HAARLEM, 13 September. Van de rulm GOO bunders groote verkooping vail gronden in den Haarlem- meerpolder, door den eigenaar, den Heer van Voorst, te Amsterdam, op beden alhier ten verkoop gebragt, zijn slechts 3 percelen verkocht en de overiee opgehouden. De gemiddelde prijs, waarvoor de bezitter dezelve wilde afstaan, kan op ƒ700 per bunder geschat worden. BUITENLAiMDSCHE BERlGTËiM. BELGIS. Zondag II. is eene brand uitgebarsten op eene landhoeve in de gemeente AVevelghem. Het woonhuis, de stallen en schuren zijn daarbij vernield, hetgeen op eene schade van 70,000 fr. wordt geraamd. Ook te Gent is in den nacht van den 12d<™ op den 13den de rijst pel lerij van de Heeren de Cock- De Meuleineester geheel afgebrand met een voorraad van 3000 balen rijst. ËKGELMD. LONDEN, 13 September. De Koningin heeft de tijding van den val van Sehastopol Dingsdag avond op het kasteel Balmoral ontvangen. Terstond werden vreugde-vuren ont stoken, waarop de hooglanders van alle kanten kwamen aanstroomen, en de lucht van hunne nationale vreugdezangen deden weergalmen. Een onzer bladen, over de gevolgen van den val van Sehastopol spre kende, laat zich aldus uit: Wij hebben thans door de kracht der wapenen die stelling verkregen, welke door de vier waarborgpunten verzekerd zou ge weest zijn, indien Rusland ze aangenomen had zoodanig als zij door Oostenrijk, zoowel als door de Westersche Mogendheden werden uitgelegd. Dit brengt een groot verschil te weeg tusschen de voorwaarden, die men welligt vroeger aan Rusland zou hebben bewilligd, en die welke het thans verwachten mag. Indien Rusland de gevorderde waarborgen bad toegestaan, toen hel geloof aan zijne magl nog niet geschokt was, dan zou dit van zijne zijde een blijk hebben opgeleverd van goede trouw, maar door de hardnek kigheid van zijnen tegenstand heeft Rusland tot het uiterste oogenblik geloond dat de geest, die bet bezielt, steeds dezelfde is. Rusland heeft dus geen regt om dezelfde voorwaarden te vorderen die aangeboden werden toen het nog in zijne volle kracht was. Er wordt thans iets ineer vereischt. Indien het wet tige doel van den oorlog de enge grenzen der vier punten reeds te buiten ging toen de confereriliën te Weenen hervat werden, dan was bet nog veel grooler geworden, toen de confercntiën werden opgeheven; en welligt is het thans niet alleen eene geschikte gelegenheid maar ook pligt om nog meer te vorderen, nu Rusland zich zoo hardnekkig in zijne kwade bedoelingen be toond heeft. De Times beschouwt de belegering van Sehastopol als geëindigden verkondigt aan de wereld dat de vereenigde wil van Engeland en Frankrijk door niets weêrhouden kan worden, liet blad wijst opregtelijk den palm der overwinning aan de Fransche legers toe, doch noemt met grond het vaste en onveranderlijke besluit van de Engelsche natie dat Sehastopol vallen zou, evenzeer als oorzaak, als de volharding des Franschen Keizers. In een ander artikel zegt dit blad: De behaalde overwinning heeft bewe zen dat Frankrijk en Engeland de hulp van niemand noodig hebben, om Europa te beheerschenen een der voornaamste gevolgen van de behaalde overwinning zal zijn: »dat de Regeringen van midden Europa thans leeren zullen minder verwaandheiden de volken van midden Europa minder onder werping aan den dag te leggen." De inneming van Sehastopol heeft alhier aanleiding gegeven tot aller hande vreugde-bedrijven. Het hotel van den Franschen Gezant was Maandag avond prachtig verlicht. Het woord Sehastopol blonk in lampions van roode witte en blaauwe kleur uit. Voor de geheele verlichting waren 10,000 lam pions gebezigd. De geheele bezetting van den Tower heeft eene parade gehouden. Al de schepen op dcu Teems, en daaronder ook sommige van onzijdige Natiën, heschen hunne vlaggen. In de