In de gemeente Oosterhout zijn de ingezetenen voornemens een adres aan den Koning in te dienen, om te verzoeken dat het kantonneren van troepen in die streken moge opliouden, daar de inkwartiering in dezen tijd te zwaar drukt. Te Tilburg zijn 43 broodbakkers, beschuldigd van krijt, zemelen, enz. in bet roggeboood te hebben vermengd, voor hel Kantongeregt gedagvaard. Hel in beslag genomen brood zal op bevel des Regters door 3 deskundigen worden onderzocht. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 23 Augustus. De graanoogst is in vollen gang en wordt door schoon weder begunstigd. Vele bouwlieden hebben reeds daarmede geëindigd. Men is thans bezig met het rooijen der aardappelen. In onze omstreken laat de inzameling daarvan niets te wcnschcn over. Te Floreffe scheen heden de bevolking tot bedaren te komende tegen woordigheid van troepen werd echter nog geenszins onnoodig geacht. Zeker apotheker, die in een geschrift, getiteld de Aardappelziektede volksmenigte tegen de fabriekanten van chemische praeparaten opgeruid had, is te Namen gevankelijk binnengebragt. Inmiddels heeft de Ilooge Regering eene commis sie van deskundigen benoemd om op de plaats zelve te onderzoeken, wat grond er is voor de grieven legen zekere fabriekinrigtingen, en om middelen tot verhclping der aangewezen nadeelen op te sporen. Men spreekt van eene treurige ontdekking die alhier heeft plaats gehad. Men zon een 12-jarig kind gevonden hebben, dat door de ouders in zulk eenen staat van afzondering is gehouden, dat men er het menschclijk wezen bijna niet in kan herkennen. Na de ontdekking heeft men het naar het gasthuis overgebragt. Op het dorp Marialoop is een jongetje woonachtigLéan Lampnert ge- heeten en 11 jaren oud, die het gebruik van de beide armen mist; en toch beeft bij reeds sedert 2 maanden het vervaardigen van kant geleerd. Hij werkt met de loonen van de voeten en van 20 jongens die zich op de school bevinden, maakt hij de beste en de witste kant. Daarenboven zijn zijne voe ten ook niet zonder gebreken; want een is zelfs een weinig verlamd. ENGELAND. LONDEN, 22 Augnslus. De directie van den noorder spoorweg beeft bevel ontvangen zich gereed te houden tot het doen overbrengen van de Koningin en bare familie naar Bal moral in Schotland, op een der eerste dagen van de volgende weck. Het kasteel aldaar wordt niet den meeslen spoed in orde gebragt. Binnen 4 dagen tijds zijn uit de verschillende ijzergieterijen des lands niet minder dan 11 schepen vol geladen met kogels en bommen voor het arsenaal te Woolwich aangekomen, van waar deze krijgsvoorraad verder naar het tooneel des oorlogs zal worden gezonden. Er ligt op dit oogenblik eene hoeveelheid van nagenoeg 400 ton bus kruid ter verzending gereed; het zal in hermetisch gesloten koperen vaten worden ingescheept en door zeilschepen, wegens meerdere veiligheid, worden overgevoerd, doch een stoomvaartuig zal elk der schepen vergezellen, ten einde het bij windstilte op sleeptouw te nemen. Gisteren zijn te Spithead 220 invalide soldaten cn eenige Officieren uit de Krim aangekomen. Op den oostelijken spoorweg is gisteren een trein legen een ander, die stilstond, met zoodanige kracht aangereden, dat verscheidene rijtuigen be schadigd en 16 personen gekwetst zijn. Op de scheepstimmerwerf der Ileeren Meijers in Lamheth, is een hevige brand uitgebarsten, die in IJ uur tijds, een groot gedeelte daarvan heeft vernield. FRANKRIJK. PARIJS23 Augustus. In ons votig nommer hebben wij reeds gemeld, dat de Koningin van En geland de Groote Opera zonde bezoeken. De zaal was schitterend verlicht men zag niets dan diamanten en bloemen. Ten half 9 ure zijn de Vorste lijke