ZOMERZORG. Z O M E R-C O N C E R T E N. SPAIVJE. fn de omstreken van San Sebastian, S'. Jan de Luz en Biarritz, is de cholera met hevigheid uitgebroken. Vele voorname familiën nemen de vlugt, en zijn genoodzaakt, bij gebrek aan vervoermiddelen, om te voet le gaan. De vracht van S'. Jan de Luz naar Bayonne, die gewoonlijk ruim een halve fr. is, bedraagt thans 50 frs. In de provincie Gerona waren onlangs eenige manschappen van de bur gerwacht afgezonden om eenen Carlist, die men meende dat zich daar schuil hield, op te sporen. Op den weg een jongeling ziende, die driftig voortliep, riepen «ij hem toe stil te staan, maar zonder gevolg. Daarop viel bij, door hunne kogels doorboorddood neder. Zij gingen naar den alcade om bun heldenfeit te verkondigen; maar wie zal de smart van dien man afmalen, toen hrj 'bij bel lijk gekomen, daarin zijnen zoon herkende die hem eenige oogenblikken vroeger had verlatenom eenen Priester te balen voor zijnen oom die aan de cholera ziek lag. ITALIË. De Paus beeft aan de Geestelijkheid te Rome eene uitnoodiging gerigt, om zich de belangen van de verwaarloosde volksklassen meer aan te trekken, in 't bijzonder die van de arbeidslieden, die in den omtrek van Rome den veldarbeid verriglen, en meestal buitenlanders zijn, wier onwetendheid dik wijls alle denkbeeld le boven gaat. De Spaansche Gezant te Rome is nog niet vertrokken en men dacht i dat de Paus van ter zijde pogingen deed om hem op zijn post te doen blijven. In den Kerkelijken Staat nemen de rooverijen geen einde. Op den weg van Sienna naar Rome hebben onlangs 7 aanvallen van dien aard plaats gehad. De Sardiniscbe regering beeft van wege Frankrijk en Engeland geluk- wenschingen ontvangen wegens de buitengewone dapperheid van baar leger, bij liet laatste gevecht gebleken. Voor zoo verre thans bekend is bestaat bet verlies van dat leger uit 50 a 60 dooden en 140 gekwetsten. De Generaal Montevecchio is nog niet dood, maar hij verkeert in eenen bopeloozen toestand. Uit Turyn schrijft men dat de Pastoors zich met de hun toegezondenc mandaten op den bepaalden tijd bij de provinciale betaalmeesters vervoegden, aldaar het geld ontvingen, hetwelk hun door de Regering is toegelegd, en dat zeer tevreden in den zak staken, naast het protest, hetwelk de ultramon- taansche partij daarin bezorgde, doch 'twelk vergeten werd op de aangeduide plaats af te geven. PRUI$$E1V. BERLIJN, 23 Augustus. Gisteren hadden de groote manoeuvres van de garde plaatsde Prinsen Prins Frederik der Nederlanden en vele Generaals waren daarbij tegenwoordig. In Februarij 1854 zijn in het Franscbe stadje Genlis twee meisjes, de eene 18 en de andere 15 jaren oud, door een Katholijk priester, die reeds sedert eenigen tijd baar had willen bewegen om tot het Katholijke geloof over te gaan, naar Lyon ontvoerd. Alle pogingen door de ouders aangewend om hunne kinderen terug te krijgen waren vruchteloos. De vader, die zich te Geneve heeft gevestigd, is thans hier om den Koning te verzoeken, dat hij bij den Keizer der Franschen op de teruggave der kinderen aandringe. Sedert de ontvoering der beide meisjes had de vader slechts eenmaal een brief van zijne oudste dochter ontvangen, welke, ofschoon meldende, dat het haar goed ging, blijkbaar onder vreemden invloed was geschreven. Ons leger wordt vooreerst geheel strijdvaardig gehouden, terwijl andere Duitsche Bondsstaten militairen met veilof zenden, paarden van het leger verkoopenen andere dergelijke maatregelen tot vermindering der uitgaven voor het krijgswezen neinen. De Heer A. v. Ilumholdt heeft van dc Carol. Leopoldinische Akademie der natuuronderzoekers een vernieuwd diploma ontvangen. Hij is het oudst levende lid der Akademie. OOSTEIRIJK. WEENEN, 21 Augustus. liet vertrek van den Keizer naar Ischlis thans in het begin der volgende maand bepaald. Daarna zal hij, op uitnoodiging van den Koning van Bcije- ren, een gemzcnjagl op Berclilesgaden bijwonen. Vervolgens zal hij zich met de Keizerin naar bet Lombardisch-Venetiaansche Koningrijk begeven. Ten opziglc van de financiële plannen, waartan wij vroeger hebben melding gemaakt, verneemt men nog dat de Minister liet plan beeft voorge dragen om de grondeigenaren hooger te belasten, hetgeen de inkomsten met 90 millioen gulden zou vermeerderen. Men verzekert alhier algemeen dat het voornemen beslaat tot oprig- ting van eene groote hypollieck-hank. Een aantal van «Ie aanzienlijkste kapitalisten van Ziiid-Dnitschland stelt groot belang in deze onderneming en wil, zoodra zij tot stand komt, daarin groote kapitalen steken. ltlI§LAN Er is een Keizerlijk besluit uitgevaardigd, waarbij de rijksweer van nog 11 gonvernemenlen onder de wapenen wordt geroepen. De conscriptie zal beginnen den lsten October en eindigen den is's» November. Zij zal bestaan uit 23 man