AMSTERDAM, 3 September. Van 30 Julij tot 31 Augustus zijn alhier bij de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt als cholera-lijders aangegeven 644 personen. Daarvan zijn 422 overleden en 51 nog in behandeling. Het is aan den ijver van den Commissaris vari Politie C. Heilbron Dz. gelukt de jonge knapen te ontdekkendoor wier onvoorzigtigheid in de vo rige week de Dame, waarvan wij vroeger melding maakten, aan de gevol gen der bekomen brandwonden is bezweken. ALRMAAIl3 September. Gisteren avond tnsscben 8 en 9 ure ontstond er brand in het paardenspel Tan den Heer Ed. AVollschlager, juist toen de voorstelling even begonnen en het cirqne opgepropt vol was. Door de spoedig aangebragte hulp, vooral door de tegenwoordigheid van geest van een der Clowns, die zich ontniddelijk op het dak vertoonde en zich met blusschen bezig hield, was men spoedig den brand meester, voornamelijk toen men de gaskraan gesloten had. Hoewel de ontsteltenis op dat oogenblik groot was, en men elkander hijna den uitgang belette, heeft men geene ongelukken te betreuren, en werd de voorstellingnadat men van den schrik wat bekomen wasvoortgezet. (IV. R. C.) IuT1TEXLAX 1)SCK ijkhiGTEX. De Times ziet met leedwezen Omcr-Pacha het oorlogstooneel in de Krim verlaten om in Azie krijg te voeren. Er kan een tijd komen, zegt dit blad, waarin de Bevelhebbers het zullen betreuren dat de Turksche Generaal te Kars is en niet met hen kan zamenwerken. De Krim is de eigenlijke kampplaats in j den strijd tegen Rusland; zoo wij daar zegevieren, zegepralen wij in de gansche wereld, want de mare en de gevolgen dier zege zullen de wereld vervullen. De Globe komt hiertegen op en zegt niet in te zien dat FrankrijkEngeland en Sardinië te zwak zijn om den strijd aldaar te voeren, en dat de eenige Turksche Generaal van talent het grondgebied des Sultans niet zou mogen verdedigen in dat oord alwaar juist het gemis van talentvolle Generaals vroe ger den vijand de zege heeft doen te beurt vallen. Ook heeft zijn vertrek plaats met volle goedkeuring van den Veldheer der verbonden legers. Men verwacht hier eerstdaags eene verzameling oudheden uit het museum van Kertch; de kostbaarste voorwerpen zullen in de Egyptische, Grieksche en Etrurische museums van het kristallen paleis te Sydenham geplaatst worden. Wederom zijn drie prijsgemaakte Russische schepen verkocht en hebben 4400 opgebragt. Uithoofde van het groot aantal krankzinnigen soldaten, die in dit jaar uit Oost-Indie zijn teruggekomen, zal een afzonderlijk gebouw voor de behan deling dier ongelukkigen worden opgerigt. Op de verkooping in de stallen van den Markgraaf van Exeter, heeft Lord Londesborough het paard Stockwell gekocht voor 3,100 guinjes, 40,000IV. De berigten omtrent den oogst in Schotland luiden zeer gunstig. In vele streken van Ierland is gebrek aan handen bij de inzameling der gewas sen, waarmede hier en daar reeds een begin is gemaakt. De rust die Brilsch-Indie genoot, is plotseling door ecnen opstand bin nen 's lands gestoord geworden. De Sanlals, een bergvolk aan de boorden van den Ganges wonendehebben de wapens opgevat, en zijn, hunne naburen niet dood en verwoesting dreigende, in het veld verschenen met 5000 man, maar dit cijfer is door het gerucht allengs tot 80,000 vermeerderd; verder zegt men, dat de opstand zich tot op 100 mijlen afstands van het oord al waar hij uitgebroken is, heeft uitgebreid. Het zou voorbarig zijn thans rreds over de oorzaken dier uitbarsting te oordeelen zij wordt aan verschillende- redenen toegeschreven; het waarschijnlijkste is dal eene verzwaring der be lastingen sedert eenigen tijd misnoegen onder hen gewekt haden dat eene of andere