BUITENLANDSCHE BERlftTEN. BKLGIE. BRUSSEL, 7 September. Een Russisch soldaat, die in Frankrijk als krijgsgevangen was, is er in geslaagd otn te ontsnappen. Geene andere taal dan de Russische kennende, hield hij zich als stom en kwam bedelende van het eene dorp tot hel andere, de nasporingen der Fransclie policie ontgaande, te Brugge. Het Russische Gezantschap zal hem de middelen verschaffen, om naar zijn vaderland terug te keeren. Te Bergen in Henegouwen heeft zich cene vereeniging gevormd om in Spanje geestelijke goederen te koopen. EüfGSLAltD. LONDENG September. Volgens een onzer dagbladen is er verandering in het staatsbestuur te verwachten. Eene coalitie is op het punt om gevormd te worden tegen Lord Palinerslon, door Lord John Russell, de Hoeren Gladstone, Graham en andere peelisten, waaronder Cobden, Bright en de vredeparlij. De Times herinnerende dat het een jaar geleden is, dat de krijgsbedrij ven in de Krim zijn aangevangen, zegt daarbij: Op de groote toerustingen der laatste tien weken is de hoop der Fransche en Britsche Veldheeren ge bouwd; en het zal dan ook, wanneer zij het geschikte oogenblik gekomen achten, een vuur zijn zoo als in de geschiedenis der oorlogen nog niet be kend is. Het zware kaliber en de verre dragt der kanonnenhet aantal en de grootte der mortieren, de nieuwe stelling waarin de batterijen der bond- genooten gebragt zijn door hun gestadig voorwaarts dringen in den afgeloopen zomer, dat alles zal de volharding der Russen op eene uiterst zware proef stellen. De groote schaal waarop zulk een bombardement plaats heeft, en de daarvoor noodige toerustingen maken het zeer begrijpelijk, dat er zoo veel tijd verloopt voor dat het ondernomen wordt. In April wierpen de bondge- nooten in negen dagen 550,000 kogels en bommen op Sebaslopolterwijl door de Brilsche artillerie alleen eene waarde van 300,000 aan krijgsbe hoeften verbruikt werd. Zelfs op gewone dagen gebeurt het dikwerf dat de Russen in een etmaal een 4000-tal kanonkogels schieten en 600 bommen werpen in een gedeelte der Britsche stelling; en echter zeggen naauwkeurige berigtgevers, dat hun vuur in vergelijking met het onze over het algemeen flaauw is. Hoe groot hunne hulpbronnen zijn en de sterkte der werken waaraan zij dag en nacht arbeiden, kunnen wij niet beoordeelenmaar het is zeker dat er eene worsteling op handen is, die het lot van Sebaslopol, al thans voor dezen winter, beslissen zal. De Oostzeevloot bevindt zich nog steeds op de reede van Nargen. Het fregat Impérieuse en eene korvet, waren afgezonden om Kronstadt te ver kennen. Bij den vuurtoren van Tolbecken zagen zij twee Russische fregatten die spoedig onder het geschut der vesting de wijk namen. Overigens is nog bij de Admiraliteit berigt ontvangen van eene onderneming van Kapitein Otter, tegen Brandow, de zeehaven van Wasa in de Finsche golf. Genoemde Kapitein beeft aldaar 8 schepen en eenige magazijnen met steenkolen, teer, harst enz. ter waarde van 20,000 in brand gestoken en den vijand een verlies van 25 man loegebragt. Al de bombardeerbooten, ten getale van 16, in den vorigen winter op de werven van Engeland met zoo vele kosten gebouwd, en waarmede men de haven-steden van Rusland hoopte te vernielen, zijn thans buiten dienst gesteld als geheel onbruikbaar. Zij worden naar Engeland teruggevoerd. Gedurende de afgeloopen maand zijn 28 schepen onder toezigt van de Regering, met landverhuizers van Liverpool naar verschillende oorden der wereld vertrokken, aan boord hebbende 8908 passagiers. Uit Noord-Amcrika wordt geschreven, dat de