den 15Jen October. De examens voor den derden en vierden rang zullen plaats hebben op Dings- dag den ÏG^" October, die voor den eersten en tweeden rang, alsmede die voor vreemde talen, zoowel van Onderwijzers als Onderwijzeressen, op Woens dag den 17<lcn October, en van degenen die eene akte van algemeene toelating als Schoolhouderesse begeerenop Donderdag den IS11611 October, allo te be ginnen des voormiddags ten 9 ure. Naar men verneemt is de persoon K.bediende van de Nederlandsche Handelmaatschappij, die zich voor eenigen tijd met eene aanzienlijke gelds waarde aan blanco wissels uit de voeten had gemaaktte New-York gevan gen genomen. De Gemeenteraad te Deventer heeft besloten bet ijzerwerk, benoodigd tot de Polhoofdsbrug over de haven, onderhands aan te besteden aan de firma Enthoven, te 'sHage, voor ƒ18,196, zijnde circa ƒ600 minder dan de naast- bijkomende inschrijving. De troepen in het kamp bij Pieijen vereenigd, zullen den 24sten dezer opbreken en naar hunne garnizoenen vertrekken. Naar men verneemt is de Heer 11. L. Jansen aangesteld tot het aan leggen van de telegraaflijnen enz. in Neêrl.-Indië, voor welke betrekking on langs, door middel der Staats-C., de Regering een geschikt persoon gevraagd heeft. 's GRAVENHAGE, 18 September. Z. M. heeft tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd Jlip. Ml. J. A. Singendonck, Griflier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Aan den Ileer W. F. van Otlerloo, Secretaris van Z. K. II. Prins Fre- derik der Nederlanden, is vergunning verleend tot bet aannemen van de Ridderorde van Sb Arina, 2dc kl.hem door den Keizer van Rusland geschonken. Z. M. heeft tot Burgemeester bij de nieuw gevestigde gemeente Haarlem mermeer benoemd Mr. M. S. P. Pabst, thans Burgemeester van Heemstede, c. a., met bepaling dat hij zijne tegenwoordige betrekkingen tot 1° Septem ber 1856 met het burgemeesterschap der gemeente Haarlemmermeer zal mo gen verecnigen. Volgens Kon. besluit zal de overeenkomst met Frankrijk gesloten, tot wering van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundige werken, op 20 dezer in werking treden. Men verneemt, dat er bij het Ministerie van Binneriï. Zaken zwarigheid is gemaakt, om tot de benoeming van een schoolopziener in het tweede district van Zuidholland over te gaan, op de voordragt der provinciale commissie van onderwijs in dat gewest, voornamelijk op grond, dat die voordragt niet over eenkomstig was met het Koninkl. besluit van 2 Jan. 1842. De commissie van onderwijs moet uitgenoodigd zijn, om in de herfst-vergadering tol eene nieuwe voordragt over te gaan. Sedert 1 September is die betrekking vacant door het eervol ontslag, reeds in bet begin van de maand Jul ij door Z. M. den Koning aan den Heer I- Robbe verleend. Gedurende hel zittingjaar 18541855 zijn onafgedaan gebleven de vol gende w ets-ontwerpen of voorstellen van leden, waarvan men de weder- aanhieding, althans van de meeste in dit zittingjaar 18551356 te gemoct ziet. De ontwerpen zijn: 1°. op het lager en middelbaar onder wijs; 2". houdende bepalingen op het stuk der loodsdienst voor zeeschepen; 3™. tot regeling van de uitoefening der veearlsenijktinsl4". betreffende het verleencn van eene bijdrage voor het uitwaterings-kanaal van Grave naar den Amer; 5". tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen; 6°. houdende bepalingen omtrent de huishouding en lucht op de koopvaardijschepen, en 7°. tot verbooging van hoofdstuk IV der slaalsbegrooling voor 1854. De beide voorstellen zijn1°. van den Heer Wintgcns tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid, en 2°. van den Heer Rochiissen tot het instellen eener enqnèle omtrent het misbruik van den sterken drank.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1