verschillende schouwbur gen scheen geen einde aan de geestdrift te zullen komen, toen van het tooneel de overwinning werd aangekondigd en het orchest de Engelsche en Fransche volksliederen aanhief. Ook van vele kerkgebouwen en bijzondere huizen zag men vreugdevlaggen wapperen. Te Dublin heeft men sedert den slag van Waterloo nog nooit de opgewondenheid zoo groot gezien. Te Liverpool en Manchester heeft eene algemeene verlichting plaats gehad. Te Woolwich betaalde men 5 schillings voor een nommer van de Timeswaarin de overwinning was te lezen. Zou de door Sehastopols val opgewekte hoop op vrede bij de natie niet ruim zoo veel aandeel aan die vreugdebelooning hebben als de blijdschap over dien zegepraal Vier onzer oorlogschepen hebben koers gezet naar Lissabon, om Enge land bij de krooning van Koning Dom Pedro V te vertegenwoordigen. Men wil dat die 4 hoderns, ruim van geschut en ammunitie voorzien, zich daarna naar Napels zullen begeven, om die Regering eenig ontzag in te boezemen, en te dringen zijne heimelijke vijandelijke bedoelingen te laten varen. Volgens ontvangen opgave van Generaal Simpson bedraagt het verlies der Engelschen, alléén aan Officieren, 2G dooden en 113 gekwetsten. Onder de gesneuvelden telt men 3 Generaals, 3 Luit.-Kolonels, 1 Majoor, 10 Kapi teins en 10 Luitenants. Onder de gekwetsten bevinden zich mede 3 Generaals. Eerstdaags zullen ruim 800 man der garde uit het legerkamp van Al- dershot naar de Krim worden ingescheept. Dingsdag II. is op de uitgestrekte timmerwerven der Heeren George Ba ker Sons, in Lambeth alhier, een vreeselijke brand uitgebarsten en heeft voor de waarde van minstens 50,000 vernield. FRANKRUH. PARIJS, 1 September. De Keizer heeft, de gelukvvenschingen ontvangen van de Koningin van En geland, wegens de behaalde overwinning. Het Te Deum in de hoofdkerk heeft op de voorgeschreven wijze plaats gehad. De Aartsbisschop van Parijs, hoewel op reis zijnde, had zich gehaast om terug te keerenen verrigte daarbij de Dienst. De Keizer is door de hooge geestelijkheid in de kerk ontvangen, alwaar de Aartsbisschop hem op de volgende wijze toesprak: «Sire! «Ik ben herwaarts gesneld om u aan den ingang van dezen tempel te begroeten, die heden weergalmt van Frankrijks krijgsroem. Wij willen onze plegtige dankzeggingen tot God opzenden, die onze wapenen met zoo schitterenden voorspoed bekroond heeft. Zoo veel heldenmoed zal weldra zijne belooning ontvangen. Het groole doel, waarnaar gij en uwe bondgenooten met zoo veel wijsheid en volharding streven, zal weldra bereikt zijn; een roemrijke en duurzame vrede zal tot stand komen. «Maar wat de blijdschap der natie in deze omstandigheden nog verhoogt, is de gedachte, dat de Voorzienigheid, na al die overwinningen, u nog ten overvloede eene huiselijke vreugde bereidt, die voor uw hart te streelcnder zal wezen, daar zij levens het geluk der natie moet verhoogen." Al de feestelijkheden hebben in goede orde plaats gehad. De geestdrift was buitengewoon. Niet te verwonderen bij een volk zoo gevoelig voor de militaire eer als het Fransche. De Keizerin is sedert twee dagen ongesteld, hetgeen in haren toestand eenige bezorgdheid verwekt. De navolgende depêche van Generaal Pélissier van 10 dezer is openhaar gemaakt: Heden heb ik Sebastopol en zijne vcrdedigingsliniën doorwandeld. Men kan zich geen juist denkbeeld van onze overwinning voorstellenwier uit gestrektheid alleen door het bezoeken der plaatsen zelve gekend kan worden. De menigte der verdedigingswerken en der stoffelijke middelen welke daarvoor zijn aangewend gaat alles ver te boven wat in de geschiedenis der oorlogen ooit gezien was. De inneming van den Malakofftorendie den vijand ge dwongen heeft voor onze driewerf zegevierende adelaars te vlieden, heeft