tal lijders aan de pok ziek Ie steeds af, doch was die ziekte op de plantagiën nog bijna algemeen heersehende. De nieuw benoemde Gouvernenr van Suriname, Majoor Schimpf, is al daar aangekomen en op eene plegtige wijze ontvangen. Een brief uit Rome meldt, dat de Internuntius te 's Gravenhage, Conté Carlo Belgrado, den 24stcn Augustus tot opvolger verkregen heeft Mgr. Massoni, zaakgelastigde te Florence, daar de eerste tot Bisschop van Ascoli benoemd is. Eergisteren avond zijn in de residentie teruggekeerd de Kolonel-Kom- mandant Scheltus, van het regement grenadiers en jagers en de Luit.-Kol. Wilbering, Kommandant van het 4lle regement dragonders, komende uit het kamp, dat in Pruissen is gehouden. De vergadering van de Staten-Generaalzal op Maandag den 17dca dezer, ten één ure, op de gewone plegtige wijze worden geopend. Ten aanzien van den ontworpen spoorweg van hier naar Scheveningen verneemt men, dat bij het bestuur dor domeinen zulke gewigtige bezwaren bestaan tegen het afslaan van de benoodigde gronden in het 's Gravenhaagsehe Boschdat de aanvragers der vergunning deze hoogst waarschijnlijk niet zul len verkrijgen, zoo zij aan den weg geene andere rigting weten te geven. In de zitting van den Gemeenteraad alhier, is besloten om de belasting op het gemaal voor 1856 op den tegenwoordigen voet te behouden, 3.35 de 100 ffi tarwe en 73^ cents de 100 8 rogge. Acht leden waren voor eene vermindering tot een bedrag van 2 de tarwe en 60 cents de rogge. Naar men verzekert zullen de manoeuvres der verschillende corpsen zoo in de residentie als te Leyden en te Delft in garnizoen, eerst den 16dcn dezer in de vlakte van Waalsdorp aanvangen en vermoedelijk slechts 6 a 8 malen plaats hebben. AMSTERDAM, 10 September. De Koninkl. Akademie van Wetenschappen, afdeeling taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen, hield heden alhier eene gewone verga dering. Tegenwoordig waren 16 leden, onder welken van Leyden de Uecien: Rake, Rutgers, Juynboll, Dozy, Hoffmann, .Janssen en Cobet. Van den Minister van Binnenl. Zaken is ingekomen eene missive betreffende het door den Heer Hoffmann ingediende voorstel wegens het ontbieden van een stel Chinesche typen, voor het drukken van Chinesche boeken hier te lande. De Minister verklaart zich bereid tot bevordering dezer nuttige aan gelegenheid en heeft de ondersteuning van den Minister van Koloniën verzocht. Wordt besloten de vroegere commissie uit te noodigen, zich te belasten met de uitvoering van het voorstel des Ministers, tot aankoop en bet ontbieden van het stel typen, werktuigen, enz. Voorts is behandeld het rapport der commissie (bestaande uit de IIH. de Bosch Kemper, Holtius en Karsten) in de vergadering van 18 Junij jl.uit- gebragt nopens het voorstel van den Heer Cobet, om zich tot de Regering te wenden, met het verzoek lot het invoeren van een onafhankelijk slaats-examcn. De Heer Cobet heeft zijne denkbeelden omtrent het dringende en noodzake lijke tot wering der grove misbruiken, die het hooger onderwijs aankleven, nader toegelicht, de aanleiding lot die gebreken en misbruiken aangewezen en met nadruk aangedrongen op het herslel van een onafhankelijk slaats-examcn, in het wezenlijk belang van het hooger onderwijs. Onderscheidene punten, de verbetering van het hooger onderwijs, het aan dringen op eene partiële of wel op meer algemeene hervorming, een deugde lijk onderwijs op de gymnasiënhet dringend vcreischle eener inspectie van staatswege over al deze instellingende gebreken en misbruiken aan de akade- miën beslaande, en verschillende punten daartoe betrekkelijk, zijn ter sprake gebragt. Aan de beraadslagingen hebben deel genomen de Heeren Bosscha, de Bosch Kemper, Karsten, Roorda, Delprat, de Greuve, Koenen en de Voorzitter. Door den Voorzitter worden in hoofdelijke stemming gebragt1». De be voegdheid der akademie tot het doen van voorstellen aan de Regering, betref fende de zaak van het hooger onderwijs. Dit punt wordt met algemeene stemmen, behalve die van den Heer Cohet, die zich buiten stemming hield, aangenomen. 