grieve, ingebeeld of werkelijk bestaande, genoeg geweest is om de reeds morrende bevolking te wapen te doen loopen. De ambtenaren van den spoorweg zijn als eerste offers hunner woede gevallen. De Overhedenop zulk eene onverwachte beweging niet voorbereid, hebben in aller ijl, ook per spoortreintroepen van ver verwijderde punten ontbodenen het is waar schijnlijk dat deze beweging spoedig zal worden bedwongen, hoewel niet zon der groot verlies aan menschenlevens en have. FEA1VKRIJK. PARIJS1 September. De Turksche Gezant Mohamed-Bey, heeft zijne geloofsbrieven aan den Keizer overhandigddie bij zijn antwoord zeer vleijende bewoordingen heeft gebezigd ten opzigte van Reschid-Pachavader van den Gezant. De Koningin van Engelandgetroffen over de goede orde die er heerschtc gedurende haar verblijf in Frankrijk, heeft 60,000 fr. achter gelaten om on der de policicdienaren te verdeelen. De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk is den 31stcn Aug. weder van Toulon vertrokken. Z. K. H. heeft aan boord van het fregat Radetzlsy aan de Overheden een feestmaal gegeven. Voor zijn vertrek heeft de Aartshertog een zijner aides-de-camp, de Graaf Hartig, naar den Keizer gezonden, om zijnen dank te betuigen voor het door hem genoten onthaal en verschooning te vragen dat hij zich niet naar Parijs heeft kunnen begeven. Abd-el-Kader is in ziekelijken toestand te Marseille aangekomen. Hij zal eene maand alhier vertoeven. Zijne reis en verblijfkosten zijn voor rekening des Keizers. De betrekkingen met Napels nemen, men zou bijna zeggen, een vijan delijk karakter aan. De Patrie meldt, dat de Schout-bij-Nacht Pellion in de haven van Messina aangekomen, de stad roet zijn geschut had begroet, maar dat noch de stad noch de citadel dit had beantwoord. Reeds zoude, volgens dat blad de P'ransche Gezant bevel hebben ontvangen om daaromtrent op heldering te vragen. Uit de Krim verneemt men dat in ons legerkamp een hernieuwden aanval van de Russen wordt verwacht. De Generaal Pélissier trekt daarom aanzienlijke strijdkrachten op sommige punten bijeen. De belegerings-werken gaan langzaam vooruit. Een ongeluk had men echter te betreuren. Eene Rus sische bom is in een onzer magazijnen gevallen en heeft eene uitbarsting van bommen veroorzaakt. Men spreekt, misschien bij overdrijving, van 200 a 300 dooden. De Regering heeft de redactie der geneeskundige bladen verboden mel ding te maken van de cholera-gevallen welke zich hier voordoen, ten einde de vreemdelingen niet af te schrikken. Dagelijks worden ongeveer 10 a 12 personen aangetast. De ziekte heeft zich ook te Marseille vertoond. De Moniteur deelt eene vergelijking mede van de vleesch- en brood prijzen te Parijs met de verkoopprijzen dier voedingsmiddelen in eenige der volkrijkste steden der naburige landen. Zoo was de middenprijs op de Pa- rijsche markt op het eind van Julij voor het kilogram (Ned. ffi) osscnvleesch 1 fr. 26 c.kalfsvleesch 1 fr. 41 c., schapenvleesch 1 fr. 36 c. Deze drie vleeschsoorten kostten op genoemd tijdstip, te Londen: 2 fr. 10 c.2 fr. 05 c., 2 fr. 05 c.te Liverpool1 fr. 69 c.1 fr. 97 c.1 fr. 69 c.te Brussel 1 fr. 70 c.1 fr. 70 c., 1 fr. 70 c; te Antwerpen: 1 fr. 50 c.1 fr. 80 c., 1 fr. 80 c.te Amsterdam: 1 fr. 69 c.2 fr. 11 c.1 fr. 69 c. Wat den broodprijs betreft, deze is thans te Parijs 49 c. per kilo eerste kwaliteit, terwijl het kilo te Londen 62, te Brussel 55, te Antwerpen 58, te 's Hage 69, te Karlsruhe 57 en te Turijn 55 c. kost. Daar het graan weder is gerezen, betaalt thans de stad Parijs als te gemoetkoming aan de bakkers 9 centimes voor het pond (Ned.), ten einde het brood voor denzelfden prijs te blijven verkoopen. Aan de Académie des