LEYDSCHE COURANT NWOt L VRIJDAG, 24 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLAXDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Augustus. Bij de gisteren gehouden particuliere verkooping van gronden in den Haarlemmermeer-polder, is alles opgehouden tegen den prijs van 6 a 700 de bunder. Men verneemt, dat bet meer dan waarschijnlijk ja bijna zeker is, dat Z. M. de Koning de te Nijmegen op 4, 5 en 6 September te houden algeirieenc vergadering der Geldersche maatschappij van landbouw en daaraan verbonden tentoonstellingen, met een bezoek zal vereeren. 's Lands fregat Doggerslank en het stoomschip Sindorozijn in den vroegen morgen van den 14de°, na eenen overtogt van 13 dagen, te Malta aangekomen. Z. K. II. de Prins van Oranje was voornemens met de Sindoro naar Syracuse en Messina te vertrekken. Beide schepen worden tegen het laatst van September hier te lande terug verwacht. AmstC.) Men verneemt, dat door de Gemeenteraden van Katwijk, Valkenburg en Noordwijk besloten is tol de afschaffing der plaatselijke belasting op het gemaal, en door den Gemeenteraad van Rijnsburg, om voortdurend te beffen eene plaatselijke belasting van 2 op de tarwe en 60 ets. op de rogge. [V. C.) Men zegt dat de Uil. J. J. van der Brugghen, President der Arr.-Regtb. Ie Nijmegen, Ds. O. G. Heldering en anderen, het plan hebben opgevat om een adres aan de Tweede Kamer der Slalen-Generaal te rigten, ten einde hare tusschenkomst hij de Regering te verzoeken tot bet erlangen van wettelijke bepalingen omtrent de proslistulie. Door de Prov. Commissie van onderwijs in Gelderland, is hel plan ge vormd, om op 3 April 1856 feestelijk den dag te herdenken, waarop voor 50 jaren de thans nog bestaande wet op bet lager onderwijs een nieuw tijd vak opende van schoolhervorming hier te lande. Te dien einde beeft ge noemde Commissie de andere Cornmissiën uitgenoodigdom bij tijds met haar een bepaald plan te beramen ter viering van dien voor het onderwijs zoo ge- denkwaardigen dag. De Réunie van Oud-Studenten aan bet Athenaeum te Deventer op 4, 5 en 6 September aanst. zal aldaar luisterrijk gevierd worden. 'J'ot het diner der réunisten zijn allen uitgenoodigd die eenen akademisclien of weten- scbappelijken graad bezitten. Gelijktijdig zal aldaar eene tentoonstelling van nijverheid en landbouw plaats hebben. In de vorige week bad te Vollenhoven eene vergadering plaats van Bur gemeesters uit de omliggende Overijssebche gemeenten, ten einde gezamelijk te raadplegen over het doen van voorstellen aan de Raden hunner gemeenten, ter vervanging van de met 1" Jan. ck. vervallende belasting op hel gemaal. De uitslag daarvan is geweest, dal zal worden voorgesteld om de opcenten op liet gedistilleerd, thans geheven tot 50, 60 en 80 opcenten, in alle gemeen ten gelijkelijk te verhoogen tot 120 opcenten. 's GRAVENHAGE23 Augustus. Bij Kon. besl. van den 19den dezer is aan den Heer J. J. A. Ardcsch c. s. te Zuidlaren, vergunning verleend tot den aanleg van een kunstweg van Zuid- laren naar Gieten met verlof om op dien weg twee tolboomen te vestigen. Z. M. heeft benoemd tot 2(len Luitenant-Kwartiermeester bij het 7do reg. infanterie den Fourricr A. van lieerde, van het corps. De Minister van Marine begeeft zich naar Hellevoelsluis om het maritiem etablissement in oogensehouvv te nemen; dien ten gevolge zal hij morgen geen gehoor verleenen. Bij bet depart, van Binncnl. Zaken is voor de noodlijdenden door den jongsten watersnood ontvangen ƒ20, van wege den Heer J, II. Laarman te Amsterdam, zijnde de opbrengst van twee door hem uitgegeven stukjes. Heden middag is de zitting der Staten-Generaal door den Minister van Binnen!. Zaken namens Z. M. gesloten. Nadat de Minister er op gewezen bad, hoe de afgcloopen zitting een groo- ten stap nader heeft gebragt tot volledige uitvoering van bet vijTJe addilion- nele artikel der Grondwet, herinnert hij, dat door de voordragt van drie wetsontwerpen betreffende de verantwoordelijkheid der Ministers, de uitoefe ning van het regt van vereeniging en het lager en middelbaar onderwijs, welk laatste nog in behandeling bleef, de Regering getracht heeft den pligl, die op haar rustte vervuilen. Voorts zegt hij hoe door de opheffing van liet gemaal en de afschaffing der tonuegelden, de Kamers, in overeenstemming met de Regering, een blijk hebben gegeven