op de 1000 inwoners. Dc Keizer heeft, op voorstel van den Grootvorst Konstantijn openlijk lijnen dank aan liet garnizoen van Swcahorg betuigd voor de dappere afwe ring van den aanval der vijandelijke vloten. Eer. berigt uit Warschau meldt, dat 10 regementen van de Russische landweer, die van Kiew naar Polen op inarsch waren, op een bepaald bevel uit Petersburg bun marsch gestaakt hebben en vooreerst in Rusland blijven. Een berigt van Vorst Gortsehakoff van den 21:ttn uil Sebastopol meldt, dat bet vuur des vijands tegen die vesting sedert den vorigen morgen aan merkelijk veiflaanwd was en slechts geringe schade veroorzaakte. Men neemt in den omtrek van Sebastopol geduchte maatregelen ter verdediging. Aanzienlijke afdeelingen krijgsvolk komen in die streken aan. In den laatsten tijd beeft men eenige Polen, die zich als verspieders lieten gebruikendood geschoten. Bij gelegenheid van bel uitwisselen van gevangenen te Odessabad al daar eene ontmoeting plaats tusschen een Franschen Kapitein, die bij den aanval van 18 Junij, ter zijde van den MalakoiF toren, met een Bussisch Officier in een afzonderlijk gevecht was geraakt en dezen een bouw in den schouder bad loegebragt, en die zijnen tegenstander onder de aanwezige Rus sische Officieren herkende. De Rus was nog lijdende aan de hekomenc wonde, maar werd door den Franschman op de hartelijkste wijze begroet en sedert heerscht tusschen ben eene innige vriendschap. 't Is den hondgenooten eindelijk gelukt om nog voor bun aanstaand vertrek uit de Witte zee, waar de zomer ten einde spoedt, eene kleine Russi- sehe stoomboot, die de gemeenschap langs de kusten met Archangel onder hield en nog een paar andere Russische vaartuigen tnaglig te worden. TUKKÏE. De Engelschc Gezant beeft Omer-Paeba te Konstantinopel met buitenge wone plegtigheid de insigniën der Balh-Orde overhandigd. Alle Ministers van de Porte en de boogere burgerlijke en militaire ambtenaren waren daarbij tegenwoordig. De gevoeligheid van den Franschen Gezant is daardoor opgewekt die voortaan bij de uitreiking van ecrcteckcnen bel geschut zal doen lossen. Brieven uit Trebizonde spreken van eene overwinning die de Russen onder Generaal Susulhoff, op eenige Turksche afdeelingen hebben behaald. De vijand zoude slechts op 3 uren afslands van Erzerum staan; welke stad, in weerwil van de werkzaamheid van den Kolonel Calandielli, den ouden verdediger van Rome tegen de Franschen, nog niet in staal is hein af te wachten. De leeftogt laat aldaar ook veel le wenschen over. Door den nood gedrongen, was .er bevel gegeven, dat niemand de stad mogt verlaten, en waren alle weerbare mannen opgeroepenom den verderen togt der Rassen le beletten. Hafiz-Pacha was met 10.000 man ongeregelde troepen aangeko men, en hierdoor was de moed aldaar eenigzins verlevendigd. Volgens de laatste berigten uit Tripoli, was de beweging aldaar, dank zij de tusschenkomst der vreemde Consuls, gestild. Uit Frankrijk en EDgeland worden 400 mortieren van een nieuw model en van zeer zwaar kaliber verwacht. Men hoopt door bet vuur dezer stukken den Malakofloren en Sebastopol in een puinhoop te veranderen. STADS BERIGTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN doet te welen, dat de inge vulde Patentbladen, over het dienstjaar 1855 en 1856, voor alle de Wijken ter Secretarie dezer Gemeente dagelijks kunnen worden afgehaaldvan des voormiddags tien tot des namiddags ten twee ure. En za! deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden 25 Anguslus 1855. VAN LIMBURG STIRUM. K ERKN1EUW§. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van Predikanten, uitgebragt dooi de Ned. Herv. gemeenten: le Amsterdam, op J. P. Strieker, Tlieol. l)r., te Dordrechtte Hoorn, op W. L. Ladenius, te Uarich e. a.te Uitwijk en Waard huizen, op Jhr. W. F. Trip van Zoutland, Cand.; te Deurne, Vlierden e. a., op J. Breunissen Troost, Cand.: te Hindeloopcn, op B. J. Ovink, Cand.; te AVinsum en Baard, op H. W. A. van Aken, te Giethoorn; te Eist, op J. G. Blaauw, te Noorden. Alsmede de beroepingen van de Ev. Luth. gemeenten te Kampen, op J. A. Schuurman Johznte Monnikendam; en te Uriel Ic en Hellevoetsluis, op A. A. lleudeker, Cand. 22ïsle Staats-L.oterij, Trekking der Tweede Klasse. 4de Trekking. N°. 18294 een prijs van ƒ1,000. AD 1ERTENTIEN. Ondertrouwd: 11. P. J. van WENSEN, en 's Gravenhage 23 Augustus 1855. M. J. J. de BRUYN. De Ondcrgetcckcnde betuigt bij deze, dank voor dc bewijzen van deelneming, door hem bij bet overlijden van zijnen Broeder ontvangen. Leyden, 25 Augustus 1855. J. A. 11EBKLOTS. Ding§dag den 28stc" Augustus 1855, HET ACHTSTE DER Onder Directie van den Heer II. VÓLLMAR. Bij ongunstig weder, de Muziek in de Nïieuwe Zaal. Aanvang des avonds ten half zeven ure.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3