in de handen der verbondenen een materieel en uitgestrekte gebouwen doen val len, waarvan het nog onmogelijk is het gewigt met juistheid op te geven. Morgen zullen de verbonden troepen Karabelnaïa en de stad bezetten en onder hunne bescherming zal eene Engelsch-Fransche commissie zich met het opmaken van den staat van het materieeldat de vijand ons heeft achterge laten, bezig houden. De vreugde onzer soldaten is zeer groot en het is onder den kreet van Leve de Keizerdat zij hunne overwinning in hun kamp vieren. De benoeming van Generaal Pélissier tot Maarschalk, is door de Moni- teur bekend gemaakt. Aan Generaal Canrobert zal waarschijnlijk gelijke eer te beurt vallen. Het Journal des Dèbats Iaat zich over de inneming van Sebastopol o. a. aldus uit: In de laatste tijden heeft nog nimmer een beleg zoo lang geduurd als dat van Sebastopol (326 dagen). Dit is voornamelijk toe te schrijven aan gemis van het noodige geschut bij den aanvang van het beleg. De belegerden hadden 3000 stukken tot hnnne beschikking, een geheel leger als bezetting, en daarenboven nog een hulpleger dat hun de gemeenschap naar buiten verzekerde. Het verbonden leger heeft over dit alles moeten zegepralen. De bezetting heeft zich bij alle gelegenheden goed gedragen. Hare standvastigheid en moed doen de Russische wapenen eer aan. Al de aangevallen werken zijn met hardnekkigheid verdedigd. Eene lof die men aari het leger te velde niet kan toekennen. Maar de gevolgen van het storm- loopen beschouwende, staat men verbaasd over de panische schrik die hen bevangen heeft. Zekerlijk was de toestand van de stad gevaarlijk, maar de bondgenooten hadden nog eenige dagen noodig gehad om hunne batterijen op de veroverde werken te vestigen. De stad bezat nog al hare vestingwerken, kon over eene artillerie beschikken, zooals nog nooit eene belegerde stad heeft hezeten, en had het stellig nog 8 dagen kunnen uithouden, om aan de be zetting de gelegenheid te geven behoorlijker tcrugtogt te doen dan thans het geval is geweest. In een ander artikel behandelt dit blad de vraag of de Franschen het noordelijke gedeelte ook zullen aantasten, en komt tot de slotsom dat dit een uiterst ondankbaar werk zoude zijn, en dat het beter was het Russisch leger te velde te verslaan, omdat dan die sterkten van zelve zoude vallen. Ten slotte van alle heoordeelingen en beschouwingen over den toestand van het oogenblik, als aanleiding lot groote gevolgen voor de naaste toekomst, zal 't wel 't voorzigligst zijn om vooreerst alle oordeel op te schorten tot dat de tijd door de verdere ontwikkeling van denkbeelden en plannen, die nu welligt nog bij Regeringen en Legerhoofden in 't duister liggen, meer be paalde redeneringen zal hebben doen rijpen. Hel Russische leger aan de noordzijde van Sehastopol houdt thans nog de forten Constantin en Catharina bezet, alsmede het groote Noorderfort dat 25,000 man kan bevatten. In den omtrek van dit fort is thans een groot militair kamp gevestigd, waarin zich ook een gedeelte van de inwoners zich bevindt. Die toestand is hagchelijkdaar het schiereiland omringd is van vijandelijke schepen en de vijand hen op de zijden en van achteren kan be stoken. Algemeen is men van gevoelendat Prins Gortschakoff onderhande lingen zal aanknoopen om eenen vrijen aftogt voor zijne troepen te bedingen, daar hij groot gebrek aan water heeft. Mogt hij zonder onderhandeling zich een weg trachten te banen naar Perecop, dan zijn reeds naar men zegt, maatregelen genomen om hem dat te beletten. De ontscheping van een le gerkorps te Kaffa of op cenig ander punt zoude hiertoe noodig zijn. Thans reeds zijn twee afdeelingen ingescheept orn de stelling der Turken bij Eupa- toria te versterken.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2