ENGEL, ANIÏ. LONDEN, 20 Augustus. De Generaal Lord Gough is, in de plaats van wijlen Lord Raglan, tot Kolonel der Koninklijke lijfwacht te paard benoemd. Men verneemt dat de Hertog van Newcastle in de Krim ernstig ziek is geweest, maar volgens de laatste berigten beterende was. - Het huis Rothschild heeft de Turkschc leening aangenomen tegen 102|. Men weet dat zij 4 pCt. rente zal geven. Volgens een alhier uitkomend dagblad heeft de Franschc Ingenieur Faire het plan gevormd om een tunnel onder het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland te graven, welke onderaardsche weg minstens 25 ellen onder hel water liggen en een dubbelen muur, een van klinkersteenen en een van ijzer, hebben zou. Een liefhebber van statistiek heeft berekenddat het wasschcn van kleederen en het linnen der Londenaars, ter zake van den altijd met rook bezwangerden dampkring, jaarlijks 2} millioen (30 millioen gulden) meer kost dan voor een even groot getal gezinnen ten platten lande. Aan den beeldhouwer YVestrnacolt is de vervaardiging opgedragen van het geilenktecken, dat in Greenwich Hospital voor John Franklin en zijne reisgezellen zal worden opgerigt. De oogst is nagenoeg in geheel Engeland zoo veel belovend als de oudste landbouwers zich niet herinneren ooit beleefd te hebben. Volgens de Morning Post hebben de Bevelhebbers geen gunstiger oogen- blik kunnen kiezen dan thans, om de beschieting van Sebastopol te hervatten. 7,ij maken zich, zegt dit blad, het oogenblik ten nutte, waarop hunne sol daten door de behaalde zege met geestdrift vervuld en de verdedigers van Sebastopol door de nederlaag ontmoedigd zijn. Van dat gunstige tijdstip ma ken zij gebruik, terwijl de onzen zoo nabij den vijand gekomen zijn dat zij hem bij voorkeur met handgranaten bestoken, en dat er slechts eenc mijn noodig is om den vestingwal in de lucht te doen springen en eenen dam in de gracht te werpen; alsdan zullen onze dappere soldaten omstuimig voor waarts kunnen snellen en de Malakofschans binnendringen. Op dit oogenblik wordt Sebastopol beschoten met zoo vele en zoo zware vuurmonden als het nog nimmer tegen zich gerigt zag; ja, welligt hebben de onzen thans reeds storm geloopen en eene nieuwe zege behaald. De Tunes deelt een brief mede uit de Krim, waarin gezegd wordt dat het verlies der Engclschen in de loopgraven meer en meer toenam, en, zoo voortgaande, 1000 man in eenc maand tijds zou bedragen, en dat er een goede rijweg van Balaclava naar het Engelsche kamp zou aangelegd worden dewijl men vreesde dat de spoorweg niet tegen het slechte weder van het najaar bestand zou zijn. Volgens een ander berigt kan men zich geen denkbeeld vormen van de drukte, die in de omstreken van Balaclava heerscht. Men vindt aldaar een mengelmoes van allerlei volken; Armeniërs, Albanezen, Croaten, Joden, KurdenPersenenz.die allen hunne nationale kleederdragt hebben be houden. Men kan ligt begrijpen, dat hierdoor eene niet onaardige verwar ring ontstaat. In berigten van de Oostzeevloot ontvangenbegroot men het verlies door de Russen bij het bombardement van Sweaborg geleden, op 1500 man cn G millioen roebels. Verder meldt men nog dat in de vorige weck omtrent 100 Russische vaartuigen zijn buit gemaakt. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Augustus. De Zondag heeft een groot verschil opgeleverd bij den vorigen dag. Al de versieringen waren nog wel blijven hangen, maar de bevolking was merk- i baar afgenomen. Vooreerst omdat de 200,000 Engelschen die thans te Parijs zijn zich in den huiselijken kring ophielden; ten andere, omdat de water werken te Versailles sprongen, en alle vreemdelingen dit schouwspel waren i gaan bezigtigen. 