ij er in de Krim hebben toegekend. Dat leger schijnt derhalve het cijfer van 100,000 man niet te horen te gaan. Alles te zatncn genomen loont de gc- heele loop van het heleg en de behaalde overwinning aan, dat het leger der hondgenooten de bovenhand behoudtwelke zij van den eersten dag onzer ontscheping op de kusten der Krim af, niet heeft opgehouden te hebben. Te Vallerois-le-Bois, Dep. Haute Saöne werd een man die 's namiddags ten een uur van het veld huiswaarts ging, en op weinige ellen afstands door anderen werd voorgegaan en gevolgd, wonderlijk door den bliksem getroffen. Al zijn klcêren zijn hem van 't lijf geslageneenige lappen lagen hier en daar verstrooid op den weg. Na 10 minuten kwam hij weder bij, zei de dat hij zoo koud, maar niet begreep hoe hij zoo ganseh naakt was. Hij heeft verscheidene ligte wonden aan hoofd cn hals, eri sneden op de huik alsof ze door een mes waren aangebragt, maar vooral zijn zijne voeten schrikkelijk gewond. Men denkt echter hem te behouden. SPANJE. De Pauselijke allocutie heeft onder alle standen groo'e verbittering te weeg gebragl. Men spreekt van nicls minder dan om het Concordaat van 1851 in 't openbaar te verbranden. Men heeft te Barcelona weder cene nieuwe zamenzwering ontdekt. Men wilde de gaz-verliehting vernielen. Menigvuldige inhechtenisnemingen heb ben plaats gehad. De verhuizing van gegoede lieden aldaar neemt hand over hand toe. Men zegt, dat 2 Carlislischc hoofden Arevalo cn Sairia Arteaga, in den omtrek van Ncrja voet aan wal hebben gezet, en in het zuiden des lands aanhang zoeken te vinden. De noodige maatregelen zijn tegen hen genomen. De Keizerin der Franschen heeft ƒ1000 Ned. geschonken aan de hulp behoevenden in Grenada. In de provincie Burgos heeft zich wederom cene gewapende bende vertoond. ITA LIE. De Pans had te kennen gegeven dat hij in het aanstaande Consistorie in September den Prins Lucien Bonaparte, zoon van den Prins van Canino, tot Kardinaal zou verheffen, maar deze jonge Vorst heeft verzocht daartoe niet in aanmerking te komen. Ilij heeft thans op aandrang van den Paus de be trekking van Groot Aalmoezenier van Keizer Napoleon aangenomen. Ook ver haalt mendat de Paus voornemens is eene nieuwe Ridderorde in te stellen namelijk die der Onbevlekte Ontvangenis. Brieven uit Napels hangen een treurig tafereel op van den toestand al daar. De commissie delle hastonate is permanent verklaard, cn men maakt eene zeer ruime toepassing van het stelsel. De Russische knoet is hier niets bij. Een winkelier Di Lorenzo, die met een klein-handelaar op straat getwist bad, werd voor de policie geroepen; hij was onvoorzigtig genoeg den dienaren die hem er heenvoerden, eenige harde woorden toe te voegen, en voor deze misdaad ontving hij 200 stokslagen, ten gevolge waarvan hij twee dagen la ter was overleden. Prins Camille Caraceido, die met cene Russische Dame, Mojufvrouw Longueneff, gehuwd is, werd gevangen genomen omdat hij de be grafenis van een oud-afgevaardigde van 1848 had bijgewoond. Na vele ver- toogen van de zijde van Engeland en Frankrijk, is het verbod op den uitvoer naar het leger in het Oosten opgeheven. Maar men moest wel dom zijn om het te gelooven. Men zet ieder in de gevangenis, die voor het leger der Westcrschc Mogendheden vleeschkockjes, enz. durft toebereiden, PRUIS EN. BERLIJN, 21 Augustus. De Koning en de Koningin zijn birr in den avond van den 18llcn terug gekomen. Op den volgenden dag was er op Sans-Souci familie-diner, waaraan ook Prins Frederik der Nederlanden die hier lot na den afloop der manoeuvres blijft, deel