Stevens, Secretaris-Generaal bij het Ministerie van Binnenl. Zaken en David, Hoogleeraar aan de Hoogeschool te Leuven. Te Schaarbeek is de cholera zoo hevig toegenomen, dat men het nood zakelijk heeft geacht de school der gemeente lijdelijk in gasthuis te veranderen. Eene landhoeve nabij Antwerpen die 25 jaren geleden voor 17,000 fr. is verkocht, heeft thans 78,000 fr. opgebragt. De Belgische brik Mëlanie IsahelleKapitein Smidt, toebehoorende aan de Heeren E. Storm en C".welke met eene rijke lading van Antwerpen naar Rio-Janeiro was bestemd, is op de hoogte van Batz totaal verbrand. Geluk kig is niemand bij deze ramp omgekomen, maar noch de passagiers, die zes in getal waren, noch de bemanning hebben iets van hunne goederen kunnen bergen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Aan de station van Landen bij Luik stond II. Maandag een gezin van ouders en kinderen met ongeduld een trein te wachten waarop zich eenige soldaten die met verlof terugkeerden, moesten bevinden. De moeder herkent haren zoon en reikt hem haren arm, hij springt uit den nog voorlgaanden wa- gen, stoot tegen de locomotief, valt er tusschen en wordt voor de oogeu van het wanhopige gezin verpletterd. EICELASB. LONDEN, 1 September. Uit de Krim wordt gemeld, dat de onzen hun vuur verdubbeld heb ben zij werden op het centrum krachtdadig door de Franschen ondersteund, i De werken tegen het Redan vorderden goed. De Russen hadden achter den Malakoff-toren twee halfcirkelvormige werken opgerigt cn bespoedigden den aanleg der schipbrug naar de noordzijde der vesting. In hun leger merkte men veel bew eging op. Nieuwe w erken op het plateau van Bel bek dekten het front der verbondenen aan de Tschernaia. De inlading van houten gebouwen en krijgsbehoeften wordt met ijver voortgezet; aan de werven en tuighuizen hij Woolwich heerscht eene onbe schrijfelijke drukte met deze inscheping. Hel schip Sanspareildat inet een lading krijgsbehoeften reeds te Kiel was aangekomen, heeft hevel ontvangen herwaarts terug te keeren. Hieruit kan men opmaken, dat de krijgsbedrijven in de Oostzee voor dit jaar zijn geëindigd. De inzameling van den oogst in Ierland gaat zeer voorspoedig, en valt zeer voldoende uit. In de werkhuizen bevindt zich geen enkel krachtig manspersoon, daar allen aan den veldarbeid worden gebezigd. Een dagblad van Sb Francisco deelt een brief mede van de Sandwichs- eilanden aan een Fransch Natuuronderzoeker in Californic geschreven, waarin een der bewoners van die eilanden een verhaal doet van de uitbarsting van den berg Kilanae aldaar. Deze uitbarsting schijnt in een opmerkelijk ver band te staan met de laatste uitbarsting van den Vesuvius en de aardbevingen in Turkye, Zwitserland en Frankrijk. Een Ingenieur te Montreal, John Ross genaamd, heeft eene ontdekking gedaan van eene nieuwe beweegkracht, door middel van welke hij voorgeeft, dat men de Atlantische zee in 3 dagen kan overvaren. Uit Virginie in de Vereenigde Staten meldt men, dat de geele koorts aldaar hevig bleef voortwoeden, en in weerwil van de genomen gezondheids- maatregelen zich meer noordwaarts uitbreidde. Handelaren te New-York, Philadelphia, Boston en Baltimore hadden eene inschrijving geopend om in den nood der bevolking te voorzien. Te New-Orleans is het even zoo gesteld van 517 personen, in eene week overleden, waren 304 aan de geele koorts bezweken. FRANKRIJK. PARIJS3 September. Omtrent het zwijgen van het geschut in de haven van Messinabij de aankomst van den Schout bij-Nacht Pelliconwaarvan wij in ons vorig nommer hebben gesprokenverneemt men dat onze Regering ophelde ring heeft