ienis bragt eene verschrikkelijke verwarring te weeg. Eerst na 2J. ure in den morgen dreef liet onweer voorbij de regen hield echter aan tot C ure. Zeer veel boomen zijn ontworteldde oogst in de omstreken der stad heeft veel geleden gelukkig hebben de schepen voor de reede ten anker en in de dokken liggende, geene belangrijke schade bekomen. Ook op andere plaatsen heeft dit onweder zwaar gewoed. Te Lier is eene landhoeve afgebrand; te Ilove is een molen vernield, te Everghem is een wind molen omvergeworpen, boomen ontworteld en te Gavre is geen glas in de kerk heel gebleven. ENGELAND. LONDEN, 26 Augnstus. Men zegt dat de Koningin den wensch heeft te kennen gegeven, dat al hare bedienden op hare kosten naar Parijs komen om de tentoonstelling te bezigtigen. Van de laatste Turksclie geldleenïng zal weinig behoeven overgezonden te worden daar meest alles voor oorlogsbehoeften wordt besteed. De Engelsche en Amerikaansche buskruidfabrieken kunnen niet genoeg leveren voor den tegenwoordigen oorlog. Reeds zijn vijf ladingen uit Hol land en België ontboden. Er zullen hier te lande inschrijvingen worden geopendom daarmede eene hulde te brengen aan de menschlievcnde opofferingen van Miss Nightin gale. Men is voornemens door vereenigde bijdragen een naar het stelsel van vrijwillige verzorging ingerigt hospitaal te stichten, dat haren naam zal voeren. Bij de Admiraliteit is thans berigt ontvangen, dat de schroefkanonnecr- boot Jasper in de zee van Azoff verongelukt is, maar dat niemand daarbj is omgekomen. De laatste uit ons land naar de Oostzee-vloot gezondene mortieren heb ben bij het bombardement van Sweaborg niet voldaan na een uur te zijn gebruiktsprongen de meesten vele schepelingen wilden ze in zee werpen. De kanonneerbooten zullen naar Engeland lerugkeeren. De berigtcn van ons leger uit de Krim ontvangen melden alleen dat men zich bij voortduring bezig houdt met het versterken en uitbreiden der naderingswei ken, en dat dit somtijds met veel verlies gepaard gaal. Eene groole batterij bestemd om de Russische oorlogschepen in de haven van Sebas- topol te vernielen, zal met niet minder dan 60 stukken geschut gewapend worden. Dat het gelukken zal die schepen in brand of in den grond te schieten, is de vaste verwachting van de Fransche en de Engelsche genie, en zelfs worden aanstalten gemaakt om te beletten dat de Russische stoombooten uit de haven ontsnappen. Dc cholera eischte bij voortduring hare offers; overigens was de gezondheidstoestand gunstig. Ons leger kan thans op 28,000 man worden gerekend. De Times mededeelende dat er in de hospitalen toebereidselen worden ge maakt die een zwaar treffen schijnen aan te duiden, voegt er bij: Indien de aanval werkelijk ondernomen moet worden, dan geve de Hemel dat er dit maal geen misstappen plaats hebben, en het bloed onzer dappere strijders niet weder door misvatting en verkeerde leiding vruchteloos worde vergoten. Generaal Simpson is genoodzaakt zijne tent te houden ten gevolge van eene hevige diarrhée. De Times deelt het volgende schrijven mede uit het kamp van Se- bastopol: Men spreekt menigwerf van sterfgevallen in de loopgraven; doch zelden of nimmer beeft men gehoord, dat daar ook geboorten plaats hebben. Drie nachten geleden had eene zwangere zoetelaarster haar bataljon naar de loopgraven vergezeld, om den soldaten hun glaasje uit te reiken, daarbij met manhaften moed bommen en kogels trotserende. Tegen het aanbreken van den dag, bragt zij aldaar tweelingen ter wereld. Moeder en kinderen zijn naar omstandigheden welvarende. Onder de eigendommen van hel gefailleerde Huis Straham en Comp. die in het openbaar geveild zijn, bevond zich ook eene kapel, die 1500 personen kan bevatten en jaarlijks wegens huur der plaatsen 800 opbragt. Zij is voor 3750 (ƒ45,000) verkocht. De koopcr mag daarin