2°. De tijdigheid en gepastheid om zich thans (nadat in de troonrede der afgeloopene zitting van de Tweede Kamer het uitzigt was geopend op de aanbieding van voorstellen van Regeringswege, tot regeling van het hooger onderwijs) over die zaak tot de Regering te wenden. Met 12 legen 3 stemmen (de Heeren van Lennep, Bosscha en Rutgers) aangenomen. 3°. Het primitive voorstel (van den Heer Cobet) tot herstel van een onafhankelijk staals-examenwordt met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. 4°. Het voorstel der commissie strekkende dat de akademie zich wende a. tot de Regering met een adres, waarin zij verklaart, dat het dringend tijd is, vooral met het oog op de gebreken die het hooger onderwijs aankleven, dat de hoofdbegin selen worden vastgesteld voor de wet tot regeling van het hooger onderwijs; b. dat dit rapport aan de natuurkundige afdeeling worde medegedeeld met verzoek drie leden te benoemen, ten einde met de zuster-afdeeling over deze aangelegenheid in nader overleg te treden, wordt met 9 tegen 6 stemmen aangenomen. De vergadering is daarna opgeheven. Bij de plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt alhier, zijn van den l8tcn tot en met den 8sten dezer aangegeven 295 cholera-gevallen; overleden 190 personen. UTRECHT, 9 September. De Hoogleeraar J. A. C. Rovers, van Groningen, beeft de benoeming tot Hoogleeraar alhier aangenomen. Onze Iloogeschool trof gisteren weder een groole slag, door het plotseling overlijden van den Heer P. J. I. de Fremery, Hoogleeraar in de Medicijnen, Ridder van de Orde van den Ned. Leeuw. Hij ontsliep in den ouderdom van ruim 58 jaren. Ken groot aantal broodhakkers alhierhebben zich bij request tot den Raad gewend, otn van denzei ven te verkrijgen, dat de stedelijke belasting op het gemaalwelke nu op de concept-begrooting voor het volger.de jaar is uilgetrokken, niet mogt worden geheven. Zij wijzen in dat request op het ongeriefelijke, op het drukkende en zelfs op het onzedelijke dier belasting, en geven den wensch te kennen, dat de Raad een voldoend equivalent moge vinden, en alzoo geene stedelijke belasting op het gemaal invoere. Een adres in gelijken geest gaat ook onder de ingezetenen ter teekening rond. 'sIIERTOGENBOSCH, 9 September. Men heeft alhier reeds de eerste, maar vrij felle nachtvorst gehad; zelfs in de tuinen binuen de stad stonden de kropsalade en andyvie verstijfd. Als eene bijzonderheid meldt men dat in den tuin van Baron v. D. te Drutentwee aardappelslruiken zijn opgetrokken, waarvan de eene bij de 100 en de andere 116 gezonde, zoo groote als kleine aardappelen opleverde. Het loof is wel door de ziekte aangedaan geweest, maar zorgvuldig had men eiken morgen al de besmette blaadjes afgeplukt, waarna de planten op nieuw jonge en krachtige loten kregen, en zoo doende in grootte en rijkdom de overige, die men ongemoeid had gelaten, verre overtroffen, Eene proefneming hiervan op grootere schaal, ofschoon nog al veel tijden geduld vereischende, zou welligt tot zeer voordeelige uitkomsten kunnen leiden. In het kamp bij Reijen zijn de oefeningen begonnen maar men klaagt zeer over den slechten toestand van het terrein, vooral ten aanzien van de diepe voren, welke in verschillende rigtingen door karren en wagens zijn veroorzaakt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGie. Te Zant vliet nabij Antwerpen is een hoeren-woninggrootendeels uit riet en stroo bestaande, verbrand. De vrouw des huizes, die oin noodzakelijke reden afwezig was, vond hare heide kinderen daarbij omgekomen. Een daar van was een zuigeling. In de gemeente Lambersart zijn in de vorige