gevraagd, en dat de Napelsche Regering geantwoord heeft dat zij daarmede het zwijgen van het Fransche geschut op den geboortedag van de Koningin heeft willen beantwoorden. Maar hiermede zal geen genoegen wor den genomen; want de toen aanwezige schepen behoorden niet tot de Keizer lijke marine, maar waren slechts handelsvaartuigen. Al de verantwoordelijke uitgevers der dagbladen zijn op het Ministerie van Binnenl. Zaken ontboden, waar hun is medegedeeld dat zij zich voortaan moeten onthouden om de woorden des Keizers openbaar te maken, zonder ver- j lof van den Minister. De Prins Czartoryski is met eenige vreemde Officieren naar Konstanti- nopel vertrokken. Zij zullen in Turkye een corps kozakken, voornamelijk uit Polen bestaande, oprigtcn. De Monit. deelt de correspondentie mede, gevoerd tusschen den Opper- j bevelhebber van het Fransche leger in de Krim en Prins Gortschakoff, be treffende eene omstandigheid, die zich heeft voorgedaan bij het wegvoeren van de Russische gewonden en dooden op het slagveld aan de Tschernaia. Generaal Pélissier, beklaagt zich, dat de Russische batterijen van Mackenzie I voortgegaan zijn met op de personen te schieten, welke de Russen, die nog op het slagveld waren blijven liggen, kwamen wegnemen, ofschoon de Fran sche tiralleurs hun vuur gestaakt hadden. Ten gevolge hiervan hebben de Franschen met het wegnemen der Russen, die gevallen waren en nog aan gene zijde der Tschernaia lagen, niet naar wensch kunnen voortgaan. Ten slotte zegt de Generaal, dat hij deze omstandigheid aan Prins Gortschakoff mededeelt, opdat niemand regt hebbe te zeggen, dat de Franschen de gewon den zonder zorg en de gesneuvelden onbegraven hebben gelaten. Prins Gortschakoff heeft daarop den Franschen Opperbevelhebber bedankt voor de zorgendie hij voor de Russische gewonden genomen heeft en doen opmerken, dal de Bevelhebbers van de batterijen van Mackenzie hem ver klaard hebben, slechts alleen op de voorposten geschoten te hebben, nadat de Fransche tirailleurs op de Russen hadden gevuurd welke laatste na het gevecht, zich naar de oevers der rivier hadden begeven, ten einde hunne ge wonden en gesneuvelden van het slagveld weg te riemen. Generaal Pélissier heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt om Prins Gortschakoff cene portefeuille terug te zenden, met waarde en een brief daarin, die bevonden is aan Generaal Head toebehoord te hebben. Voor deze heuschheid heeft Prins Gortschakoff hem ook zijnen dank betuigd. In weerwil dat de ministeriele bladen den grooten voorspoed uitbazui nen, waarin handel en nijverheid in FYankrijks hoofdstad verkeeren, heeft de regthank van koophandel alhier gedurende de verloopen maand Augustus niet minder dan 130 faillietverklaringen uitgesproken. Om zich een denkbeeld te vormen van de bezwaren die aan de belege ring van Sebastopol zijn verhonden, moet men in 'toog houden dat onze troepen in alles 17 uren gaans loopgraven hebben gedolven, en dat wel op cenen zeer moeijelijken en veelal sleenachtigen grond en dat zij 85 batte rijen hebben opgeworpen en daaronder zeer belangrijkemaar dat zulks veel volks heeft gekost, en dat alleen het daarslellen en wapenen van de batterij n°. 