LEYDSCHE COURANT. V' .ny 18B5. BIMENLANDSCÏIE BERIGTEN. De Prijs der Courant is /li in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen a/gegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSD AG12 SEPTEMBER. uit Zaturdag Avond. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 25. LEYDEN, 11 September. Bij besluit van gisteren beeft Z. M. benoemd tot gewone Hooglecraren in «lc faculteit der Godgeleerdheid aan onze Hoogeschool de Heeren A. Kuenen, Tlieol. Doet., buitengewoon Hoogleeraar in die faculteit, en J. J. Prins, Tlieol. Doet., Predikant bij de Hervormde gemeente te Rotterdam. Dc openbare Promotie en Prijsuitdeeling onder de Leerlingen van bel Stede lijk Gymnasium, beeft plaats gehad op Zaturdag den 8stcn dezer, des namid dags ten één ure, in de Slads-Gehoorzaal. Bij de opening dezer plegligheid las de Rector Dr. W. H. D. Suringar, een kort verslag aangaande den staat van het Gymnasium gedurende den laatst verloopen Gymnasiaal-Cursuswaarin o. a. vermeld werd de dood van den voortreffelijken leerling M. A. Houtkamp dc aanstelling van den 2den Pracceptor, den Heer S. J. Rinkes de beroeping van den 2den Docent in de Wiskunde, den Heer G. van Ilennekeler, naar Middelburg het plan om de leerlingen der ls,c kl. voortaan ook in de beginselen der Botanie te onderwijzen de goede toestand der School-Bibliotheek de uitslag van dc in Jtilij 11. gehoudene Examina. Nadat de namen der leerlingen waren afgelezen die tot hoogere klassen bevorderd werden en prijzen zouden ontvangen, reikte de Heer President-Cu rator deze prijzen uitwaarna door den primus van iedere klasse eene Gra- tiarutn Actio gereciteerd werd, te weten: in de le klasse door M. H. V. Esser, in de Hollandsqhe taal. y> 2e a u G. J. Dozy, x>. Fransche 3° a A. J. van der Burg,» Hoogduitschc 3° b x> P. A. D. Couvee, Eugelsche 4« a A. M. Venker, Latijnsche n 5e N. G. Sluffkcn, Latijnsche o Vervolgens traden vier leerlingen op, die na volbragten cursus, eervol tot •de Academie bevorderd werden, om afscheid te nemen van het Gymnasium met het houden eener door hen zelve opgestelde Oratiuncula. H. W. Stuffken sprak in het Hollandse!) over Jeanne d'Arc of de maagd van Orleans. A. Kuyper, in het Hoogduitsch über Uljilas Hischof der Visi-Gothen und seine Gotliisclie Bibeliiberzetsung. J. A. Huët, in hel Fransch sur la vie de Corneille. R. H. J. Huël, in het Latijn de caussisquibus factum situt litter arum Latinorum praestantia post mortem Augusti consenuerit brevique tempore ad nihi- lum venerit. Ten slotte wenschte de Rector, uil naam van het Gymnasium, deze ver trekkende leerlingen geluk met hunne eervolle bevordering: wekte de overi gen, die eerstdaags den nieuwen cursus zullen aanvangen, op lot aanhoudende vlijt en oppassendheid: en begroette de beide laatst aangestelde Docenten, onder leedbetuiging van het aanstaande vertrek van den Heer van Ilennekeler. De plegligheid, met muziek begonnen en afgewisseld, is in orde en naar algemeen genoegen afgeloopcn. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad geheven gedurende de maanden Augustus 1854 en 1355. 1854. "opcenten 7,984.49 eigen midd. - 240.47 I opcenten 1,314.82} eigen midd. - 267.65 c O Wij" i opcenten eigen midd. - 1,302.62 1,659.241 «al ^3 opeenten S eigen midd. - 8,224.90}. 1,582.47} 686.25 2,961.861 1855. 6,725.05} - 1,117.00 1,307.64 - 259.73 7,842.05} 2,300.67 - 1,354.73} 1.567.37 645.30 77.65 43.82 3 o I f 46.22} - 104.87 3,655.40] 121.47 13,767.02} 151.09} f 13,861.22; Meerder in 1855 /94,20. Door de Cholera-Asiatica werden sedert onze vorige opgave aangetast 12 personenwaarvan 8 zijn overledenals hersteld werden aangegeven 3 perso nen, blijvende er op dit oogenblik nog 52 lijders in behandeling. In Augustus zijn op den Hol 1. spoorweg vervoerd 121,725 personen ei» is ontvangen ƒ126,973.13}op den Rijnspoorweg vervoerd 88,663 personen en ontvangen ƒ137,200.42}. De uitvoer van vee naar