week twee paren in den echt vereenigd, die te zamen 296 jaren telden. Zij waren bij die plegligbeid door 44 hunner nakomelingen, waaronder eene achter-kleindochter, omringd. EWGELASiD. LONDEN, 9 September. Nadat de Koningin op Oshorne-Ilouse eenige dagen rust had genoten na haar bezoek aan Frankrijk, keerde zij in deze hoofdstad terug en heeft daarop Donderdag morgen met een specialen spoortrein de reis naar Balmoral in Schotland aanvaard. Den volgenden dag is zij reeds te lui in burg aangeko men en met geestdrift door de bevolking ontvangen. Men zegt dat gedurende de rcize de Koninklijke berlineop het punt is geweest van in brand te geraken. Generaal Simpson heeft bij dagorder hekend gemaakt dat op 17 Aug. jl. eenige soldaten in de legerplaats der 4de divisie, onder voorwendsel van een spion te vervolgen, eene canlinc vernield en alles wat daarin was, waaronder j ook eene aanzienlijke som gelds, gestolen hebben. De daders die nog niet bekend zijn vlugtten onder begunstiging der duisternis. De Generaal noemt dat eene afschuwelijke daad, waarop de dood als straf is gesteld. Genoemde Generaal heeft ook gemeld, dat de Russen de brug ter verbin ding van het noordelijke en het zuidelijke gedeelte van Sebastopol hadden voltooid, en druk bezig waren aan de noordzijde van de haven aardwerken aan te leggen. Behalve het berigt van het verbranden van een Russisch schip in de haven van Sebastopol (zie Frankrijk) is nog door Lord Panmure aan de dag bladen een berigt medegedeeld van 8 Sept., meldende dat een tweede schip door het vuur der verbondenen is vernield. Ook was een zware brand in het midden der stad uitgebarsten. Men had ook eene zware ontploffing ge hoord, waarschijnlijk het springen van een der magazijnen aan de noordzijde. De Times gaat voort over de geringe werkzaamheid van de Oostzee- vloot te klagen, en ontziet zich niet de volgende belangrijke verklaring af te leggen, «Iedere penny schade die wij in de Oostzee aan den vijand hebben toegebragt, komt ons zelf op een shilling te staan. De verrigtingen onzer vloot zijn over hel geheel zoo slecht gelukt, en hebben zulk een voorkomen van kinderachtigheid en kwaadaardigheid, dat wij geen verslag daarvan lezen kunnen zonder ons te schamen." Eenige schepen onzer Oostzeevloot zijn reeds teruggekomen. Sommigen daarvan zullen met krijgsbehoeften geladen naar de Zwarte zee vertrekken. Men zegt dat onze Regering met die van Zweden onderhandelt om een gedeelte van het eskader te Landscrona te laten overwinteren, welke haven zelden geheel toevriest. Al de batterijen aan den mond der Tijne zullen zwaar versterkt worden. W ederom zijn 200 militaire invaliden uil de Krim teSpitbead aangekomen. Eene scheepsafdeeling van de verhonden vloot is den 15den Mei voor Pelropawlosk (in Kamschalka) aangekomen, met het doel om de stad aan te tasten. Het geheele garnizoen was ontsnapt aan boord der Russische fregatten Diana en Aurora en, door een zware mist begunstigd, hadden zij de Brit- sche fregatten Encounter en Baracutawelke de haven blokkeerden, ont weken. De stad is geheel vernietigd en 50 stukken geschut zijn in handen der bondgenooten gevallen. Daarna was het vereenigd eskader naar de rivier Amour gezeildwaar de bezetting van Pelropawlosk de wijk had genomen. Als een voorbeeld van letterlijke toepassing der wet in ons land kan bet volgende dienen: Een herbergier was onlangs voor de regtbank gedaagd, omdat hij voor één ure drank had verkocht op den dag des Heeren. De reg- lers hebben hem vrijgesproken, omdat de wel zulks alleen op Zondag verbiedt. In Ierland is een gewapend corps constabels, met de politie ten plat ten lande belast, het bestaat uit omstreeks 12,000 man, van bijzonder groote ligchaamsgeslalte. Dezer dagen zijn zij van regeringswege uitgenoodigd om

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2