personen binnengekomen. Zij werden door de Ileeren met het geroep van leve de Koningin! leve de Keizer! begroet, terwijl de Dames met de zakdoeken wuifden. De gehccle voorstelling was voortreffelijk. Al de medewerkers wedijverdenom de goedkeuring der Vorstelijke personen te erlangen. Aan het slot hebben zij het Engel-cbe volkslied gezongen, dat de gcheele vergadering staande aanhoorde, cn ook nog eens herhaald moest wor den. Op het tooneel zag men Ie gelijkcr tijd eene voorstelling van het kasteel Windsor, die bij het eindigen van den zang, met eleclriek vuur werd verlicht en eene schoone uilwerking te weeg bragt. Bij die gelegenheid heeft men 5000 fres. voor eene loge geboden. Woensdag heeft de Koningin de tentoonstelling bezocht. Het gebouw was heerlijk versierd. Ten half 11 ure gaf de muziek bet teckcn van de komst van H. M.. Zij kwam in de bijna ledige zaal aan den arm des Keizers. Prins Napoleon ging aan de andere zijde, en daarachter bevond zich Prins Albert cn de Vorstelijke kinderen. Vervolgens kwamen de Ministers en eeriige andere Ileeren binnen. De Koningin gevoelde zich gelukkig bij het aan schouwen dezer tentoonstelling. Het is te begrijpen, dat zij alles slechts ter loops heeft overzien. De diamanten van de kroon hebben bijzonder hare aan dacht getrokken, alsmede de voortbrengsels uit de porselein-fabriek van Sèvres. Bij het bezoek van de zaal der groote werktuigen, hcerschte er een oorver- doovend geraas, daar alles in beweging was en de muziek toen ook het En- gelsche volkslied deed hooren. Daar de Koningin voor het rijtuig der Keizerin bedankt had, begon zij meer en meer vermoeid te worden, zij groettè al grimlagchende, de negentiende eeuw, albier vertegenwoordigd door deze reus achtige werken en verliet het gebouw, waarin terstond het publiek werd toegelaten. Heeft dezen dag genoegen opgeleverd aan de Vorstelijke personen, niet alzoo aan de Inzenders. De toegang was voor hen open tot 10 ure door de deut n°. 5maar bij hunne aankomst was die gesloten en werden zij naar eene andere verwezen; maar overal dezelfde afwijzing. Dit was te veel voor hen. Aan alle kanten hoorde men klagtendie spoedig in verwenschingen overgin gen. Een groot aantal policie-dienaren, ontboden om hen lot rede te bren gen, konden niets uitrigten legen de regtmatige woede van deze verongelijk ten. Na een klein uur worstelens kwam er uitkomst. Door tusschenkomst van Prins Napoleon werd de deur geopend en de inzenders konden binnengaan. Maar wederom nieuwe beletselen; men kon in het gebouw niet rondgaan, alle toegangen waren afgesloten door touwen en policie-dienaren. Men had daags te voren de inzenders uilgenoodigd om zich bij hunne goederen te plaatsen en nu werden zij daarin moedwillig verhinderd. Omtrent 2000 per sonen die doorgaande billetten van 25 frs. hadden gekocht waren niet geluk kiger, want die hadden zich naar de bovenste gaanderijen moeten begeven, die de Koningin niet bezocht, waar zij zich moesten vergenoegen om boven op de zonnescherm van II. M. te zien. Zelfs eenige Dames van bet corps diploma tique, die zich in de benedenzaal bij de fontein hadden geplaatst, werden door de policie-dienaren bij de aankomst der Koningin op eene onbeschofte wijze verwijderd. Deze welingerigte dienst werd uitgevoerd door 1200 policie-diena ren behalve de wachters. Slechts één persoon werd met onderscheiding be handeld. Voor hem vielen alle touwen neder, weken alle policie-dienaren op zijde en bogen alle menschen zich als knipmessen. Het was de Baron Rothschild, Welk eene vermogende kracht bezit toch het geld. Heden heeft Prins Albert alleen de tentoonstelling bezocht. Hij is aldaar ten 10 uren