een geeste lijke aanstellen. De policie verneemt dagelijks onheilendie in sommige wijken dezer stad voorvallen, door het uitbarsten van kleine helsche werktuigen die men op den grond werpt. Laatst heeft een dezer werktuigen al de glasruiten van de nabijgelegen huizen doen springen. Daar zij een kwartier uurs noodig heb ben alvorens uit te barsten, zoo kunnen de daders zich uit de voelen maken. Een soldaat bij ons leger hier te lande heeft, uit hoofde van verzet te gen zijne Officierende gceselslraf ondergaanaan de gevolgen waarvan hij is bezweken. Dit voorval vindt algemeen afkeuring, vooral nu in dezen tijd ieder soldaat het land zoo veel waard is. De Globe heeft het volgende berigt omtrent den oogst medegedeeld Onze graanoogst wordt thans binnengebragten de vooruitzigten dienaan gaande zijn uitmuntend; hoewel de pachters wenschen te doen gelooven, dat wij slechts een gemiddeld gewas hebben, lijdt het geen twijfel dat omstan dige opgaven, indien deze te verkrijgen waren, een zeer goeden oogst zouden aanwijzen. Ook van het Europesche vastelandinzonderheid uit Frankrijk ontvangt men uitnemend goede berigten van den graanoogst, en zelfs in Al- gerië neemt de uitvoer van koren snel toe. In de Vereenigde Staten wordt de opbrengst van den tarweoogst van dit jaar door sommige deskundigen op niet minder dan 170 millioen schepels begroot; doch eene andere berekening, wier uitkomst 40 millioen lager is, zal weliigt nader bij de waarheid zijn; in dat geval zon er 6 of 7 millioen schepels voor den uitvoer overschieten, terwijl West-Indië en Znid-Ainerika thans veel Noord-Amerikaansch meel ver bruiken. Volgens de jongste berigten nit Westelijk Canada, zou aldaar naar raming 13 of 14 millioen schepels tarwe voor den uitvoer beschikbaar wor den. De geheele opbrengst van den tarweoogst in Canada wordt op 25 mil lioen schepels begroot, dat is 9 millioen meer dan 1851 52. De uitvoer van maïs en meel uit de Vereenigde Staten bereikte in het vorige jaar de hoeveelheid van 20 millioen schepel. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Augustus. De avond van Donderdag was bepaald om de Vorstelijke personen op het Stadhuis te ontvangen. Dit gebouw was voor deze gelegenheid in een belooverd paleis herschapen. Dc versiering van den voorgevel bestond uit Fransche, Engelsche, Turksclie en Piémontesche vlaggen, tusschen welke de vereenigde naamcijfers des Keizers en der Koningin Victoria uitkwamen. Boven den klokkentoren wapperden Fransche en Engelsche vlaggen. Boven aan dien trap schitterden, op reusachtige pyramiden, de naamcijfers van Victoria en Albert, Napoleon en Eugenie. De wanden waren met tapijten behangen, terwijl de vloer met kleeden van eene fluweelzachte wollen stof overdekt was. Op verschillende punten hingen guirlandes van groen en heerlijke bloemen af. Men zag aldaar eene gebeeldhouwde groep, die Frankrijk en Engeland voor stelde, welke elkander de hand reiken, terwijl op een gemeenschappelijk wapenschild, door een olijftak overdekt, de wapenschilden der beide Volken prijkten. In eene groote met bloemen omzoomde vijver zag men twee levcns- groole liggende beelden, die de Seine en de Marne voorstelden en die uit hunne voorwaarts gebogene kruiken een overvloed van water deden voortko men. Ook sprongen er watervallenwelker stralen groote bloemkorven be sproeiden. De waarde der gezamenllijke bloemen, tot versiering der verschil lende declcn van het gebouw aangewend, wordt op ongeveer 25,000 francs geschat, en de lengte der onderscheiden gisteren gebezigde vertrekken op minstens 1450 ellen. De Keizer heeft hel bal met Koningin Victoria geopend. Het getal genoodigden bedroeg 6000. Vrijdag morgen heeft Prins Albert met den Keizer Vinccnnes bezocht. Zij hebben aldaar verschillende artillerie-proeven bijgewoond. Des namiddags ten 3 ure