oogst aldaar zeer voor- deelig uitvalt. Men berekent in staal te zullen zijn om ongeveer 77 millioen bushels [ongeveer 26 millioen Nod. mud) graan uit te voeren. In sommige Staten zal de uitvoer vijfmaal meer kunnen zijn dan in 1847. FRANKRIJK. PARIJS6 September. Bij Keizerlijk besluit zijn aan 455 onderwijzers en onderwijzeressen van lagere scholen eereblijken toegekend wegens zelfopofferenden inocd, door hen bij het verplegen van choleralijders betoond, toen die ziekte ten vorigen jare in een gedeelte van Frankrijk beerschte. De laatste berigten door de Regering uit de Krim ontvangen, zijn uit hoofde van hunnen bijzonderen aard voor geene openbare mededeeling vat baar. De Generaal Pélissier koestert de grootste hoop ten aanzien der voorge nomen groote onderneming tegen Sebaslopolnaardien de belegeringswerken eene volkomenheid bereikt hebben die mende ontzagchelijkc verdedigings werken der Russen in aanmerking genomen, nooit zou hebben durven ver wachten. Eenige overloopers hebben, zonder iets van elkander te weten, de eenparige getuigenis afgelegd dat de belegerden, zelfs als men hen niet aan viel, maar zich alleen bij de naauwe insluiting der vesting bepaalde, moeite hebben zouden om bet gedurende den winter aldaar vol te houden. Men verwacht stellig dat zij nogmaals eene afleiding zullen beproeven, als het eenige middel om de vesting te redden maar men is gereed den vijand af te wachten en ons kamp is zoo sterk, dat een handvol krijgsvolk genoegzaam is om cenen overmagtigen vijand af te slaan. De Keizer is ook vol vertrouwen op den goeden uitslag der zaak. Eergis teren avond voegde hij een Generaal toe: »lk hoop dat de maand Septem ber niet voorbij zal gaan voor dat Sebaslopol bemagtigd is." De vereeniging van bet Crédit Mobilier heeft last gegeven om in Italië, Spanje en Hongarije groote hoeveelheden rijst, tarwe, haver, enz. te koopen. De Hoeren E. en I. Pereire, nebhen cene som van 50,000 fr. in de schatkist gestort ten behoeve der inrigtingen voor zieke en vermiukle werk lieden, welke door den Keizer zijn gegrondvest. Uithoofde van bet korten der dagen, beeft men besloten cene wijziging te brengen in den tijd waarop de tentoonstelling voor het publiek geopend zal wezen; van Zondag den dezer af zal het nijverheidspaleis ten half 10 ure des morgens, in plaats van ten 9 ure, geopend en ten half 6 ure, in plaats van ten 6 ure, des avonds gesloten worden; van den IS110" October af zal de tentoonstelling van 10 ure des morgens tot 5 ure des namiddags geopend wezen. Waarschijnlijk zal de sluiting eerst met het einde van No vember plaats hebben. Abd-el-Kader is te Lyon aangekomen. Mij is in eenen lijdenden toe stand en moet het bed houden. Daar hij door de aardbevingen te Broessa vier maanden met de zijnen in tenten heeft moeten wonen is dit niet te verwonderen. Te Bellac een klein stadje bij Limoges, dep. Haute Vienne, bestaat even als op verscheidene plaatsen in dat depart, een der Evangelische kerken wier Leeraren niet door den Staat worden bezoldigd. Sedert lang hielden zij ongestoord hunne zamenkomsten. In 1853 vond de Regering goed 10 scholen aan die kerken verbonden te sluiten, een jaar later de kerken. Men be proefde toen de erkenning der kerk van Staatswege te bekomen, doch ver geefs. Nu vergaderde men in kamers, in schuren en onder den bloolen hemel. De Prefect verbood dit, doch men ging voort. Tien personen hebben daarop te Bellac voor de Regtbank teregt gestaan. Zij werden verdedigd door den Advocaat le Blond van Parijs en de lleeren de Vaicourt en E. de