LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 7 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAJkDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 September. Z. M. beeft bij besluit van den 4den dezer, Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, lste Luitenant bij het l5tc balaillon van bet reg. grenadiers en jagers, bevorderd tot Kapitein bij dat corps. Tevens is Z. K. II. van Luitenant ter zee 2de klasse a la suite bevorderd tot Luitenant ter zee lste klasse a la suite. Sedert de jongste opgave werden alhier door de Cbolera-Asiatica aange tast 20 personen, waarvan 8 zijn overleden; als hersteld werden aangege ven 6, terwijl nog 46 lijders in behandeling bleven. In de zitting van den Gemeenteraad van Schiedam, is met algemeene stemmen besloten, het gemaal en bet marklgeld van de aardappelen met 1856 af Ie schaffen en om met 1856 de opeenten op de grondbelasting op te voeren tot 15 voor de gebouwde en tot 10 voor de ongeb. eigendommen; en (ie opc. voor het personeel lot 25, en voorts tot eene dir. belasting op bet in komen, met 10 tegen 5 stemmen, en tevens eene verordening vastgesteld op de invordering dier belasting, met 14 tegen 6 stemmen. In (ie gemeente Oud-Beijerland is besloten een eigen belasting op bet gemaal te beffen, en wel 2 op de 100 tarwe eri 60 cents op de 100 rogge, en daarbij een hoofdelijken omslag in te voeren van ƒ2600. Bij bet indienen van de begroeting bij den Gemeenteraad te Haarlem, hebben B. en W. voorgedragen om de belasting op de brandstoffen en bouw materialen te behouden, die op het gemaal af te schaffen, die op bet gedis tilleerd en likeuren te verhoogen, de opcenten op 's Rijks directe belastingen tot liet maximum op te voeren en eindelijk eene directe belasting te beffen van ƒ60,000. In bet ontwerp van de begrooting aan den Gemeenteraad van Groningen aangeboden wordt voorgesteld een hoofdelijken omslag te hellen van ƒ30,000 en eene plaatselijke belasting op den wijn en bet gedistilleerd a ƒ51,000. De belasting op bet gemaal en de brandstoffen zouden vervallen. De najaars-vergadering der prov. commissie van onderwijs in Zuidbol land is bepaald op 15 October aanst. De besmettelijke longziekte onder bet rundvee in Friesland is weder eenigzins toegenomen. Het getal der gestorven en afgemaakte beesten, sedert 1 Januarij dezes jaars beloopt thans 1239. Te Zierikzec is door den Gemeenteraad besloten, de bouwvallige stuk keu van den toren der St. Lievens Monsterkerk af te breken en hem voorts te laten staan. De kosten daarvan worden geraamd op ƒ800. In de gemeente Veen, bij Heusden, werd bij liet afbreken van een bnis, onder den vloer van den kelder gevonden een ijzeren potje, inhoudende tusscben de 27 en 2800 zesdebalf stukken en een drietal guldens van Wil lem I. Deze geldstukken hadden niet zoo zeer door den tand des tijds dan wel door bet snoeimes geleden. De tegenwoordige eigenaar des buizes beeft den schat met den vinder gedeeld. De doorbraak te Lil li in Noordbrabant, door den jongsten watersnood veroorzaakt, is in bet openbaar aanbesteed voor de som van ƒ51,000. Deze som doet denken hoeveel gronrls er aldaar op een oogenblik is weggespoeld, «n geeft wederom een nieuw bew ijs van bet vrceselijke der laatste waterrampen. De Landbouw Cour. bet verschijnen der aardappelen-ziekte in ons vaderland mede leelcnde, zegt o. a. daarvan rle ziekte is overal bier te lande uilgebroken, maar de verstandigen in den lande, zien daarin niets onrustba rends. Zij hebben dit verwacht en zich niet gevleid met een grootcren oogst dan thans de ondervinding als de gemiddelde, gedurende de ziekte, heeft leeren kennen. De ziekte openbaart zich niet heftiger dan gedurende de laatste jaren, er zijn niet minder, misschien nog meer aardappelen uitgepoot dan gewoonlijk, en er is dus gcene reden om voor gebrek te vreezen, evenmin ^!s er reden is om op vermindering van prijs te hopen, ingeval er geene ver mindering in de graanprijzen te voorzien is. En bij den legenwoordigen zoo geweldig veel voedsel verkwistenden oorlog, bij het geheel en al falen van de graan-aanvocren uit Rusland, bij de onmogelijkheid waarin de Verecnigde Staten schijnen te verkceren, om hunnerzijds daarin te voorzien, zal de han del, evenmin als in bet vorige jaar, bij inagle zijn om anders, dan slechts voor een klein gedeelte, in bet jaarlijksche te kort van bet westelijk Europa te voorzien. 