van hare zucht om de eerste levensbehoeften zooveel mogelijk te ontheffenen tot de ontwikkeling van handel en nijverheid te willen bijdragen. Op onbekrompen wijze hadden de Kamers de middelen verstrekt, om met het herstel en de uitbreiding der Marine een aanvang te maken. Verder eindigde de Minister zijne rede met deze woorden «Door uwe verlichte ondersteuning is heL mogelijk geweest veel tol stand te brengen, waarop, aan bet einde der zitting, met voldoening mag wor den teruggezien. Blijft bet belang van het Vaderland het éénige doel vari de Regering en de volksvertegenwoordiging en liet rigtsnoer barer handelingen, dan mag men met vertrouwen verwachten, dat er zegen zal rusten op hare pogingen en dat bet den lande zal welgaan." 's IIERTOGENBOSCII20 Augustus. In onze omstreken is de oogst in vollen gang. Eenige hoeren hebben reeds gedorscht; het stroo dat van den akker komt, is weinig, doch de rogge heeft een goed beschot. De boeren welke bunnen akker in staat hebben dorschen 5 16 vat van de vim, dus zoo wat één Ned. mud. De boekweit- oogst zal dadelijk na den rogge-oogst in vallen; de haver komt goed bij. De ziekte in den aardappel is in stilstand, zoodat als wij geen nat weder meer krijgen, de knol weinig of niet aangedaan zal zijn; bet beschot is, wat hoe danigheid en hoeveelheid betreft zeer te roemen. VENLO, 22 Augustus. Nadat in deze omstreken even als schier in het geheele rijk, de zoo ge vreesde aardappel-ziekte zich weder had vertoond, is echter sedert eenige da gen daarin plotseling een ommekeer gekomen. Meestal waren nog slechts de bladeren en niet de stengel aangedaan. Men ziet nu het zonderling doeli verblijdend verschijnsel, dat de zieke bladeren verdorren en afvallen, en uit den stengel weder nieuwe krachtige spruiten te voorschijn komen. I'clden die er voor eenige dagen geheel verdord uitzagen, vertoonen zoodoende héden morgen eene groene oppervlakte. N. R. C.) BülTKMLANDSCHE BE R Kil EN. K E L G I E. BRUSSEL, 21 Augustus. De Nederlandsche Kolonel van Merle, bevelhebber van het 2de regiment Dragonders te Tilburg, bevindt zich op dit oogenhlik in bet kamp van Beverloo, orn de krijgsoefeningen bij te wonen. De aardappel-oogst hier te lande, is beter en overvloediger dan sedert 25 jaren, al laat men ook buiten rekening, dat men dit jaar buitengewoon veel gepoot heeft. Te FlorelFe aan de Samhre, nabij Namen, hebben schromelijke onge regeldheden plaats gehad, ontstaan door het denkbeeld, dat de damp van eene fabriek van scheikundige stoffen aldaar, de aardappel-ziekte veroorzaakte. De gewapende magt is tussehen beide moeten komen, maar werd met steenen be groet; zelfs verrees er eene barricade. Men heeft 30 personen aldaar gevan gen genomen. Te Aulelais, waar de militaire magt geplaatst was om eeno dergelijke fabriek te beschermen, heeft men op de rustverstoorders, die niet ophielden de soldalen te tergen, en zelfs de kreet leve de republiek! aan hieven, moeten vuren, waardoor 2 personen gedood en 1 gekwetst zijn. De Vlaemsche Slem bevat een berigt uit Gent van 30 Julij, dat we hier als een staaltje van echt Vlaamsch mededeelen. «Een wyf had gisteren gepoogd eene lustige Sintc Anna kermis te vieren, maer zonder dat het haer veel kosten moest. De sooze, gelyk of zy het niet verbeteren kon, was op de Groenselinarkt aen een kraem gekomen om een lekker scharreken te koopen en zocht een uit dat op haer scheen te lachen maer, ondertussehen had de oolyke sooze twee andere scharrekens weggeloef- fehl en in haren korf gelold. Doch, de ventster, die niet vervrozen is, en het spel had afgetjoereld en genaeijerd, liet alles gebeuren, maer hield oog in 't zeil. Het wyf, welk nu geloofde zeker van haer feit te zyn, en reeds waterbekte naer hare twee lekkere scharrekens, vroeg den prijs per pond, en, daer Sooze-Mic den prys te hoog vond, stak 'zy schuil van kant, en meende er nu boven te zvn. Nauwelyks was de diefegge weg, of men ging haer achterna, en men knapte haer by den mantel om te doen afleggen wat zy gestolen had. Ilel wyf kwam van Caeneghem; maer, de policic kwam haer na, en haelde de twee gestolene schollen uit den korf. Sooze-Mie werd dan naer de permancncie geleid, en in plaets van lustig en vrolyk Sinte- Anna-kermis te vieren, is zv in den Mammelokker moeten lilyven koekeloeren."

Leydse Courant | 1855 | | pagina 1