LEYDSCHE COURANT. 1855. MAANDAG, 27 AUGÜSTUS. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant ie f 12 in het jaar de afzonderlijke nommere -worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag Avond. MaandagWoensdag en Die van Maandag komt LEYDEN, 25 Angastns. Heden is alhier de 4de verjaardag van Prins Alexander, jongsten Zoon des Konings, op de gebruikelijke wijze herdacht. Het getal opgenomenen in het werkhuis gedurende de afgeloopen week is geweest als volgt: 19 Augustus 59 volwassenen, 14 kinderen, te zamen 73. 20 71 14 85. 21 76 20 96. 22 76 20 96. 23 76 23 99. 24 74 o 22 96. 25 72 22 u 94. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf-Vereeniging zal op 11, 12 en 13 September c. k. te Heidelberg worden gehouden. Naar men verneemt, is dezer dagen een onderloop bij een der kanaal- muren van het stoomwerktuig de Lyndenin den Haarlemmermeer-polder, ontdekt, welke onmiddellijke voorziening heeft gevorderd. Het noodige is dan ook dadelijk in 't werk gesteld en, zoo men verzekert, zal het werktuig, tot grondig herstel, dienen te worden afgedamd. Haarl. C.) De Utr. Cour. deelt mede dat de plaats van den Hoogl. van Goudoever, aan wien het emeritaat is verleend, vervuld zal worden door den Hoogleeraar Rovers, van Groningen. In den Gemeenteraad van Schiedam is door de Commissie voor de be lastingen voorgesteld, om met 1 Jan. geen eigen belasting op het gemaal te heften en het bestaande marktgeld op de aardappelen te doen vervallen. Maar daarentegen de opcenten op de grondbelasting en het personeel te verhoogen en eene directe belasting van ƒ28,000 op het vermoedelijk inkomen der in gezetenen te heffen. Door den Gemeenteraad van Steenwijk is besloten om met 1 Januarij e. k. de belasting op het gemaal af te schaffen, en daarentegen de opcenten op het gedistilleerd van 50 tot op 120 te verhoogen. De Hooge Regering heeft afwijzend heschikt omtrent het verzoek van den Gemeenteraad van Middelburg, om de herziening van het belastingstelsel nog een paar jaren, wegens bijzondere redenen, uit te stellen. Als een bewijs, dat de landbouw thans meer dan ooit beoefenaars vindt, dient, dat bij eene openbare veiling te Piershill op 17 dezer, bouwlanden zijn verpacht tegen ƒ100 de bunder. Het tweede Nederlandsche Congres over het Armwezen zal te Amster dam worden gehouden op 18 en 19 September aanst. De Amst. Cour. bevat de navolgende brief uit het dorp Herwijnen (Gelderland), bekend wegens de rampen door den jongsten watervloed aldaar veroorzaakt: De toestand in onze gemeente is ellendig, en het vooruitzigt begint boe langer hoe donkerder te worden. De armoede en het gebrek, andere jaren reeds overgroot, zullen den volgenden winter alle beschrijving te boven gaan. Het inundatiewater, nog niet geheel verdwenen, verhinderde dat de veldvruchten tijdig genoeg konden gepoot worden. De aardappelen, bet voor naamste artikel in onze gemeente, waaruit boer en arbeider hun bestaan moeten hebbenwerden reeds door de ziekte aangetast toen zij nog slechts ten halve waren gegroeid. Er schijnt bijna geen einde aan de rampen te zullen zijn! Herwijnen werd nimmer zoo geteisterd al thans, nu armoede, water en aardappelziekte te zamen de anders reeds gewone ellende vermeerde ren. Vragen om liefdegaven in dezen tijd, waarin reeds zoo veel, ook aan ons, werd gegeven, durven wij niet meer. En toch vertrouwen wij, dat onze bede om medelijden bij God in den hemel, maar ook in de harten van u, Nederlanders! die geen ellende kunt zien, wcêrklank zal vinden! Te Nijmegen is uitgegeven een valsch guldenstuk, jaarmerk 1848, blaauwachtig van kleur en zonder randschrift. Te Tiel is gevankelijk binnen gebragt zekere B.gekwalificeerde bij het postkantoor te Culemborg, beticht van bet verduisteren van brieven, gelds waarde bevattende. Op den 20stcn en 21sten dezer is te Bolsward de algemeene tentoonstel ling van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Friesland gehouden, op welke zich eene belangrijke verzameling van vee en pluimgedierte, werk tuigen van land- en tuinbouw, veld-, tuin- en boomvruchten bevond, en die door een groot getal leden en andere belangstellenden is bezocht. Vele ver makelijkheden vonden bij deze gelegenheid plaats, onder welke ook eene hard draverij waaraan 20 paarden hebben deelgenomen. In een onzer vroegere nommers hebben wij de aanranding vermeld van een persoon in de omstreken van Axel (Zeeland). Het is thans de maréchaus sees mogen gelukken den dader, nadat bij wederom, op het midden van den dag, op den weg tusschen Axel en Zaamslag een 18-jarigcn jongen had aan gerand, op te sporen, eu hem den 17d{n te Axel gevankelijk binnen te breu- gen; bij is reeds naar Goes overgebragt en uit een voorloopig onderzoek is geblekendat hij vroeger in België ambtenaar van de eerste klasse was. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Ridders der Orde van den Nederl. Leeuw de Hee- ren Mr. H. J. Smit, Burgemeester en J. C. van Wessem, Wethouder der ge meente Zaandam. En tevens vergunning verleend aan den Heer J. L. C. Schroeder van der Kolk, Hoogl. te Utrecht en Inspecteur der gestichten voor krankzinnigen, tot het aannemen van de onderscheidingsleekenen der Ridder orde van de Poolster, hem door den Koning van Zweden geschonkenen aan den Heer Edward L. Jacobson, te Rotterdam, tot het aannemen der onder scheidingsteekenen van Kommandeur der Leopolds-Ordehem door den Ko ning der Belgen geschonken. De Generaal-Majoor Baron van Heerdtis door den Koning van Pruissen vereerd met de Orde van den Rooden Adelaar 2de klasse met de Ster. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot Directeur van het postkantoor te Delfzijl de Heer J. Broekhuizen, laatstelijk lste klerk ter Arrond.-Directie van de directe belastingen te Groningen. De Commissaris des Konings in deze provincie, beeft, vergezeld van den Griffier der Staten, o. a. de gemeenten Schiedam en Mathenesse met een be zoek vereerd. Z. Ex. is beden alhier teruggekeerd. De Minister van Marine is beden van Hellevoetsluis alhier teruggekeerd. Door den Minister van Binnenl. Zaken is bekend gemaakt, dat bij den Boekhandelaar G. J. Mingelen alhier, verkrijgbaar is gesteld: 1°. Het verslag van den landbouw in Nederland over 1853, a ƒ0,90; en 2°. Het verslag over den staat der Krankzinnigen-gestichten, a 1.50. Men wil weten, dat Mgr. Belgrado die hier geruimen tijd de functiën van Nuntius van den Heiligen Stoel heeft vervuld, eerlang de residentie ver laten en zich naar Spanje begeven zal. Het Fransche blad La Patrie heeft gemeld dat er bij de Pauselijke Regering plan bestond om hem te doen ver vangen door Mgr. Massoni, thans Nuntius te Florence. Het maken van een gebouw ten dienste van de Landsdrukkerij is aan genomen door den Heer P. F. Wilderink alhier, voor de som van ƒ27,914. De vloot welke dit jaar te Scheveningen voor de baringvisscherij onder den Engelschen wal bestemd is, bestaat uit 101 pinken; dus nog 11 meerder dan in 1854. Waarschijnlijk zullen de 13 overblijvende vaartuigen niet vol doende zijn, om de markt bij voortduring van verschen visch te voorzien. Het loof der winter-aardappclen, welke gewoonlijk eerst in het najaar gerooid worden, is thans reeds op de duingronden nabij Scheveningen, bijna op alle akkers verstorven; zoodat men reeds bezig is te rooijen. Wel worden er zieke knollen aangetroffen, doch niet in die mate als gevreesd werd, te oordeelen naar bet door de ziekte aangetaste loof. De meeste aardappelen zijn uitmuntend van smaak en het beschot valt niet tegen. 's HERTOGENBOSCH, 23 Augustus. Gisteren bad alhier een droevig ongeluk in den stoom-olicinolen van de Gebr. Bonman plaats. Vier knechts, een gebrek in den stoomketel willende verhelpendrukten den deksel van den stoomketel naar benedenniet ver moedende dat er nog eene zekere hoeveelheid stoom in was. Hierdoor ontstond eene hevige stoom-ontlasting, waardoor zij omvergeworpen en door 't kokende water overstelpt werden. Een hunner bad daarbij nog het ongeluk van een nabij zijnden trap naar beneden te storten. Deze, vader van een talrijk ge zin, verkeert dan ook in hopeloozcn toestand, terwijl de drie anderen, hoe wel met brandwonden overdekt, in minder gevaarlijken staat verkeeren en men op op bun herstel hopen mag. Ook bij Breda had Dingsdag 11. een droevig ongeluk plaats. Een jon geling van 18 jaren met zijne zuster, 15 jaren oud, bezig zijnde graan op een wagen te Iaden, stak naar gewoonte een hooivork daardoor, teiwijl het meisje er op ging zitten. Na een eindwegs rijdens schoven eenige bossen van den wagen, en sleurden bet meisje mede, met het ongelukkig gevolg dat de vork door bare borst drong. Zij is een nur daarna overleden.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1