Engeland, blijft steeds levendig. Vrijdag II. is de stoomboot Magnet uit het Nieuwe Diep vertrokken, aan boord hebbende 112 koeijen en 1746 schapen. De 's Grav. Nieuwsb. van ll. Donderdag bevat een ingezonden stuk naar aanleiding van het treffend voorval eener vrouw uit den fatsoenlijken stand, door eenen baldadig haar toegeworpen brandende lucifer, eene prooi der vlammen geworden, en onder hevige marteling bezweken. Het heeft, zegt de S.bel hart van velen met ijzing en medelijden vervuld. Maar het geeft bovendien stof tot nadenken en leering. Die het misdrijf pleegde, be hoort tot die wezens, welke men gewoon is, straatjongens te noemen. Niet zonder eenigen grond heeft men dikwerf gevraagd, hoe het kome, dat daar, waar inen voor stads armen-, diaconie-, tusschen- en burger-scholen zooveel aan het onderwijs ten koste legt., de onbeteugelde ruwheid en onbeschoftheid der jongens schier bij den dag toeneemt. Is het welligt, omdat men in deze scholen wel den geest voedt, maar geenszins het hart loutert of de inborst verzacht? Is het, omdat men er wel onderwijst maar niet opvoedt? De schrij ver dezer vragen laat hare beantwoording bun over. die geroepen zijn om hel, toezigt over deze scholen te houdenmaar mag den wensch niet onderdruk ken, dat godsdienstig-zedelijke opvoeding het hoofdbeginsel zij der wet, welke op het onderwijs wordt te geinoet gezien. Nog zegt de S. Aanhoudend ziet men een zwaar vergif en het gevaarlijkst middel tol brandstichting levens,, in de handen van kinderenhel meest algemeen voorwerp van bedelarij ge worden. Het gebruik der lucifers kan welligt niet ten eeuenmale verboden worden. Maar er zijn middelen om den verkoop minder gemakkelijk te ma ken door de aflevering te verbieden, anders dan in blikken of in koperen doozenhetgeen noodwendig den prijs verhoogen en het gebruik minder alge meen zal maken. Maar bovenal is hel de pligt der Regering, liet uitventen langs de straten door kinderen en bedelaars, gelijk in Amsterdam door hon derden geschiedt, ten strengste te weren. Een telegrafisch berigt uit Marseille, te Gotha ontvangen, meldt dat Dr. Barth, beroemd door zijne reizen in de binnenlanden van Afrika, aldaar den 8stPn September in goeden welstand was aangekomen. Onder het afdrukken dezes ontvangen wij het volgende berigt uit 's Gravenhage: Een telegrafisch berigt van het krijgstooneelalhier ontvangen, houdt in, dat Sebastopol in het bezit der bondgenooten is geval len; dat de Russen in den nacht van 8 op 9 het zuidelijk gedeelte van de vesting hebben ontruimd; dat zij de magazijnen in de lucht hebben doen springen en de stad aan de vlammen hebben prijs gegeven; en dat alle schepen zijn vernield. 's GRAVENHAGE, 11 September. Z. M. heeft tot Adjunct-Commies bij het Dep. van Binnenl. Zaken be noemd J. 11. C. Vermeer, thans eersten klerk. Bij Kon. besluit is, op verzoek, aan den thans met verlof bier te lande aanwezigen Kapitein der infanterie bij bet leger inOost-Indië ff. A. J. J. Walter eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. Ook is de 2den Lui tenant J. J. Alberts van hel 8stc reg. infant, in zijnen rang overgeplaatst bij het leger in Oost-Indie. Bij den Minister van Finanlien is ontvangen eene som van ƒ100, door een onbekende, onder het postmerk 's Hertogenboschten behoeve van 's Rijks schatkist ingezonden. Bij het Dep. van Binnenl. Zaken is ten behoeve van de noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen100 van wege een Nederlander, uit N.-Amerika; en 500, van wege de directie der militaire sociëteit Con cordia te Batavia. Volgens de laatste berigten bij het Dep. van Koloniën nil Suriname ontvangen, heerschte de gele koorts aldaar nog altijd onder de bemanningen der koopvaardijschepen, en waren er, sedert liet vorige berigt, weder ver scheiden schepelingen aan die ziekte overleden. Te Paramaribo nam het ge-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1