Sciences te Parijs is mededeeling gedaan van eene uitnoodiging der vereeniging van natuurkundigen te Moskou. Ondanks den oorlog hebben de geleerden van Ruslands oude hoofdstad aan hunne broeders te Parijs geschreven, om hen te doen weten, dat zij den 23stcn Dec. aanst. eene plegtige vergadering zullen houden ter viering van het 50-jarig bestaan hunner vereeniging. Zoo de Parijschc geleerden deze plcgtigheid niet met hunne tegenwoordigheid kunnen vereeren, worden zij verzocht zich ten minste door eenige werken en geschriften te doen vertegenwoordigen. Er ligt in deze uitnoodiging iets treffends. De mannen van studie en van wetenschap ver geten te midden van bet oorlogs-rumoerniet dat zij broeders zijn. In den tuin van een huis in de straat des Marais-St.-Germain staat een buitengewoon zwaren wijnstok, welke men zegt dat door Jean Racinc zou zijn geplant, die in 1699 is gestorven. Deze 156-jarige wijnstok prijkt dit jaar met eene menigte gezonde trossen. Het daguerréotype-etablissement van de Gebroeders Gaudin, is door eenen zwaren brand vernield. Men berekent de schade op 600,000 fr. Alles was verzekerd. Dezer dagen hebben de karmeliter-nonnen haar nieuw klooster alhier betrokken, dat eene uitgestrektheid van zeven morgen lands beslaat en geheel naar het model van het vroeger bestaan hebbende klooster is gebouwd. De gebeurtenissen te Angers hebben een diepen indruk op de Regering gemaakt; vooral het ontwapenen van eene afdeeling gendarmerie te paard door de opstandelingen. De Prefect van het Departement Maine en Loire heeft eene proclamatie aan de ingezetenen van Angers uitgevaardigd, naar aanlei ding der verregaande wanordelijkheden door de Socialisten in die stad ge- BELGIE. BRUSSEL, 1 September. De Rcgtbank alhier heeft een koopman in aardappelen en een boer schul dig verklaard aan het opvoeren van den marktprijs der aardappelen door val- sche middelen, en dien tengevolge eerstgenoemden veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete en den ander tot 100 fr. boete. De policie alhier heeft een zaakwaarnemer gevangen genomen, die reeds 9 personen, waaronder 3 militairen voor het Engelscbe leger had aangewor ven. Zij zouden reeds dien zelfden dag over Lil Ie worden opgezonden. In een oliemolen te Antwerpen is de zoldering, met oliezaad geladen, bezweken. Van de 6 aldaar bezig zijn de werklieden zijn 4 gekwetst en één gedood. Te Yperen hadden 8 van de sterkste inwoners gewed dat zij een inge spannen paard in zijnen loop aan een touw zouden kunnen tegenhouden, doch na eenige seconden moesten zij toegeven en heeft het paard de zege behaald. ENGELAND. LONDEN, 1 September. De Regering heeft aan de Kolonels der regimenten militie eene circulaire gezonden, waarin zij gemagtigd worden, om twee derden hunner manschap pen naar hunne haardsteden terug te zenden tot op het einde van September, ten einde bij het binnenhalen van den oogst behulpzaam te kunnen zijn. Men zegt dat onze Regering, op verzoek der ijzerfabriekanleneenige wijzigingen zal brengen in het besluit, waarbij de uitvoer van ijzer is verboden. Eene depêche van Generaal Simpson meldt, dat de Russen in den nacht van 30 Aug. een kleinen uitval gedaan en eenige schanskorven op de voorste aanvalswerken der Engelschen omvergeworpen hadden. De bijdragen uit onze Oost-Indische bezittingen voor de slagloffers van den oorlog tegen Rusland, bedragen reeds bijna 800,000 De Kiezers van Westminster hebben talrijke vergaderingen gehouden, tot oprigting van een fonds, bestemd om Sir Charles Napier een openlijk blijk van hulde aan te bieden voor de door hem aan het Vaderland bewezene diensten.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2