22, met slechts drie stukken, den Franschen het verlies van 856 solda ten heeft berokkend. Het linieschip Austerlitzdat zich in dc Oostzee bevindt, heeft op een zandbank gestooten en is zoodanig beschadigd dat het herwaarts zal ko men om hersteld te worden. De Arabische opperhoofden, wier prachtige kostumes in hooge male de aandacht hebben getrokken hij de laatstelijk alhier door den Keizer gehouden wapenschouw, zijn van hier vertrokken, om naar Afrika terug te keeren. De toestand van Abd-el-Kader die bij zijne aankomst aan koortsen leed, is eenigzins verbeterd; hij is voornemens zoo spoedig mogelijk herwaarts te komen. De Regering mag zich hierover verblijden, want het niet onderwor pen gedeelte van Algerie had, zoo hij was overleden, zijn dood zeer zeker haar ten laste gelegd. Eene der rivierbooten van de Rhone is reeds in zee gestoken, eene groote menigte vaten met zich voerende, gevuld met eene harstachtige zelf standigheid om daarmede de barakken in de Krim te bedekken. Ook een aantal stormladders, van buitengewone lengte, zijn bij die gelegenheid ver zonden. In de vorige week heeft zich een welgekleed persoon van den top des Straatsburgschen doms afgeworpen. De Regtbank van Belfort (dep. Haut Rhin) heeft zekeren 70-jarigen woekeraar, Riss gehceten, die als werkman zijne loopbaan begon en thans 2 a 3 millioen fr. bezit, wegens woeker en opligterij sedert 1827, veroordeeld tot 125,000 fr. boete en 2 maanden gevangenis. 130 getuigen zijn tegen hem opgekomen in weerwil van allerlei aanbiedingen om ze terug te houden. SPANJE. MADRID, 1 September. De kerkelijke partij gaat steeds voort met zich vijandig tegen de Regering te betoonen. Er wordt thans, zoowel in Madrid als in de provinciën, een zoogenaamd godsdienstig genootschap gevormd, onder den titel van Vereeniging van de Onbevlekte Ontvangenis. Maar dit zal niets anders zijn dan een ge heim genootschap, om de staatsinstellingen te ondermijnen en om mannen aan de Regering te brengen die eerbied hebben voor de Godsdienst en het Hof van Rome. Om de ware strekking te bedekken zullen zelfs vrouwen en kinderen daarin worden opgenomen. De inschrijvingen voor de vrijwillige leening zullen waarschijnlijk niet meer bedragen dan 80 millioen realen. Men verzekert dat in den Ministerraad tusschen twee leden ernstige ge schillen zijn gerezen, die zoo hoog zijn geloopen dat de Raad zich niet met de bepaalde werkzaamheden heeft kunnen bezighouden. ITALIË. Te Rome heeft zich eene commissie gevormd om een gedenkteeken op te rigten tot aandenken aan de bewaring van den Paus, toen hij den 12den April jl. in het klooster van Sinte Agnes hij Rome, door het instorten van een gedeelte des gebouws, in levensgevaar kwam. Van den voor geruimen tijd overleden Silvio Pellico zal te Turyn eene verzameling van omstreeks 400 brieven in het licht verschijnen, welke deels gedurende deels na zijne gevangenschap geschreven zijn. Zij zullen in het Italiaansch en in het Fransch worden uitgegeven. PRlIiSEN. BERLIJN, 4 September. De Koning is na afloop der wapenoefeningen uit het hoofdkwartier te Grosz- Beuthen op Sanssouci, teruggekeerd. Zekere Heer Carl Christiaan llubner. heeft bij gelegenheid van het be zoek des Konings te Chemnitz, 30,000 tb. gegeven tot oprigting van een ge sticht voor verwaarloosde kinderen. Den lsten dezer is te Koningsbergen het zesde eeuwfeest van de stichting dier stad met godsdienstige plegtigheid gevierd. Bij deze gelegenheid heeft een harer burgers, de koopman F. Degen, 1000 thaler geschonken aan de aldaar bestaande vereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende krijgslieden. In de Silesische bladen leest men de volgende aankondiging: Men ver volgt den Keizerlijk Russischen leger-commissaris Julius Cielecki, die voor eenigen tijd uit Simferopol is gevlugt met eene som van 150,000 roebels zilver en een valschen pas op den naam van Honorius Wyzocki; omstreeks het einde van Junij is hij te Warschau gezien.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2