's GRAVENIIAGE, 6 September. Door Z. M. is benoemd tot Notaris te Dinther, J. P. G. Masman, Can- didaat-Notaris te 's Hertogenbosch. Volgens de Amst. C. is bet berigt, dat II. K. II. de Kroonprinses van Zwedenden arm zou hebben gebrokenbezijden de waarheid. Eergisteren avond had, bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, de aangekondigde verlichting plaats van den Sche- veningschen weg lot aan bel groot gemeente-badhuis. Langs den geheelen weg waren sterren aangebragt, die eene goede uilwerking deden. Halfweg Scheveningen was een verlichte muziektempel opgerigtalwaar het muziek korps der jagers zich deed hooren. Aan den ingang van het dorp stonden eerepoorten die mede prachtig verlicht waren. Ook bet badhuis was ge- illumineerd, welke illuminatie echter door den wind veel van bare werking verloor. Daar voerde bet muziekkorps der dragonders vele stukken uit. In zee werd van eene pink en eene boot eenig vuurwerk afgestoken, hetwelk een heerlijk gezigt opleverde. Ook liet badhólel van den Heer Maas was smaak vol geïllumineerd. Bij het Dep. van Binnen!. Zaken is, ten behoeve van de noodlijden den door derr jongsten watersnood, ontvangen van den Heer J. P. Revers, Roekhandelaar te Dordrecht ƒ65 en van de Gebr. Belinfante te 's Giavenhage ƒ41.14; heide sommen zijn de opbrengst van door die lleeren uitgegeven werkjes. De Minister van Oorlog zal op Dingsdag den ll<tcn dezer en vervolgens, wederom gehoor verleenen. Zondag II. beeft er, bij gelegenheid der Voorburgsche nakermis, eene hevige vechtpartij plaats gehad. Misbruik van sterken drank schijnt weder de oorzaak daarvan geweest te zijn. Twee veldwachters werden daarbij op verregaande wijs mishandeld en een hunner moet zelfs ernstige verwondingen hebben bekomen. Een der belhamels, zijnde een dragonder, zou tengevolge daarvan, in hechtenis zijn genomen. Met genoegen verneemt men, dat de aardappelen, gepoot iu de nabij deze residentie gelegen gronden, waarover de zoogenaamde Duin-commissie bet toezigt en beheer uitoefent, zeer goed staan. De commissie vleit zich dan ook, dat zij de aardappelen tegen vrij redelijken prijs zal kunnen verkoopen. AMSTERDAM, 5 September. In de zitting van den Gemeenteraad van gisteren is bet bestuur gemagtigd om ƒ16,000 te gebruiken, tot bestrijding der kosten wegens de cholera. Ook is in die zitting een verzoek ingekomen van de plaatselijke geneeskun dige commissie, om uithoofde van de heerschende ziekte de kermis niet te doen plaats hebben. Maar daar de kermis te kort op handen is, zoo heeft men dit onuitvoerbaar geacht, De Afdeeling voor de Taal-, Letter- en Geschiedkunde van de Kon. Academie van Wetenschappen, zal eene gewone vergadering houden op Maan dag den 10l)eu dezer, des voormiddags ten 11 ure, in het gebouw der Aca demie alhier. Deden had alhier de vergadering plaats van de Evang. Maatschappij. Zij werd voorbereid door eene godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, waarbij Ds. de Blaauw, van Rotterdam, naar aanleiding van Joh. 18 vs. 37b, het Christelijk karakter der maatschappij handhaafde. Uit het verslag omtrent den toestand der Maatschappij, bleek het dat zij zich in toenemenden bloei mag verheugen. BREDA, 4 September. De ruiterij, in onze omstreken gekantonneerd, is heden voor het eerst op de heide vereenigd geweest, om eene parade te houden ter viering van der; verjaardag van den Prins van Oranje. Bij die gelegenheid vereenigde de Ge- neraal-Majoor van Toll, al de Officieren om zich heen en gaf zijne te vredenheid te kennen over bet fiksch uiterlijk en goed aanzien der troepen, inzonderheid ook die der batterij rijdende artillerie, onder bevel van den Kapitein d'Hamecourt. Vervolgens werden eenige manoeuvres uitgevoerd en besloten met voor den Bevelhebber te defileren. BU1TEjyLAiïpScnE BERiGTBiV BÉLGIE. BRUSSEL, 3 September. Volgens den Uloniteur heeft Z. M. de Koning der Nederlanden tot Ridders der orde van den Neder!. Leeuw benoemd: de HH. Bovy en van Ham, leden van Gedeputeerde Staten van de (Belg.) prov. Limburg; Hennessy, Ingenieur;

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1