in de Koninklijke garde over te gaan, en naar het oorlogstooneel te vertrek ken. Doch zij hebben hierop een afwijzend antwoord gegeven. De lersche bladen juichen deze weigering toe, als een bewijs van echt-Lcrsche gezind heid, daar zij niet in de Engelsche garde willen treden, maar gaarne in eenc lersche garde, indien deze opgerigt wierd, zouden dienst neinen. Doch onze bladen zeggen ronduit, dat zij geweigerd hebben omdat het een minder ge vaarlijk en meer loon gevend werk is, in Ierland vrede te houden dan in de Krim oorlog te voeren. Een dagblad uit New-York verzekert dat in Opper- en Neder-Canada 72 personen zijn die den lOOjarigen leeftijd te boven gaan. FKANIiltUH. PARUS, 8 September. Zaturdag avond toen de Keizer zich naar den Italiaanschen schouwburg begaf, alwaar op zijn bevel eene voorstelling plaats had, heeft een persoon een zakpistool gelost op eene der hofrijtuigenwaarin Staatsdames der Kei zerin zalen; de overhaasting waarmede de onverlaat zijn ontwerp uitvoerde heeft hem zeker het rijtuig des Keizers doen missen. Niemand is daarbij gekwetst, en de Keizer werd bij het binnentreden der zaal van alle kanten toegejuichd. De dader is gevat; hij moet meer het voorkomen van eenen krankzinnige dan van een moordenaar hebben. Hij heet Bellemare en heeft reeds op Belle-Isle eene tweejarige gevangenisstraf ondergaan. De Bisschop van Puy, heeft het plan gevormd om ccn gedenktceken ter eere der Onbevlekte Ontvangenis te stichten, en heeft daarvoor reeds 140,000 fr.meestal in bijdragen van de lagere volksklassen, hijeengebragt. Onder dat bedrag is eene som van 15,000 fr.die door de kloostervereeniging der Christelijke scholen onder de 300,000 kinderen welke zij onderwijst, ingezameld en bepaaldelijk voor bet voetstuk van het te stichten monument bestemd is. De vergunning om voor hetzelfde doel eene loterij te houden, is door de Regering geweigerd. Dezer dagen heeft de Prelaat zich tot Keizer Napoleon gewend en hem eene bijdrage iu goud en in brons gevraagd, ge lijk hij zich uitdrukte, voor een vroom werk, hetwelk een offer van Frankrijk aan Maria zou zijnom voor de Fransche wapenen de zege en alzoo den vrede, en voor de Keizerin de vervulling barer innigste wenschen te verwer ven. Goud kon de Keizer geven, zeide de Prelaat, omdat Zijne Majesteit crediet had, en brons, omdat O. L. Vrouw der Overwinning hem veel vijan delijk geschut geschonken had en aldra nog meer schenken zou. De Keizer heeft daarop 10,000 fr. geschonken en 2000 fr. uit naam der Keizerin. Ook heeft hij het metaal van eenig aan de Russen ontnomen geschut toegezegd. Volgens een berigt van Generaal Pélissier, door den Moniteur mede gedeeld, is in den nacht van 5 op 6 dezer, door een onzer bommen brand veroorzaakt op bet Russische schip Marian, in de haven van Sebastopol geankerd. Het is geheel een prooi der vlammen geworden. Het geheele kamp was d aardoor verlicht. Verder verneemt men nog, dat het jongste bombardement tegen de vesting goede gevolgen heeft gehad. In den avond van den 2<len waren bijna al de batterijen van den Malakofftoren tot zwijgen gebragtook waren de toebe reidselen der Franschen tot stormloopen reeds gemaakt, waartoe men echter niet zou overgaan, voor dat het geschut den weg voor de belegeraars gebaand bad. De Engelschen hebben den 2den des ochtends ten 10 ure het vuur geopendmaar zijn niet zoo digt bij de vesting als de Franschen, ofschoon hun geschut, vooral dat van de schepen, van grooter kaliber is dan het Fransche. Zoowel de bele geraars als de belegerden houden hunne werken zooveel mogelijk verborgen. Maar al deze mededeelingen verliezen hare waarde bij de lezing van de volgende telegrafische depêche