120,000 personen zijn heen en terug door den spoorweg vervoerd; eene flesch bier kost aldaar lj fr. en eene flesch limonade 2 fr. Betrekkelijk de Zaturdag wordt nog gemeld, dat in de kollijhuizen op de Boulevards des Italiens de tafels voor de ramen voor 400 fr. verhuurd wa ren. Men berekent het getal verhuurde plaatsen op 150,000 en door el kander op 10 fr. gerekend, leverde zulks 1) millioen op. Maar velen hebben zich beklaagd. De late aankomst van de Koningin verwekte veel teleurstel ling. Men spreekt van verscheiden ongelukken die hebben plaats gehad, bij het afdalen van personen die op de daken waren geklommen, en die door de duisternis niet in staat waren hunnen aftogt behoorlijk te volbrengen. Zondag heeft de Koningin de kerk van Notre Dame bezocht en werd aldaar door den Aartsbisschop en zijne geestelijkheid ontvangen. De Aartsbisschop rigtte eenige woorden tot de Koningin. Na dit bezoek begaf zij zich naar het stadhuis, waar zij slechts eenige minuten vertoefde. Maandag morgen heeft de Koningin van Engeland zich naar de Ten toonstelling der schoone kunsten begeven, waar eene groote menigte bezoe kers vereenigd was, zoodat zij slechts met moeite kon rondgaan. Hier waehte haar eene kleine verrassing. De Heer Elwart, Lecraar aan het Conservatoire, en beroemd componist, bood haar een musicaal stuk aan, dat door eenige leerlingen op eene schoone wijze werd uitgevoerd. De Koningin heeft stilge staan bij het schilderij van Winterhalter, de Keizerin inet hare Hofdames omgeven, voorstellende. Ten half 3 ure is het Corps Diplomatique aan de Koningin voorgesteld, waaronder vooral de zwarte Afgezant van Keizer Sou- louquc in het oog liep. Na afloop daarvan heeft de Koningin eene wandelrid gedaan cn heeft de nog versierde boulevards bezocht. Overal werd zij met geestdrift begroet. Ten half 6 ure zijn al de Vorstelijke personen eene wandeling in het boseli van Boulogne gaan doen. Des avonds heeft de Ko ningin op St. Cloud eene tooneelvoorstelling bijgewoond, bestaande in de opvoering van Les Demoiselles de St. Cyreen stuk dat zij zelve daartoe had uitgekozen. Heden beeft de Koningin Versailles en Triarion bezocht. De weg was aan beide zijden versierd met vlaggen cn banieren, voorzien van de Engelsche en Franschc kleuren, en eene dubbele rei van militairen had zich langs denzel- vcn geschaard. De trein bestond uit 4 rijtuigen. Na de galerijen te hebben bczigtigd hebben de Vorstelijke personen eenc wandeling in het park gedaan, alwaar de waterwerken sprongen. Daarna begaven zij zich naar Trianon, alwaar eenige ververschingen in de Hermitage gereed stonden. Omstreeks 5 ure zijn zij te St. Cloud teruggekeerd. Alles werd door schoon weder be gunstigd. De Koningin zal heden avond nog de Groote Opera bezoeken. De Monitewr beeft bekend gemaakt, dat de Vorstelijke personen de tentoonstelling op Woensdag en op Vrijdag zullen bezoeken, en Prins Albert alleen nog op Donderdag, cn dat, om eene goede orde te bewaren, op die dagen alleen zullen toegelaten worden de leden van de Keizer]. Commissie, de buitenlandschc Commissarissen, de leden der Jury, de inzenders der voor werpen en de houders der doorloopende bil letten. Geene uitzondering zal ge maakt worden. De inzenders worden verzocht bij hunne goederen te blijven, om des gevraagd zijnde, de noodige inlichting te geven. De Keizer heeft bij het laatste bezoek op de tentoonstelling verklaard dat hij een schilderstuk van Meissonnier, op 30,000 fr. gesteld, zal aankoopen. Ontzettend groot is de toevloed van vreemdelingen herwaarts in de laatste dagen geweest, zoodat men rekent dat de bevolking op dit oogenblik met 000.000 mcrischen is vermeerderd. Daar geen vreemdeling de slad we der verlaat zonder eenige aankoopen gedaan te hebben, geeft deze drukte veel verlier in alle zaken. Sedert de opening der tentoonstelling hebben 1,700,000 vreemdelingen Parijs bezocht en zijn er gemiddeld 14 dagen gebleven. Onder de personen, die zich aan het station van den spoorweg bevon den, om de Koningin Victoria en den Keizer bij