aangekomen en heeft alles met groote belangstelling beschouwd, heeft ook verschillende aankoopen gedaan, o. a. een schoon meubelstuk voor 6000 fres. Ten half twee uren heeft de Prins bet gebouw verlaten. De Koningin beeft, door den Keizer vergezeld, de schilderijen in de zalen van de Louvre en het paleis der Tuilerien bezigtigd. Vervolgens heeft zij zich naar het kasteel van Vincennes begeven, om de wapenzalen en het artillerie park in oogenschouw te nemen. Groote toebereidselen worden gemaakt voor het bal op bet stadhuis; vele aanvragen om toegang-kaarten heeft men moeten afwijzen. De wapenschou wing op het veld van Mars zal morgen plaats hebben, en wel des namiddags ten 5 uren, uithoofde van de warmte. Koningin Victoria heeft aan Prins Napoleon en aan Generaal Canrobert het Grootkruis der Bath-Orde geschonken. Zooals men weet, wordt deze orde slechts als belooning voor militaire verdiensten uitgereikt. In eene particuliere correspondentie wordt medegedeeld: dat, wat ook de officiële verslagen zeggen mogezoo min bij de wandelingen der Koningin van Engeland door Parijs als bij baren intogt, ware geestdrift was te bemer ken, met uitzondering alleen van de talrijke Engelschen en de nog veel tal rijker policie-dienaren, de menigte zich onverschillig toonde, ja zelf liet meeren- deel der toeschouwers den hoed niet eens afnam. Op den Boulevard heeft men een zeer welgekleed Heer aangehouden, omdat hij toen de stoet voorbij toog leve de vrede! geroepen had. Bovenal op de tentoonstelling der schoone kunsten was de ontvangst van de zijde des publieks koel. AmstC De Moniteur deelt mede, dat er op het eiland Corsika eene Commissie is gevormd, ten einde te Ajaccio een gedenkteeken op te rigten voor Napo leon I en zijne vier broeders. Vele voorname ambtenaren hebben reeds door bijdragen van hunne belangstelling doen blijken. Te Marseille zijn uit Syrië met de pakketboot Clyde 6 Arabische paar den van een zeldzaam ras voor den Keizer aangekomen. Te Nantes is door de Reglbank uitspraak gedaan in de zaak van het geheim genootschap la Marianne. Verscheiden beschuldigden zijn tot ge vangenisstraffen van 3 maanden tot 2 jaren veroordeeldvijf hunner zijn vrijgesproken. Het Gcregtshof te Douai heeft ook uitspraak gedaan in de zaak der helsche machine, die op den noorder spoorweg was geplaatst. De gebroeders Jacquin, die zich thans in Engeland bevinden, J. C. van Domme, te Rijssel woonachtig, en J. Deron, genaamd Leconte en ook Louis, zijn tot de straf der vadermoorders veroordeeld. Voor den burgerlijke Reglcr te Orleans zal eerstdaags de volgende be langrijke zaak gebragt worden: Eene familie-raad beeft een vader van de wettige voogdij ontzet en zeïfs hem het opzigt, o*er zijne kinderen ontnomen, op grond dat hij de Protcs- tantsche godsdienst heeft omhelsd en zijne kinderen daarin wil doen opvoeden. Deze zijn gesproten uit een eerste huwelijk met eene Roomsche vrouw. De vader heeft geweigerd zich aan de uitspraak van dien familie-raad te onder werpen. Dc belangen van den vader zullen bij de reglbank worden voorge dragen door Belhmont, den Deken der orde van de Advocaten alhier. De prijzen der granen zijn vooral in het zuiden des lands, in de laatste dagen aan bet dalen. De troepen beweging naar de havens aan de Middellandsche zee, bedroeg in de laatste week 6000 man. Sedert het begin der maand zijn er 15,000 soldaten naar de Krim ingescheept. Ook wordt eene groote menigte oorlogs behoeften met den spoortrein naar de havens gezonden. Alleen den 20stcQ dezer zijn er meer dan 500,000 kilo's vervoerd. Te Havre zijn ligte schokken van aardbeving waargenomen.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2