van Varna van Zondag morgen 3 ureZaturdag i 8 Sept., des middags ten 12 ure, hebben de bondgenooten gelijktijdig storm geloopen op den Malakofftoren, met de daarbij behoorcnde werken, op den Redan en op de werken der Kalefaalhavcn. Al die stellingen zijn genomen j en onmiddellijk bezet. Van de genoemde punten is het alleen gelukt den Malakofftoren te behouden dit was met den Redan en de Kalefaatbatterijen j onmogelijk, daar de geduchte Russische artillerie, die haar alles vernielend vuur braakte, het belette; maar de val van den Malakofftoren zal zeer waar schijnlijk dien der twee andere genoemde werken ten gevolge hebben. Door Generaal de Salles werd tweemaal een zeer hevige aanval gcrigt tegen het centrale bastion, met het doel om zoo mogelijk op alle punten tegelijk vasten voet te krijgen; doch die pogingen werden door het terugslaan der Fransche troepen tweemaal verijdeld. Onze verliezen zijn hoogst aanzienlijk. De cijfers kunnen onmogelijk nog met juistheid worden opgegeven: hoe groot en smar telijk zij echter zijn zij worden ruim vergoed door de bemagtiging van den Malakofftoren, wier gevolgen onberekenbaar zullen wezen. De begrooting der stad Parijs voor de dienst 1356 is in ontvangst 63,382,199 fr. en in uitgaaf 63,030,307 fr.opleverende dus een vermoede lijk batig slot van 351,892 fr. Er wordt aan de Munt eene gedenkpenning geslagen ter lierinnering aan de laatste geld leening. Op de tentoonstelling ziet men kleine draagbare drukpersen, waardoor iedereen in staat wordt gesteld om zoo vele exemplaren te drukken als men verkiest van alle geschriften, muziekstukken, teekeningen enz. Zoowel de Keizer als de Koningin vair Engeland hebben den vervaardiger, den Heer Ragueneau, hunne tevredenheid betuigd over deze schrandere uitvinding. Zoodra de toestand van Abd-el-Kader verbetert, wordt hij hier verwacht; ook zijn oude vijand de Kalif Sidi-Laribi bevindt zich hier en heelt het Commandeurskruis van het Legioen van Eer ontvangen. Deze laatste is ver rukt over Parijs en hij het bezoeken van de Opera verklaarde hij dat de Franschen het paradijs van Mahomed verwezenlijkten. Fit Lyon wordt gemeld dat de Emir bij voortduring aan de cholerine lijdt. HÜ wil niet te bed blijven maar ligt uitgestrekt op den grond, met het hoofd tegen den muur leunende. Geneesmiddelen wil hij ook niet gebruiken, zeggende«Als ik sterven moet is zulks bepaald." Men zegt dat hij rijke geschenken voor de Keizerin en hare hofdames heeft medegebragt. Voor de Keizerin een paar pantoffels, ter waarde van 5000 fr. en een rijken beddetrap. Voor Prinses Mathilda een zilveren kofiij-servics waarvan het blad met arabische lofdichten op die vorstin is voorzien, bene vens eene par tij koflij en een molen, om die drank op dezelfde wijze te kunnen bereiden als zulks in het serail gebruikelijk is; alleen het gebor duurde dekkleed van dit servies kost 1250 fr. Voorts nog eene menigte voorwerpen van oorsterschen smaak. In de Azofscbe zee zijn door twee Fransche oorlogschepen 43 Russische visscherijen met toebehooren vernield. Te Bourgcs is thans ook een ruiterij-kamp gevestigdieder der vier thans zamengestelde kampen bestaat uil verscheiden regementen en vier batterijen. SPANJE. Het dagblad van Madrid heeft bekend gemaakt, dat al de achterstallige schulden van de schatkist in September zullen worden betaald. Men hecht niet veel waarde aan deze verklaring. De Inspecteur van den ontworpen spoorweg van Sevilla naar Cadix is afgezet. Hij had vroeger verscheidene millioenen uit de schatkist ontvan gen en nu hiervan rekenschap werd geëischt, gaf hij voor de noodige stuk ken aan een der voormalige Ministers te hebben gezonden, hij wien ze on gelukkig waren verbrand. 