hunne aankomst te begroe ten, merkte men ook den Generaal Canrobert op. De toebereidselen te Versailles voor het feest van den 25sten zijn zeer uitgebreid. Het paleis is vervuld met werklieden. Een kunst-vuurwerk, dat 320 ellen in omtrek beslaat, zal bij die gelegenheid worden afgestoken. Dezer dagen zijn te Trappcs, een dorp drie mijlen boven Versailles, van wege het Bestuur der tentoonstelling, proefnemingen geschied met de ingezon den werktuigen, op de gronden van een rijk landbouwer, den lieer Dailly. De akkers waren daartoe met touwen afgeslotenterwijl eenige tenten en eene groote cantinc voor het feest in gereedheid zijn gebragt. Eene talrijke menigte is van Parijs gekomen om deze plegtigheid bij te wonen, o. a. zeven Arabische opperhoofden der onderworpen stammenwelke zich tegenwoordig te Parijs bevinden. Onder de ploegen van alle landen, kwamen die van de Hoeren van Maele cn Odeur, twee Belgen, en die van den Heer Andrcjean, welk stelsel eene ongeloofelijke kracht bezit, vooral in aanmerking. De dorsch-machines zijn ook zeer bewonderd. Die van Clayton, door de Belgische Regering met de locomotief voor 8200 francs aangekocht, kan in twee uren den oogst van een bunder dorschen en het koren in de zakken doen. De Amerikaansche toestel heeft nog grooter vermogenmaar zij breekt het stroo. De machine van Duvois heeft de minste kracht van deze drie, maar laat het stroo ongeschonden. Zij is echter minder gemakkelijk vervoerbaar. De ma- chines om het graan te maaijenoogstten mede aller lof. De schoonste is de j Amerikaansche van den Heer Wright. De voerman gaat op een bak zitten en heeft niets te doen dan de paarden te mennen. Dit toestel maait het koren en raapt met eene soort van beweegbaren arm de aren opmaakt ze j tot schoven cn legt ze op den grond, zoodat men niets meer te doen beeft dan te binden. Deze machine, welke slechts 800 fr. kost, kan in twee cn een half uur een bunder afmaaijen, en, als men de paarden niet hard aan drijft in drie uren. Volgens een berigt van den Generaal Pélissier van den 19Jcn was de wapenstilstand nog een dag verlengd, ten einde al de lijken behoorlijk te kunnen begraven. Men rekende dat de Russen er 1200 hadden weggenomen, terwijl door de onzen 2129 lijken des vijands zijn begraven. Het vuur legen Sebastopol is wel hervat, maar men moet hier niet denken aan het bombar dement dat eene storm voorafgaat, maar slechts aan eene poging orn de wer ken, onder bescherming van dat vuur, te volbrengen. Uit een bijzonder schrijven nemen wij nog het volgende over: Een vree- selijk bombardement is tegen Sebastopol begonnen. 150 Franschc mortieren, de meesten van zwaar kaliber, werpen hun vuur over de slad. De kogels kan men als zoo vele dondersleencn beschouwen, onder welks gewigt de Russische schepennaar men hoopt, zullen bezwijken. Na dit bombardement, dat nog nooit op zoo korten afstand van de vesting heeft plaats gehad, zal de stormloop niet lang uitblijven. Omtrent den slag aan de Tschernaïa leest men in het J. des Déhats: De hondgenootcn hebben eene volkomenc overwinning behaald, naardien de vijand gedwongen is geweest naar Mackenzie terug te wijken, op twee mijlen afslands van het slagveldmet een verlies van 4 a 5000 manen na een gevecht van slechts 3 uren. Vier Franschc afdeelingen en een gedeelte van het Picmonleescii hulpcorps, die men gczamcnllijk op 40,000 man kan bere kenen, zijn genoegzaam geweest om, vóór de aankomst der Engelsche en Franschc reserves, de 60,000 Russen terug te drijven. Als men het Russisch leger niet meer dan eene werkelijk onvoldoende magt in den strijd ziet bren gen, voor eene onderneming van dat gewigt, naardien het een aanval op het gansche verbonden leger gold, mag men het cijfer van 175,000 man voos- zeer overdreven houden, hetwelk de Duilschc dagbladen aan het Russisch le-

Leydse Courant | 1855 | | pagina 2