r.am. Daarna vertrekt die Vorst naar Muskau. Bij de Tweede Kamer der Wurtcmbergsche Slendenvcrgadeiing is door een aantal barer leden een voorstel ingediendstrekkende om bij de Rege ring op eene vrijzinnige herziening der Bondsregeling aan te dringen. De Commissie, die met het voorloopig onderzoek van dit voorstel belast was, beeft een voor hetzelve gunstig rapport uitgebragt, en aan de Kamer voorge steld: »de Ilooge Regering te verzoeken om inct alle haar te dienste staande middelen bestendig werkzaam te blijven voor eene herziening van Duitschlands staatsregeling in den geest der nationale eenheid en der nationale deelneming aan het bestuur der algcrneene aangelegenheden." Dit voorstel is met meer derheid van stemmen aangenomen, waarop de Regering de ontbinding der Kamer heeft bevolen. Men wil alhier weten dat de Deensche Regering, ten gevolge van het ernstig optreden der Noord Arnerikaansche Stalen, met opzigt tot den Sondtol, tot toegevendheid geneigd, en willens zou zijn, dezen lol voor schepen van alle natiën te verminderen, mits de groote Europeesche mogendheden haar waarborgen, om toekomstig dezen verminderden tol te kunnen blijven heffen. Ook te Dusseldorp bloeit thans eene Victoria-Rcgia in volle pracht. De feesten hij gelegenheid van het GOOjarig bestaan van Koningsbergen zullen niet zoo luisterrijk zijn als men gedacht had. Uit hoofde van het hccrschen der cholera zal alleen eerie godsdienstoefening gehouden worden en eene ruime armenhcdecling plaats hebben. De Koning zal ook niet der waarts gaan. OOSTEN R B.S M. WEENEN, 19 Augustus. Gisteren is de geboortedag des Keizers met cene plegtige dienst m den Stephansdom met cene herk-paradc van bel gehcelc garnizoen cn met andere feestelijkheden gevierd. Hel concordaat met Rome is ook op dien dag geteekend. De Nerlerl. Gezant bij ons Hof, Baron v. lleeckerenis uit 's Gravenhage alhier teruggekeerd. Men verzekert dat de ontwerpen tot verbetering onzer finantiële om standigheden reeds door den Keizer zijn goedgekeurd, zoodat weldra die plan nen Ier openbare kennis zullen komen. Bij beschikking van den Minister van Eeredienst en Onderwijs, worden de volksscholen verklaard als scholen, wier bezoek door de kinderen voor de ouders verpligtend is. De vei bonden Mogendheden zijn voornemens, om, hoe ook de expeditie naar de Krim moge uitvallen, eenige der voornaamste punten van Turkye te blijven bezetten. Varna, Gallipoli cn de Dardanellcn zullen tot blijvende wapenplaatsen ingerigt worden, waar talrijke troepen steeds in gereedheid zullen worden gehouden. De spoorwegtreinen zullen gedurende eenigen tijd niet over de Somme ring kunnen loopen, daar op eenige plaatsen van de rotswanden scheuringen zijn bemerkt. Tot na de herstelling zullen de reizigers door postwagens wor den overgebragt. De cholera is aan het afnemen; niet alleen vermindert het aantal ge vallen, maar ook de verhouding tot de sterfgevallen wordt gunstiger. De Augb. Zeit. bevat een brief uit Smyrna, waarin een onbehagelijk tafereel wordt opgehangen van het bedrijf der zeeroovers en de buitensporig heden der ongeregelde troepen. Na de incdedcelingcn dier feiten besluit de schrijver aldus: Oin de heerschappij van zulke bandieten te handhaven, om zulk een schandelijken staat van zaken te bestendigen, hebben de Westcrschc Mogendheden de wapenen opgevat; daarom staal geheel Europa tegenwoordig in vuur en vlam. Terwijl de pachas in het binnenste hunner harems hunne ligchamen ondermijnen en hunnen geest afstompen, vergieten onze legers (de schrijver is Franschman) hun bloed voor hen en