200 Carlisten hebben de waakzaamheid der policie verschalkt en zijn in Catalonië binnengedrongen. Men is niet zonder vrees dat de 3000 werk lieden die vroeger aan de kanalisatie van de Ebro hebben gearbeid, zich hij hen zullen voegen. ITALIË. De Paus heeft den Kardinaal Viale Prela tot Aartsbisschop en Legaat van Bologna benoemd, welke betrekking, zoo als men weet, een jaarlijks inko men van 24,000 scudi (ƒ72,000) geeft. De Univers deelt mede, dat er onlangs door een 50-tal aanhangers van Mazzini een plan was gevormd om den Paus op eene zijner wandelingen op zijn zomerverblijf op te liglen en weg te voeren; rnaar de Kardinaal Antonclli was door de Fransche policie hiervan onderligt; de Paus vertrok niet naar builen, en hun plan viel in duigen. De nieuwe Pauselijke Ridderorde der Onbevlekte Ontvangenis, zal, naar men zegt, 100 Ridders uit Vorstelijke familien tellen. De Sardinische Gezant bij de Toscaansche Regering is teruggeroepen. Met weet de oorzaak hiervan nog niet. De Minister van Oorlog in Sardinië besloten hebbende om nog ecnige ruiterij naar de Krim te zenden, heeft tot loting moeten besluiten want iedereen wilde van de partij zijn. rRÜIISEN. BERLIJN, 5 September. De gezondheidstoestand van den Koning blijft bij voortduring zorgwekkend. De Koning heeft aan de stad Koningsbergen bij gelegenheid van haar zesde eeuwfeest 4000 tb. geschonken, ten pinde een weldadig gesticht op te rigten. Er is sprake dat de Pausselijke Regering pogingen aanwendt om een Nuntius alhier te vestigen; maar onze Regering zoude zich hier tegen verzet ten, uit vrees dat zulks tot dezelfde moeijelijkheden zou aanleiding geven, als in andere landen plaats hebben. De Regering heeft bevel gegeven om de overtollige manschappen bij de ruiterij en artillerie met half September naar huis te zenden, en de paarden, ten getale van 4000, te verkoopen. Als eene proeve van den vooruitgang van de ijzer-industrie in ons land, die vóór 4 jaren van geeneilei beleekenis was, kan dienen, dat in het Ruhr- dal alleen reeds 20 groote ijzcrsmeltmolens aanwezig zijn, waarvan er 11 aan de maatschappij Phönix aldaar behooren. Gemelde maatschappij, die jaarlijks 170,000 tonnen ijzererts en 215,000 tonnen steenkolen uit de omstreken ge bruikt, vervaardigt 32,000 tonnen ijzer en 53,000 tonnen andere metalen en houdt 6380 werklieden bezig. Te Hamburg heeft de policie vruchtelooze pogingen gedaan om eenen Russischen krijgscommissaris op te sporen, die uit dc Kriin is ontvlugt met de krijgskas van eene legerafdeeling aldaar. Men begroot de ontvreemde sotn op ƒ300,000. Na eerst te Warschau onder een valschen naam te zijn geweest, heeft hij verscheidene dagen te Hamburg doorgebragt, maar heeft nu de wijk naar Frankrijk genomen. Te Koningsbergen is eene verzending van 4000 cent. lood, welke een koopman aldaar naar Rusland wilde bewerkstelligenop verzoek van den Franschen Consulbelet. De wijnoogst in Zwitserland zal waarschijnlijk zeer voordeclig uitvallen. Sedert 1811 is de weersgesteldheid nog nimmer zoo gunstig daarvoor geweest, en als zij blijft aanhouden zat de wijn van uitmuntende hoedanigheid zijn. 00§TENUIJ H. WEENEN, 4 September. Graaf Buol en Baron Bacil hebben een reis voor 3 weken naar Stiermar ken ondernomen. Men begint ineer en meer geloof te hechten aan de aftre ding van den Minister Graaf Buol. Zijne vermoeijende bezigheden in den laatsten tijd zouden hem dringen om een tijdlang rust te nemen. Men noemt den Graaf Rechberg als zijn plaatsvervanger. De Graaf Nugent heeft op zijn landgoed een aanval van cholera gehad, maar bevindt zich thans builen gevaar.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3