hebben de Vorstelijke personen een tweede bezoek aan de tentoonstelling gebragt en voornamelijk de bovenste gaanderijen bezigtigd. De inzenders zijn nu zonder moeite binnen gelalen, maar moesten beneden blijven; hoven was alles weder met touwen afgesloten. De Koningin heeft weder verschillende aankoopen gedaan. Prins Albert heeft met zijnen zoon nogmaals de verschil lende tentoongestelde werktuigen bezigtigd. Bij die gelegenheid is een werk man zwaar gekwetst. Ten 5 ure heeft de aangekondigde wapenschouwing op het veld van Mars plaats gehad. Ook hier waren maatregelen genomen, om het publiek op een verren afstand te houden. Het bevel was aan den Generaal Magnan opgedra gen. De Koningin en de Keizerin waren in eene calèche gezeten; aan de zijde van de eerste reed de Keizer te paardversierd met de orde van den Kousen band, aan de zijde van de Keizerin reed Prins Albert. De Maarschalk Vail- lant en de Generaal Canrohert waren op het veld tegenwoordig; alsmede Officieren van alle Europesche legers en eenige Arabische Opperhoofden in hunne nationale kleederdragt. Nadat de Vorstelijke personen de gelederen hadden doorloopenheeft de Koningin zich naar het balcon van de militaire school begeven, waarop het deflléren een aanvang nam. De troepen moesten, hoewel het verboden was, somtijds hunne opgewondenheid door juichtoonen lucht geven. Ten 7 ure was alles geëindigd. Men berekent dat aldaar 40,000 soldaten en 300,000 toeschouwers waren vereenigd. Dc Vorstelijke personen hebben dien avond ook nog eene voorstelling in de Opera bijgewoond. Hel feest te Versailles op Zaturdag avond heeft waardiglijk de kroon gezet op deze fcestweek. Ten 6 ure moest het Park door de bezoekers ontruimd worden, en ten half 8 ure werd eene fraaije illuminatie ontstoken die bovenal in het Park, onbeschrijfelijk en betooverend schoon was. Vijf groote eerepoorten gaven den toegang tot dit tooverpaleis van licht. Het was om streeks half 10 ure toen de Vorstelijke personen door eene afdeeling ruiterij vergezeldaldaar aankwamen. Het gebulder der kanonnen verkondigden dat de Vorsten uit de rijtuigen gestapt waren. De Vorstelijke bezoekers namen plaats op eene groote tribune, van waar zij het heerlijk vuurwerk aan schouwden, welks slot-decoralie het kasteel van Windsor voorstelde, hetwelk inzonderheid de talrijk aanwezige Engelschcn veel genoegen verschafte. Toen het vuurwerk afgeloopen was, ving het bal aan, dat door een luisterrijk souper in de tooncelzaal werd opgevolgd. Te middernacht is het Hof naar Saint Cloud teruggekeerd. De Zondag is bestemd tot het nemen van rust, hoog noodig na eene week rijk aan genietingenmaar ook van vermoeijenis. Het vertrek der voorname gasten blijft op morgen ochtend 11 ure bepaald. Generaal Canrobert is door de Koningin en Prins Albert met veel onder scheiding behandeld. Zij hebben hem veel lof toegezwaaid over zijn gehou den gedrag, en hem dank tocgebragt voor hetgeen hij in den afgeloopen winter ten behoeve van het Engelsche leger heeft verrigt. Lord Clarendon heeft namens Koningin Victora, een brief gerigt aan den Prefect der Seine, waarin de Vorstin hare erkentelijkheid betuigt voor het onthaalhaar door de stad Parijs bereiden wel bepaaldelijk voor het feest ter barer eer op het stadhuis gegeven. Zij zal de ontvangst, van wege de bevolking van Parijs haar te beurt gevallen, niet vergeten en roemt hooge- lijk de wijze, waarop zij overal op haren weg is ontmoet. Ook de Minister van Oorlog heeft ter kennis van het leger gebragt, dat de Koningin hare hooge tevredenheid heeft betuigd over de gehoudene wapenschouwing. Het gezigt op dat leger deed H. M. denken aan het andere Fransche leger, waarvan de vaandels broederlijk wapperen naast die van het Engelsche op vijandelijk grondgebied.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2