Prcssensé, afgevaardigden der Ev. Maatschappij aldaar. De beschuldigden hebben verklaard dat zij een gewetenspligt hadden vervuld. Zij zijn tot het minste dor be paalde straffen veroordeeld, op grond dat hunne godsdienstige bijeenkomsten niet geautoriseerd waren, welke autorisatie men echter had geweigerd. SPAN .F E. MADRID, 4 September. Er is weder eene bende van 20 gewapende personen verschenen in de provin cie Segovia, niet verre van S4. Ildefonso, de verblijfplaats der Koningin. De Burgerwacht van Ia Granja en 30 ruiters zijn afgezonden om hen te vervolgen. De uitvoering van het Regeringsbesluit om de onvoltallige kloosters (dat is die minder dan 12 kloosterlingen tellen) op te heffen en met andere te vereenigen, heeft moeijelijkheden ontmoet, en de daarvoor gestelde termijn is tot het eind der loopende maand verlengd. De termijn voor de vrijwillige inschrijvingen ten behoeve der leening is tot den 16<lcn dezer verlengd. Er is op dit oogenblik voor 116 millioen realen ingeschreven. Het stadje Tafalla in Navarra, wordt op eene vreeselijke wijze bezocht; cholera en typhus hebben meer dan een zesde der bevolking weggesleept. ITALIË. Te Genna is een vlugschrift verschenen, dat nog al opzien baart. De schrijver betoogt daarin dat Napels ten tijde van Murat tot hoogen bloei is opgeklommen, maar door de herstelling der Bourbons weder diep is gevallen. Aan het slot is een brief van Prins Lucien Murat opgenomen, waarin deze zegt dat zoo Italië hem mogt roepen, hij er flor op zal zijn het te dienen. Als schrijver geeft men op een voormaligen Napolitaanschen Minister, die zeer bevriend is met den Prins. PRUIS EST. BERLIJN, 5 September. De Koning zal ter gelegenheid zijner reis naar den Rijn, Keulen bezoeken, aldaar het door den Heer Richarz geslichte groote museum inwijden en den eersten steen leggen voor de vaste brug over den Rijn. In onze lakenfabrieken zijn voor rekening der Turksche Regering, als mede voor handelshuizen le Konstanliriopel, zeer belangrijke bestellingen gedaan. In geheel het Prolcstantsche Duitschland en in de kerken van die ge loofsbelijdenis in Oostenrijk, zal op den 23slCQ dezer, op voorstel van de Duilsche Evangelische keikelijke conferentie, dit jaar le Eisenach vergaderd, plegtig worden gevierd het 300-jarige herinneringsfeest aan den op 25 Sept. 1555 gesloten Augsburgschen godsdienstvrede. OOiTENRIJ 51. YVEENEN, 4 September. Van 1 tol 4 dezer zijn alhier door de cholera aangetast 782 personen en 311 overleden. Sedert 28 Mei zijn in het geheel aangetast 3585 personen, waarvan 1517 zijn overleden. Den lsten dezer vierde de 89-jarige Maarschalk Radetzky het 50-jarig jubileum van zijne Generaais-betrekking, waartoe hij den lsten Sept. 1805 werd benoemd. Hij dient thans 71 jaren onafgebroken in hel Ooslen- rijksche leger, en wel 70 jaren als Officier en 50 jaren als Generaal. Hij zou thans aan den Keizer zijn verlangen naar rust hebben te kennen gegeven. Uit Hongarye zullen aanzienlijke hoeveelheden graan, vooral tarwe, naar Noord-Duitschland worden afgezonden. IS U L. A KT 19. Men blijft gelooven dat de Keizer nog in den loop dezer maand, vergezeld van den Grootvorst Michael, het leger in de Krim zal bezoeken. Men verzekert dat de Rijkskanselier en Minister van Buiten!. Zaken Graaf von Ncsselrodevan den Keizer verlof heeft bekomen tot het doen eener buitenlandsehe reis. In Zuid-Rusland hcerscht thans de grootste bedrijvigheid, om nog vóór het begin van den regentijd, cene groote massa leeflogt naar de Krim te brengen,

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2