voor de onschendbaar heid des Ottomaniscben rijks. En echter zijn en blijven wij toch niets an ders dan honden in de oogen van de Turkenvoor welke wij onze financiën ten gronde rigtcn. Welke concession hebben zij ons gedaan? Zij verworpen zelfs die, welke in hun eigen belang zijn. In dit oogenblik, nu wij ons voor hen moeten opofferenverachten zij ons veel meer dan de Russen. Elke vooruitgang in dat land moet beginnen met de vernietiging der Turksche heerschappij. RDSLAN D. De Regering heeft de Prinsen Menzikoff* en Gorlschakoff naar Petersburg ontboden. Men brengt deze reis in verband met gewigtige beraadslagingen waaraan ook nog eenige andere voorname Opperbevelhebbers van het leger zouden deelnemen. De Schout-bij-Nacht Pamphiloff is tot Vico-Admiraal benoemd, wegens de wijze, waarop hij zich bij de verdediging van Sebastopol onderscheiden heeft. Men heeft reeds meermalen gesproken van het voornemen des Keizers om zich naar de Krim te begeven. Een brief uit Warschau verzekert thans dat de Czaarvergezeld van de Grootvorsten Nikolaas en Michaëlzich legen het einde van deze maand over Odessa naar Sebastopol zal begeven. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat Generaal Osten-Sacken, wiens militaire loophaan thans reeds 48 jaren geduurd heeft, nooit de ge ringste wond heeft bekomenofschoon hij bij meer dan 100 gevechten cn veldslagen tegenwoordig is geweest. Onze kustbewoners hebben dikwijls zeer veel te lijden van den euvel moed des vijands. Onlangs hebben de Engelscben nabij Sikaiok cn Kar ld verscheidene schuiten, aan boeren toebehoorende, beladen met zout en leer, verbrand. Andere schuiten, de eigendom van arme visschers, hebben het zelfde lot ondergaan, hoewel zij er niets anders in vonden dan visclituig, kleedingstukken en mondhoeftcn dier ongelukkigen wier eenige hulpbron de vischvangst is. Een boer ontroofden zij al zijne have, zelfs ontnamen zij hem zijn horologie en zakgeldop eene andere plaats hebben zij de riemen gebroken van eene schuit waarop zich eenige visschers bevonden, en daarna werden die ongelukkigen ten prooi der golven overgelaten. TUK MAE. De Sultan heeft den aanleg van een spoorweg van Konslantinopcl naar Belgrado toegestaan. Omer-Pacha zal waarschijnlijk nu reeds weder aan het hoofd zijner soldaten staan. De laatste gebeurtenissen veroorloofden hem niet langer bier te blijven. "ij is tot aan zijn vertrek door den Sultan met giften overladen. Men zegt dat deze voormalige Hongaarscbe ondcr-oflicier een vermogen van 2 milliocn bezit. Er bestaan goede vooruitziglen ten opziglc van de verwezen tl ij king van het plan om aan de Donau scheepvaart een korten cn veiligen weg over Turksch grondgebied naar de Zwarte zee te openen door een kanaal van Ras- sowa tot Kuslendscheh. Men ducht dat de Engelsche ondernemers, welke dat plan ontworpen hebben, weldra van den Sultan vergunning lot de uitvoering zouden ontvangen. Men begroot de kosten op 3 milliocn gulden. Er is alhier eene commissie gevormd, uit Europeanen cn Turken be slaande, om hervormingen in het regtswezon voor te stellen. Bij gelegenheid van het feest van 15 Augustus, heeft de Fransche Ge neraal Larchey cene wapenschouwing over 10,000 man uit het kamp Van Maslak gehouden. Dit kamp zal tot 50,000 man worden gebragt. Het leger corps van Generaal Vivian is niet naar Azie maar naar Schurnla bestemd. Kars blijft naauw ingesloten, cn heeft versterking noodig. F.rzerurn wordt door den Kolonel Galandrelli in haast versterkt, want ook deze plaats wordt door de Russen bedreigd.

Leydse Courant | 1855 | | pagina 3